Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Knjiga vs. film

+11
Ireth
black_morena
Stephan^^
Catwoman
amaranth
polly88
Liza_N.
nexstosic
zanesena
ces@ric@
Still_dreaming
15 posters

Ići dole

Knjiga vs. film Empty Knjiga vs. film

Počalji od Still_dreaming Sre Maj 12, 2010 7:55 pm

Sve je više ekranizacija književnih dela. Kroz sat i po slike pokušava da se kaže ono što se inače govori kroz redove i redove... I razlike su uvek velike. Film kao jedno viđenje književnog dela pokušava da zameni pisanu reč. Glumci usklađeni opisu iz knjige, scene sa određenim obradama, nekad dobrim, nekad totalno promašenim...

Vi?
Radije bi pogledali film o Ani Karenjinoj, npr., nego potrošili dva dana na njeno čitanje?
U čemu je razlika?
Kakav je jedan doživljaj a kakav drugi i koji vi preferirate?
Koje su dobre strane filma kao ostvarenja nastalog na osnovu jedne knjige, a koje loše?
Da li je lepše sam doći do vizije ili je imati na tacni?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od ces@ric@ Sre Maj 12, 2010 8:43 pm

Ako nisam citala knjigu, film mi moze biti odlican (tipa Harry Potter prvi dio i Gone with the Wind). No, ako procitam knjigu, a onda pogledam film, uvijek se razocaram u njega. Tako da biram knjigu.

Jos cu reci da se jezim onih koji se smiju onima sto preferiraju knjige i nazivaju ih dangubama, a da pri tom provedu sate i sate pred racunarom igrajuci kojekakvih igrica.

Jos samo da kazem da mi je za Anu karenjinu ipak trebalo malo vise od dva dana, ali se isplatilo. Danas mi je to jedna od najdrazih knjiga. Sa druge strane, film koji sam gledala, ne sadrzi ni trecinu procitanog i jednostavno mi je ocajan...
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od zanesena Čet Maj 13, 2010 4:12 am

Rijetko gledam ekranizacije knjizevnih dijela, uvijek sam za knjigu...
Pogledala sam nekoliko filmova i nisu mi se dopali...jedino mogu da izdvojim ekranizaciju djela "Ime ruze" koja je na mene ostavila utisak nakon citanja knjige...
Knjigu mi nista ne moze zamijeniti...citajuci stvaram svoju viziju likova, dogadjaja, atmosfere...
zanesena
zanesena
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2574
Ženski Ribe Godina : 41
Lokacija : na oblaku...
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od nexstosic Čet Maj 13, 2010 7:45 am

Drugačije se slike sastave kad se pročita knjiga, pa se posle pogleda film. Film nema ni trećinu podataka kojih ima u knjizi. To je loša stvar. Producenti ne obraćaju pažnju mnogo na sitnice, već na glavnu radnju, što je naravno pogrešno.
Ja sam i pročitao i pogledao Anu Karenjinu kao film, i zaista ima mnogo razlika.
Ipak se više isplati pročitati neku knjigu nego pogledati film vezan za određenu knjigu.
P.S. Pre oko nedelju dana sam bio u knjižari na Ušću i video sam sva ta velika dela napravljena u strip koji zauzima A5 format (pola od A4). Bio sam iznenađen kako je svaki veliki roman zauzeo samo jedan A5 format.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Liza_N. Pet Maj 28, 2010 3:23 am

"Šta? Napisali su knjigu po filmu??" - Džoi, Prijatelji

Naravno da uvek biram knjigu, kao što uvek volim da biram prvo i originalno.
Međutim, samim tim što je film umetnost za sebe, treba i to ekranizovano, prerađeno delo posmatrati nezavisno od knjige, iako je knjiga predložak.
Ima filmova koji su, možda ne bolji od knjige, ali se za njih pre čulo. Ja nisam ljubitelj SF-a, ali sam posle odgledane "Sfere" priznala sebi da taj žanr nije obavezno i prazan, i poželela da pročitam i "Sferu", i još nešto od M. Krajtona.
Jedno od većih razočaranja za mene bila je "Troja", i ne znam kome je, uopšte, palo na pamet da tako šta smešta u film. Sve je tako ogoljeno i svedeno samo ljubavnu priču.
Mislim da je lepo da umetnosti "sarađuju", i ne može se izbeći činjenica da neki reditelj bude inspirisan i zanesen nekom knjigom koju poželi da ovekoveči u svojoj oblasti. Pre odgledanog "Stalkera" (Tarkovski), pala mi je šaka knjiga "Piknik kraj puta" (Arkadij i Boris Strugacki) i kao neinteresantnu sam je batalila posle desetak pročitanih strana. Film mi je pokazao kako sam samo pogrešila!
Ako neko kani snimiti film iz ljubavi prema rečima, mislim da može ispasti kvalitetan. A ako neko samo zarad slave, ili prođe, podilaženja masi (o, ne mogu da ne spomenem Šotru... a ima ih još) ekranizuje knjigu, onda nastaje plitka i laka tvorevina.
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od polly88 Pet Jul 30, 2010 4:34 am

Meni je knjiga uvijek bolja od filma kojemu je poslužila kao predložak. Mrzim kada prvo pogledam film i onda kada čitam knjigu zamišljam likove iz filma, krajolike koje su mi bili servirani i sl. Volim sama sve to zamišljati i maštati... No naravno da ne mora značiti da je samim tim što je snimljen prema knjizi, neki film loš.
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od amaranth Sub Jul 31, 2010 3:17 am

Uvek biram knjigu! Film nikako ne moze da mi pruzi isto zadovoljstvo kao citanje knjige jer nikada, ali bas nikada likovi i predeli na filmu nisu ni slicni onima koje ja zamislim. Uvek se izostavi veeeeliki deo pri reziranju filma, tako da nije to TO. :) Volim po nekad da pogledam i film, ali ne pre nego sto procitam knjigu.
amaranth
amaranth
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1943
Ženski Škorpija Godina : 34
Lokacija : Druga zvezda levo od Meseca
Datum upisa : 26.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Catwoman Sub Jul 31, 2010 4:33 am

Ja sam do sada uvek prvo procitala knjigu pa zatim odgledala film. Naravno, kada se knjiga pretoci u film nije isto, pa i ne mozemo ocekivati da se svaki moguci detalj ume u obzir. Ali, kada citam knjigu stvorim likove. Onda kada pogledam film, ti ljudi tamo i njihov izgled mi se ne uklapaju, jer sam vec stvorila svoj film dok sam citala. Takav je slucaj bio sa "Dnevnik Brizdet Dzouns" i "Kupoholicarkom"... Ok, nisam neki filmski kriticar i ne mogu da kazem- e, ovo je dobro, a ovo ne valja. Ali, jednostavno, nisam ocekivala takve likove...
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Liza_N. Sub Sep 04, 2010 10:13 am

Sad se setih jedne reklame za podsticanje čitanja: to je, zapravo, poster na kojem je jedan starčić, stari alas, sa slamnatim šeširom, i koji grli dve zgodne cice. Iznad piše: "Starac i more". A ispod: "Pročitajte knjigu pre nego što je se Holivud dočepa!"
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Stephan^^ Sub Sep 25, 2010 11:53 am

Uvjek mi je knjiga na prvom mjestu.Volim filmove,ali u odnosu na knjge su obicno promasaj.Ako prvo pogledam neki film,i shvatim da je dobar,kada cjem da postoji knjiga,razocaram se i onda je ne mogu ni citati.
Stephan^^
Stephan^^
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 29
Muški Rak Godina : 29
Lokacija : San Francisco
Datum upisa : 27.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od black_morena Pon Sep 27, 2010 2:47 am

Ma knjiga definitivno :) radnja i likovi su uvijek bolje opisani i karakterizirani, u filmu se dosta toga propusti, a ne možeš vidjeti unutarnja razmišljanja lika kao što bi mogao u knjizi... E sad... i filmovi imaju bonus, samo ako su dobro napravljeni, mogu dočarati ono vizualno i možd se može malo bolje povezat s likovima kad im možeš facu vidjeti... al ipak ostajem pri knjizi... prvo pročitat knjigu, pa pogledat film :) tako sam kod LOTR i nisam požalila, evo samo mi je žao što sam Twilight pogledala film, a knjige još nisam počela čitati :(
black_morena
black_morena
Početnik
Početnik

Broj poruka : 58
Datum upisa : 23.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Ireth Pon Okt 04, 2010 5:18 am

U prinipu biram knjigu zato sto je tu moja masta na slobodi. Medjum ima nekoliko tako dobro ekranizovanih knjiga, da radije gledam nego citam :)

zanesena ::Knjigu mi nista ne moze zamijeniti...citajuci stvaram svoju viziju likova, dogadjaja, atmosfere...

Ovo u principu vazi i za mene, alio nekad mi film da bolju i potpuniju sliku od onoga sto sam ja zamislila :)
Ireth
Ireth
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 182
Ženski Rak Godina : 33
Datum upisa : 03.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Catwoman Čet Okt 07, 2010 7:50 am

Liza_N. ::Sad se setih jedne reklame za podsticanje čitanja: to je, zapravo, poster na kojem je jedan starčić, stari alas, sa slamnatim šeširom, i koji grli dve zgodne cice. Iznad piše: "Starac i more". A ispod: "Pročitajte knjigu pre nego što je se Holivud dočepa!"

Ovo mi je jako dobro...
A sta bi bilo kada bi se po filmu pisala knjiga? Mislim da sam cula za to, a trenutno ne mogu da se setim da li sam to stvarno negde procitala ili sam umislila da sam procitala? fool.gif
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od polly88 Ned Okt 10, 2010 4:06 am

Catwoman :: A sta bi bilo kada bi se po filmu pisala knjiga? Mislim da sam cula za to, a trenutno ne mogu da se setim da li sam to stvarno negde procitala ili sam umislila da sam procitala? fool.gif

Možda Star Wars?
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od hermina Čet Apr 07, 2011 5:21 am

Knjiga!

Više volim kako neko pripoveda, nego ono šta pripoveda (mada je dobra kombinacija idealna).
Tako da su za mene filmovi skoro uvek potpuni promašaj, sem kad su istinska umetnička dela.
hermina
hermina
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 117
Ženski Lav Godina : 36
Lokacija : Neverland
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Nelly Čet Apr 07, 2011 8:37 am



Knjiga, dozvoli mi da se poigram bojama, mirisima, da pustim mašti na volju.

Uvek knjiga.

Nelly
Nelly
Profi
Profi

Broj poruka : 362
Ženski Datum upisa : 06.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Liza_N. Pet Maj 06, 2011 9:44 pm

polly88 ::
Možda Star Wars?

Mislim da su i Star Wars rađeni po knjizi. Postoji sedam nastavaka, ali odrađeni su svi kada su se (po Lukasovom mišljenju) stekli tehnički uslovi za sve delove (zato su, u stvari, 1, 2. i 3. deo rađeni nakon 20 godina).


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od pahuljica Pon Avg 15, 2011 10:43 pm

Razlika je velika... Biram knjigu uglavnom, ali ako mi ne odgovara stil pisanja, odlucila bih se za film.
Knjiga i film stvaraju potpuno razliciti dozivljaj.
Mislim da smo pod jacim i dugotrajnijim utiskom posle knjige.
Knjiga nam dozvoljava da probudimo mastu... Dok je kod filma to moguce ako je kraj neizvesan.
U filmu mozemo naslutiti neki dogadjaj, dok je sa knjigom drugacije...
Vise pamtimo recenice iz knjiga nego iz filmova, uocljivije su.
Uvek sam za ekranizovanje knjiga, jer neki ljudi nikada ne bi procitali knjigu... to je jedan nacin da velika dela budu ostupna razlicitim ljudima na razlicite nacine....
Volim da pogledam dobar film, isto koliko volim da procitam dobru knjigu.
pahuljica
pahuljica
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1675
Ženski Bik Godina : 32
Lokacija : ...u mašti...
Datum upisa : 17.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Troja Uto Avg 16, 2011 1:14 am

Ja smatram da knjige imaju vise sanse da opisu sve zivotne okolnosti, razmisljanja i osjecanja likova na veoma zivopisan i bogat nacin, i tako nam daju mnogo potpuniju sliku razloga zasto neki likovi cine to sto cine ili razmisljaju na odredjeni nacin. Ana Karenjina mi je primjer filma u kome sam uzivala iako sam citala i knjigu, jer sam uzivala u dobroj glumi i kostimografiji, mada je sama prica vise sturo opisana nego u knjizi. Americka Tragedija (Teodor Drajzer) je takodje jedan od filmova u kojima sam uzivala, mada su svi motivi glavnog muskog lika objasnjeni samo u knjizi.

Sofijin izbor je prekrasna knjiga, i mada je glavnu junakinju glumila Meril Strip koja je izvrsna glumica, smatram da je ovo djelo mnogo izgubilo ekranizacijom i da je ogromna steta ako neko samo odgleda film, a ne procita knjigu koja je stvarno primjer prvoklasne knjizevnosti.

Mada filmovi cine sadrzaj poznatih knjizevnih djela lako dostupnim siroj publici, mislim da je velika steta da mladi danas citaju manje nego njihovi prethodnici, jer citanje knjiga oplemenjuje dusu, obogacuje rjecnik i daje povod i razlog za razmisljanje o krupnim zivotnim problemima i analizi ljudskih postupaka, sto kao posljedicu mora imati brze sazrijevanje i bolje shvatanje ljudskih zivota za sve koji se bave citanjem knjiga. Ukratko receno - mislim da su oni koji citaju knjige pametniji i obrazovaniji od svojih savremenika koji su odbacili tu plemenitu aktivnost. Na zalost, moram priznati da sam i ja mnogo vise citala knjige kada sam bila mladja i kada nisam radila i imala kompjutere i provodila toliko vremena pred televizijskim ekranom.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Liza_N. Sre Jul 03, 2013 8:10 am

U Carigradu je trebalo da se nađem sa jednim zemljakom. Urekli smo sastanak u velikoj
krznarskoj radnji njegovog prijatelja Jermenina. Kad sam stigao, mog zemljaka nije još bilo.
Sopstvenik radnje, mrkožut i nagrizen bolešću, ali žilav čovek i savršen trgovac, bio je zauzet.
Ponudili su mi da sednem i pričekam. Tako sam imao prilike da posmatram iz blizine kako pokazuje
krzna nekoj ugojenoj Grkinji, istočnjačkoj lepotici, koju prati omalen i mnogo stariji muž. Siv,
nečujan i gotovo nevidljiv mladić donosio je gomile skupocenih koža iz kojih je bio studen dah
sumračne magaze. Gazda je lično uzimao jedno po jedno krzno, rastresao ga i širio pred našim
očima, i onda ga vešto bacao na pod, prostirući ga tačno pred noge visokoj krupnoj Grkinji, koja je
stajala u stavu ukrotiteljke zverova. Pri tom je čeličnim glasom izgovarao ime životinje na turskom,
grčkom ili francuskom jeziku, odsečno i poslovno. „Vizon", „vizon safir", „vizon sago", „indijsko
jagnje", „astrahan", „pantera", „hermelin", „samurovina". A uz svako od tih imena dodavao je jednu
jedinu reč: „fino!", „otmeno!", „moderno!", „retko!" - Komad za komadom padao je na gomilu;
tvrde, ubedljive reči padale su zajedno sa krznima i sve više rasle tonom i značenjem, a on ih je
izgovarao u pobožnom zanosu, kao da govori: „Nebesko sunce!", „Bog Savaot!", „Bogorodica
prečista!" (U tamnom uglu radnje nazirala se zaista mala ikona Bogorodičina!) Siguran u sebe,
svoju robu i svoju računicu, trgovac je hvatao i moj pogled, ali ja nisam mogao da odvojim oči od
tih životinjskih koža.
Jedno za drugim prostirala su se preda mnom neobična krzna i sa njima šume, farme, stepe,
i nepoznati predeli iz kojih dolaze. Otvarao se svet. Moje divljenje bilo je veliko i vodilo me daleko.
Neko isčekivanje stalno je raslo u meni. U jednom trenutku- nisam ni razabrao ime krzna koje je
trgovac izgovorio - preda mnom se prosu devičanski, obasjan predeo i u njemu, velik i izdužen,
Jelenin lik u hodu. Nije bila naga, ali odevena, kao zanihanom mrežom, samo predelom kroz koji se
kretala: talasima, treptavom svetlošću sunca i vode, mladim lišćem. U tom trenutku ugledao sam
je, kao nikad, u svoj njenoj veličini i lepoti.
Ne znam koliko sam je posmatrao, izgubljen i van sebe. Kad sam se prenuo, trgovac je još
nabrajao: „vidra", ,,sil", „kanadska kuna", i sve novim krznima zatrpavao moj predeo sa Jelenom.
Od tog dana više se nije javila, nikad.

Volela bih da ovo odgledam.
Ovo je tako živopisno da sam već zamislila prodavca, njegov glas, Grkinju, dućan, Jelenu, ženu koje nema...


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Knjiga vs. film Empty Re: Knjiga vs. film

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu