Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mješoviti brakovi

5 posters

Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Mješoviti brakovi

Počalji od Troja Pon Okt 21, 2013 9:18 pm

Istorija naše zemlje je burna. Mnogi narodi i vjere se isprepliću na relativno malom prostoru. Uticaj religije polako slabi, a opet su se na tlu naše domovine vodili ratovi baš u njeno ime. U vrijeme Jugoslavije mnogi ljudi su se odlučivali na brakove sa pripadnicima ostalih naroda i vjera. Kakva je ta situacija danas?

Kakvo je vaše mišljenje o mješovitim brakovima?
Da li biste se i sami odlučili na takvo nešto?
Šta mislite da su prednosti, a šta nedostaci takve veze?
Da li mislite da biste bili spremni stupiti u brak i sa pripadnikom neke druge rase? Imaju li neke rase prednosti nad drugima?
Da li se ljudi lakše odlučuju za mješoviti brak sa pripadnikom nekog drugog (našeg) naroda ili strancem iz druge zemlje?
Da li mislite da mješoviti brakovi imaju iste šanse za uspjeh kao i brakovi između pripadnika iste nacije i vjere?
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Troja Pon Okt 21, 2013 9:30 pm

Ja nisam u mjesovitom braku, ali bih mogla zamisliti da sam se pod odredjenim okolnostima mogla nacu u takvom braku.  Po mom misljenju sto su manje razlike, to je lakse izaci na kraj sa njima, tako da mi izgledaju najprihvatljivije veze izmedju slicnih religija i rasa.  Tako bih recimo lako mogla zamisliti da se udam za nekog engleza da nisam imala partnera kada sam dosla u ovu zemlju.  Malo mi je teze zamisliti vezu sa nekim pakistancem ili sudancem.  

U porodici sam imala primjere veza izmedju pripadnika raznih religioznih skupina.  Neki od tih brakova su propali sa dolaskom rata, a drugi prezivjeli.  Mislim da je u svakom slucaju u nasoj zemlji bilo ko u takvom braku pod vecim pritiskom od ljudi koji se odluce da ozene pripadnika svoje vjere i nacije.  Sto ne znaci da i takvi brakovi ne mogu opstati.  

Ako pripadnici raznih religija stupe u brak vrlo je vazno da ne vuku previse na svoju stranu.  Cula sam za slucaj zene kojoj je muz zabranio da vidja svoju porodicu kada se udala za njega.  15 godina nije bila u kontaktu sa njima, da bi joj na kraju vjerski poglavar rekao da to nije zahtjev vjere, pa je na kraju ipak obnovila vezu sa najblizima.

Citala sam i o slucaju neke engleskinje koja zeli da se uda za Iranca.  Njegova bliza familija koja zivi u Iranu ju je fino prihvatila, a dalja koja zivi u Engleskoj insistira na razlikama i zagorcava joj zivot svakodnevno.

U svakom slucaju kompleksno pitanje, koje moze postati jos kompleksnije dolaskom djece.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od ces@ric@ Pon Okt 21, 2013 10:04 pm

Fina tema.

U mom zivotu religija nije bitna, tako da se lako mogu zamisliti u "mjesovitom" braku. Zivim u stranoj zemlji i da sad samo trazim Bosance za momke, bila bih u velikim problemima. Zapravo, mene malo i nervira to sto se ljudi drze "svojih". Vecina mojih prijatelja Bosanaca se zabavlja sa nekim nasim ovdje.
Meni je veci problem jezik. Ok, pricamo engleski ili ceski, tu nema problema, ali mi smeta kad je njegov maternji neki jezik koji ja ne znam. Recimo francuski. Tu se osjecam malo izostavljeno.

U mojoj porodici je bilo par mjesovitih brakova. Jedan se raspao pocetkom rata, a druga dva za koja ja znam jos uvijek traju. Jedan je brak moje tetke i mog tetka, koji mi je u mnogo cemu uzor dobre veze. Inace taj isti tetak je jednom komentarisao neciju opasku kako je u mjesovitom braku kao "Da, tacno, mjesovit brak, ona zensko, ja musko" :)


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Troja Uto Okt 22, 2013 1:25 am

Pa, ja mislim da nema nista lose u tome ako ljudi traze pripadnike svoje vjere i nacije i kada su u inostanstvu ako je to njima vazno.  Bolje i to nego da se vezu za nekog koga bi prihvatali sa rezervom.  Sto se tice vezivanja za strance, meni se uvijek cinilo da bi se covjek lakse uklopio u novu sredinu ako bi bio u vezi sa nekim pripadnikom te nacije.  Takva veza bi mogla da ponudi neke svoje kvalitete kao sto je brze i lakse ucenje jezika kroz razgovor sa bracnim partnerom, ucenje o obicajima drugih, sticanje prijatelja i porodice (muzevljeve) u toj novoj zemlji u kojoj se nalazite.  Losa strana je da bi razlike medju partnerima bile vece, ali to dvije razumne osobe koje se vole ne bi trebale imati problema da prevazidju.

Inace, cujem da je nakon rata vrlo malo takvih brakova sklopljeno na tlu bivse Juge.  To je sasvim razumljivo obzirom na to sto se odigralo pocetkom devedesetih i predrasuda koje su sada sigurno jace nego sto su bile prije ovog zadnjeg rata.  Ne osudjujem ljude koji ne bi voljeli da im djeca budu u mjesovitim brakovima jer oni samo strahuju da bi u protivnom njihovi mezimci imali mnogo vise problema u zivotu.  Za nadati se da ce se situacija vremenom promijeniti, te da ce ovakvi argumenti polako izgubiti na svojoj vaznosti.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od male Uto Okt 22, 2013 9:06 am

Troja ::Mnogi narodi i vjere se ispreplicu na relativno malom prostoru.
Većina tih naroda su poreklom srbi, ali su nas podelili vladari i crkve. Mad
Troja ::Uticaj religije polako slabi
Osim islama jer su ekstremno zatucani.
Troja ::Kakvo je vase misljenje o mjesovitim brakovima?
Negativno.
Troja ::Da li biste se i sami odlucili na takvo nesto?
Ne verujem. Jedino ako je mešovitost sa prostora van Balkana. Recimo Slovačka...givenheart 
Troja ::Sta mislite da su prednosti, a sta nedostaci takve veze?
Prednost je da ne razumeš šta priča a ako razumeš - uvek možeš da se praviš blesav. :jj:
Troja ::Da li mislite da biste bili spremni stupiti u brak i sa pripadnikom neke druge rase?
Ne verujem. Možda bih se malo poigrao, ali ne i vezao.:D 
Troja ::Imaju li neke rase prednosti nad drugima?
Naravno. White power rule! Mješoviti brakovi Dwarf
Troja ::Da li se ljudi lakse odlucuju za mjesoviti brak sa pripadnikom nekog drugog (naseg) naroda ili strancem iz druge zemlje?
Nisam pravio statistiku. :jj:
Troja ::Da li mislite da mjesoviti brakovi imaju iste sanse za uspjeh kao i brakovi izmedju pripadnika iste nacije i vjere?
Da, ako nema trauma iz prošlosti.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Dafne Pon Apr 28, 2014 7:02 pm

Naravno da sam za takve brakove.Pa,svi smo ljudi,svi imamo ista prava!Mrzim te podele,te selekcije ega ''ja sam pravoslavac,ti si katolik,on je musliman,on je druge nacionalnosti,'' i razne bla bla priče.Nekada je to bilo važno,ali,bože moj,sada živimo u 21.veku.Smatram da ne postoji ''oni'',već samo ''mi''.Tako da,ako se dvoje ljudi vole i odluče na vezu,brak,šta ima veze ko je koje nacionalnosti i rase.
Dafne
Dafne
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 157
Ženski Lokacija : Universe
Datum upisa : 27.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Troja Pon Apr 28, 2014 8:14 pm

Lijepo je procitati misljenje jedne mlade osobe koja je neopterecena predrasudama, ali moram priznati da sam iznenadjena. Meni se po onom sto procitam po raznim forumima ili nekad cujem od ljudi cini da je ta vjerska i nacionalna netrpeljivost mnogo gora u danasnje vrijeme nego sto je to bio slucaj u predratnoj Jugoslaviji. Ja sam, igrom sudbine, u braku sa covjekom iste nacije i vjeroispovijesti (ne da smo pobozni). Nekada davno mozda bih se i udala i za nekog ko to nije, ali nakon sto vidim sta se prica sada to vise tesko da bih ucinila.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Dafne Pon Apr 28, 2014 8:21 pm

A zašto se opterećivati onim što drugi ljudi misle i kažu?Ja ne živim za njih,već za sebe.Trebamo sami stvoriti svoja pravila,svoj svet.Zašto bih dopustila da drugi ljudi kontrolišu moj život,smešno.I da 100 ljudi stane oko mene i počne mi nametati neka svoja pravila i osuđivati moje postupke i želje,opet bih išla po svom.
Dafne
Dafne
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 157
Ženski Lokacija : Universe
Datum upisa : 27.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Troja Pon Apr 28, 2014 8:31 pm

Nije rijec o tome da se bojim da bi neko osudio moju odluku da se vezem za nekog druge vjere, nego sto mislim (zapravo znam!) da ne bih mogla trpiti neke price protiv mog naroda, a velike su sanse da bi bar neki prijatelji i rodjaci mog partnera bili bas takvi.

Mozda bih jos i mogla prihvatiti nekog engleza, recimo, ali vrlo tesko nekog sa prostora bivse Jugoslavije.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Dafne Pon Apr 28, 2014 8:43 pm

Onda se treba prosto udaljiti od takvih rodjaka ili prijatelja.Preseliti se što dalje od takvih,negde gde niko ne pita ko si ni šta si.
Dafne
Dafne
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 157
Ženski Lokacija : Universe
Datum upisa : 27.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Ivana_ Čet Maj 22, 2014 11:21 pm

Huh, divna tema. Za koju imam i adekvatno šta za navesti :) Ja sam za ljubav na svim jezicima, prostorima, u svim mogućim oblicima i stanjima, i ostalo me apsolutno ne zanima, mislim da se time bave ljudi sitnih duša i krupnookog poriva ka uništavanju i degradiranju lepote u svetu. Ni jedan zakon u mom umu nije iznad ljubavi. Iznad te sile koju se ponekad, filozofski, na svoju ruku, usuđujem porediti sa svemirom. 
No, ovako - moja najbolja drugarica ima kumu crnkinju sa Malte. Dakle devojka je poreklom iz Indonezije, ali se tada, kad je upoznala kuma moje Dragane, igrom života, neke sile ili koječega našla na Malti. I sad, šta se dešavalo zapravo: Gagin kum, mladić naš dakle, belac, Srbin, radio je tada na Malti. U jednom momentu okrenuo je broj svog poslodavca ali se ispostavilo da je okrenuo netačan broj i javila se ova crnkinja. Sledećeg trenutka ga ona pita da li govori engleski i on je odgovorio potvrdno uz smeh i da se izvinjava zbog broja, i ona mu u nastavku razgovora predloži da se ako je trenutno blizu neke crkve tamo, nađu ispred jer je ona u blizini. I on ode. Istog dana su se upoznali, i ubrzo počeli da se zabavljaju. Ostala je u drugom stanju i venčali su se. Ona je bez problema došla da živi u Niš, dopada joj se Srbija, i neverovatna je osoba, uvek ima taj neki osmeh kojim obara, mirna je, počela je da uči Pirotski i Niški :D Malo su imali problema u početku oko papira, ali to se sredilo. Žive zaista srećno.
Čuda se dešavaju. Belive me. :)


She was one of the few souls that made me wonder: What it was to LIVE?
                           
Ivana_
Ivana_
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3079
Ženski Jarac Godina : 36
Lokacija : Zvezdana prašina
Datum upisa : 11.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od ces@ric@ Čet Maj 22, 2014 11:58 pm

Za razliku od mene moj brat je krsten prosle godine i postao je religiozan. Iste godine kad se krstio upoznao je svoju sadasnju djevojku, Turkinju  :D I ona je religiozna, kao i cijela njena porodica. Njen otac ne zna za njenog momka, jer bi je se odmah odrekao da sazna kako se zabavlja sa nemuslimanom. Moj otac zna i koluta ocima, ali mu je u biti svejedno. Njih dvoje planiraju zajednicki zivot, a trenutno preskacu neke planove za buducnost, jer se tu redovno "zakace". Ne mogu se dogovoriti kako bi im se djeca zvala, te u kojoj religiji bi ih odgajali. Jednostavno su odlucili da o tom nece zasad pricati, mada su svjesni da ce to predstavljati problem u nekoj buducnosti.

Moj brat postuje to sto ona ne jede svinjetinu, tako da ju je i sam skoro u potpunosti izbacio iz ishrane. Jede vrlo rijetko i to iskljucivo kad ona nije tu, posto ona ne ljubi nekog ko je jeo svinjetinu.
Bilo bi im lakse kad ne bi bili religiozni, ali valjda su to ti neki kompromisi potrebni za opstanak mjesovitih veza i brakova :)


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od male Pet Maj 23, 2014 4:56 am

Kakvi kompromisi, Ces? Samo se on odrekao svinjetine. Nema te žene zbog koje bih se odrekao dimljenog svinjskog vrata na roštilju... :facepalm: 
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Troja Pet Maj 23, 2014 12:57 pm

Ima u životu i važnijih stvari od hrane.  :) 
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od ces@ric@ Pet Maj 23, 2014 1:48 pm

male ::Kakvi kompromisi, Ces? Samo se on odrekao svinjetine. Nema te žene zbog koje bih se odrekao dimljenog svinjskog vrata na roštilju... :facepalm: 

Nije ga se ni on odrekao u potpunosti, samo kad je ona tu, sto sam sigurna da bi i ti ucinio na njegovom mjestu  :) 


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od male Pet Maj 23, 2014 9:06 pm

Ne bih. Ne dam slaninu! :sparrow: Uostalom, daj njene slike an fas, profil i celog tela (obnaženog, naravno :jj: ) pa da procenimo. Možemo i na glasanje da stavimo.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Mješoviti brakovi Empty Re: Mješoviti brakovi

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu