Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Biti punoletan

+5
Troja
Virginija_Woolf
ces@ric@
Miloš_88
Still_dreaming
9 posters

Ići dole

Biti punoletan Empty Biti punoletan

Počalji od Still_dreaming Uto Feb 14, 2012 2:21 am


Sigurno smo svi mi bili uvereni da će se mnogo toga promeniti kada postanemo punoletni. Mislili smo da će ovo biti drugačije, da će ono biti bolje, da ćemo imati više slobode, da ćemo moći sve što nismo mogli dok smo nostili epitet ‚‚maloletnog''. Ali se posle tog 18. rođendana nije baš sve odigralo kako smo mislili da hoće. Ili jeste?



Šta ste mislili da se menja punoletstvom?
Kakvim promenama ste se nadali? Je li do njih došlo odmah ili dosta kasnije?
Koliko vam je trebalo da se snađete u novoj ulozi?



Za one koji tek treba da postanu punoletni:
Šta očekujete da će se pomeniti kada postanete punoletni?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Miloš_88 Uto Feb 14, 2012 2:42 am

Punoletstvo je nešto što mnogi čekaju iz različitih razloga. Neko jedva čeka da dobije vozačku dozvolu, neko da donosi druge važne odluke samosalno...
Ja i nisam ništa očekivao od punoletsva, tj. nisam razmišljao puno o tome.
Osim što sam dobio pravo glasa, dobio vozačku dozvolu, nije se pouno toga promenilo. Uglavnom sam samostalno donosio svoje odluke, s tim što kad sam punoletan je to i zakosnki osigurano :)
U toj svojoj slobodi o samostalnom odlučivanju sam odlučio da se preselim u Novi Sad idući trbuhom za kruhom i od svoje 19. godine sam smaostalan u svakom pogledu.
U ulozi punoletnog lica sam se snašao odlično i nije mi bio problem da savladam tu ‚‚ulogu".
Miloš_88
Miloš_88
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3461
Muški Škorpija Godina : 35
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 22.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od ces@ric@ Uto Feb 14, 2012 3:20 am

Izvadila sam licnu :) Sa 16 mi nije trebala, pa sam je tek tad izvadila. Ostalo se nista nije promijenilo, niti sam ja ocekivala nesto da ce... Mislila sam da cu moci da odlucujem samo i da cu biti samostalnija, ali to se desilo tek godinu dana kasnije kad sam se odselila. Situacija i sudbina to odrede, ne punoljetstvo


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Virginija_Woolf Uto Feb 14, 2012 3:53 am

Jedva sam cekala da napunim 18 godina.Jos prije punoljetstva sam mislila kako sam ja dovoljno zrela i samostalna (sa svim onim nezrelim stavovima kako ja mogu bez svakog,kako znam sto radim itd. ),a da ce nakon punoljetstva to sve biti formalno i konacno.

I onda se desio bum,spustilo me je na zemlju kao nikad do sad i shvatila sam da mi jos uvijek treba neko ko ce da mi pomogne,da se zaustavim i racionalno razmislim (u moru svojih suludih ideja koje su tako stvarne,jer ja mogu sve :) ),shvatila sam da ne znam sve i da iako imam neko iskustvo,ono nije dovoljno.

Punoljetstvo nosi odgovornost,a ja i dalje bjezim od te baba roge.Ali valjda je neki vid zrelosti spoznaja onih djelova sebe na kojima treba da radis.
Virginija_Woolf
Virginija_Woolf
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1030
Ženski Vaga Godina : 30
Datum upisa : 26.07.2011

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Troja Uto Feb 14, 2012 6:59 am

Radovala sam se svakom novom danu i tome sto sam postajala odraslija i zrelija, ali ne mislim da sam ocekivala neko cudo od punoljetstva. Mozda sam mislila da cu dobiti znatno duzi izlaz i slobodu da se zabavljam sa mladicima, ali su te stvari (narocito izlaz) isle mnogo sporije nego sto sam ja to mislila. Sto kaze ces@ric@, dobila sam licnu kartu i pravo da glasam, i nista se drugo nije krupno promijenilo jos godinama. Zaposljavanje je bio prvi veci korak ka samostalnosti, a onda sam morala da odjednom odrastem i sazrem u potpunosti kada je poceo rat i ja otisla u inostranstvo.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Born to die Uto Avg 28, 2012 9:15 am

Kad se samo setim dok sam bila mala, jedva sam cekala da napunim 18. godina,
mislila sam da cu tada biti Bog, da cu moci skinuti zvezde sa neba, da postajem svoj covek,
sam svoj gazda. Neka bitna zena axaxxa A ustvari : NISTA.
Ostalo je sve isto, desilo se samo to da postajem starija i da dobijam vozacku dozvolu.
Uloga je ostala ista, mala devojcica..jedva sam cekala taj 18-ti brzo se i pokajala,
jer godine lete kao lude. Volela bih da imam moc, da stopiram vreme :)




Born to die
Born to die
Profi
Profi

Broj poruka : 315
Ženski Jarac Godina : 34
Datum upisa : 19.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Troja Sre Avg 29, 2012 2:12 am

Nesto bih voljela dodati na ovu temu. Kao sto rekoh, za mene je pravo odrastanje doslo sa ratom i odlaskom u inostranstvo. I mislim da sam tada vrlo brzo sazrela i vrlo brzo se pocela snalaziti i donositi odluke, mada nikada prije u zivotu nisam morala da to radim. To mi je potvrdilo da nije vazno da li vas roditelji "razmaze" i tretiraju kao dijete i kada to vise niste. Ako imate kvaliteta znacete se snaci kada vas okolnosti natjeraju na to.

Bila sam svjedok i mnogih klinaca koji su se vrlo brzo uklopili u ovaj obrazovni sistem i pozavrsavali uspjesno skole na stranom jeziku u istim okolnostima.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od ThePoet Čet Okt 18, 2012 5:41 am

Kad sam bio mali i kad su me roditelji nervirali uvek bih pomislio kako će se sve promeniti kad napunim 18 godina, kako će tada otpočeti sasvim novi život i kako će se sve promeniti.

U principu nije se mnogo toga promenilo. I dalje zavisim od svojih roditelja, i dalje učim/studiram.

Naravno, kad sam bio u srednjoj školi znao sam da se neće ništa toliko mnogo promeniti kad napunim osamnaest. Ono što sam ja smatrao da se dobija tom godinom je samostalnost. Iako, doduše, dobijemo psihičku samostalnost, mi još uvek nismo potpuno samostalni (većina). Ja još uvek čekam da se potpuno odvojim od svojih roditelja (smatram to prirodnom težnjom svake osobe).

Punoletstvo je više simbolički bitno za svakog tinejdžera koji tada već postaje odrasla osoba i mora da razmišlja tome šta će dalje sa svojim životom, nego što ima pravi, opipljivi značaj.

To sam shvatio dosta pre tog rođendana, tako da nisam ni mogao da se razočaram.


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od enigma_ Uto Avg 06, 2013 3:57 pm

Brzo sam odrasla, brzo sazrela i moje punelestvo je bilo drugačije od svih ostalih punolestva :)  Ličnu kartu sam imala sa šesnaest godina, nisam bila kući kao sava deca, več tamo negde :)  nisam slavila punolestvo i još mnogo toga :) 
Al zato sam za razliku od većine punoletnika, tek kao punoletna došla kući gde sam i ostala (pa valjda je vreme i bilo ) Imala posao koji me čekao, a ne ja njega jurila:) Taj posao sam bukvalno "zaradila" svojim odgovornim ponašanjem u detinjstvu, svojom zrelošću kao tinejdžer, i čim sam napunila tih 18 godina, posle par nedelja ja sam počela da radim.
Radovala sam se svom punolestvu i sad imam blagi osmeh, jer sam tek kao punoletna imala pravo da dođem kući, da imam ključ od svoje kuće i da sama odlučujem o svemu :)  Počev od toga do koliko sati ću ostati u grad, da neću nikada zakasniti i zbog tog kašnjenje od nekoliko minuta biti kažnjena.
Iako sam imala relativno ok detinjstvo, mislim da sam tek počela da živim kao punoletna osoba.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Liza_N. Pet Jan 30, 2015 1:52 am

Uopšte nisam razmišljala o punoletstvu kao o nečemu što će me promeniti. Obeležila sam ga onako kao što su i svi iz moje generacije, izradila sam ličnu kartu, počela da dobijam pozive za glasanje, i to je sva (formalna) promena. Za mene je period studiranja (dakle, nečeg novog, do tada neoprobanog) bio period razmišljanja o sebi, upoznavanja sebe i svojih mogućnosti.
Iskreno, volela bih kada bi se ta granica pomerila, na 20. ili 21. godinu, kako je u nekim zemljama. Radim sa decom tog godišta i imam uvid u to koliko su ne samo nezreli, nego i neinformisani, nesposobni, ne povezuju stvari, neodgovorni... Punoletstvo u 18. baš ništa ne znači.


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Biti punoletan Empty Re: Biti punoletan

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu