Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

3 ego iluzije

+3
Catwoman
nexstosic
Still_dreaming
7 posters

Ići dole

3 ego iluzije Empty 3 ego iluzije

Počalji od Still_dreaming Pet Feb 05, 2010 2:02 pm

Ego je pogrešna slika koju imamo o sebi. Ego je naše lažno ''ja''. Ego je nešto što je izvan nas, a ne nešto što je u nama. Ego je naša sujeta. Spoljašnji uticaj u koji smo, iz ko zna kog razloga, vremenom počeli da verujemo da je naša istina. Mantra od Ega je «Još Još Još». Nikad nismo zadovoljni. Uvijek želimo još…jer to je način kako da i dalje pothranjujemo tu ideju.

Ovo su 3 Ego Iluzije koje nam mogu pomoći da bolje razumemo svet oko nas, a i nas same.

Prva Ego Iluzija: TI SI ONO ŠTO POSEDUJEŠ
Mi trošimo naše živote akumulirajući. Kupujemo sve i svašta; gomilamo posede i predmete. Mi verujemo da što više imamo, to više vredimo. Kupujemo najnovije uređaje, odeću i automobile da bi se razlikovali, tj. da bi vredeli. Doživljavamo našu vrednost na osnovu onoga što imamo, a ne na osnovu onoga što jesmo. Onoliko vrediš koliko poseduješ. Problem kod ove Ego Iluzije je taj što ako izgubimo sve što posedujemo, da li to onda znači da ništa ne vrijedimo?

Druga Ego Iluzija: TI SI ONO ŠTO RADIŠ
U ovom slučaju poistovećujemo našu vrednost sa našim radom. Što više radimo, to više vredimo. Ko ne radi ništa, taj i ne vrijedi ništa. U ovom slučaju iluzorno je naše uverenje da ako verujemo da vredimo samo kada nešto radimo, onda ispada da ništa ne vredimo kada ništa ne radimo. Ljudi nas često pitaju: ''Čime se baviš? Šta radiš'' I kad im kažemo, oni nas skaliraju. Strpaju nas u neki njihov koš. Onda smo dobili vrednost. Ti ne vrediš više ako si doktor, a manje ako si cvjećar. Čistači ulica ne vrede ni manje ni više od vozača taksija. Mi sami sebi pridajemo vrednost. Zar prosjaci i skitnice nemaju nikakvu ljudsku vrednost?! Zar fizički ili psihički onesposobljeni ljudi nemaju baš nikakvu vrednost?!


Treća Ego Iluzija: TI SI ONO ŠTO DRUGI MISLE O TEBI
Ti vrediš onoliko kolika je tvoja reputacija. Što te više drugi respektuju, to više vrijediš; što lepše pričaju o tebi, to više vrediš; što te više hvale, to više vrediš. Problem kod ove iluzije je što je reputacija ono što drugi misle o nama, a ne ono što mi mislimo o sebi. Mi nemamo nikakvog uticaja na njihove misli i stavove o nama i stoga naša vrednost ne može biti u onome što oni misle o nama. To je samo njihovo mišljenje i ništa više. Izvan nas postoje na stotine mišljenja. Mi ne vrijedimo onoliko koliko drugi misle o nama, mi vrijedimo onoliko koliko mi mislimo o sebi samima.

Zanimljivo, zar ne?
Koliko je ovo tačno u vašem slučaju?
Da li je uopšte tačno?
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od nexstosic Sre Apr 14, 2010 2:24 am

Nisam ni ono što posedujem, ali smatram da ako se radi, uspeh može da se postigne. A šta drugi misle o meni, iskreno, zabole me. Znam i sam koliko vredim, ako drugi vide, ok, ako ne vide pa pričaju, onda nemaju pojma, zato i ne obraćam mnogo pažnju na to. Samo želim da budem to što jesam. Najviše volim da čujem od drugih njihovu iskrenost, nema veze šta misle.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Catwoman Sre Apr 14, 2010 4:03 am

nexstosic ::Nisam ni ono što posedujem, ali smatram da ako se radi, uspeh može da se postigne. A šta drugi misle o meni, iskreno, zabole me. Znam i sam koliko vredim, ako drugi vide, ok, ako ne vide pa pričaju, onda nemaju pojma, zato i ne obraćam mnogo pažnju na to. Samo želim da budem to što jesam. Najviše volim da čujem od drugih njihovu iskrenost, nema veze šta misle.

Slazem se sa tobom, nex. Ali, imam da dodam nesto. Juce je moj profesor rekao istinitu cinjenicu iako mnogi ne zele to da prihvate. Nismo sami sebi dovoljni i nismo samo ono sto mi mislimo da jesmo. Jedan deo da, ali drugi deo nas cine drugi ljudi. Iako svi kazu da im nije bitno misljenje drugih, bitno je. Ono smo sto mislimo da jesmo, a i ono sto misle drugi ljudi.
Na primer: Ako neka osoba misli da je najlepsa, najpametnija, najbolja... A drugi ljudi misle da je prepotentna, uobrazena, bezobrazna... To se bas i ne uklapa u cinjenicu da smo ono sto jesmo. I ono smo sta drugi misle da jesmo.
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Nymphadora Ned Avg 15, 2010 5:20 am

Still_dreaming ::



Zanimljivo, zar ne?
Koliko je ovo tačno u vašem slučaju?
Da li je uopšte tačno?
Da li je moguce da je apsolutno netacno...Jednostavno ne mogu da se prepoznam...
Uopste ne cijenim sebe po onome sto imam, ne radim gotovo nista a smatram da mnogo vrijedim, a nikad nisam pridavala vaznost onome sto o meni misle...Nekad mi jeste vazno, ali od meni bliskih osoba i nikad se nisam vodila time ma koliko mi drage bile...
Nymphadora
Nymphadora
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1206
Ženski Lav Godina : 31
Datum upisa : 09.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Dora_Mar Čet Jan 13, 2011 4:02 am

Mislim da u jednom periodu jesam se vodila onim cime se bavim.Ali sam shvatila vremenom da je sve prolazno i da ne traje,jednostavno da ne vrijedi nekih stvari.Tako da je to prestalo.
Nikad nisam sebe definisala po onome sto posjedujem,a bitno mi je misljenje meni dargih osoba,koje me poznaju u pravom smislu te rijeci.
Sve u svemu,mislim da vrijedim a ne vodim se ovim stvarima.
Dora_Mar
Dora_Mar
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 2926
Ženski Vodolija Godina : 32
Lokacija : negdje...
Datum upisa : 17.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Troja Čet Mar 10, 2011 4:30 am

Still_dreaming ::

Prva Ego Iluzija: TI SI ONO ŠTO POSEDUJEŠ

Kada sam bila mladja nisam nista posjedovala, a opet sam o sebi imala veoma dobro misljenje. Sada posjedujem mnogo vise, pa nekada opet nisam zadovoljna nekim stvarima. Na primjer, kada smo ja i suprug slupali auto, pa ga vozili jedno vrijeme skrpljenog dok nismo kupili novi, bas sam se nesto jadno osjecala kada bismo sjedali u njega, bez obzira sto sam to bila ista ja kao i ova koja sada sjeda u novi i mnogo bolji auto. Slican razlog nas tjera i da kupujemo dizajnersku garderobu. Covjek se osjeca bolje ako zna da ono sto nosi vise vrijedi, mada ja volim sve sto je lijepo i kvalitetno, a zna se desiti da toga bude i medju manje skupim stvarima. Ne zivim u iluziji da je garantovano da su bogati ljudi dobri i pozeljni za drustvo, ali mi prija ako neko pohvali nesto sto imam.

Druga Ego Iluzija: TI SI ONO ŠTO RADIŠ

Kako covjek odrasta to posao zauzima vaznije mjesto u njegovom zivotu. Kako sam dolaskom u inostranstvo morala da jedno vrijeme prihvatam i bezvezne poslove, naucila sam da cijenim dobar kancelarijski posao. Vazno je, medjutim, da covjek ne bude opsjednut tim, kao sto sam ja bila jedno vrijeme, pa kada sam izgubila posao od soka nisam sebi dugo mogla da dodjem. mebiro_01.gif Nista manje nisam kasnije uzivala ni u bastovanstvu, koje mi je odmorilo zivce i bilo prekrasan hobi.

Treća Ego Iluzija: TI SI ONO ŠTO DRUGI MISLE O TEBI

Meni je veoma vazno sta ce drugi ljudi misliti o meni. Strasno me pogadja ako neko misli nesto lose o meni. Zbog ovoga svoje postupke cesto u zivotu podredim stvaranju imidza koji mi prija, prije nego li samo svojim zeljama i ciljevima. Svjesna sam da je mnogo pametnije ne osvrtati se previse na druge, jer sam bila svjedok toga da mnogi ljudi postupaju po svom, drugi ih osudjuju, a kada (i ako!!!) ostvare ono sto su zeljeli, ti drugi to prihvate kao nesto najnormalnije na svijetu.

Ponekad imam osjecaj da drustvo voli da kritikuje one koji odskacu u bilo kom pogledu, nekada i iz ciste zlobe i zavisti. Bilo bi divno kada toga ne bi bilo.


Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Teixos Ned Jun 12, 2011 7:24 am

Nymphadora ::
Still_dreaming ::Zanimljivo, zar ne?
Koliko je ovo tačno u vašem slučaju?
Da li je uopšte tačno?
Da li je moguce da je apsolutno netacno...Jednostavno ne mogu da se prepoznam...
Uopste ne cijenim sebe po onome sto imam, ne radim gotovo nista a smatram da mnogo vrijedim, a nikad nisam pridavala vaznost onome sto o meni misle...Nekad mi jeste vazno, ali od meni bliskih osoba i nikad se nisam vodila time ma koliko mi drage bile...
Ni ja ne mogu da se prepoznam..
Najmanje mi je bitno ko šta poseduje i koliko para ima, to ne pokazuje da li je taj neko dobra osoba ili nije.. Tako ni sebe ne cenim po onome što imam..
Što se posla tiče, posao je posao, kakav god bio.. Zbog čega bi neko bio važnija ličnost od đubretara ako radi u kancelariji.. Da nije tih đubretara mi bi u smeću živeli, dok bi nas manje pogađalo da nisu ti što "rade" u kancelariji.. Isto se sada osećam kao i kad sam prošle godine radio na trafici, a sada imam bolji posao.. Onda bih trebao sebe više da cenim i dižem u oblake zbog toga? Glupost..
A tek šta ko misli o meni, njegova stvar. Svako ima pravo da misli šta hoće. Ja znam ko sam i šta sam..
Ne prepoznajem se ni u jednoj ego iluziji.. Ne znam da li je to dobro ili nije, ali tako je..
Teixos
Teixos
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1273
Muški Jarac Godina : 34
Datum upisa : 27.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Troja Ned Jun 12, 2011 9:06 am

Citajuci postove na ovoj temi stekla sam utisak da se kod nas mnogo manje ljudi opterecuju tim ko sta ima i ko sta radi nego sto je to slucaj kod ljudi na Zapadu. Ovdje se ljudi uglavnom i druze tako sto traze ne samo ljude sa slicnim polozajem i obrazovanjem, nego i slicnim finansijskim mogucnostima. To nije toliko pitanje snobizma, koliko pitanje toga na kakva mjesta mozete sebi priustiti da izlazite.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

3 ego iluzije Empty Re: 3 ego iluzije

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu