Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ateizam iliti bezbožništvo

+5
f-lady
nexstosic
Callisto
Mima
Still_dreaming
9 posters

Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od Still_dreaming Ned Mar 28, 2010 11:04 pm

Ateizam (bezbožništvo u doslovnom prevodu) je stanje nemanja teističkih verovanja, ili aktivno neverovanje u postojanje božanstava. Kroz istoriju se često pojavljuje i kao odrečan stav prema zvaničnoj religiji. Najčešće se vezuje za filozofske škole materijalizma, agnosticizma, empirizma ili racionalizma, ali nije nužno pravilo.

Termin se često primenjuje na one sa odsustvom vere u narodne bogove. To je bio slučaj s Anaksagorom, koji je smatrao da je verovatnije da je Sunce kamen nego bog. Otprilike u isto vreme, Buda je smatrao da je nepostojanost svih stvari inkompatibilna s postojanom, nepromenljivom prirodom koja se pripisuje božanskim bićima. Sokrat je bio optužen da ne veruje u državne bogove (čini se da je bio monoteist), Teodor Bezbožnik je bio proteran iz svog grada zbog neverovanja u bilo koje božanstvo, a Spinoza, čiji je bog u krajnjoj liniji bio identičan sa svetom, optužen je za panteizam. Panteisti su često bili svrstavani u istu grupu sa ateistima zbog „čudnovatosti“ njihovog pogleda na božansko.

S druge strane, postoji duga tradicija onih koji su verovali da religija počiva na sujeverju. Ova se tradicija proteže od Heraklita i Ksenofana, preko Meslijea, Fojerbaha i Marksa, do Frojda, koji je izvor religije nalazio u grupnoj neurozi. Meslije je izneo mišljenje da je religija sredstvo za kontrolisanje masa, a slična ideja implicitno je prisutna i u marksističkoj misli.

Nezavisno od ovih, emocijama nabijenih stanovišta, ostaje činjenica da filozofija materijalizma ne zahteva Boga, i da ta tradicija ima dugu istoriju i na Istoku i na Zapadu.

Ateistički stav prisutan je i u jednoj struji voluntarističke i egzistencijalističke filozofije koja polazi od Šopenhauera, i preko Ničea nas dovodi do Sartra. Neki nalaze elemente ateizma čak i kod Tiliha, koji je na Boga gledao kao na moć samog Bića, ali se njegovo učenje možda može posmatrati i kao blisko panteizmu. Skorašnja teologija smrti Boga polazi od filozofa iz ove grupe, naročito od Ničea.

Sidni Huk se zalagao za „ateizam otvorenog duha“, koji garantuje slobodu religijskog verovanja.

Nemačka rasprava o ateizmu, (Atheismusstreit) koja je na univerzitetu u Jeni vođena povodom Fihteovih gledišta, okončana je njegovim otpuštanjem s univerziteta.


Šta je to nagnalo čoveka da ne veruje?
Da li je ateizam realno razmišljanje ili samo odraz loših iskustava?
Šta mislite o ateistima?
Ili ste možda i sami ateista?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od Mima Pon Mar 29, 2010 9:10 am

Za ateizam moze da se kaze da je surovi realizam. Covek zbog usamljenosti izmislja nesto svevisnje.
Ako bog postoji, mora da se igra kao malo dete.
Agnostik dize dva prsta :D:

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od Callisto Pon Mar 29, 2010 9:43 am

Ja sam mrtvi ateista. O ateistima mislim sve najbolje :D:
Da mi otac nije ateista...ja nikad ne bih izasla iz "vjerske kutije", tj. izvan tog nacina razmisljanja.
Ukratko, sve se moze objasniti (ili moci ce) i bez jos te jedne varijable. Nema potrebe uvoditi je. Doduse, puuuno puuuno realnih varijabli je potrebno za objasnjenje svega...ali je ljudima lakse objasniti sve sa tom jednom imaginarnom.
Callisto
Callisto
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 173
Ženski Datum upisa : 05.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od nexstosic Pon Mar 29, 2010 1:44 pm

ja sebe smatram polu-polu. Verujem samo u Hrista i njegove muke na kojima je bio zbog ljudi, a u Boga verujem samo srcem i pameću (Bog ustvari predstavlja ispravan način razmišljanja i čistu savest, ništa uzvišeno, već ispravno, ali uvek poštujem Božije zapovesti - uz malo Dušanovog zakonika).
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od f-lady Ned Apr 11, 2010 3:45 am

Agnostik sam. Postujem, ne diram, ali nisam "into that" nesto previse.
Inace me veoma interesuje religija, ali sa neke druge strane.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od polly88 Sre Jul 28, 2010 5:09 am

Ja bih sebe isto nazvala agnostikom. Iako želim vjerovati da postoji nešto veće od nas, znam da to čovjek za života ne može pojmiti.
A također me zanima religija, i vjera uopće... Većini ljudi je potrebno da vjeruju u nešto veće i snažnije od sebe.
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od ThePoet Pet Jul 27, 2012 6:18 am

Čovek je postao ateista zato što je toliko religija ponuđeno i ljudima nije jasno za koju bi se najradije ‚‚odlučili"...

Ipak, definicija agnostika zvuči primamljivo. I ja želim da verujem da postoji nešto ‚‚više", jer ne bih voleo da postanem prah nakon svega i ništa više. Ipak, ljudi su uvek objašnjavali ono što ne razumeju preko bogova: tako su Grci vremenske pojave i mnogo štošta objašnjavali upravo preko svojih mnogobrojnih božanstava. Sada kada znamo kako priroda funkcioniše, ne trebaju nam bogovi. Ljudi nikada neće moći da prihvate da žive određen broj godina i zbog toga postoje religije.

Ateisti jesu, kao što neko reče gore, surovi realisti. Ja ne mogu da tvrdim da ne postoji ništa posle života i zato se ne bih potpuno svrstao u red ateista.


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od Troja Sub Jul 28, 2012 4:03 pm

Ja sam svakako odgojena kao ateista i to sam sasvim sigurno bila dobar dio svog zivota. Sada nekada nisam sigurna i ne znam da li je to posljedica moje slabosti ili odraz stvarnog stanja stvari. U svakom slucaju nemam nista protiv ateizma.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od StephenKING Sre Avg 08, 2012 5:49 am

Vidim da nam na ovom forumu ima dosta ateista. Zapravo, sebe bih svrstao u red pragmatičnih ateista/agnostika. Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim da neke više sile nema, štaviše, ubeđen sam da NEŠTO postoji, ali da to nije Bog. Pre nekakva božanstvenost.
StephenKING
StephenKING
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 33
Muški Datum upisa : 21.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Ateizam iliti bezbožništvo Empty Re: Ateizam iliti bezbožništvo

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu