Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Origami

2 posters

Ići dole

Origami Empty Origami

Počalji od Still_dreaming Sre Nov 28, 2012 12:58 pm


Origami (jap. 折り紙; oru = savijanje + kami = papir) je tradicionalna japanska veština kreiranja modela od papira. Tradicinalno se koristi kvadrat ali postoji veliki broj modela koji se pravi i od drugačijih oblika papira - pravougaonika, trougla, osmougaonika itd.


Istorija

Ne postoje precizni podaci o tome kada je origami nastao. Najčešće se vezuje za izum papira u Kini negde oko 2. veka n. e. Iako je tamo najverovatnije i nastao, origami je pravi procvat doživeo u Japanu, gde se i tretira kao nacionalna umetnost. Pored Japana, ova veština se pojavila i u drugim delovima sveta, na primer, u Španiji gde je poznata pod imenom Papiroflexia.

Već u 8. veku, origami je postao sastavni deo raznih ceremonija u Japanu. Samuraji su razmenjivali poklone koji su na sebi imali ukrase "noši" - savijene trake papira. Za vreme obreda šintoističkih venčanja, korišćeni su origami leptiri koji su simbolizovali mladence.



Materijal

Origami se u principu pravi od papira, iako se mogu koristiti i drugačiji materijali (tkanina i sl.)

Za vežbu i neke jednostavne modele često se koristi papir za fotokopiranje standardne gramaže 70–90 g/m². Pored toga, moguće je koristiti i razne druge vrste papira - foliju, papir za uvijanje, hamer i td. Postoji i specijalizovan papir za origami koji je najčešće dvobojan i već isečen u oblik kvadrata.

U Japanu se često koristi "vaši" - specijalan papir čvršće strukture napravljen od pulpe dobijene iz kore nekoliko karakterističnih drvenastih vrsta koje rastu u Japanu.

Postoji i posebna grana origamija koja koristi novčanice za pravljenje modela i to najčešće američki dolar.





Ova tema je namenjena ljubiteljima origamija. Ovde ćemo postavljati snimljene instrukcije ili crteže uputstava kako doći do nekog oblika.

Volite li origami?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Origami Empty Re: Origami

Počalji od polly88 Sre Jun 19, 2013 8:17 am

Sviđa mi se origami, dosta sam spretna, jedino postanem živčana kad mi ne ide pa odustanem :D Nisam sad već dugo nešto pokušavala, sjećam se da smo u osnovnoj radili pingvina pa evo tutorijal, nije komplicirano :)



Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Origami Empty Re: Origami

Počalji od Still_dreaming Ned Jun 30, 2013 1:48 pm

Volim da se zanmam origamijem. Do skoro mi je u dnevnoj sobi bilo okačeno ‚‚jato ždralova'', ali nije svaki dan Nova godina. :D Mada, čim nabavim neku granu koja odgovara mojoj zamisli, sve ću da ih naređam na nju. :)

Origami 39692110

Danas sam napravio i zmaja (većina poteza je kao kod ždrala, samo nekoliko završnih se razlikuje).

Ali ubedljivo su mi najdraže zvezdice, koje su najlakše za pravljenje i planiram da jednom napunim neku providnu posudu njima. To bi baš lepo izgledalo.

Hteo sam da napravim i loptu, ali sam u jednom trenutku izgubio živce i batalio. Pritom sam siguran da mi treba mekši (tanji) papir od ovog koji ja koristim kako bi to funkcionisalo ovako glatko kao na snimku. Evo snimka, ako neko želi da se okuša. Kome uspe, skidam kapu! :kralj!: 



Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Origami Empty Re: Origami

Počalji od polly88 Pet Okt 25, 2013 4:27 am

Naišla sam danas na video za zgodnu zec-korpicu pa sam pokušala napraviti. Tu je tutorijal, a uslikala sam i svog zeku :D Bilo bi dobro iskoristiti to za Uskrs pa djeci u to nagurati bombone; ja sam stavila kockice za Yamb jer mi je to jedino bilo pri ruci :D Nisam imala ni papir u boji pa sam jednu stranu brzinski obojala samo da lakše napravim. Sljedeći put ću se bolje pripremiti.



Origami Mocj

Origami Avc5

Origami Ymx0


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Origami Empty Re: Origami

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu