Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape)

2 posters

Ići dole

Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape) Empty Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape)

Počalji od polly88 Pon Jun 04, 2012 2:36 am

Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape) Gilbertba

Godina: 1993.
Režija: Lasse Hallström
Scenario: Peter Hedges
Uloge: Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Juliette Lewis




Vaše mišljenje o filmu?




Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape) Empty Re: Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape)

Počalji od polly88 Čet Jul 05, 2012 10:20 pm

Lijep film. Dok sam čitala opis u rečenici-dvije, nisam očekivala ovakav film, tj. taj opis nije mi skoro ništa otkrio. A ovo je jedna obiteljska drama koja vjerojatno nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Leonardo DiCaprio još uvijek nije dobio svoga Oscara, iako ga je, po meni, trebao dobiti već za ovu ulogu (bio je nominiran!). S 19 godina ovako iznijeti ulogu retardiranog Arnieja... svaka mu čast! Svakako se već tada vidjelo da će izrasti u vanserijskog glumca.

Ovaj film nema ništa veliko, nije bila ni jedna scena za koju sam mogla reći – wow! Ali ostavio je dubok dojam na mene. Čak sam na kraju plakala, dok im je kuća gorila, a onda se već u sljedećoj sceni smijala, kada sam shvatila da Arnie i Gilbert odlaze s Becky. Mislim da će mi te scene i ostati najduže u sjećanju. Kada Gilbert kaže da nitko neće praviti šalu od njegove (mrtve) mame, pa paljenje šibice i plamen kao nova nada, a zatim i novi početak. Gilbert je rušio temelje kuće u podrumu i to je već dalo nagovijestiti da ne mogu više tako živjeti, da je taj gradić premali za njih.

Kroz čitav film se provlači motiv tog učmalog gradića i pokušaj da dostigne nešto više. Otvorena je velika trgovina koja nudi puno više nego ona mala u kojoj radi Gilbert. Gilbertov prijatelj jedva čeka da se otvori lanac brze hrane jer tu vidi priliku zaposliti se. Drugi prijatelj jedva čeka da netko u gradiću umre jer radi kao pogrebnik... Gilbert ima postariju ljubavnicu jer ne vidi drukčiji izlaz iz dosade. Sve u svemu, jedan sumoran gradić u kojemu se ništa ne događa.

Sve se mijenja za Gilberta kada upoznaje Becky, djevojku koja putuje s bakom i kojoj se, igrom slučaja, pokvario auto. Njegova svakodnevica koja uključuje brigu za mlađeg brata, za mamu, zamjenu za oca, rad u trgovini, zadovoljavanje ljubavnice, odjednom se mijenja, makar na nekoliko dana. A trebao je čekati skoro godinu dana da odluči promijeniti svoj život.

Upečatljiva je i scena u kojoj Becky pita Gilberta što želi, a on nabraja što želi za svakog člana svoje obitelji. Onda Becky opet pita – što želi za sebe... Na kraju je shvatio što želi. Prevelik je teret bio na njegovim leđima otkako mu se tata ubio. Došlo je vrijeme da učini i nešto za sebe.


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape) Empty Re: Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape)

Počalji od ces@ric@ Pet Maj 09, 2014 7:27 am

Leonardo DiCaprio me je odusevio u ovom filmu! Svi ga hvale, a ja ga pamtim po blesavom Titanicu i pitam se zasto ga hvale. Sad mi je jasno. Odlicno je odigrao svoju ulogu.

Ja sam svojevremeno cuvala i drzala instrukcije jednom decku sa posebnim potrebama. U liku Arniea sam ga vidjela. Naravno, Arnie ima tezi oblik poremecaja, ali je ista osjecanja mogao probuditi u meni. Od toga da ti ga je zao, da silno zelis da mu pomognes i da te svaki njegov i najmanji uspjeh raduje, do toga da te iznervira, pa da moras da odbrojis u sebi da se smiris, da ne bi odreagovao. Predobro odradjen lik i uloga!

Inace, svi likovi su mi posebni i to mi se dopada. Majka, koja je predebela, ali je sama tome kriva i za razliku od danasnje americke porpagande kada se debljina pokusava prikazati kao bolest, ti ljudi se zale, ovaj put je jasno dato do znanja da je to iskljucivo majcina greska. Ona me u svemu ovom najvise nervira, jer je sve prepustila djeci, a uz to ih i sramoti svojom debljinom i nacinom zivota.
Starija sestra je povucenije, kuha, brine, pomalo doprinosi tom majcinom stanju. Mladja nije tipicna razmazena tinejdzerica, pokuzuje vise razumjevanja nego sto sam to od tog lika ocekivala. Kroz Gilbert vecinom posmatramo sve i sa njim to prezivljavamo.

Djevojka, Becky me nije nesto dojmila i od svih likova ona mi je najmanje zanimljiva. Taj dio price je vec prilicno predvidljiv.

Mene su najvise dojmile dvije scene. Prva kad Arnie uzme jesti tortu zbog koje je Gilbert razocarao svog sefa i puno potrosio, a nakon sto je vec unistio prethodnu tortu. Nekako sam u tom trenutku mogla osjetiti ocaj svih njih.

Druga scena je kad se djeca ujedine da spale majku da je ne bi izlozili sramoti. Jako tuzna scena.

Mada je film uglavnom tmuran, ipak na kraju daje neku nadu


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape) Empty Re: Šta muči Gilberta Grejpa (What's Eating Gilbert Grape)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu