Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prokrastinacija

+4
Nelly
Bult
Troja
Still_dreaming
8 posters

Ići dole

Prokrastinacija Empty Prokrastinacija

Počalji od Still_dreaming Uto Jan 10, 2012 12:48 am


Prokrastinacija je oblik ponašanja za koji je karakteristično odlaganje akcija i zadataka za kasnije. Psiholozi često pominju prokrastinaciju kao mehanizam pomoću kojeg se ljudi nose sa anksioznošću vezanom sa otpočinjanje ili završavanje posla. Prokrastinacija može dovesti do stresa, osećaja krivice, gubitka lične produktivnosti, stvaranja krize i pojave negodovanja od strane drugih zbog neispunjavanja odgovornosti i obaveza. Dok je prokrastinacija u određenoj meri sasvim uobičajena, ona postaje problem ako ugrožava normalno funkcionisanje individue. Hronična prokrastinacija može biti znak psihičkog ili fiziološkog poremećaja.

Drugim rečima, to je ona pojava kada znamo da je nešto najbolje uraditi ili započeti sada, ali to ipak ne učinimo iz nekog razloga. Odugovlačenje ili odlaganje obaveza sveopšte je prisutno u savremenom svetu. Svi se mi odlično snalazimo u poslovima koje volimo ili u kojima uživamo. Ali kad neki zadatak ocenimo kao težak, neugodan ili zastrašujući, tada počinjemo oklevati. Za neke osobe odlaganje ili odugovlačenje je postalo hroničan problem zbog koga su utrošili vreme, propustili prilike, loše izvršili obaveze, umanjili samopoštovanje stalnim samoosuđivanjem i jako povećali svakodnevni nivo stresa.

Istraživanja su pokazala da najmanje 95% ljudi povremeno sačeka pre nego što reši da započne sa izvršavanjem svojih obaveza, a oko 15-20% stalno odlaže svoje obaveze, što (po rečima psihologa) može da bude problematično. Takođe, postoje istorijski zapisi o ljudima čije odugovlačenje ide unazad najmanje 3 000 godina. Međutim, po prvi put ove godine zvanično je obeležen Svetski dan prokrastinacije. Iako je ova bolest, do sada ne baš mnogo poznata, jedna od onih u kojoj se mnogi prepoznaju, psiholozi su je ipak definisali kao oblik patološkog ponašanja za koji je karakteristično odlaganje i odugovlačenje vlastitih obaveza bez nekog posebnog objektivnog opravdanja. Stalno odlaganje aktivnosti, oni vide kao mehanizam pomoću kojeg se ljudi bore protiv nervoze vezane za otpočinjanje ili završavanje posla. Neki ljudi stalno odlažu početak neke aktivnost, završetak započetog ili donošenje neke važne odluke. Ovo odlaganje im je obrazac ponašanja i razlog mnogim teškoćama i nezadovoljstvu, jer ne stižu ništa obaviti na vreme, troše energiju na razmišljanje umesto na delovanje i ne znaju se pokrenuti, a česta poledica takvog stanja je griža savesti koja još više demotiviše čoveka. Iako se nekada verovalo da se radi samo o lenjosti ili o lošoj navici, neka naučna istraživanja pokazala su da se više od 50% studenata, bar jednom u toku studija, nađe u prekrastinaciji, što može dovesti do stresa, osećaja krivice, gubitka lične produktivnosti, stvaranja krize i pojave negodovanja od strane drugih zbog neispunjavanja odgovornosti i obaveza. Međutim, dok je ova pojava u određenoj meri sasvim uobičajena, ona postaje problem ako ugrožava normalno funkcionisanje osobe. U tom slučaju govorimo o bolesti.

Hronična prokrastinacija može biti znak psihičkog ili fiziološkog poremećaja. Prema rečima psihologa, sa prokrastinacijom je gotovo uvek povezano umanjeno samopouzdanje, averzija prema obavezi, impulsivnost, distraktibilnost ili osetljivost na remećenje pozornosti) i smanjena motivacija. Sve ove karakteristike naravno zavise i od prirode obaveze.

Postoje stručnjaci koji prokrastinatore svrstavaju u dva tipa ličnosti. Po njima, opušteni prokrastinatori se usmeravaju na druge obaveze i sfere života, dok ih propuštene obaveze ne brinu previše. Za razliku od njih, napeti prokrastinatori se obično osećaju preplavljeni obvezama i imaju hronični osećaj nedostatka energije.


Odlažete li vi često obaveze?
Kakve obaveze odlažete?
Na koji način opravdavate sebe što nešto odugovlačite?
Da li ste nekad imali problema zbog toga?



Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od Troja Uto Jan 10, 2012 1:56 am

Na prvoj godini studija i ja sam bila sklona odlaganju obaveza kada je u pitanju ucenje. Poslije sam se uozbiljila i bila izvrstan student.

I ovih dana mi se desava da odlazem obaveze, najcesce ciscenje kuce, pa kada sam imala dva radna dana slobodna najcesce bih sve zavrsavala u zadnja dva-tri sata. Zato se sada pomalo brinem sto cu ubuduce imati samo jedan dan slobodan tokom radne sedmice - bice mnogo manje vremena za kuckanje po netu, citanje novina ili knjiga i slicne aktivnosti. Moj jedan slobodan dan bice "progutan" raznim kucnim poslovima. Najcesce sam sebe opravdavala za ovo odugovlacenje tjeseci se kako ima vremena za sve i kako cu to uraditi "malo kasnije". Naravno, svjesna sam da to nije dobro. Posto su u pitanju samo duznosti oko ciscenja nisam nikada imala problema zbog toga. :) Ipak sam dovoljno pametna da ne otezem sa duznostima koje su vazne.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od Bult Sre Jan 11, 2012 11:30 pm

Moram priznati da kada sam bio mladji da sam odlagao, sve sto se moglo odgoditi, ali sada sam potpuno drugaciji. Pokusavam da uradim sto vise stvari sto brze i to me smiruje.
Sada me ispunjava nervozom znanje da nesto treba uraditi, a nije jos ni zapoceto.
Bult
Bult
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 546
Muški Lokacija : London
Datum upisa : 03.06.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od Nelly Sub Feb 04, 2012 1:26 am

Odlažete li vi često obaveze?
Ne odlažem ništa što mogu danas da uradim, ranije sam odlagala.
Kakve obaveze odlažete?
Najčešće je to bilo učenje.
Na koji način opravdavate sebe što nešto odugovlačite?
Bio je uvek onaj glupi izgovor, sutra ću ja to.
Da li ste nekad imali problema zbog toga?
Naravno, kada bi se školsko gradivo nakupilo.
Danas, ne odlažem ništa, završavam sve u roku, kakve god obaveze bile u pitanju.
Nelly
Nelly
Profi
Profi

Broj poruka : 362
Ženski Datum upisa : 06.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od cvetnarosica Pon Feb 06, 2012 12:26 am

paint2.gif Za sebe mogu reci da sam uvijek bila dogovorna i svoje obaveze, uz mnogo truda, uvijek zavrsavala na vrijeme, prvenstveno mislim na fax. Bila sam jedan od boljih studenata na godini i profesori su mi savjetovali da obavezno idem i dalje. Desavalo mi se da imam tremu tokom spremanja ispita, ali sam uvijek govorila - ja to mogu, i bila sam svjesna da cu postici samo dobre rezultate! I jesam. Zavrsila sam fax, zaposlila se u gradu gdje sam rodjena, iako sam imala druge planove, i ostala tu, nazalost. Trenutno sam profesor u srednjoj skoli i moram polagati strucni ispit, to je smijesno u odnosu na ispite na fakultetu, neke kolege mi kazu - cak formalnost, ali ja to odlazem, bez pravog razloga u nedogled!!! Ne znam sta se sa mnom zbiva, ubijedjena sam da cu imati tremu, da ce mi drhtati glas... Jako bih voljela da se oslobodim toga i ponovo budem ona stara, koja to moze!!! paint2.gif

cvetnarosica
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 2
Ženski Datum upisa : 05.02.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od enigma_ Pon Feb 06, 2012 1:16 am

Nisam razmišljala da je to bolest, mislila sam da je lenjost, ili tešim sebe tako :D
Kod mene je obrnuto, dok sam bila mlađa ja sam sve rešavla i to odmah,ništa nije smelo da čeka. To je trajalo do pre par godina, ne znam šta se dešava sa mnom, umem da po nešto "gurnem pod tepih" i da čekam.
Šta čekam pojma nemam.
To su neke obeveze koje su usko povezane samo sa mnom. Ostale ne, svima mogu sve da završim, a sebi ne.
Recimo pre 5-6 godina mi je endokrinolog rekao da je konačno moj hormonski balans ok i da mi ne trebaju lekovi za štitnu žlezdu. No rekao mi je da je obavezna kontrola na šest meseci.
Išla sam neko vreme na te kontrole, no u poslednjih par godina ne idem.
Stalno odlažem.
Moraću da poradim nešto na svom mentalnom stanju :( jer mnogo toga mi prolazi kroz glavu sada, mnogo toga sam zapostavila i to oko sebe.
Ostalo sve završavam, čak preuzimam neke obaveze od mojih.
Dobro je da sam pročitala ovo i setila se svega što sam zapostavila kod sebe, jer ja nisam odgovorna za sebe :(
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od Miloš_88 Ned Feb 12, 2012 6:38 am

I ja se tešim time da je to lenjost :D
Ja odlažem najčešće posao i to onaj deo posla koji obavljam kod kuće, na kompjuteru. Po sistemu "Aj kasnije ću, ima vremena" i onda u minut do dvanaest ja to zavrsavam :O Nikako da se opametim :dum:
Miloš_88
Miloš_88
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3461
Muški Škorpija Godina : 35
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 22.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od Nymphadora Sre Mar 07, 2012 4:15 am

Odlazem, i to sve obaveze....
Ne znam zasto, vjerovatno zato sto mi je muka da se bavim nekim stvarima, a moze mi se da to ne uradim SAD.
Bas se i ne trudim da opravdavam, a imala sam problema zboog toga, imam ih sad, i mislim da cu ih imati u svakom periodu svog zivota :D
Nymphadora
Nymphadora
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1206
Ženski Lav Godina : 31
Datum upisa : 09.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prokrastinacija Empty Re: Prokrastinacija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu