Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Klasična muzika

5 posters

Zid :: Umetnost :: Muzika

Ići dole

Klasična muzika Empty Klasična muzika

Počalji od Maja Ned Maj 30, 2010 10:14 am

Klasičnu muziku su stvarali veliki majstori Evropske muzičke prošlosti i prvenstveno, ovim izrazom se označava muzika stvarana od epohe baroka (početak sedamnaestog veka), pa sve do kompozitora našeg razdoblja. Osim ove postoje i neke specifične klasične muzike, kao na primer klasična muzika Indije, koja ima izgrađene lestvice i muzičke sisteme, pa i vlastite stvaraoce. Specifično obeležje klasične muzike novijeg razdoblja (dvadeseti i dvadeset prvi vek), jeste da je sve više stvaraju i kompozitori zemalja izvan Evrope, pretežno pod uticajem foklora svojih zemalja.
Klasična muzika obuhvata vrlo široku lepezu muzičkog, umetničkog stvaranja. U oblast klasične muzike spadaju: Kamerna muzika, koncertna ili kocertantna muzika (za jedan, dva ili više solističkih instrumenata i orkestar), simfonijska muzika, oratorijumska (vokalno - instrumetnalna muzika), za vokalne soliste, hor i orkestar, operska muzika.

Pod pojam klasične muzike, može se podvesti (iako se to često ne čini) i takozvana stara muzika, muzika koju su stvarali poznati ili anonimni stvaraoci iz Evropskog srednjeg veka i renesanse. Sa razvojem muzičke teorije, estetike i istorije, period postojanja klasične muzike i dela koja ona obuhvata, sve se više pomera na ranija razdoblja Evropske istorije, što je vrlo dobra, ohrabrujuća pojava.
Klasična muzika napokon obuhvata i brojne umetnike - stvaraoce i izvođače - koji su je tokom vremena, sve do naših dana učinili veoma poznatom i popularnom širom sveta. Svaki je od stvaralaca to jest, kompozitora, bio i ostao predstavnik specifičnog stilskog pravca pod čijim je uticajem stvarao. Barok, klasicizam, romantizam, realizam, impresionizam, moderna avangardna stremljenja... sve su to stilski pravci koji su dali brojne umetnike - kompozitore i izvođače, vokalne ili instrumentalne.
Klasična muzika je najobuhvatnije i najraskošnije područje umetničko - muzičkog stvaranja ali ipak, rođeno iz prvobitne, izvorne narodne, muzičke kulture, udahnuvši joj jedan specifičan, uzvišen, umetnički, muzički karakter i izraz.


"Muzika je otkriće nadmoćnije od svake filozofije i mudrosti." - Ludwig van Beethoven

Da li volite klasičnu muziku?
Imate li omiljenog kompozitora? Ili omiljenu kompoziciju?
Koliko znate o tome kako su nastajala neka dela klasične muzike?
Šta mislite o "modernom" načinu izvođenja klasične muzike od strane izvođača, kao što su Vanessa Mae i Maksim Mrvica?

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od nexstosic Ned Maj 30, 2010 11:19 am

Naravno, volim da slušam klasičnu muziku. To je smirujuća i opuštajuća muzika.
Imam najomiljenijeg kompozitora, Volfgang Amadeus Mocarta.
Muzika u to vreme je uglavnom nastajala po narudžbini, ali su muzičari morali da imaju neku inspiraciju. Veliki broj pesama smatram da je nastalo iz ljubavi prema nekome ili nečemu.
A ovo 'moderno' izvođenje klasične muzike je u stvari, skrnavljenje klasične muzike. Mislim šta da kažem kad čujem Fur Elise u tehno stilu? Da je lepo? Možda jeste lepo, ali na taj način gubi pravi smisao za muziku i ovaj klasični pravac.
Za današnje izvođenje ove muzike je potrebno isto onoliko koliko je bilo potrebno Mocartu, Betovenu, Šopenu, Vivaldiju itd. da naprave kompoziciju: znanje i inspiracija. Bez kopiranja velikih umova klasične muzike, već treba sastaviti nešto svoje poštujući istoriju klasične muzike.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od Maja Ned Jul 03, 2011 6:35 am


Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od Troja Ned Jul 03, 2011 9:08 am

Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od nexstosic Ned Jul 03, 2011 9:27 am

https://www.youtube.com/watch?v=oqSulR9Fymg

A inače, ovo mi je jedna od najomiljenijih kompozicija klasične muzike.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od polly88 Ned Avg 14, 2011 11:11 am

Volim i slušam klasičnu muziku. Najčešće kada učim jer me tada smiruje i imam veću koncentraciju. To sam sasvim slučajno otkrila jer muziku uvijek moram slušati, a riječi su mi počele odvlačiti pozornost od učenja pa sam, za promjenu, pustila klasičnu i kockice su se složile same od sebe :)

Ne znam previše o tome kako su neka klasična djela nastajala, nikada me to nije nešto posebno zanimalo... Jednostavno uživam u onome što čujem i to mi je dovoljno.

Omiljenog kompozitora nemam, ali imam nekoliko omiljenih kompozicija:
Carl Orff - O fortuna


John Williams - Schindler's list main theme


Sergei Rachmaninoff - Rhapsody on a theme of Paganini


Pyotr Ilyich Tchaikovsky - Swan Lake scene (Dance of the swans)



Što se tiče modernog načina izvođenja klasične muzike, volim i to poslušati. Naravno, ne sve i svašta, ali, recimo, Maksima Mrvicu baš volim. Mislim da se na taj način može takva muzika približiti mladima...


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od polly88 Sre Sep 28, 2011 12:36 am

Edvard Grieg: In the Hall of the Mountain King
savršeno love


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od Troja Pon Jun 24, 2013 8:46 pm

Carobna frula - Mocart - duet Papagenja i Pamine

Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od polly88 Ned Apr 26, 2015 6:53 am

U posljednje vrijeme, kada radim nešto na što se moram posebno koncentrirati, najčešće pustim Vivaldijeva Četiri godišnja doba. Nenametljivo svira u pozadini, ne ometa me, a zvuči predivno.



Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od Traveler Uto Feb 06, 2018 2:16 am


Jedna od legendarnih kompozicija....

Traveler
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 11
Muški Datum upisa : 20.10.2017

Nazad na vrh Ići dole

Klasična muzika Empty Re: Klasična muzika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

Zid :: Umetnost :: Muzika

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu