Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Džordž Orvel - 1984.

2 posters

Ići dole

Džordž Orvel - 1984. Empty Džordž Orvel - 1984.

Počalji od Still_dreaming Pet Avg 02, 2013 7:31 am


Roman ‚‚1984.'' antiutopijski je roman, napisan 1948, a izdat 1949. godine. To je priča o vlasti koja održava svoju vlast sistemskim izvrtanjem istine i neprestanim prepravljanjem istorije radi svojih ciljeva. Roman govori o životu naizgled beznačajnog pojedinca Vinstona Smita koji u jednom ministarstvu totalitarne države Okeanije radi na lažiranju istorijskih činjenica.




Kako vam se svideo ovaj roman?
Šta vam se najviše dopalo?
Ako ih ima, koje su mane?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Džordž Orvel - 1984. Empty Re: Džordž Orvel - 1984.

Počalji od Still_dreaming Ned Feb 02, 2014 10:34 am

Roman mi se i svideo i nije. Mnogo više sam očekivao, ali je od onih stvari od kojih sam mnogo očekivao, pa se razočarao, najbliži onome što sam očekivao. Recimo da mi se više svideo nego što nije.

Prvi deo romana mi se ne dopada. Nije mi držao pažnju, nije me uvukao u priču. Ali zato je drugi deo vrhunski i popravio je ceo utisak. Verujem da mi se najviše svideo (većini koji su pročitali) najsuvoparniji deo, a to je detaljan opis totalitarne države, njenih ciljeva i njenih metoda. To sam prsto u jednom dahu upio idući sa knjigom u ruci da sipam sebi vode, ne odvajajući se od nje.

I deo sa mučenjem, treći deo knjige, dosta mi je jak. Postoji rupa pri samom kraju - mada, možda i nisam u pravu. Možda nema rupe. Možda samo ja ne mogu da se postavim u poziciju lika koji je pretrpeo sve to što je pretrpeo, pa smatram toliku promenu nemotivisanom (mislim na onu krajnju promenu, promenu srži).

Dopada mi se kako je završeno. Pisac je ostao dosledan ideji antiutopije i nije dao da je išta naruši. Dobro ne pobeđuje. I to je za mene dosta otrežnjujuće, ali kad se kaže Dobro ne pobeđuje, ja odmah primenim ‚‚dvomisao" i zaboravim na taj zaključak, jer želim da verujem u suprotno, kao i svaki romantičar. Ja jesam očekivao drugačiji kraj, priznajem, ali mi je drago što mi nije ispunjena želja. Već na psolednjih desetak stranica znao sam da neće biti ‚‚mog" kraja, što je još jedna mala zamerka, bar iz moje perspektive: volim kad sve ostane nejasno do same ‚‚ivice". Jedino susret sa Džulijom, tj. njegov opis, nisam očekivao. Bio sam uveren da je ona ‚‚prestala da postoji".

Sve u svemu, preporučio bih ovaj roman za čitanje kada bi me neko pitao šta da čita. Bar ja sam naučio neke korisne stvari čitajući ga.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Džordž Orvel - 1984. Empty Re: Džordž Orvel - 1984.

Počalji od ces@ric@ Sre Jun 03, 2015 10:16 am

Uglavnom dijelim Stillovo misljenje sto se tice knjige. Ja bih je uvela u obaveznu lektiru, jer nas navodi da sagledamo stvari iz druge perspektive. Takodjer, mislim da sam dosta naucila.

Meni se knjiga dopala samim tim sto sam mogla osjetiti strah glavnog junaka, njegovo razocarenje, kao i cinjenicu da je uglavnom sve to i ocekivao. No, nadao se drukcijem ishodu.

Nisam gledala film, ali sam saznala da je u njemu ulogu O'Briena igrao Richard Burton, pa sam tako i zamisljala ovaj lik i savrseno mi je nekako pristajao.

Knjiga me je vukla da je dalje citam, nije mi ni na pocetku bila dosadna, taj opis sistema mi je legao. Taj dio mi je, ustvari, bio zanimljiviji od dijela mucenja, koji se po meni malo otegao.

Sve u svemu, knjiga koja tjera na razmisljanje i ostavlja neki strah za sobom:

“He who controls the past controls the future. He who controls the present controls the past.”


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Džordž Orvel - 1984. Empty Re: Džordž Orvel - 1984.

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu