Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kriza identiteta

3 posters

Ići dole

Kriza identiteta Empty Kriza identiteta

Počalji od ThePoet Uto Jan 08, 2013 2:42 am

Kriza identiteta predstavlja psihičko stanje koje se javlja u prekretnom periodu u kojem dominiraju problemi i teškoće u oblikovanju i održavanju vlastitog identiteta.

U normalnim okolnostima malo ko je svestan svog identiteta. O njemu se ne razmišlja. Međutim, na nekim životnim prekretnicama, od kojih se prve javljaju u doba puberteta, možemo doći u situaciju da se zapitamo ko smo, čemu težimo, da počnemo da promišljamo o identitu, o svojim vrednostima, itd.

Znaci krize identiteta su anksioznost, zbunjenost, dezorijentisanost, nesigurnost, potištenost ili, pak, odbrana od takvih uznemirujućih osećaja, kao što su identifikacija sa drugima, oslanjanje na autoritete, institucije od autoriteta i slično.
Identitet često gubimo posle smrti roditelja, posle gubitka posla, odvajanja do roditelja, nakon velikog stresa ili zlostavljanja, pa čak i posle venčanja i dobijanja deteta.


Da li ste vi prošli kroz krizu identiteta?
Da li ste nekada bili izgubljeni toliko da više niste znali ko ste?
Da li ste imali problema s nekim ko je prolazio kroz veliku krizu identiteta i kako ste pomogli?
Šta mislite, da li je normalno u toku života prolaziti kroz krize identiteta?


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kriza identiteta Empty Re: Kriza identiteta

Počalji od Troja Sre Jan 09, 2013 2:44 am

Mislim da jesam prolazila kroz krizu identiteta kada sam dosla u Veliku Britaniju. Sve ono sto je bilo moj zivot i sto me je identifikovalo se promijenilo. Sto je vazilo juce vise nije bila istina danas. Od cerke vrlo uspjesnih roditelja koja je i sama ostvarila karijeru do nezaposlene pridoslice sa istoka bez relevantnih kvalifikacija u nekoliko kratkih koraka. Bila je to situacija u kojoj su se mnogi izgubili i slomili, i koja ni meni nije bila laka. Uspjesno sam se nosila sa njom sve dok nisam izgubila posao do kog mi je bilo vrlo stalo pet godina po dolasku u zemlju. Na kraju sam, naravno, izasla i iz te krize, ali nije bilo lako. Otada pa do danas samo me je oceva smrt uspjela toliko uzdrmati da mi bude tesko nastaviti funkcionisati kao normalno ljudsko bice.

Susretala sam i druge ljude koji su imali krize identiteta i uglavnom sam im pokusavala pomoci bezrezervnom podrskom i razumijevanjem i ohrabrivanjem da se bore za opstanak. Mislim da ljudi koji prozive citav zivot zasticeni od problema mozda i nemaju krize identiteta, ali za vecinu je to ipak norma. Ako nista drugo, onda u tinejdzerskim godinama kada pokusavaju da pronadju sebe i svoje mjesto u zivotu. Naravno, ove krize mogu biti vrlo blage, a mogu biti i toliko velike da su gotovo nepremostive. Prozivjeti ih znaci postati mudriji i iskusniji.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kriza identiteta Empty Re: Kriza identiteta

Počalji od enigma_ Uto Apr 09, 2013 10:20 am

Ja ne mislim, već znam da sam imala krizu indentiteta i to par puta.
Prva je bila dok sam bila dete, "neko" me je povredio i dugo sam bila u strahu od tog "čike" imala sam noćne more i sve je to trajalo dok mi nije pomogao dečiji psiholoh. Brzo sam se oporavila, naučila mnogo od te devojke i to je prošlo.
Ostala je trauma, koja je duboko zakopana u meni i sa kojom se sve ove godine bori i to dosta uspešno.
Sledeća kriza identiteta je bila kad sam ostala bez posla.No za tu krizu mi nije bio potrebna stručna pomoć, već sam nekako sama i uz pomoć mojih, kao i uz podršku prijateljice nekako prebrodila.
Taman kad sam se navikla na tu drastičnu promenu, stiže me zdr stanje Sandrino. Na nogama sam bila tada, no kad se sve to rešilo, ja sam klonula i tada mi je bila potrebna stručna pomoć.
Uz savete psihijatra i psihologa, ja sam prebrodila i to nekako, no ostao je taj strah koji se s'vremena na vreme pojavi kod mene.
Znam da sa strahom se treba suočiti i tako ga prevazići i ja to konstntno radim, no on nestane, pa se opet pojavi.


Od tih mojih kriza, gde sam ja bila anksiozna, nesigurna, zbunjena, ostala je posledica, tako da sam često depresivna.Tačnije rapoloženje mi je promenljivo, kao ovo vreme :D
Još uvek se to ne vidi na meni, jer mi ne dozvoljavalju da pokažem, beat Kažu kako žene na njivi kopaju i nisu depresivne, rad leči depresiju :blabla:
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kriza identiteta Empty Re: Kriza identiteta

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu