Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

+2
Still_dreaming
Eurinome
6 posters

Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od Eurinome Čet Sep 08, 2011 12:36 pm

Experiment violiniste Joshue Bella

Bilo je hladno decembarsko jutro. Svirao je šest Bahovih komada oko 45 minuta. Za to vreme, pošto je bilo radno jutro, izračunato je da je bar hiljadu ljudi prošlo kroz stanicu, najveći broj njih odlazeći na posao.

Nakon tri minuta sredovečni čovek je primetio muzičara koji svira. Usporio je,zastao na par sekundi a onda požurio da stigne na vreme. Minut kasnije, violinista je primio prvi dolar kao napojnicu: žena mu je bacila dolar u
kutiju bez zastajanja, i nastavila da hoda.

Nakon par minuta neko se naslonio na zid da ga sluša, ali je onda covek pogledao na sat i ponovo počeo da hoda. Očito je kasnio na posao. Najviše pažnje je pokazao trogodišnji dečak. Majka ga je požurivala ali je dete zastalo da čuje violinistu. Majka ga je povukla i dete je nastavilo da hoda neprestano se osvrćući. Takvu reakciju pokazalo je još nekoliko dece, ali svi roditelji bez izuzetka, primorali su ih da nastave dalje.

Za 45 minuta sviranja, samo šest ljudi se zaustavilo i kratko slušalo muziku. Oko 20 je dalo novac, ali su nastavili da hodaju normalnom brzinom. Sakupio je 32$. Kada je prestao da svira, nastala je tišina ali to niko nije
primetio. Niko nije zatapšao niti je pokazao bilo kakvu reakciju.

Niko nije znao da je violinista bio Joshua Bell, jedan od najboljih muzičara sveta. On je svirao jedno od najintrigantnijih dela ikada napisanih, na violini vrednoj 3,5 miliona dolara. Dva dana pre sviranja u metrou, Joshua Bell je rasprodao koncert u Bostonskom pozorištu gde je karta koštala 100$.


Ovo je stvarna priča. Joshua Bell je svirao inkognito u okviru eksperimenta koji je organizovao list Vašington Post, o percepciji, ukusu i prioritetima koje ljudi imaju. Osnovno pitanje za eksperiment je bilo:
Na javnom mestu u neadekvatno vreme:


Da li primećujemo lepotu?

Da li zastajemo da bismo u njoj uživali?

Da li prepoznajemo talenat u neočekivanom kontekstu?

Eurinome
Eurinome
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1131
Ženski Datum upisa : 15.08.2011

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od Still_dreaming Sub Sep 10, 2011 12:26 pm

Uopšte nije teško. Pokušajte.

Jedno vreme sam zaboravio da gledam i da tražim od sebe da vidim. Nisam video, nisam umeo više, negde se izgubilo to nešto moje. Taj neki lepršavi osećaj u stomaku da je svaki korak specijalan. Da je svaki minut poseban, da svakog momenta možete obogatiti sebe.

Ne zastajem - uhvatim, ulovim, zarobim u sebi i proživljavam još dugo taj trenutak. Zastati bi bilo isto što i izgubiti ga. Ne kvarite savršeno gledajući u njega i pokušavajući da proniknete u njegovu suštinu. Jednostavno ga pustite da prođe pored vas, ponesite ga na svoj način i nastavite dalje.

Mislim da nisam merodavan, tj. objektivan što se tiče toga umem li da prepoznam talenat. Svako će reći da ume, i ja bih rekao. Umem da prepoznam talentovanog pisca, da, ali ne znam da li sam merodavan za više od toga.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od nexy92 Pet Sep 16, 2011 6:53 am

Zivot je postao previse brz, ljudi samo prolaze kroz njega, ne zadrzavajuci se na one male sitnice koje bi mogle da ga ulepsaju... Tom svojom nepaznjom gube mnogo, ali toga cak nisu ni svesni sto je stvarno zalosno...
nexy92
nexy92
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 19
Ženski Blizanci Godina : 31
Datum upisa : 31.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od polly88 Pet Sep 16, 2011 7:03 am

Eurinome me je baš zainteresirala čim je objavila ovu pričicu pa sam malo istraživala i pronašla taj video na YouTubeu. Ljudi zaista jurcaju kroz život i ne stignu uživati u malim stvarima. Kuća-posao-kuća-djeca... i opet sve ispočetka. Nema se vremena zastati i poslušati, pogledati...

Ne znam mogu li za sebe reći da sam drukčija. Možda želim biti, i možda nekad zaista i uspijem... ali i ja jurim, kao da će mi nešto pobjeći.

No rekla bih da prepoznajem talent, ili bar ono nešto što mi se sviđa i za što mislim da je kvalitetno. Većinom ne samo slušanjem i gledanjem... kada je riječ o nečemu zaista briljantnom - naježim se. To mi je znak da treba usporiti, čak i zastati.


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od Troja Pet Sep 23, 2011 2:28 am

I ja sam slicna kao i Polly - kada cujem ili vidim nesto neobicne ljepote, meni nacisto zastane dah, i svu me prodju trnci. I meni se dogodilo jednom na stanici podzemne da cujem covjeka kako pjeva operu. Imao je neobicno lijep i zvucan glas, i sigurna sam da je taj covjek morao biti neka vrsta profesionalnog pjevaca operske muzike. Dala sam mu funtu u prolazu, i poslije mi je bilo zao sto nisam ostavila i vise. Do danasnjeg dana ne mogu sebi objasniti sta ga je natjeralo da dodje i pjeva tu gdje obicno nastupaju samo amateri ogranicenog talenta koji zele zaraditi koji dinar.

Ponekad se i meni desi da moram da prodjem ubrzanim hodom pored nekoga ko izvodi lijepu muziku (kada idem na posao ili se vracam sa njega), ali najcesce zastajem, slusam, pokusam da saznam ko je taj ko je unio ljepotu i sklad neocekivano u moj zivot. I sjecanje na takve trenutke moze da me ucini na momente sretnom cak i dugo nakon sto taj momenat prodje.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od Still_dreaming Pon Apr 23, 2012 2:06 pm

Ako me lepota pokrene, samo lepotu i vidim. U najobičnijem, u svakodnevnom, u nečemu u čemu niko drugi ne bi našao lepotu. U poeziji, književnosti uopšte, muzici, u graji dece, u svemu u čemu se može naći.

A bez obzira na to kako se osećam, ne može da mi promakne. Večeras sam je ‚‚uhvatio''. Kiša u ponoć. Ili je ona mene ‚‚uhvatlia'', a ja se prepustio.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od enigma_ Pon Apr 23, 2012 11:35 pm

Čitam Stil je spomenuo kišu, koju ja kao ne volim, raspoloženje mi kvari.
No juče, pljusak, grmljavina, a ja napolju, svi žure da pobegno od te prirodne lepote. Ja, koja se plašim grmljavine, šetala sam i vretela kišobran.
noge su mi bile mokre, nije mi smetalo, imala sam blagi osmeh na licu i nisam žurila kući niti da se sakrijem od kiše.
Već sam želela kao malo dete da uhvatim kišu, ispružila sam ruku i kapi kiše su se slivale niz moju ruku.
Prelep osećaj, koji me podsetio na detinjstvo, kad sam trčala bosa po kiši.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Zastati na tren i oslušnuti miris lepote Empty Re: Zastati na tren i oslušnuti miris lepote

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu