Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stilske vežbe Rejmona Kenoa

2 posters

Ići dole

Stilske vežbe Rejmona Kenoa Empty Stilske vežbe Rejmona Kenoa

Počalji od Liza_N. Uto Dec 21, 2010 8:10 am

Ove vežbe se svode na ideju da se jedan događaj može ispričati na više načina. Osnovni tekst od kojeg Keno polazi je sledeći:

U autobusu S za vreme najveće gužve. Jedan tip od svojih dvadeset šest godina, sa dugim vratom kao da su mu ga istegli i sa šeširom na kome traku zamenjuje uzica. Ljudi silaze. Pomenuti tip otresa se na svog suseda. Prebacuje mu da ga ovaj gurne svaki put kada neko prođe. Glas piskutav i zloban. Kada ugleda jedno slobodno mesto, hitro se ustremi na njega.

Dva sata kasnije sretnem ga ponovo kod Kur de Roma, pored stanice Sen Lazar. Sada je u društvu nekog druga koji mu kaze: ,,Trebalo bi da daš da ti se prišije jedno dugme na kaputu". Pokazuje mu gde (na razrezu) i zašto.

Naš zadatak je da ovaj događaj pokušamo prepričati u što više mogućih oblika i načina. Primera radi, evo nekih mogućnosti:

uzbuđeno
,,A kako smo tek bili stešnjeni na platformi! A kako je taj momak imao glup i smešan izgled! A sta je tek uradio! Odjednom tek dođe mu želja da se svađa s jednim starkeljom koji ga je – zamisli! tog fićfirića – navodno gurkao! A onda ti, molim te, nađe za shodno da se svali na jedno slobodno mesto! Umesto da ga ustupi nekoj dami!

A posle dva sata, zamislite, koga sretnem pred stanicom Sen Lazar?! Tog istog lafa! I to baš kad se raspitivao za neke modne novosti! I to kod jednog druga!

Neverovatno!"

kolebljivo
,,Nisam baš siguran gde se sve to dogodilo... u crkvi, u kanti za đubre, u sušnici za meso? Možda u nekom autobusu? Bilo je tamo... šta je ono bilo tamo? Bilo je jaja, džakova, rotkvica? Ili su tamo bili kosturi, šta li? Da, ali obloženi mesom i živi. Čini mi se da su baš oni bili u pitanju. Neki ljudi u autobusu. Ali među njima bio je jedan čovek (ili dva?) koji se po nečemu isticao, ne znam baš sigurno po čemu. Po svojoj megalomaniji? Pre će biti... i tačnije... po svojoj mladosti koju je krasio dug... nos li? brada li? palac li? ne: vrat i jedan šešir, čudan čudan, čudan. On poče da se svađa, da, tačno, sećam se, upravo tako, s jednim drugim putnikom (čovek ili žena, dete ili starac?). To se završilo, to mora da se već nekako završilo, verovatno time što se jedan od suparnika povukao, šta li.

Mislim da je to isto lice koje sam već negde morao sresti, ali gde? Pred nekom crkvom? Pred nekom sušnicom za meso? Pred nekom kantom za đubre? Bio je, čini mi se, s nekim drugom koji mu je, po svoj prilici, govorio nešto, ali šta, o čemu i kako?"


Onaj koji odgovara na postavljeni zadatak, zadaje pripovedačku perspektivu sledećem članu.
Pošto neko mora da počne, evo, zadajem sledeći ugao viđenja:

melanholično


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Stilske vežbe Rejmona Kenoa Empty Re: Stilske vežbe Rejmona Kenoa

Počalji od Still_dreaming Sre Dec 22, 2010 8:11 am

Bila je gužva u autobusu kad sam krenuo iz svog grada. Hteo sam da upijem svaki sekund tog poslednjeg dana u rodnom gradu. U toj gužvi sam disao jednom mladom čoveku u vrat, bilo je veoma neprijatno, ali sam primetio da mu je vrat neobično dug. Čak i to mi je bilo posebno. Jedno od sećanja koje ću poneti iz svog grada. Čudno je kako sitne i naizgled nevažne stvari primećujemo tek onda kad smo svesni da ćemo ih izgubiti - našom željom ili ne. Verovatno iznerviran mojim disanjem u vrat, na sledećoj stanici se izvikao na čoveka do njega žaleći se da ga stalno gura. Ne znam zašto, ali ovaj čovek mi je zapao za oko. Bilo je u njemu nešto posebno, u tom piskutavom i zlobnom glasu čuo sam glas grada kojem sam okretao leđa. Ugledao sam prazno mesto, ali se on hitro smestio na njega pre nego što sam ja i pomislio da bih mogao sesti. A u ruci teška torba, u ruci moj život.

Sat-dva kasnije sreo sam ga kod Kur de Roma. Poslednja ,,poznata'' osoba koju sam video na samom ulasku u voz bio je on. Zato mi se urezao u pamćenje. Čovek sa njim mu je pričao nešto o dugmetu na njegovom kaputu, ali nisam dobro čuo šta. Voz je krenuo, svi su nekom mahali, a ja sam poželeo da je on na stanici, da mahnem njemu pošto nije bilo koga da me isprati. Ne znam zašto...

Sada, evo opet stojim na stanici Sen Lazar, ali na mestu gde sam njega poslednji put video lete golubovi boreći se oko mrvica koje su im bačene...
-------------------------------------------------------

sarkastično


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu