Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Životni trener (Life coach)

+2
enigma_
ThePoet
6 posters

Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Životni trener (Life coach)

Počalji od ThePoet Sre Dec 19, 2012 3:08 pm

Životni trener nastoji da vam ponudi da pronađete svoj identitet i da ostvarite svoje ciljeve. Životni treneri pomažu svojim klijentima koristeći razne tehnike. ‚‚Lajf koučing" (ovaj termin se odomaćio kod nas, pošto niko nije uspeo da smisli ništa bolje, ali ga se ja gnušam) se oslanja na sociologiju i psihologiju, podstiče razvoj pozitivnog mišljenja i pruža usluge savetovanja pri odabiru karijere. Specijalista u ‚‚lajf koučingu" obično ima završen kurs iz psihološkog savetovanja, hipnoze, tumačenja snova, marketinga i ostalih sfera koje su bitne za jednog vodiča kroz život. Međutim, životni treneri ne moraju nužno biti terapeuti ili konsultanti; psihologija i poslovna analiza mogu biti van domena nekih životnih trenera.
Savremeni ‚‚lajf koučing" potiče od učenja Bendžamina Kartera, fudbalskog trenera na jednom koledžu, koji se počeo baviti motivacionim govorima kasnih '70. i ranih '80.
Mnoge škole za ‚‚životni trening" i njihovi programi dostupni su širom sveta, uz razne opcije (nastava se može održavati u učionicama ili kod kuće) za sve koji žele da dobiju sertifikat ili diplomu i posao u ovoj oblasti. Mnogi sertifikati i nekoliko diploma su priznati u ovoj profesiji.
Mnogi kritikuju ovu profesiju opisujući je kao nešto nalik psihologiji samo bez ikakvih ograničenja, nadzora, ni propisa. Ipak, Generalna skupština Kolorada, nakon što je saslušala ove argumente, ocenila je da ‚‚lajf koučing" nema sličnosti s terapijama kod psihologa, jer ne preispituje ono što se desilo ranije.


Da li vi smatrate ‚‚lajf koučing" savremenim vidom šarlatanstva ili pozdravljate pojavu ove profesije?
Ima li stvarne potrebe za životnim trenerima ili je to izmišljena profesija kako bi se nesigurnim ljudima uzeo novac?
Da li je ikome potrebno da ga neko ‚‚istrenira i nauči kako da živi" ili mislite da svaki čovek treba sam da se snađe u životu?
U Srbiji ‚‚lajf koučing" nije još uvek zaživeo. Šta mislite, hoće li se pojaviti i kod nas?


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od enigma_ Sre Dec 19, 2012 11:54 pm

Samo sam čula i za tog životnog trenera. Neko mi je pričao, ne mogu da se setim ko. Nisam čitala niti se informisala bilo kako, tako da skoro ništa ne znam o tome, već na osnovu uvodnog posta mogu napisati mišljenje.
Meni to "liči" na neškolovanog psihologa ili neku vraćaru :D tako da ja nikada ne bih otišla kod tako nekoga!
Ne kapiram kako mogu ljudi da prihvate tako nešto, jer mislim da je najpre jako opasno po svakoga od nas, plus to je prevara, koja po meni malo liči na sektu. Jer mislim da ko jednom ima susret sa tako nečim,da se teško može izvući.Stalno će mu trebati neki "trenig" (savet) za bilo koji problem.
Kod teško rešivih problema bolje je otići kod psihologa, nego kod nekog šarlatana.
Ne mislim da je to profesija ili ne znam , a i da jeste ja je nikada ne bih prihvatila.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od ces@ric@ Čet Dec 20, 2012 3:14 am

Ne zelim nikog da vrijedjam, ali za mene to i nije neka profesija. Osoba koja misli da zna dosta o zivotu, pa da drugom govori sta i kako da radi. Bas tako, neki sarlatan.

Ja sam gledala primjer toga u Life After TOP Chef. Jedan od kuhara ima tog trenera. Ja licno sam se nasmijala svaki put kad sam ispod imena vidjela to "life coach". Evo jednog primjera:
"Misli na svoj najveci bol."
"Mislim."
"Sta je tvoj naveci bol?"
"Gubitak prijatelja. Prije dvije godine moj najbolji prijatelj je umro od srcanog udara. Nisam bio tu, uz njega, jer sam upravo tad uzeo godisnji i bio daleko."
"Poslije toga nisi uzimao godisnji?"
"Nisam."
"Udahni duboko, nije tvoja krivica. Oprosti sebi"
(udahne duboko): "Oprastam sebi. Uzecu odmor."

Vau! I na to da trosim pare? Cini mi se da ima mali milion drugih stvari na koje bih potrosila pare prije nego na tog trenera. Uostalom, cemu onda sluze psiholozi?

Mislim da ce to vrlo brzo postati trend i kod nas. Vec vidim da Seka Aleksic ima nekog (po mogucnosti jako zgodnog) zivotnog trenera, koji ce nam u nekom njenom realitiju objasniti pod kakvim je stresom ova "zvezda" a mi cemo gledati kako je pokusava opustiti. I naravno, to ce se vrlo brzo prosiriti, a mi koji to smatramo (recimo) glupim cemo biti staromodni i budale...


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od enigma_ Čet Dec 20, 2012 9:11 am

..sad sam nešto malo pročitala na netu Surprised pa to je prevara i otimačina para
Standardni lajf koučing paket obuhvata:
· Prvi besplatni telefonski/Skype poziv (anketu).
· Ugovor na minimum tri meseca.
· Jedan telefonski/Skype razgovor nedeljno, 30-45 min.
· E-mail komunikaciju za sve vreme trajanja treninga.
· Kratke (5-10 min.) telefonske razgovore u hitnim slučajevima.
· Cena: 197 EUR mesečno.
Mnogo toga piše na nekom tamo sajtu,a cene su i do 400 e. mislim da se treba skloniti od tih šarllantana!
Ovako, dobar psiholog, koji je najpre neuropsihijatar i koji je i KBT-erapeut i koji daje izvanredne rezulatate i čoveka ni jednim gestom na vezuje za sebe, kome ne treba reklama, za koga svi zanaju, pa je mnogo povoljniji.
A, ovo što piše i što pokušavaju da nas "zalude" pa nas nauče da dođemo do cilja i da se ostvarimo u životu su prevaranti, nikakvo zvanje nemaju, već si "životni treneri"...meni je to debilno, jer niko nikoga ne može da dovede do cilja, već čovek sam ide napred,kao što niko nikome ne rešava čkubavne probleme, već sam čovek preboli, a ne da me uči tamo "neko" (niko) kako ću ja da prebolim bivšu ljubav ili kako ću da povratim samopouzdanje!

Šta sve neće izmisliti, prevaranti.
Nek ide Seka, Karleuša i ne znam ko sve od tih pevaljki :bljak:

enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od Still_dreaming Uto Feb 19, 2013 12:52 pm

Obična glupost koja prolazi kod nedovoljno obrazovanih i nedovoljno socijalizovanih ljudi. Svakom je nekad potrebna pomoć i podrška, a to obično nalazimo u prijateljima. Oni koji nemaju prijatelje dobili su rešenje - platiće nekoga da im bude ‚‚prijatelj''. Neko se lepo dosetio da može zaraditi i sproveo to u delo. Postalo je popularno, kao i sve banalne stvari. Banalnost prihvata banalno, podstiče ga i dopušta mu da se širi.

Iz mog ugla gledišta, ne vidim zašto bi ikome bio potreban neko da mu govori kako da živi. Život sam uči, a u kriznim momentima tu su bliski ljudi da pomognu savetom ili na neki drugi način. Teško mi je da poverujem da neko ostane bez ijedne bliske osobe, ali čak i ako dođe do toga, garantovano je problem u njemu i sam je kriv za to (jer ne mogu svi drugi biti ludi, a samo ta jedna osoba u pravu). Onda se obraća ‚‚plaćenom prijatelju''.

Naravno da će zaživeti u Srbiji. Mi smo takva sredina, prihvatamo sve tričarije sa svih strana. Zašto ne bismo i to?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od Troja Sre Feb 20, 2013 2:08 am

Sigurna sam da je pojava ove profesije uslovljena sve većom usamljenošću i otudjenošću u savremenom svijetu. Srbija je još uvijek mala patrijarhalna sredina u poredjenju sa svjetskim metropolama, u kojoj takvi problemi najčešće nisu izraženi, pa nije ni čudo što niko od vas ne može shvatiti potrebu za tako nečim. Ne mislim da bih i ja pribjegavala tome, ali svakako mogu shvatiti kako ljudi koji žive u nekom velegradu okruženi mnoštvom stranaca i lišeni blizine porodice i prijatelja mogu to učiniti. Žalosno je što su životni treneri vjerovatno samo ljudi koji su se dosjetili kako da iskoriste ljudsku slabost i što svoje usluge papreno naplaćuju, a veliko je pitanje koliko su zaista kompetentni da pomognu ljudima.

Kada sam ja tek došla u London kao izbjeglica nisam znala šta mi je najbolje raditi da se što prije zaposlim i savjetom mi je pomogla jedna djevojka iz Irske koja mi je ispričala za slučaj neke beogradjanke koja je završila kurs i zaposlila se u kancelariji kao sekretarica. To mi je dalo ideju da i sama pokušam nešto slično, te sam igrom sudbine završila u računovodstvu. Eto takvim ljudima i te kako treba pomoć i savjet, ljudima koji su napustili domovinu i tek treba da se snadju u nekoj stranoj državi, a takvih je ovdje gdje ja živim mnogo. Na žalost, ne znam da li su životni treneri prave osobe za to.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od ms.k Sre Apr 02, 2014 3:24 pm

Enigma :: ... Meni to "liči" na neškolovanog psihologa ili neku vraćaru :D tako da ja nikada ne bih otišla kod tako nekoga! ...
Ces :: Ne zelim nikog da vrijedjam, ali za mene to i nije neka profesija. Osoba koja misli da zna dosta o zivotu, pa da drugom govori sta i kako da radi. Bas tako, neki sarlatan ... Uostalom, cemu onda sluze psiholozi? ...
Da ne zalazim u to koliko su 'treneri' (ne)školovani uglavnom jer pojma nemam da li jesu ili nisu .. samim tim ne mogu da tvrdim da li su šarlatani ..
Ali povodom ovog 'čemu služe psiholozi? ', dodala bih i psihijatri/psihoanalitičari ..
u većini slučajeva običnom smrtniku koji ne boluje od neke teške psihoze – ničemu ne služe .. uglavnom jer obični smrtnici ne žele da idu kod istih jer je to 'sramota', 'šta će reći komšija, ovaj, onaj .. ', uglavnom jer iz njihove perspektive kod istih idu samo 'ludaci', 'psihopate', .. ili zbog nepovjerenja u psihijatre/psihoanalitičare ('reći će nekom', 'ostaje mi dosije da sam lud', ...)

Still :: Obična glupost koja prolazi kod nedovoljno obrazovanih i nedovoljno socijalizovanih ljudi. ...
Ma prolazi i kod obrazovanih i školovanih, iz istih razloga .. 'sramota', 'šta će reći komšija, ovaj, onaj .. ' ...

Still :: ... Svakom je nekad potrebna pomoć i podrška, a to obično nalazimo u prijateljima. ...
A kako prijatelji nisu objektivni, ne znaju da daju savjet, ne želimo da ih opterećujemo, postoje stvari o kojima ne želi/ ne može da se priča sa prijateljima, ... a kod profesionalca ne želi da se ide iz već pomenutih razloga .. onda je najbolja varijanta otići kod 'trenera' jer ostavlja utisak da nismo ludi i kao da je sve sasvim normalno i posve ok (a i – moderno je, hit, kul, svi to rade itd...) ..


Kako sve ima dvije strane .. utisak imam da je tako i sa 'trenerima' .. vjerovatno među njima ima onih koji vide novac, zaradu, .. a s druge strane .. vjerovatno da ima i onih koji zaiste žele (i vjeruju time) da pomažu ..

100 ljudi – 100 ćudi .. neko zaista može kroz život sam (bez da mu iko govori šta i kako), ali ima i onih kojima je pomoć potrebna ..

Ne vidim razlog zašto to 'trenerstvo' ne bi bilo Ok ako se time nekom pomaže ..
Mnogima znači da sa nekim posve iskreno i bez stega razovaraju i bez misli da će biti osuđeni, i će ih neko posve objektivno posavjetovati ili dati drugačiju perspektivu i sl. ..
Prijatelji, rodbina, bliske osobe su obično neko čije mišljene je bitno i od čega se zazire, baš zbog onog kakvi ćemo biti u njihovim očima ako im kažemo nešto što bi nas u njihovim očima moglo promijeniti (u nekom negativnom smislu) ..
Tako da .. možda to 'trenerstvo' i nije (u)toliko loše ..

Mada .. zaista na veliku žalost .. prije će biti da je veći akcent na onom što je Troja rekla ..

Troja :: ... Žalosno je što su životni treneri vjerovatno samo ljudi koji su se dosjetili kako da iskoriste ljudsku slabost i što svoje usluge papreno naplaćuju...
ms.k
ms.k
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 3752
Ženski Datum upisa : 20.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od Troja Čet Apr 03, 2014 12:40 am

ms.k ::
Kako sve ima dvije strane .. utisak imam da je tako i sa 'trenerima' .. vjerovatno među njima ima onih koji vide novac, zaradu, .. a s druge strane .. vjerovatno da ima i onih koji zaiste žele (i vjeruju time) da pomažu ..

100 ljudi – 100 ćudi .. neko zaista može kroz život sam (bez da mu iko govori šta i kako), ali ima i onih kojima je pomoć potrebna ..

Ne vidim razlog zašto to 'trenerstvo' ne bi bilo Ok ako se time nekom pomaže ..

U potpunosti se slazem. Zivimo u svijetu otudjenja i velikih promjena, velikih seoba stanovnista iz jednog u drugi dio svijeta, pa ne vidim zasto ne bi postojali ljudi koji ce drugima davati savjete o nekim vaznim stvarima.

Takodje bih se slozila sa Ms.K da je u nasem narodu uvrijezeno misljenje da je sramota otici psihijatru/psihologu, a samoubica sve vise i vise. Zalosno.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Životni trener (Life coach) Empty Re: Životni trener (Life coach)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu