Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Halo efekat

+2
Maja
Still_dreaming
6 posters

Ići dole

Halo efekat Empty Halo efekat

Počalji od Still_dreaming Pet Mar 19, 2010 12:29 pm

Suština pojave je u tome da mi na osnovu jedne osobine, koja nam se sviđa ili ne, stvaramo sud o čitavoj ličnosti, a to je već površnost. Većinom gledamo spoljašnji izgled osobe, od crta lica do pokvarenih zuba, boje glasa, načina govora, oblačenja, vitke ili nevitke linije i slično... Koristimo se i informacijama koje smo ranije doznali o nekome, a ne sviđaju nam se ili ih sami posedujemo pa je osoba odmah simpatično ili nesimpatično ''obojena'' u našim očima... To, naravno smanjuje našu objektivnost i ne da se izbeći, nego jedino umanjiti.

Koliko je na vaš sud deluje halo efekat?
Koliko ste skloni da o osobi steknete neko pozitivno ili negativno mišljenje samo na osnovu priče onog drugog ili na osnovu njenog prvog pokreta ili izraza lica prilikom upoznavanja?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od Still_dreaming Uto Jun 01, 2010 9:23 am

Uticaj halo efekta kod mene je veoma jak. Uvek donesem zaključak na osnovu prvog utiska, pokreta, hoda, govora... I u većini slučajeva se to ispostavi kao greška. Više puta sam imao pozitivan prvi utisak o nekome, pa se kasnije taj dobar utisak pokvario, ali sam ponekad bio i u pravu. Isto tako, i početni negativni utisak može da se popravi, mada malo teže. Npr., desilo mi se da sam imao toliko negativno mišljenje o dve osobe koje su mi danas veoma bliske.

Što se tiče osoba o kojima mi je neko pričao, ne donosim ishitrene zaključke pre upoznavanja tih osoba. Više zaključujem o onome ko mi priča o njima-izdvaja li dobre ili loše osobine, da li su oni prijatelji i ako jesu koliko su bliski. Kad mi neko priča o drugome u isto vreme mi priča kako je moguće da će pričati o meni nekome drugom, pa više dobijem informacija o osobi koju poznajem nego koju tek treba da upoznam.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od Maja Uto Jun 01, 2010 9:35 am

U mom slučaju, jedino što me nikad (ili gotovo nikad) nije izneverilo prilikom upoznavanja nekoga je intuicija, neki čudan osećaj koji imam onog momenta kad upoznam nekog, počnem da razgovaram sa njim/njom. Na žalost, često to zanemarim, taj prvi osećaj i gotovo uvek pogrešim. I platim cenu neslušanja sebe, naravno,jbg.
Ne mogu nikako da procenjujem ljude na osnovu izgleda, jedne osobine ili nečga šta sam čula od nekog ko mi je pričao o toj osobi.
Valjda ovo znači da na mene ovaj efekat nema uticaja. scratch

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od Nymphadora Čet Avg 12, 2010 2:34 am

Jako, jako rijetko na osnovu price, ali prvi pokret, izraz lica...Ima nekoliko osoba koje su mi jednostavno antipaticne,nikad mi nista nisu uradile a najvjerovatnije i nece, ali ih jednostavno ne podnosim.Hod, pogled, i neki pokreti...Ma najezim se kad ih vidim.
Nymphadora
Nymphadora
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1206
Ženski Lav Godina : 31
Datum upisa : 09.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od MERLIN64 Pet Avg 13, 2010 11:39 am

Život po nekada zna biti surov i zna "nagraditi" odvratnom facom i dobrog čoveka,dušu od čoveka.Svi mi imamo taj zid koji nam nekog predstavi kao antipatičnog i to kako kažete sasvim bez nekog opipljivog razloga.Najverovatnije da je podsvest umešana u tu malu "zaveru",koja nas odvede na pogrešan put.U najmanju ruku je nehumano nekog unapred smestiti na ignore listu,ali ne znam kako se boriti protiv toga.Ja se lično trudim da takvog čoveka ipak ispoštujem i uvažim,i mnogo puta sam bio iznenadjen sa kavim dobrim čovekom imam posao.Moramo se vežbati,truditi da svakom damo podjednaku šansu,makar na kratko dok ne namirišemo nešto vrlo loše što preti i što se ne sme zanemariti.Halo efekat(voleo bih da mi neko objasni zašto baš takav izraz-HALO)je možda nužan kada imamo vrlo malo vremena za odrednice i procenu,ali se treba izbegavati ukoliko je to imalo moguće.Mada je nekada i ceo život malo da nekog otkrijemo u pravom svetlu,pogotovo inteligentne ljude koji odlično barataju emocijama i slabostima drugih ljudi.Koliko puta smo čuli frazu: Bože pa ko bi rekao za njega-nju to i to.
MERLIN64
MERLIN64
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 7
Muški Strelac Godina : 59
Lokacija : Ražanj
Datum upisa : 05.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od ThePoet Pon Avg 13, 2012 1:49 am

Ako dosta slušam o nekoj osobi koju tek treba da upoznam, u trenutku upoznavanja ja ću se setiti svega što sam o njoj čuo i tražiću to u toj osobi. Ipak, volim sam da procenim, tako da kupim informacije za sebe i, na kraju, donesem svoj sud koji se, obično, bar malo razlikuje od onoga što sam čuo.
Nekada nas zavede prvi utisak i kasnije se ispostavi da nismo baš bili dobri u proceni.
Ja dopuštam sebi da imam prvi utisak o nekome. Što više saznajem, to mi se i mišljenje menja o osobi. Ako sam u pravu - odlično, ako nisam - ima vremena da to i shvatim. U početku neke sramežljive osobe, koje se ne nameću u društvu, mogu delovati nezanimljivo, ali kada se opuste, onda se tek uvidi njihova prava vrednost.
Zato, treba sebi dopustiti prvi utisak (makar on bio i pogrešan). Međutim, nije sve uvek onako kako izgleda, te prvi utisak treba uzeti s rezervom.


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od Troja Pon Avg 13, 2012 9:48 am

I meni se kao i Maji dešavalo da o nekome imam loš prvi utisak, pa onda sebe ubijedim da svima treba pružiti šansu i kasnije se pokajem. Ne dešava mi se često, ali ponekad znam nekoga ne podnositi na osnovu pogleda koje mi upućuje. Ako me neko mrsko gleda u principu ću izbjegavati tu osobu. Ponekad se pitam da li neki ljudi samo izgledaju odbojno. Većina ljudi mi se dopada, pa ne mislim da je ovo neki problem koji ja imam.

Slažem se da tihi ljudi katkada imaju mnogo više da pruže nego što se to može činiti ba prvi pogled.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Halo efekat Empty Re: Halo efekat

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu