Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.

Izumrli zanati

Zid :: Društvo :: Kultura

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole

Izumrli zanati

Počalji od Still_dreaming taj Pon Nov 26, 2012 12:01 am

Tehnologija je daleko uznapredovala i promenila načine rada na koje su se stari zanati oslanjali vekovima. Počevši od tehnološke revolucije koja je za sobom vukla masovnu produkciju, automatizaciju, zatim robotizaciju i informatiku. Zbog masovnih promenama u načinu ljudskog života i proizvodnje, mnogi zanati su izumrli. Ali u ovoj temi bar nećemo dopustiti da se oni zaborave. Upotpunimo znanje jedni drugima.

Za koje stare zanate vi znate?
Koji zanati su izumrli i šta ih je zamenilo?

Amor fati

Live today
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 21948
Muški Jarac Godina : 29
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Re: Izumrli zanati

Počalji od ThePoet taj Čet Dec 20, 2012 11:41 am

Jedan od zanata koji izumire je obućarstvo ili, popularno, šusteraj. Obućarstvom se bavi tek poneki dekica koji je to radio čitav život i koji ne bi umeo ništa drugo da radi.

Ništa ga nije zamenilo, stara cipela se sada zamenjuje novom i ne opravlja se. Živimo u takvom društvu.

Još pre 5-6 godina moja majka je nosila svoje čizme kod šustera da joj popravi đon, a već danas nije mogla da nađe nikoga ko bi joj popravio čizmu, pa je kupila druge. A ovaj zanat je izumro zato što je danas ‚‚sramota" nositi stare i opravljene čizme, već se odmah moraju kupiti nove i moraju se kupovati stalno.

najukusnija je sirova misao
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6693
Muški Devica Godina : 26
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Troja taj Čet Dec 20, 2012 9:21 pm

U Engleskoj i te kako ima obucara. Mislim da je glupo sto taj zanat (bar kod vas) izumire, jer je vrlo koristan. Ja vrlo cesto kupim nove cipele i odmah na njih stavim gumu odozdo. To jako cuva cipelu i produzava joj rok trajanja i nije ni malo jeftino. Da bi cipelari mogli dobro da zaradjuju neki kombinuju opravku cipela sa dodatnim aktivnostima - zamjenom baterija na satovima, izradom kljuceva i slicno.
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 15609
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ThePoet taj Pet Dec 21, 2012 12:30 am

To su se vrlo pametno dosetili. One stare obućarske radnje se zatvaraju. Možda kad si to malo osavremenilo (kao u Britaniji), s nekom dobrom reklamom i finom radnjom, mislim da bi mogao dobar biznis od toga da se napravi. :)

najukusnija je sirova misao
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6693
Muški Devica Godina : 26
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od ces@ric@ taj Pet Dec 21, 2012 1:18 am

Ja u Pragu ne znam nijednog. U SA imam "svog" obucara kod kojeg nosim sve. Obicno je u pitanju to sto mi se cipele klizu...

People need to start appreciating the effort l put in to not be a serial killer
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11732
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Troja taj Pet Dec 21, 2012 2:02 am

Guma je za to zakon. Kad stavis gumu nema klizanja, niti da ti kozni djon propusti vlagu cim padnu tri kapi kise.
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 15609
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh