Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zanimljive činjenice o snu

+4
male
Nelly
Troja
Still_dreaming
8 posters

Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Zanimljive činjenice o snu

Počalji od Still_dreaming Ned Dec 05, 2010 10:58 pm

Esencijalan je za svako ljudsko biće, iako naučnici ne znaju baš sve o snu, ima i toga što je jasno kao dan. Svaki sisar, ptica, vodozemac, većina reptila i riba moraju da spavaju.


Evo 16 činjenica o snu:

1. Dok spavamo odmara nam se mozak, ćelije se regenerišu i ispuštamo hormone koji su izuzetno bitni za normalno funckionisanje.

2. Potrebne su nam različite količine sna:
- 16 sati spava beba
- 10 sati dete od 3 do 12 godina
- 10 sati od 13 do 18 godina
- 8 sati od 9 do 55 godina
- 6 sati za osobe preko 65.

3. Muškarci sanjaju druge muškarce u proseku 70% sna, dok žene sanjaju podjednako i žene i muškarce.

4. Možemo da sanjamo samo osobe koje smo videli, bez obzira da li ih se aktivno sećamo ili ne.

5. Parasomnija je poremećaj sna u kome činimo različite, neobične pokrete bez obzira što spavamo. Zločini koji se ponavaljaju kod ovog poremećaja su vožnja u stanju spavanja, pisanje pogrešnih čekova, ubistva, zlostavljanje dece i silovanja.

6. Procenat ljudi koji sanja isključivo crno-bele snove je 12%, a bio je dosta viši pre izuma televizije u boji koja je razlog sanjanja u boji.

7. Sanjanje je normalno. Osobe koje ne sanjaju uglavnom imaju neki poremećaj ličnosti.

8. Položaj spavanja može odrediti vašu ličnost:

- fetalni (41%), ovi ljudi su grubi u početku, ali su topli i otvorenog srca
- balvan položaj na strani(15%), društveni leptiri
- požudni položaj sa ispuženim rukama unapred (13%), otvoreni ali dosta sumnjičavi
- vojnički položaj na leđima sa rukama pored tela (8%), rezervisani i uzdržani
- slobodan položaj na stomaku, ispruženih ruku na gore (7%), duhoviti i izuzetno primećeni na zabavama
- morska zvezda položaj (5%), odlično umeju da slušaju

9. Od 4 bračna para 1 spava odvojeno.

10. Prvi koji su mogli da ostanu budni do 36 sati su bili britanski vojnici. Kada su osećali umor, stavljali su posebne naočare koje su pojačavale svetlost koja im je pojačavala budnost.

11. Među sisarima najduže spavaju koale (22 sata dnevno), braon slepi miš (19.9 sati) i pangolin (18 sati dnevno). Najkraće spavaju žirafe (1.9 sati i to u intervalima od po 5 do 10 sekundi), srna (3.09) i azijski slon (3.1 sat dnevno).

12. U procesu spavanja kod delfina samo jedna polovina mozga spava dok je druga zadužena sa kontrolu disanja.

13. Pre ćete umreti od nedostatka sna nego od nedostatka hrane. Bez hrane možemo izdržati do 2 nedelje dok nas 10 dana bez sna ubija.

14. Slepe osobe vide slike dok sanjaju. Kod slepih od rođenja su snovi takvi da iskazuju emocije, zvukove, mirise i dodire umesto klasičnih slika.

15. Za 5 minuta od trenutka buđenja čak 50% sna je zaboravljeno a za 10 minuta i do 90%.

16. Jedan od 50 tinejdžera još uvek mokri u krevet.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od Troja Sre Feb 23, 2011 9:57 pm

Still_dreaming :: 5. Parasomnija je poremećaj sna u kome činimo različite, neobične pokrete bez obzira što spavamo. Zločini koji se ponavaljaju kod ovog poremećaja su vožnja u stanju spavanja, pisanje pogrešnih čekova, ubistva, zlostavljanje dece i silovanja. .

Ja bih rekla da ovi ljudi rade u snu samo ono o cemu razmisljaju i zele da urade dok su budni. Ne mislim da je neko veliko opravdanje to sto su zlocini pocinjeni u nesvjesnom stanju (mada sam skoro sigurna da zakon ne gleda tako na ovaj problem!).


Still_dreaming ::13. Pre ćete umreti od nedostatka sna nego od nedostatka hrane. Bez hrane možemo izdržati do 2 nedelje dok nas 10 dana bez sna ubija. .

VEOMA interesantan podatak!

Still_dreaming ::16. Jedan od 50 tinejdžera još uvek mokri u krevet.

Zapanjujuce! Shocked Da covjek ne povjeruje!
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od Nelly Ned Feb 27, 2011 1:27 pm




4. Možemo da sanjamo samo osobe koje smo videli, bez obzira da li ih se aktivno sećamo ili ne.
Sanjala sam osobu koju sam tek nakon sna upoznala. Prvi put sam je u snu videla.



7. Sanjanje je normalno. Osobe koje ne sanjaju uglavnom imaju neki poremećaj ličnosti.
Sanjam, ali često zaboravim svoje snove, odnosno ujutru se ne mogu setiti šta sam sanjala.


8. Položaj spavanja može odrediti vašu ličnost:
- balvan položaj na strani(15%), društveni leptiri
- požudni položaj sa ispuženim rukama unapred (13%), otvoreni ali dosta sumnjičavi
- slobodan položaj na stomaku, ispruženih ruku na gore (7%), duhoviti i izuzetno primećeni na zabavama
- morska zvezda položaj (5%), odlično umeju da slušaju

Ovo su oni položaji u kojima ja spavam.

Nelly
Nelly
Profi
Profi

Broj poruka : 362
Ženski Datum upisa : 06.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od male Pon Feb 28, 2011 10:07 pm

Still_dreaming ::16. Jedan od 50 tinejdžera još uvek mokri u krevet.
Ih! Pa to radimo i mi stariji... Mad
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od enigma_ Sre Mar 30, 2011 10:26 am

Mnogo toga nisam znala...tak' da hvala naucila sam i ovo :)

13. Pre ćete umreti od nedostatka sna nego od nedostatka hrane. Bez hrane možemo izdržati do 2 nedelje dok nas 10 dana bez sna ubija.

Ja mislila obrnuto...

[/quote]3. Muškarci sanjaju druge muškarce u proseku 70% sna, dok žene sanjaju podjednako i žene i muškarce. [quote]


Ja vise sanjam muskarce, a zensko sam Shocked

16. Jedan od 50 tinejdžera još uvek mokri u krevet.

Sokantno... Surprised ...

O, polozaju u snu sam kao znala, procitala negde...i, ja spavam u svim polozajima... :blabla:
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od nexstosic Ned Jul 03, 2011 9:41 am

Je li, Stilly, a šta ako čovek spava u položaju mrtvaka? (Ne bih da budem morbidan, ali tako se najlakše uspavam.)
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od Still_dreaming Ned Jul 03, 2011 9:51 am

Nisam došao do te informacije. :D


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od male Pon Jul 04, 2011 12:54 am

enigma_ ::Ja vise sanjam muskarce, a zensko sam Shocked
Znači da si u duši muškarac. :jeeeej:
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od Teixos Pon Jul 04, 2011 5:50 am

11. Među sisarima najduže spavaju koale (22 sata dnevno), braon slepi miš (19.9 sati) i pangolin (18 sati dnevno). Najkraće spavaju žirafe (1.9 sati i to u intervalima od po 5 do 10 sekundi), srna (3.09) i azijski slon (3.1 sat dnevno).
Ja sam nešto slično koali.. A kad pogledam i tačku 13, živeću 100 godina.. :D

8. Položaj spavanja može odrediti vašu ličnost:

- fetalni (41%), ovi ljudi su grubi u početku, ali su topli i otvorenog srca
- balvan položaj na strani(15%), društveni leptiri
- požudni položaj sa ispuženim rukama unapred (13%), otvoreni ali dosta sumnjičavi
- vojnički položaj na leđima sa rukama pored tela (8%), rezervisani i uzdržani
- slobodan položaj na stomaku, ispruženih ruku na gore (7%), duhoviti i izuzetno primećeni na zabavama
- morska zvezda položaj (5%), odlično umeju da slušaju
Moj položaj je kao da sam pao sa 26. sprata.. Kao u filmovima, kad iscrtaju gde je bilo telo. E, samo tako mogu da se uspavam.. To znači šta? :D
Teixos
Teixos
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1273
Muški Jarac Godina : 34
Datum upisa : 27.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od pahuljica Ned Avg 07, 2011 11:27 am

Ljudi koji su dugo pušili, pa su onda prestali, imaju živopisnije snove nego što bi to inače imali. Snovi o pušenju rezultat su odvikavanja od cigareta, a čak 97 odsto ispitanika u jednoj studiji ih nije imalo dok su pušili.

Verovali ili ne, vaše telo je gotovo u potpunosti paralizovano za vreme snevanja. Za vreme REM faze žlezde počinju da luče hormon koji pomaže da se izazove san, a neuroni šalju signale kičmenoj moždini i čine da se telo opusti i postane više-manje paralizovano.

Kad hrčete, ne sanjate. Bebe ne sanjaju sve do treće godine života. Od onda deca imaju mnogo više noćnih mora nego odrasli, a to traje sve dok ne napune sedam ili osam godina. Ako se probudite iz REM faze, mnogo su veće šanse da ćete se setiti sna na živopisniji način.

pahuljica
pahuljica
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1675
Ženski Bik Godina : 32
Lokacija : ...u mašti...
Datum upisa : 17.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zanimljive činjenice o snu Empty Re: Zanimljive činjenice o snu

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu