Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Trejsi Ševalije

2 posters

Ići dole

Trejsi Ševalije Empty Trejsi Ševalije

Počalji od child_in_the_night Uto Avg 03, 2010 11:17 am

Aleks Trejsi Ševalije je odrasla u Vašingtonu, okrug Kolumbija. Preselila se u Englesku 1984. godine i nekoliko godina radila kao urednik dokumentacije u jednoj izdavačkoj kući. Diplomirala je kreativno pisanje na Univerzitetu Istočne Anglije 1994. Njen prvi roman ‚‚Devičanski plavo" ušao je 1997. u izbor Talenata godina. Živi u Londonu sa mužem i sinom.

Trejsi Ševalije 62309031

Pažnju književne javnosti Trejsi Ševalije je privukla romanom ‚‚Devojka sa bisernom minđušom", svojevrsnim pokušajem da se da odgovor na pitanje ko je devojka sa istoimene slike holandskog majstora Johanesa Vermera iz XVII veka. O samoj priči koju je izgradila oko misteriozne devojke sa slike, Ševalije kaže: „Rano sam odlučila da to bude jednostavna priča, jednostavno ispričana. Rečima sam pokušala da dočaram Vermerov rad. To može zvučati pretenciozno, ali namera mi nije bila da predstavljam sliku rečima, želela sam samo da pišem na način kojim je Vermer slikao – jednostavnim linijama, jednostavnom kompozicijom.“

Njena dela su:

Devičanski plavo
Trejsi Ševalije 141m

Devojka sa bisernom minđušom
Trejsi Ševalije 35mk

Pali anđeli
Trejsi Ševalije 89mn

Dama i jednorog
Trejsi Ševalije 181mp

Plameni sjaj
Trejsi Ševalije 573m

Izuzetna stvorenja
Trejsi Ševalije 1150m

Pročitala sam za sada knjige "Devičanski plavo","Devojka sa bisernom minđušom","Plameni sjaj" i "Dama i jednorog".

Izdvojila bih iz ‚‚Plamenog sjaja" jedan deo koji mi se jako dopao, a koji je po mom mišljenju i suštinski:

‚‚Napetost između dveju suprotnosti jeste ono što nas čini onim što jesmo.Nismo samo jedno,nego i drugo, sve je u nama pomešano, suprotstavljeno i iskričavo. Ne samo svetlost, nego i mrak. Ne samo mir, nego i rat. Nismo samo nevini,nego i iskusni.
Pogled mu se na trenutak zaustavio na beloj radi u Mejsinoj ruci.
-To je lekcija koju bi trebalo svi da naučimo, da vidimo svet u cvetu."

‚‚Dama i jednorog" predstavlja šest srednjovekovnih tapiserija koje su tajanstvene u svom značenju. Život mnogo ljudi bio je isprepletan nitima vune i svile ovih tapiserija kroz zaljubljenost, žudnju, veru i ideale.

Vermer-slikar koji je slikao zatvorene prostore, služavke, plemkinje na gozbi lik je u romanu ‚‚Devojka sa bisernom minđušom". Upoznala nas je Trejsi sa procesom stvaranja umetničkog dela preko jedne skromne devojke i Vermerove porodice u Holandiji u 17.veku.

Neverovatna priča o dve žene iz različitog razdoblja, a iste porodice je njen prvi roman - ‚‚Devičanski plavo".
Prica o Eli Tarner i Izabel di Mulen. Jedan bolan događaj, krajnje tragičan preko snova poziva Elu da otkrije sve...
Prelepo je ono sto je na samom početku knjige:
‚‚Kao što je žuta uvek praćena svetlošću, može se reći da plava sa sobom nosi načelo tame. Ova boja ima neobičan i gotovo neopisiv uticaj na oko. Kao boja je moćna ali ta moć je negativna, a u najčistijem obliku je stimulativno negativna. Njena pojava je, dakle, protivrečje između uzbuđenja i spokoja." - Gete, Učenje o bojama

Dopada mi se veoma njen stil pisanja,pogotovu toliko interesovanje za umetnost.Toliko je i ja volim...
Rečenicama ume da naslika sliku.

Da li ste pročitali neki roman od Trejsi?
Zašto i šta je to što vam se dopalo, a šta ne?
child_in_the_night
child_in_the_night
Graffit master
Graffit master

Broj poruka : 428
Ženski Blizanci Godina : 32
Datum upisa : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trejsi Ševalije Empty Re: Trejsi Ševalije

Počalji od polly88 Sre Avg 04, 2010 1:42 am

Ja sam prvo pogledala film "Djevojka s bisernom naušnicom" i bio mi je fenomenalan pa me je zanimalo kakva je onda tek knjiga (budući da je knjiga uvijek bolja od filma). I knjiga mi se jako svidjela, najviše zbog toga što ima tu povijesnu pozadinu i što ima veze s umjetnošću, ali malo mi je pokvarilo doživljaj to što sam prvo gledala film zato što nisam mogla zamisliti svoje likove.
Pročitala sam još "Gospa i jednorog" i "Djevičanski plavo" i obje su mi se jako svidjele, opet zbog te povijesne pozadine i zato što su stvarno "pitko" napisane.
Koliko znam, u Hrvatskoj je prevedena još samo "Anđeli padaju" i svakako ju planiram pročitati, a nadam se da će uskoro biti prevedene i ostale.
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trejsi Ševalije Empty Re: Trejsi Ševalije

Počalji od child_in_the_night Ned Okt 03, 2010 2:33 am

Procitah danas "Pale andjele",roman u kome se snazno preplicu zivot i smrt. Prijateljstvo izmedju dve devojcice i njihovih porodica koje otpocinje na groblju,decaka koji radi kao grobar i niz likova sa cudesnim dogadjajima,potresnim i uzbudjujucim.
Doba u kome zene osecaju potrebu za njihovim glasom u politici i zato osnivaju pokret.
Neverovatno je koliko smrt ume da odalji i priblizi ljude.Bas u ovoj knjizi dobro je prikazano.
child_in_the_night
child_in_the_night
Graffit master
Graffit master

Broj poruka : 428
Ženski Blizanci Godina : 32
Datum upisa : 12.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trejsi Ševalije Empty Re: Trejsi Ševalije

Počalji od polly88 Sub Mar 03, 2012 7:24 am

"- ...Ali moram se malo promijeniti dok sam ovdje.
- Zašto?
- Zašto? Zato što - zato što inače previše odskačem od ostalih. Ljudi žele da budem ono što očekuju, žele da budem poput njih. Uostalom, i ne mogu izbjeći da ovaj krajolik djeluje na mene, kao i ovi ljudi i način na koji razmišljaju, i jezik. Promijenit će me, promijenit će me barem malo.
Rick se držao zbunjeno.
- Ali ti već jesi svoja - rekao je i tako naglo prešao u drugi vozni trak da su automobili iza nas bijesno zatrubili. - Ne trebaš se mijenjati zbog drugih.
- Nije riječ o takvoj promjeni. To je više prilagodba...
(...)
Rick je imao običaj da se ne trudi uklopiti, ali da svejedno bude prihvaćen. Kao i s njegovim repom: nosio ga je tako prirodno da nitko nije zurio u njega niti ga je smatrao neobičnim. Ja sam, pak, koliko god se trudila da se prilagodim okolini, stršala poput nebodera."
Djevičanski plavo


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Trejsi Ševalije Empty Re: Trejsi Ševalije

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu