Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Žargonizmi

+3
nexstosic
Maja
Catwoman
7 posters

Ići dole

Žargonizmi Empty Žargonizmi

Počalji od Catwoman Pet Mar 19, 2010 12:38 pm

Čujemo danas često kako mladi po ulicama u svakodnevnom govoru upotrebljavaju neke reči koje su potpuno strane starijim ljudima. Tako odzvanja tebra, vutra, ćiku , murija... Takav govor se odomaćio i kod nekih ozbiljnih ljudi koji bi želeli da "budu u trendu".
Doduše, žargona je bilo i pre sto godina, pa zašto ne bi i sad. Međutim, da ne mislite da se malo preteruje u tome?
Da li se vi izražavate često u žargonu? Kako na vas deluje kada čujete na ulici takav govor?
Samo bih da napomenem da se nekada taj govor nazivao uličarskim i da su ga koristili samo lopovi i ostali kršioci zakona.
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od Maja Pon Mar 22, 2010 8:26 pm

Ponekad koristim žargonizme,ali ne u ozbiljnim razgovorima nego samo kad se šalim. Naravno vrlo je bitno imati meru u tome kao i u upotrebi psovki u svakodnevnom govoru. Trudim se da umanjim korišćenje i jednih i drugih,najviše zbog sebe jer mi više toliko ne prija takav način izražavanja.
Mislim da mlađi (naročito srednjoškolci) preteruju u korišćenju žargonizama,ali to mi ne smeta kad čujem na ulici ili busu (:D:) jer mislim da je to samo faza kroz koju smo svi u svoje vreme morali da prođemo. Sve nekako dođe na svoje mesto odrastanjem. Mada ima i odraslih koji preterano koriste žargonizme,to već pripisujem njihovoj nezrelosti i podložnosti uticaju raznih medija na kojima se to plasira kao trend koji bi trebalo da prate da bi bili IN. :buahahhaha:

Nisam preterala,a? :D:

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od nexstosic Uto Mar 23, 2010 5:57 am

meni se ponekad desi da koristim bg zargon, ali tad sebi ostro kazem 'jebem ti sve, mani se toga', ali najvise volim da koristim svoj izvorni naglasak (iz juzne Srbije, tacnije Vranje, posto sam odatle).
Volim da ih cujem do odredjene granice, prvenstveno one koji izazivaju smeh, recimo slengovi. Pogotovo pocne da me nervira ono poznato beogradsko 'brate', dodje mi da nekog zgromim. Jos gore kad cujem onaj beogradski naglasak koji mi zvuci na pederski naglasak. Pre cu da stavim akcenat na poslednjem slogu (sto ne sme po pravilu, ali u Vranje gi ima kol'ko vi dusa 'oce), negoli da koristim ovaj beogradski zargon i akcenat. Najgore kad cujem zensko da tako govori. Ljudi koji ne znaju sta su i kakvi su prave se neke face, foliraju se, i kao u nekom trendu su. Muka mi je takvih, ja imam svoj stil i teram po svome, pa kome se svidja, svidja, kome ne, neka ne obraca paznju.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od enigma_ Sub Apr 02, 2011 4:06 am

Zargonizmi, pa sad...bila bi lazov kad bi napisala da ih ne koristim.Sa starijima ne, niti sa mojom generacijom, jer mislim da cu biti pogresno shacena.Inace sa 'klincima' da.Naterali su me da ih koristim, da bi se razumeli :D ..Recimo za mnoge je 'pegla' bas pegla za peglanje, a klincima to znaci nesto sasvim drugo, i ja sam morala da naucim mnoge zargone.
Ne pricaju svi mladi bas zargosnki, ima mladih koji izbegavaju taj zargonizam.
Dok uz mene nikako ne ode da tako pricam, ali eto, kako bi ih razumela..posebno u onim godinama kad su bili u puberteru.Sad je to manje.No umemo da zasednemo i kazemo jedno drugom 'brate' recimo :D
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od ces@ric@ Sub Apr 02, 2011 4:37 am

Moram priznati da mi neki zargoni jako smetaju. Nazovite me teskim namcorom, napadnite me, ali za mene su ti zargoni i dalje ulicarski govor, svojstven klosarima i odraz nekulture. Ne kazem da ih ne koristim, ali to uvijek radim sa namjerom. To radim bas zato da ne bih ispala toliki namcor ili neki teski snob, koji pazi na svaku svoju rijec da je izgovorena ispravno. Tako da tu i tamo kazem nekom prijatelju "mojne meni", "djes ba?" i slicno.
No, primjecujem da je nekima to zaista preraslo u svakodnevni vokabular, sto me uzasava. Dize mi se kosa na glavi kad shvatim da je mladjem bratu sasvim normalno da se starijem bratu obrati sa "tebra". Ili kad mi kaze "zemo"... I jako puno takvih izraza. Ustvari, mislim da mu je u svakoj drugoj recnici neki zargon.

Mislim da sad zargoni dozivljavaju svoju kulimnaciju. I prije ih je bilo, ali sad se zaista pretjeruje. Kao da nas sve odgaja iskljucivo ulica.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od enigma_ Sub Apr 02, 2011 5:02 am

Nerviraju i mene, ali sta sam mogla...recimo..kaze klinac 'bacio je peglu' i ja 'skocim', i mislim da je mi je pegla bacena, jos pitam da l je normalan.
Onda mi se objasni.
Inace, zargonizam je najvise prisutan kod tinejdzera, kako odrastaju, i kako sazrevaju, sve manje i manje ga ima, ili ga nema.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od Troja Sub Apr 02, 2011 11:35 am

Zargone i slengove vec odavno ne koristim, mada povremeno opsujem kada se bas iznerviram. :ej bre Inace, prije sam koristila neke satrovacke izraze u sali (zemo, jesta mai i tako dalje), mada sam se znala veoma pismeno izrazavati kada ozbiljno razgovaram. Znala mi je biti simpaticna upotreba slengova u odredjenim situacijama kada sam je dozivljavala kao izraz bliskosti i duhovitosti izmedju dvije bliske osobe. Ono sto ja apsolutno nisam mogla podnijeti je bila upotreba nepravilnih gramatickih oblika, da i ne spominjemo pogresno izgovaranje glasova c (kao u cardak) i c (kao u Popovic) itd.

U engleskom ne volim slengove, niti ih dobro poznajem. Uzasava me sklonost da se koristi skracenica za sve moguce rijeci, a o nepravilnim gramatickim oblicima da i ne govorim.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od ms.k Ned Okt 26, 2014 12:03 pm

Pretjruje se .. pogotovo generacije '95+ .. većinu ništa ne razumijem .. najbolji primjer je neka reklama za ne znam šta kada majka zove sina i pita ga gdje je on joj "kaže" a ona ga ništa ne razumije šta je rekao (nisam ni ja :jj: ) .. naravno koristim ih i ja ali u za.ebanciji i/ili trenucima sarkazma ..
ms.k
ms.k
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 3752
Ženski Datum upisa : 20.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Žargonizmi Empty Re: Žargonizmi

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu