Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mobing

2 posters

Ići dole

Mobing Empty Mobing

Počalji od polly88 Sub Okt 22, 2011 4:03 am

Mobing je zlostavljanje na radnom mjestu kojim jedna osoba ili skupina njih sustavno psihički zlostavlja i ponižava drugu osobu. Mobing se obično pokazuje kroz verbalno vrijeđanje, zastrašivanje, degradiranje, ponižavanje, a rjeđe fizički kontakt. Naziv dolazi od engleskog glagola „to mob“ što znači nasrnuti i imenice „mob“ što znači gomila, puk.

Prema švedskom psihologu i psihijatru Heinzu Leymannu, mobing je „psihološki teror u poslovnom životu i odnosi se na neprijateljsku i neetičku komunikaciju koja je usmjerena na sistematičan način od strane jednog ili više pojedinaca, uglavnom prema jednom pojedincu, koji je zbog mobinga stavljen u poziciju u kojoj je bespomoćan i u nemogućnosti da se obrani i držan u njoj pomoću stalnih maltretirajućih aktivnosti. One se odvijaju s visokom učestalošću (najmanje jednom tjedno) i u dužem razdoblju (najmanje 6 mjeseci). Zbog visoke učestalosti i dugog trajanja neprijateljskog ponašanja, to maltretiranje dovodi do značajne mentalne, psihosomatske i socijalne patnje“.

Po Leymannu svaki radnik tijekom svog radnog vrijeka ima 25% šanse da bude barem jednom žrtva mobinga.
Mobing je daleko više od povremenih konflikata ili uredskih svađa. Tko prakticira mobing ima svjesnu namjeru (rijetko nesvjesnu) da naškodi radniku i/ili da ga na kraju prisili da napusti radnu sredinu.

Dvije su vrste mobinga:
1. horizontalni, koji se odvija između radnika koji su na jednakoj poziciji u hijerarhiji
2. okomiti, koji se odvija između pretpostavljenog i jednog ili više podređenih radnika.

Mobing često nastaje iz sukoba među suradnicima kojima započinju loši međusobni odnosi. Izvorni sukob se zaboravlja, a netrpeljivost ostaje. Potisnuta agresija pretvara se u teroriziranje i žrtva se počinje osjećati manje vrijednom, gubi svoje dostojanstvo. Dolazi do samookrivljavanja žrtve i osamljenosti. Žrtve najčešće ne pričaju što se događa jer se srame i boje se da im drugi ne bi vjerovali. Žrtva postaje dežurni krivac za sve propuste i neuspjehe. Kod žrtve se pojavljuje psihosomatski i depresivni poremećaj, sindrom izgaranja na poslu. Nakon višegodišnjeg teroriziranja obolijevaju od kroničnih bolesti i poremećaja te napuštaju posao.

Aktivnosti kojima se radnik zlostavlja mogu se podijeliti na:
1. Napadi na mogućnost adekvatnog komuniciranja
- nadređeni i/ili kolege ograničavaju mogućnost izražavanja žrtve; žrtva se prekida u razgovoru; odbijaju se neverbalni kontakti sa žrtvom (izbjegavaju se pogledi, ne primjećuju se znakovi npr. dizanje ruke itd.)
2. Napadi na mogućnost održavanja socijalnih odnosa
- žrtva se stalno izolira, nitko joj se ne obraća, svi se ponašaju kao da žrtva ne postoji, žrtva je premještena u ured daleko od kolega, ne poziva se na zajedničke sastanke, neformalna druženja kolega i slično.
3. Napadi na osobnu reputaciju
- izmišljanje priča o žrtvi i njenom privatnom životu, ogovaranje, ismijavanje, negativni komentari osobnih karakteristika žrtve itd
4. Napadi na kvalitetu profesionalne situacije
- stalne kritike i prigovori, vrijeđanja, pretjerana kontrola, stalna kažnjavanja i niska ocjena rada, žrtvi se ne daju radni zadaci i oduzimaju joj se sredstva za rad npr. telefon, računalo (sindrom „praznog stola“), zadaju joj se zadaci neprilagođeni profesionalnoj kvalifikaciji (zadaci su ili prejednostavni ili preteški i zahtijevaju od žrtve sposobnosti koje nema, cilj je natjerati žrtvu da pogriješi), zatrpavanje zadacima i određivanje kratkih rokova (sindrom „punog stola“), stalno mijenjanje radnih zadataka.
5. Napadi na zdravlje
- žrtvu se prisiljava obavljati zadatke koji narušavaju njeno zdravlje, ne dopuštaju se godišnji odmori i slobodni dani, prijeti se fizičkim napadima, žrtvu se seksualno zlostavlja (u nekim istraživanjima pod terminom mobing podrazumijeva se samo psihološko zlostavljanje i proučava se odvojeno od sekusalnog zlostavljanja i tjelesnog nasilja, dok su u drugim tjelesno i seksualno nasilje samo jedan od oblika mobinga - moralnog maltretiranja).

Istraživanja su pokazala tko su karakteristične žrtve mobinga:
- „poštenjaci“ - osobe koje su uočile i prijavile nepravilnosti u radu
- tjelesni invalidi
- mlade osobe tek zaposlene i starije osobe pred mirovinom
- osobe koje traže više samostalnosti u radu ili bolje uvjete rada
- osobe koje nakon godina besprijekornog rada traže priznavanje radnog položaja i povećanje plaće
- višak radne snage
- pripadnici manjinskih skupina - različite religije (u mnogim europskim zemljama pripadnici muslimanske vjeroispovjesti ponekad su izloženi ismijavanjima zbog čestih napuštanja radnog mjesta i odlaska na molitvu, 3-4 puta na dan)
- drugačije etničko porijeklo
- različiti spol (žena u skupini muškaraca ili muškarac u skupini žena)
- različite seksualne orijentacije
- vrlo kreativne osobe
- ekscentrične osobe
- bolesne osobe - česta izbivanja s radnog mjesta zbog bolovanja mogu izazvati nezadovoljstvo u poslodavca
- zadnje zaposleni u nekom poduzeću.

Kako se zaštititi?
Zabilježite svaki nasrtaj, arhivirajte sve pismene dokumente.
Obratite se osobi u radnoj sredini u koju imate povjerenje, aktivistima udruženja za zaštitu ljudskih prava, sindikatu, inspektoru rada.
Ne dopustite da vas uvuku u mobbing ponašanje, budite ljubazni sa zlostavljanom osobom, a zlostavljača upozorite na njegovo ponašanje.

Zdravstvene posljedice:
- fizički poremećaji - kronični umor, probavne smetnje, prekomjerna tjelesna težina ili mršavljenje, nesanica, različiti bolni sindromi, smanjen imunitet, povećana potreba za alkoholom, sedativima, cigaretama
- emocionalni poremećaji - depresija, burn-out sindrom, emocionalna praznina, osjećaj gubitka životnog smisla, anksioznost, gubitak motivacije i entuzijazma, apatija ili hipomanija, poremećaj prilagodbe
- bihevioralni simptomi - iritabilnost, projektivnost, nekritično rizično ponašanje, gubitak koncentracije, zaboravnost, eksplozivnost, grubost, pretjerana osjetljivost na vanjske stimuluse, bezosjećajnost, rigidnost, stalna okupiranost poslom, obiteljski problemi, razvod braka, suicid žrtve

Moguće dijagnoze
Poteškoće koje razvijaju zlostavljani mogu se svrstati u nekoliko dijagnostičkih kategorija opisanih u međunarodnim klasifikacijama bolesti. Za sada ne postoji posebna dijagnostička kategorija za mobing pa se u slučaju mobinga, tj. u slučaju prethodno opisanih zdravstvenih smetnji, postavljaju sljedeće dijagnoze:
- Poremećaj prilagodbe
- Posttraumatski stresni poremećaj.

Kako spriječiti mobing?
Poslodavac i zaposlenici trebaju biti upoznati s pojmom mobinga i njegovih posljedica, te raditi na suzbijanju mobinga i prevenciji, prvenstveno edukacijom.
Ako osoba ima osjećaj da je žrtva zlostavljanja na poslu treba zabilježiti vrijeme događaja sa što više detalja, svjedoka.
Žrtva bi se trebala obratiti osobi u radnoj sredini u koju ima povjerenja, sindikatu, inspektoru rada i odlučno zlostavljaču reći pred svjedokom da njegovo ponašanje nije prihvatljivo. Izvan radne sredine treba obavijestiti liječnika medicine rada s kojim poslodavac ima ugovor ili svom liječniku opće medicine.
Nikad ne vraćati istom mjerom.
Problem mobinga treba spriječiti preventivnim programima koje bi svaka uprava poduzeća trebala primjenjivati.
Programi bi trebali jasno navoditi kakvo ponašanje se smatra mobingom i biti primjenjivi na sve osobe vezane uz tvrtku. Bitno je odrediti posljedice za takvo ponašanje i ohrabriti prijavljivanje bilo kakve vrste nasilja. Radniku treba stvoriti sigurnost da neće biti izoliran ili trpjeti zbog prijave takvog ponašanja.
Trebaju se odrediti točne procedure u slučaju zlostavljanja, te osigurati i održati tečajeve kako bi svi bili upoznati s posljedicama. Nakon donošenja pravilnika i procedura tvrtka bi trebala osigurati nadzor kako bi bila sigurna da se isti provode na propisan način.


Jeste li ikada bili žrtva mobinga?
Poznajete li nekoga tko je bio zlostavljan na poslu ili možda nekoga tko je zlostavljao?
Kako biste reagirali u situaciji da ste vi sami žrtva, a kako ako vidite da je vaš kolega u toj situaciji?


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Mobing Empty Re: Mobing

Počalji od Troja Ned Okt 23, 2011 10:29 pm

Ja sam, na zalost, dozivjela da budem zrtva mobinga u proslosti. Poslodavac me je tretirao lose, a onda je poceo podsticati i novozaposlenu u firmi da bude agresivna (verbalno) prema meni. Firma je usla u krizu, ja sam imala znatno povecanu platu i htjeli su da me se rijese. Moram reci da je sve to jako lose uticalo na mene, patila sam od nesanice. Trpila sam nekoliko mjeseci, a onda sam i sama pocela da uzvracam stalnim ukazivanjen na greske nacinjene od strane onih koji su mi zagorcavali zivot. Mislila sam da ce to smiriti situaciju, a iskoristeno je da se spomenute osobe pocnu zaliti na mene i na kraju sam izgubila posao, jer se "ne slazem sa osoboljem". Firma je u to vrijeme otpustala mnoge radnike, i znam da je sve samo iskoristeno da bi se i mene rijesili, jer sam bila vrlo dobar, precizan i vrijedan radnik, moje radno mjesto nije moglo biti ukinuto, i bilo bi protiv zakonito da su me samo pokusali otpustiti na bilo koji drugi nacin. Mislila sam ih tuziti, ali sam na kraju odlucila da samo zaboravim sve te grozne stvari koje su se desile.

Imala sam i iskustvo gdje je koleginica prosla kroz slicno i pokusavala sam joj pomoci rijecima podrske i savjetima, time sto sam joj se uvijek javljala i pricala sa njom, ali na kraju nije izdrzala i napustila je posao.

Moj prvi susret sa mobingom je za mene bio sok. Dugo nisam nikako reagovala jer nisam mogla vjerovati da se ljudi mogu tako ponasati jedni prema drugima i da ce to biti tolerisano, a kasnije sam se na neki nacin i sama pocela protiviti i uzvracati na neljubaznosti isticanjem superiornosti kvaliteta mog rada. Takodje sam se u slicnoj situaciji (ali mnogo manje napetoj) nekoliko godina kasnije jednostavno pocela zaliti nadleznima da bih ih ucinila svjesnim kakva je situacija i da bi culi i moju stranu price. To u prvoj firmi nisam radila jer sam smatrala da je sramota da se zalim i da treba sama da nadjem nacina da odgovorne spustim na zemlju.

Ne znam da li institucija zalbe kod nas ima ikakvu tezinu, na zapadu je praktikuju, mada moram reci samo kada su ljudi vrlo gadnog karaktera u pitanju. Srecom, najcesce se izvrsno slazem sa kolegama i koleginicama, pa ovaj problem odavno nisam morala da razmatram.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu