Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Duško Trifunović

2 posters

Ići dole

Duško Trifunović Empty Duško Trifunović

Počalji od Still_dreaming Uto Jan 17, 2012 2:23 am


Duško Trifunović Dt11

Pesnik Duško Trifunović je rođen 13. septembra 1933. godine u selu Sijekavac, kraj Bosanskog Broda. Nije bio član sekcija, ni mladi pesnik pionir. Prvu pesmu je napisao tek po povratku iz vojske, sa 22 godine. U Sarajevo je došao sa 24 godine i zanatom bravara, ali već sledeće godine izdaje prvu knjigu. Bio je plodan stvaralac koji je stvorio dvadeset knjiga poezije, četiri romana i nekoliko drama. Smatra se zaslužnim za kreiranje nečega što je kasnije nazvano ‚‚sarajevska rok en rol škola''.

Na televiziji je zapamćen kao autor emisija na TV Sarajevo „Šta djeca znaju o zavičaju“. Po izbijanju rata 1992. godine prešao je da živi u Novi Sad gde je nastavio da radi za TV Novi Sad.

Najpoznatiji je postao na osnovu saradnje sa rok sastavom „Bijelo dugme“. Do tog momenta je bilo nezamislivo da poznat i afirmisan pesnik sarađuje sa rokenrol bendom. Iz te saradnje su se izrodili hitovi kao što su „Ima neka tajna veza“, „Šta bi dao da si na mom mjestu“, „Glavo luda“ i tako dalje. Sem toga, pisao je tekstove i za „Indekse“, ‚‚Tešku industriju'', Nedu Ukraden, Zdravka Čolića, Arsena Dedića, a poslednje poznato estradno ime sa kojim je radio je bio Željko Joksimović (pesma „Ima nešto“). Ukupno je oko 300 njegovih pesama komponovano i snimljeno, a svega 3 pesme u životu je napisao na muziku.

Duško Trifunović je prvenstveno pesnik, ali napisao je i nekoliko romana i drama. Preko trista njegovih pesama je komponovano, a najpoznatije su one koje su izveli Bijelo dugme, Zdravko Čolić, Arsen Dedić, Neda Ukraden i Vajta. 1958.godine dobio je Brankovu nagradu, a tih godina postao je i stanovnik Novog Sada i Sremskih Karlovaca (koji su tada bili jedan grad).

28. januara 2006. godine preminuo je u Novom Sadu. U Sremskim Karlovcima na ispraćaju (30. januara) nikada niko, posle Branka Radičevića, na Stražilovu nije okupio više ljudi.

Na Palama se jednom godišnje održava književna manifestacija „Dani Duška Trifunovića“, gde se okupljaju pjesnici iz Srpske, Srbije i Crne Gore.


Dela: ‚‚Zlatni kuršum" (pesme, 1958), ‚‚Babovo rdjav baština" (pesme, 1960), ‚‚Tumač tiranije" (pesme, 1966), ‚‚Bukvalno tako" (izbor iz poezije, 1968), ‚‚Šok soba" (pesme, 1972), ‚‚Knjiga za čitanje i pjevanje" (pesme i proza, 1977), ‚‚Djeca sama kod kuće" (pesme u prozi za decu, 1981), ‚‚Kazneni prostor" (roman, 1982), ‚‚Od igle do lokomotive" (pesme za decu, 1984), ‚‚Bombonal" (pesme za decu, 1985), ‚‚Pobjednička krug" (pesme, 1987), ‚‚Šarena laža" (pesme za decu, 1987), ‚‚Sedam šuma" (pesme za decu, 1987), ‚‚Slobodni pad" (pesme, 1987), ‚‚Vučedolska golubica" (pesme, 1988), ‚‚Bumbarin dugi let" (pesme za decu, 1988), ‚‚Pristao sam biti igračka" (balade, 1988), ‚‚Bitter stories" (pesme, na engleskom (preveo: Nikola Korljević), 1988), ‚‚Kulin ban" (drama u stihovima, 1988), ‚‚Odbrana grada Neuma" (pesme, 1989), ‚‚Balade s estrade" (balade, 1989), ‚‚Adam Ledolomac" (tri drame, 1990), ‚‚Bodlje vire, nema dire" (pesme, 1990), ‚‚Juriš u okršaje" (pesme za decu, 1991), ‚‚Prolog i epilog" (pesme za decu, 1994), ‚‚Zlatni kuršum" (pesme), ‚‚Tempo sekondo" (pesme), ‚‚Venac i lanac" (pesme), ‚‚Tajna veza" (pesme), ‚‚Zlokoklotrp" (pesme za decu), ‚‚Dunavski zmaj" (pesme za decu), ‚‚Odosmo u kosmos" (pesme za decu), ‚‚Antički poremećaj" (pesme), ‚‚Mic po mic micimetar" (pesme za decu), ‚‚Šegrti u majstoratu'' (roman), ‚‚Mandragola i Halogeni efekti" (drame), ‚‚Vlasnik restorana Radost" (drame), ‚‚Kud i kamo" (pesme za decu, 1996), ‚‚Glavni junak" (pesme za decu, 1998), ‚‚Nojeva lađa" (pesme za decu, 1997), ‚‚Carska bara" (pesme, 2000), ‚‚Breza na mesečini" (pesme, 2000), ‚‚Veliko otvaranje" (izbor iz poezije, 2000), ‚‚Dokazni materijal" (izbor poezije za decu, 2001), ‚‚Davno i daleko" (roman, 2001), ‚‚Anđel do anđela" (roman, 2001), ‚‚Cela škola" (pesme za decu, 2002), ‚‚Gola seča" (roman, 2002), ‚‚Kako sam kopao kanal Dunav-Tisa-Dunav" (pesme, 2003), ‚‚Pet života" (izbor iz poezije, 2003), ‚‚Glineni golub" (pesme, 2004), ‚‚Zlatnim perom zlatno slovo" (pesme za decu, 2004), ‚‚Knjiga mog života" (pesme, 2004), ‚‚Veliko spremanje" (pesme, 2005).


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duško Trifunović Empty Duško Trifunović - Greh

Počalji od Still_dreaming Uto Jan 17, 2012 2:30 am


Greh


Grešio sam mnogo, a sad mi je žao
Što nisam još više i što nisam luđe
Jer samo će gresi kada budem pao
Biti moje delo - a sve drugo tuđe.

Grešio sam mnogo, učio da stradam
Leteo sam iznad vaše mere stroge
Živeo sam grešno, još ću, ja se nadam
Svojim divnim grehom da usrećim mnoge.

Grešio sam, priznajem, nisam bio cveće
Grešio i za sve vas koji niste smeli
I sad deo greha mog niko od vas neće
A ne bih ga dao - ni kad biste hteli.


Ne znam da li je to Duško uradio svesno ili nesvesno, ali ova pesma me podseća na Borhesove ‚‚Trenutke'', bar u osnovnoj ideji pesme. ‚‚Trenuci'' su mi ipak stilski bolji.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duško Trifunović Empty Duško Trifunović - Srećan

Počalji od Still_dreaming Pet Mar 30, 2012 11:50 pm


Srećan


Povlačim se u svoju samoću
tamo gde su ljudi moga kova,
tamo gde se teško živi noću
od tišine i opasnih snova.

Digao sam ruke od skandalá,
od prošlosti i pogrešnih želja,
od lepote – izvora svih zala
od ljubavi i od prijateljá.

Povlačim se, a ostavljam ljude
u njihovoj zabludi od zlata
da me nađu kad i njima bude
zakucala samoća na vrata.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duško Trifunović Empty Re: Duško Trifunović

Počalji od polly88 Pet Feb 28, 2014 8:53 am

Sarajevska grupa Letu štuke iskoristila je stihove jedne Trifunovićeve pjesme i uglazbila ih u pjesmi Padaj. Ako netko nekada naiđe na tu njegovu pjesmu, zamolila bih ga da ju ostavi u ovoj temi. Pretraživala sam internet, ali kako su Letu štuke iskoristile samo četiri stiha za refren, tako Google nudi samo tekstove o toj njihovoj pjesmi.

Evo i tih stihova:
S Vrela Bosne do Bentbaše,
kao da se nebo sliježe,
pada snijeg na snove naše,
padaj sniježe, padaj sniježe.


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Duško Trifunović Empty Re: Duško Trifunović

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu