Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nije teško biti fin

+6
ces@ric@
f-lady
Mima
nexstosic
saska
Catwoman
10 posters

Zid :: Društvo :: Kultura

Ići dole

Nije teško biti fin Empty Nije teško biti fin

Počalji od Catwoman Pon Mar 15, 2010 10:26 am

Sećamo se reklama od pre nekoliko godina kada neko baci đubre na sred ulice, a drugi fini čovečuljak prođe i stavi to u kantu sa zaključkom da zaista nije teško biti fin. Šta mislite, da li je naš narod došao do tog stadijuma da se malo emancipuje i da ima neku osnovnu kulturu? Šta, ustvari, za vas predstavlja kultura? Možemo li se nekako osloboditi ljudi koji smatraju da se đubre baca svuda, samo ne u kantu za otpatke? Kako promeniti njihov način ponašanja i da li je uopšte to nekako moguće?
Tako nam malo treba da bismo zaista bili fini, a i dalje nam to, izgleda, ne polazi za rukom.
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od saska Sre Mar 24, 2010 11:07 am

Ja ponekad stvarno ne mogu da poverujem dokle smo došli!!! Prolazim ispred zgrade, kad odjednom čujem jedno veliko bum i ugledam ispred sebe pomorandžu koju je bacila kulturna gospodja sa 10, 11 sprata. Ja stvarno ne znam da li je toliko teško da se siđe do kontejnera! A najviše volim kad ujutru čujem nekog isto tako kulturnog čiku kako krklja i pljuje po ulici! Ja stvarno ne znam šta sa njima uraditi, ali stanje je alarmantno!!! beat
saska
saska
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 7
Ženski Ribe Godina : 34
Lokacija : Niš
Datum upisa : 10.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od nexstosic Sre Mar 24, 2010 1:40 pm

ja mislim da je kod danasnjih ljudi osnovna kultura njihova osnovna nekultura. Niti umeju da se ponasaju, niti umeju da kazu nesto lepo, sve neki nadrndani do 101, bacaju smece gde stignu, javljaju se na fon sa 'da, sta je', ili samo 'da', (tako se odmah stice negativan utisak o onome ko je podigao slusalicu), ne znam stvarno. Kretenizam. Na kraju ce ispasti ako si nekulturan, da si civilizovan, a obrnuto nisi. Ma haos.
P.S. Poneki put mi se desi da nesto sto ne valja odmah bacim kroz prozor i pogodim kontejner, ali se suzdrzim od 'pucanja trojki' i kulturno bacim u kantu.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Catwoman Čet Mar 25, 2010 2:18 am

Definitivno je đubre danas veliki problem, ali su problem i đubrad ljudi. Ne znam u čemu je problem. Prođem pored kante za smeće, kad ono svuda okolo papiri, a kanta prazna. Užas... Koliko puta mi se desilo da dok putujem vozom pojedem sve i svašta i sve to stavim u torbu pa kad stignem kući bacim.
I što mi je jako čudno. Ja sam sa sela, ali mi tamo imamo malu deponiju u koju se baca smeće.Međutim, kada sam došla da živim u većem grada, po ulici viđam sve i svašta... I posle kažu kako su ljudi sa sela "seljaci"... :jj:
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Mima Čet Mar 25, 2010 6:10 am

Trešeraj je na našu veliku žalost uobičajen u velikim gradovima, meni skreće pažnju problem komunikacije u poslednje vreme. Nešto su ljudi postali jako agresivni iz nepoznatih razloga.

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Catwoman Čet Mar 25, 2010 6:34 am

Mima ::Trešeraj je na našu veliku žalost uobičajen u velikim gradovima, meni skreće pažnju problem komunikacije u poslednje vreme. Nešto su ljudi postali jako agresivni iz nepoznatih razloga.

Nisu postali agresivni iz nepoznatih razloga. To je zbog rata, sve većeg siromaštva, loših odnosa u porodici i mnogo čega još. Što je još gore, deca su sve agresivnija. Ali za takve debate, otvorićemo posebnu temu.
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od f-lady Čet Mar 25, 2010 11:32 am

podrzavam Mimu, al encu da sirim dalje, ako nije za ovu temu, al' mislim da bacaju djubre naokolo, upravo jer su nezadovoljni i agresivni :ej bre

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od ces@ric@ Uto Nov 02, 2010 6:32 am

"Zašto se ulične korpe za otpatke ne podignu na visinu koševa za košarku? Bila bi to provokacija kojoj niko od naše košarkaške nacije ne bi odoleo. Koševi bi bili puni, a grad čist."

Duško Radović

Eto ideje za nas narod kad je izgleda vec odavno jedino cool pred svima baciti smece na sred ulice.
Bas je nedavno prijateljica koja je bila par dana u posjeti komentarisala kako se vidi da zivim u Evropi, jer sam omot od cokoladice koju sam pojela na ulici, ubacila u dzepic od torbice, umjesto da bacim onako pored sebe. Nema to veze gdje zivim, to je stvar odgoja. Kad sam bila mala ne znam sta bi mi roditelji napravili da sam bacila neko smece tek tako na ulicu, uvijek sam morala ici do najblize kante. Od malena sam ucila kako se koristi pribor za jelo, da ako zelim ustati od stola, moram prvo pitati, kako se obraca starijim od sebe, da se na ulici ne vice i ne dovikuje, da se u gradskom prevozu ustaje starijima i bolesnima, kako se fino zahvaliti na poklonu i brdo nekih drugih stvari. No jednostavno danas sa takvim ponasanjem ispadam kakva stara baba, nisam in ako ne odgovaram starijima, ako se ne dovikujem preko ceste, ako nikad ne bacim smece na ulicu, ako ne telefoniram u kinu ili pozoristu...


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Ika Ned Jun 05, 2011 5:41 am

Ljudi iz ekstremnih situacija uče. I kada uvide grešku posle izvesnog vremena je ponavljaju. Nema tu leka dok im se ne udari po džepu. Kada bi policija pisala kazne za svaki papirić bačen van korpe, grad bi bio kristalno čist!

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Troja Uto Jun 28, 2011 4:54 am

Meni su se jos kao tinejdzerki smijali sto sam papiric od zvake cuvala u dzepu dok ne naidjem na kantu za smece. Kultura bacanje smece u kante je osnova kulturnog ponasanja u gradu, a, na zalost, mnogi bi pali na tom zivotnom ispitu. Jednom me je iz inostranstva vozio nas covjek, profesor na jednom sveucilistu u Zapadnoj Evropi. Ja sam nesto popila i on mi je skrenuo paznju da ne bacam kroz prozor automobila, jer se za to placa kazna (kao da bih to i onako uradila, ali ne zato sto se placa kazna!). Kada smo presli u susjednu drzavu nakon stajanja na nekom odmoristu rekao mi je da citavu kesu sa praznim flasama i ostacima od sendvica izbacim kroz prozor na mjestu gdje nije bilo kante, jer tu je "bilo bezbjedno - oni ne naplacuju kazne". Ne mogu iskazati svoj uzas zbog ovog stava! Taj se covjek zauvijek srozao u mojim ocima na nivo nekulturnog divljaka ovim stavom.

Inace, u Englekoj se naplacuju i kazne zbog bacanja smeca po ulicama, ali se opet desi da ga ima, narocito tamo gdje je veliki broj doseljenika iz drugih dijelova svijeta.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Miloš_88 Uto Sep 27, 2011 11:52 am

Užasava me nekultura našeg naroda :O
Nebrojeno puta sam prisustvovao situacijama gde neko baca đubre na ulicu, a što je najgore - to rade i organi reda koji bi to trebali da kažnjavaju. Iako je bila ta kampanja nekada davno, mislim da je naš narod jedino osetljiv na svoj džep i kad se udari po njemu onda se poštuje zakon. Dakle, sve dok ne počnu da se velikim novčanim kaznama da se kažnjavaju prekršaji ovakve vrste, neće biti ni veće svesti širokih narodnih masa o ovom problemu :O Mad rtfm.gif
Miloš_88
Miloš_88
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3461
Muški Škorpija Godina : 35
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 22.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od polly88 Uto Sep 27, 2011 9:07 pm

Nekultura je strašan problem, ali ne vidim rješenje, baš zbog toga što su ljudi sve gori i gori i što ih nije briga ni za što osim za njih same... Dobro, kažnjavanje za bacanje smeća na ulicu vjerojatno znači da bi neki ljudi naučili kontrolirati se i bacati smeće u kante. Postoji toliko drugih problema koje je ces@rica tako lijepo navela:
ces@ric@ ::Od malena sam ucila kako se koristi pribor za jelo, da ako zelim ustati od stola, moram prvo pitati, kako se obraca starijim od sebe, da se na ulici ne vice i ne dovikuje, da se u gradskom prevozu ustaje starijima i bolesnima, kako se fino zahvaliti na poklonu i brdo nekih drugih stvari.
Složila bih se da je to stvar odgoja. Djeca upijaju sve oko sebe. Ako njihovi roditelji bacaju smeće okolo, i ono će bacati. Ako ga roditelji bacaju u kantu za smeće i pri tome objasne djetetu zašto to rade i zašto je to dobro, dijete će to usvojiti. Na taj način stvarno nije teško biti fin...

Sjetila sam se jedne zgode, još od prije desetak godina. Došao mi je bratić iz Austrije u goste i šetali smo ulicom, a on je izjavio kako baš voli biti ovdje jer ne mora smeće bacati u kante. Ja sam baš negdje u tim godina počela "otkrivati" ekologiju i bila sam zgrožena tim načinom razmišljanja. I, naravno, nisam bila tako odgojena... Istina je da je tada u mom selu kanti za smeće bilo samo ispred trgovina, ali ja sam smeće uvijek u džepu ponijela kući; nikada nisam bacala po ulici.


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Troja Čet Okt 27, 2011 9:14 pm

Bacanje smeca na ulicu je znak izrazite nekulture. Osim ovog, po meni asocijalnog, oblika ponasanja, jos su mi podjednako odvratni karakteri koji smatraju da je sasvim prihvatljivo ispisivati grafite ili urezivati svoje ime gdje god stignu. Tako manjina uspijeva umanjiti uzitak u okruzenosti lijepim i novim stvarima vecini, koja se po meni ipak ne ponasa na ovaj nacin. Ovakvi oblici ponasanja bi trebali biti strogo kaznjivi, ali bi se i drzava trebala postarati da postavi dovoljno veliki broj kanti za smece da oni koji jesu kulturni imaju gdje da ga bace ako im se nadje u rukama.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nije teško biti fin Empty Re: Nije teško biti fin

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


Zid :: Društvo :: Kultura

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu