Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kulturni šok

2 posters

Zid :: Društvo :: Kultura

Ići dole

Kulturni šok  Empty Kulturni šok

Počalji od ThePoet Pet Nov 20, 2015 1:19 am

Kulturni šok je stanje snažnog emocionalnog i intelektualnog poremećaja ličnosti izazvano njenim dolaskom u sasvim različitu kulturnu sredinu. Drastično različit način života na koji ličnost iznenada nailazi u novoj kulturi izaziva kod nje iznenađenje, osećanje izgubljenosti, zebnje, pometenosti i otuđenosti, kao i teškoće prilagođavanja.

Da li ste vi nekad prošli kroz stanje kulturnog šoka?
Kako se to odrazilo kod vas?
Koja vas je to kultura najviše iznenadila?


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kulturni šok  Empty Re: Kulturni šok

Počalji od Troja Pet Nov 20, 2015 4:42 am

Nisam licno dozivjela kulturni sok, ali sam upoznala ljude koji jesu imali problema sa tim. Nekoliko mjeseci nakon dolaska u Englesku jednom priilikom upoznala sam ljude koji su tu pristigli iz Bosne i koji nisu znali engleski jezik, zivjeli su po nekim malim gradicima ili selima prije svog dolaska ovamo i generalno su se osjecali vrlo neprilagodjeno sredini u kojoj su se nasli. Njihov zivot uglavnom se svodio na to da sjede i pricaju sa sunarodnicima koji su u slicnoj situaciji, primaju pomoc i od toga zive i ne vide nikakvu sansu za unapredjenje zivotnih prilika. Takvi ljudi cesto su zapadali u depresiju i beznadje. Sve sto ih je interesovalo bile su vijesti iz domovine.

Daleko od toga da su oni jedinstven primjer takvog necega. U Engleskoj nekada decenijama zive ljudi koji su pristigli iz Afrike i Azije koji nikada ne nauce engleski jezik, krecu se samo medju svojim sunarodnicima, ne rade i zive od socijalne pomoci. Nedavno sam imala prilike vidjeti jednu takvu osobu iz Afrike koja se zaposlila kao cistacica u zgradi u kojoj mi imamo kancelariju. Ne znam odakle je dosla, ali ocigledno joj je koristenje liftova bilo strano, pa kada sam je uputila do lifta nije uspjela otici na drugi sprat. Vratila se, ja sam je licno odvela do lifta, pozvala lift i ugurala je u lift kada je stao, samo da bi se ona toliko useprtljila da je posrnula, ispao joj je telefon, udarila je vrata od lifta i onda jedva nekako oteturala u njega. Ocigledno se toliko isprepadala tim iskustvom da je to bio prvi i poslednji dan da je dosla na posao. Odustala je iz straha od nepoznatog.

Sto je covjek obrazovaniji, sto bolje govori jezik, sto je vise putovao, to se lakse uklapa u novu sredinu. I ja bih se vjerovatno osjecala pomalo izgubljeno da otputujem u neku zemlju Azije ili Afrike gdje se ne govori engleski i gdje je kultura vrlo razlicita od svega na sta sam navikla.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


Zid :: Društvo :: Kultura

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu