Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Školarine na fakultetima...

+3
ces@ric@
Catwoman
Still_dreaming
7 posters

Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Školarine na fakultetima...

Počalji od Still_dreaming Pon Feb 08, 2010 12:40 pm

Da li je samofinansiranje postalo noćna mora svih studenata? Bombarduju nas previsokim školarinama, roditelji se zbog školovanja dece uvaljuju u kredite... Pa gde to ima!? Čemu taj bezobrazluk sa tolikim školarinama?

Kakva su vaša iskustva?
Koliko ''prete'' da će da vam izvade iz džepa?
Kako visoke školarine utiču na one ljude koji tek treba da upišu neki fakultet?
Šta sve dobijate uz plaćanje samofinansiranja? Knjige? Ima i toga ponegde valjda...
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od Catwoman Sre Feb 10, 2010 8:12 am

Ove godine sam upisala fakultet i, hvala Bogu, na budžetu sam. Ali znam da su pričali za ove koji su na samofinansiranju da će im dati knjige ili da će im manje naplatiti ako ih kopiraju. Međutim, nema 'leba od toga. Ništa nisu ispunili što su obećali.
Još je jedan problem koji je nezaobilazan, a to je da danas neznanje i novac idu zajedno. Što je zaista žalost. Koliko je pametnih ljudi izgubilo mesto na tom fakultetu, jer jednostavno nema novca da plati. A mamini i tatini sinovi koji ne mrdaju repom, sede u amfiteatru i smeju se ne znajući išta, a znajući da će položiti bez problema "kada mama i tata" plate.
Čast izuzecima, ali ono što je država napravila od školstva, to je strašno... Ogorčena sam... :3yq5:
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od Still_dreaming Sre Jun 02, 2010 6:50 pm

Samofinansiranje i jeste najveći pritisak koji vršim na samog sebe da budem brži i efikasniji u završavanju fakulteta. Bukvalno ne smem da dopustim da dođe do toga jer će mi to stvoriti još veći pritisak, ne od strane mojih, koji će verovatno biti dovedeni na rub tim događajem, nego od sebe samog. Sebi sam najjači podsticaj, prijatelj i neprijatelj. Opet, sa druge strane, program je preopširan i mnogo me nervira što neke stvari uspevam da završim samo sa nekim osrednjim znanjem, što nikako ne smatram dobrim.

Pritom, školarina na mom fakultetu je bila 90 000 kad sam ja upisivao, a sad je već 120 000. Uopšte nije malo, a još kad se na to doda i plaćanje stanarine, pa hrana (jer se gube i pravo na dom i menzu gubljenjem budžeta) onda to dovodi najmanje do cifre od 3 000 e. Da ne pominjem knjige i ostalo što se ne dobija plaćanjem samofinansiranja. Ponekad mi stvarno bude muka od tih stvari. Ali isto tako, baš te stvari deluju veoma podsticajno na mene.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od ces@ric@ Sre Jun 02, 2010 11:23 pm

Ja sam se dobro zeznula. Nisam htjela prekskati godinu da bih naucila ceski, vec sam dosla i upisala na engleskom prvu godinu. 100 eura po kreditu, minimalno 30 kredita za semestar, 3000 eura po semestru - 6000 za godinu. Puta dva, jer smo i brat i ja... tata je bio u kreditima do guse. A nije se isplatilo, profesori su jedva govorili engleski, dosta slideova je bilo i dalje na ceskom, knjiga i skripti nigdje... i upravo najmanje mi je jasno i najmanje znam gradivo prve godine. Da sam samo sacekala, ucila samo ceski jedne godine, ne bih nista placala (studiranje u roku na ceskom je besplatno), a jos bih imala i stipendiju koja je po meni odlicna. Ali, niko mi to nije rekao, zaletila sam se...


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od enigma_ Uto Apr 26, 2011 7:03 pm

Verovatno ste upuceni da su skolarine na 11 fakulteta vec istaknute i da su drasticno vece.
Tacno je da mamini i tatini sinovi sede u amfiteatru, Roditelji placaju, a oni pojma nemaju.
Deca koja nisu na budzetu grizu da sledecu godinu budu na budzetu.
Nisam student, nisam nikada ni bila, vec sam roditelj cije je dete bilo uvek na budzetu.Njegova devojka je mamina i tatina cera. Nije ona kriva, dete je.Roditelji losu uslugu joj cine, posebno majka, koja je razmazila i koja misli da moze sve parama.
Mislim da planira da predje na neki privatni.
I da se vratim na skolarinu, na naslov teme.Ucite decu i cuvajte se skolarine, jer i bez skolarine znate da obrazovanje nema malu cenu...i isplatice Vam se kad tad :)

enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od enigma_ Sre Apr 27, 2011 3:02 am

Ne mogu drugacije da ispravim svoju gresku ovde, pa moram ovako :sorry:

Deca koja nisu na budzetu grizu da sledecu godinu budu na budzetu.

Kao sto deca koja isto nisu na budzetu i hoce da uce 'grizu' da sledece godine upadnu na budzet.

Jos da dodam, kad sam spomenula privatne fauktete...nemam nista protiv onih ciji nije vlasnik poznati mafijas Ljubisa Buha Chume!

pozdravljam Vas :)
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od Ika Sre Apr 27, 2011 10:35 pm

Katastrofa. Skolarine su previsoke,a obzirom da nemaju svi mogucnosti da se nose sa cenom skolarina mnogo talenata propada. Ne ceni se talenat, sta vise, talenat je na poslednjem mestu. Uz placanje skolarine dobijam za svako njihovo "dobar dan" 2000 dinara. Kakve knjige? Gde to ima? A od visine skolarine pozelenim...

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od Troja Sre Apr 27, 2011 11:26 pm

Po mom iskustvu, niti su dovoljne samo pare, niti samo sposobnost da se upises. Valja moci razmisljati i imati i izgled i vrijeme i zdravlje koji te sluze, a i da je ostatak svijeta takav da mozes da ides u skolu.

Drugim rijecima, u skolu ides kada Bog hoce da ides, a kada neces onda mozes staviti prst u uvo i zvizdati, bez obzira na to sto bi ti u tom trenutku mozda htio. Svijet nije ono sto ja mislim i ja zelim. :jj:
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od enigma_ Uto Maj 10, 2011 4:07 am

Skolarine su previsoke,a obzirom da nemaju svi mogucnosti da se nose sa cenom skolarina mnogo talenata propada.
Ovo nikako ne bi smelo!
Ne znam kolika je skolarina za faks Primenjenih umetnosti..no citajuci po netu imam utisak da nije mala i da nazalost mnogi nasi talenti ne uspeju ni da upisu, jer danas je korupcija usla u svaku poru ovog drustva :(
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od polly88 Sub Avg 06, 2011 3:48 am

Ove 3 godine nisam plaćala fakultet, ali koliko znam, školarina je oko 6.000 kn (oko 800 eura) i ako se na godini postigne određeni prosjek, može se plaćati ili pola školarine, ili uopće ne plaćati. Znači - nagrađivali su se studenti koji su dokazali da dobro uče.

Sada je neki novi zakon na snazi. Prvu godinu svi upisuju besplatno, ali se plaća svaki bod koji se prenese u sljedeću godinu. To bi značilo da se na taj način potiče prosječnost, a ne izvrsnost. Studenti će se svim silama truditi da u roku daju sve ispite, nebitno kojom ocjenom. Ako uzmemo u obzir da svaki ispit nosi 4-5 bodova, a svaki bod košta oko 300 kn (zavisi od fakulteta), naravno da će svi gledati da ne plate ništa. Ne znam kako će to funkcionirati. Ja sljedeću godinu upisujem besplatno (zato što upisujem diplomski studij), a onda ću vidjeti kako će to ići s ispitima i bodovima.
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od Troja Sre Okt 26, 2011 4:40 am

Vidim da sam gore bila prilicno neraspolozena kada sam pisala post. To je zato sto mi je prosle jeseni sve islo nizbrdo kada sam htjela da upisem dalji studij racunovodstva.

U stvari, kada se ljudi redovno skoluju vazno je samo da ih roditelji mogu finansirati i da su dovoljno pametni i vrijedni i da ozbiljno shvate svoje studije. Kada covjek hoce da studira kada vec radi mnoge druge stvari dolaze u igru, i meni neke od njih bas nisu isle na ruku prosle godine.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Školarine na fakultetima... Empty Re: Školarine na fakultetima...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu