Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Psihologija mase

+3
f-lady
Catwoman
Mima
7 posters

Ići dole

Psihologija mase Empty Psihologija mase

Počalji od Mima Čet Apr 15, 2010 12:25 pm

Svi znamo da je to grana socijalne psihologije, postoji nekoliko teorija.
- Po Frojdu se razmiljanje pojedinca utapa u masu, formira se grupni način razmišljanja. Pojačava se entuzijazam u gomili i time pojedinci postaju manje svesni svojih dela.
- Gustav Le Bon je razvio teoriju zaraze gde masa stvara osećaj anonimnosti i povremeno vrlo snažne emocije. Smatrao je da masa nije totalno lišena racionalnosti, ali da psihologija pojedinaca nije važna za ovaj fenomen.
- Po teoriji konvergencije ponašanje mase nije posledica same mase, već je pojedinci prenose na masu. Po tome je masa zapravo skup individualaca sličnih mišljenja. I dok teorija zaraze Gustava Le Bona smatra da ljudi nešto rade zbog gomile, teorija konvergencije kaže suprotno: ljudi koji žele da deluju na određen način stvaraju gomile.
Primer teorije konvergencije su rasističke nastrojene gomile. U njima učestvuju ljudi koji ionako imaju rasističke stavove.
- Tu je i teorija narastajućih formi gde socijalno ponašanje ne može biti potpuno predvidljivo, ali grupe nisu iracionalne. Ako slični interesi privlače gomilu, nove norme mogu nastati u samoj gomili. Gomile postaju kolektivi, i kada npr. jedna osoba na rok koncertu podigne upaljač, mnoštvo ga odmah sledi ili kada na protestu jedna osoba baci kamen u izlog, odmah nastanu neredi. Ova teorija kaže da je ponašanje grupe posledica njihove motivacije i uključenosti u neki događaj. Oni koji su motivisanijii od ostalih, postaju vođe i dovode do nastanka kolektivnog raspoloženja. Ali vođe mogu da postanu samo oni koji primereno mogu da izraze samo ono što ostali već osećaju.


Da li ste se nekada osećali stopljeno sa masom koja vas okružuje i samim tim prihvatili njen način razmišljanja i njene poglede na svet?
Koliki je uticaj nas samih u svemu tome, da li mi moramo već sami po sebi biti donekle sličnih razmišljanja kao svi ti ljudi da bismo se uklopili u masu ili je masa ta koja nas uvlači u sebe i od nas pravi jednu kap u moru ‚‚istih''?
Da li ste nekad bili u nekoj vrsti mase, kako ste razmišljali u tom momentu?

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od Catwoman Pet Apr 16, 2010 2:07 am

Pojedinac u masi razmislja ovako: super, sada mogu da vicem, da razbijam i to niko nece primetiti. Uradicu sve ono sto ne bih da sam sam. Kada je masa u pitanju, obicno su svi povedeni razmisljanjem da se treba uklopiti, jer masu niko ne moze da zaustavi. To je onaj gori deo kao na primer u protestima. Tu niko ne razmislja individualno, vec svi za jednog - jedan za sve.
Sa druge strane, ukoliko je to gomila na koncertu, ili cak neki dobrotvorni skup, slicna misljenja u bezi sa tim bi bila pozeljna. Na primer: ako organizujemo neki skup za borbu protiv vandala, naravno da cemo ocekivati da ljuti po tom pitanju daju slicna misljenja tipa da se treba tome stati na pu, kazniti ili st avec... Ovo sam dala neke globalne primere, ali se nadam da cemo se razumeti... :):
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od f-lady Pet Apr 16, 2010 4:31 am

Kada je ova tema u pitanju, to se apsolutno podudara sa psihologijom grupe i ostalim delovima socijalne psihologije i ne odnosi se samo na masu kao rulju u kojoj ne poznajemo sve, vec na nase samo okruzenje.
Kada sam u rulji D: gledam osobu do sebe ( koju poznajem ) sa osmehom ili bez njega i uhvatim je za ruku i nastavim da radim ono sta je poenta. :D Ukoliko se slika grupe iskrivi u odnosu na moja ocekivanja ili razloge zbog koje sam se pridruzila, napustam je, bez premisljanja.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od nexstosic Pet Apr 16, 2010 8:43 am

uglavnom izbegavam pojavu mase ljudi, zato što mi je to jedno od najnebezbednijih mesta, ali ne samo zbog toga. Nelagodno se osećam, neprijatno mi je, a pogotovo ne volim kad se tako ljudi guraju u masi.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 36
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od Catwoman Pet Apr 16, 2010 10:46 am

Meni je nekako zanimljivo da sam u gomili. Narocito na koncertu. Kada svi igraju, svi u istom raspolozenju, to je bas fino... Meni gomila ne smeta, naprotiv.
Ali, ukoliko je to gomila pijanica i nepristojnih ljudi, trudim se da im se ne priblizavam. Cisto iz svoje bezbednosti...
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od Still_dreaming Uto Jan 17, 2012 3:29 pm

Ne volim da sam u masi. Mislim da se nikad nisam uklopio u nju. Ni na koncertima, ni prilikom izlazaka, ni u nekim drugim situacijama (ako ih je bilo, jer trenutno ne mogu da se setim).

Nikad nisam osećao da pripadam nekoj grupi - uvek sam bio sam za sebe i ‚‚protiv'' svih. Svi moji prijatelji bi (hipotetišem, nije se desilo) mogli da duvaju i da mi nude to npr., ali ja ne želim to da probam i nije mi neophodno da bih im se dokazao. Već se dokazujem samim tim što ne zavisim od njihovog mišljenja i što sam imao ‚‚smelosti'' da ih odbijem.

Na koncertima sam isto tako nekako izdvojen od svih. Jedino što nas spaja je pesma koju čujemo, ali je svako na drugi način oseti. Mi možemo pratiti 5 osoba koje su podigle zapaljen upaljaš iznad glave i napraviti atmosferu, ali i dalje je svako od nas sam, ma koliko bili u grupi koja je samo u tom jednom trenutku koherentna. Ali ni to mi se nije deslio, a ne verujem ni da bih ‚‚trošio plin''. Jednostavno bih uživao u prividnom zajedništvu drugih.

Bio sam na protestu za Kosovo kad je održan u Beogradu pre 2-3 godine. Urlici, psovke, bes, ali nikog nisam video da je plakao u toku nečijeg govora. Ja jesam i nisam se krio. Bio sam u masi, ali nisam bio deo nje. Masa je kasnije podivljala, a ja sam se izdvojio iz nje, ali ipak nisam mogao da ne osetim posledice - suzavac.

Čak i kada izlazim, ne osećam se kao deo mase. Ponekad mi masa čak i smeta. Jednom se desilo da se u klubu pogase sva svetla, osim jednog reflektora koji je pao na mene. Moje društvo se odmaklo od mene, a ja sam nastavio da igram. Nije mi bilo bitno. To sam bio ja, osvetljen ili ne, i hteo sam da igram, pa sam to i radio, ne obazirući se ni na šta. Pred kraj izlaska obično se naslonim na ogradu i posmatram one koji su došli sami, sede sami i otići će sami, a delovali su kao deo mase - srećni i bezbrižni.

Masa nikad nije uticala na mene i ne verujem da će ikad. Više volim samoću i ne želim da bilo koga, posredno ili neposredno, krivim za svoje postupke - sve što sam izabrao, izabrao sam sam.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od male Uto Jan 17, 2012 7:42 pm

Mima ::Da li ste se nekada osećali stopljeno sa masom koja vas okružuje i samim tim prihvatili njen način razmišljanja i njene poglede na svet?
Koliki je uticaj nas samih u svemu tome, da li mi moramo već sami po sebi biti donekle sličnih razmišljanja kao svi ti ljudi da bismo se uklopili u masu ili je masa ta koja nas uvlači u sebe i od nas pravi jednu kap u moru ‚‚istih''?
Da li ste nekad bili u nekoj vrsti mase, kako ste razmišljali u tom momentu?
Ne. Ne osećam se prijatno u masi pa je izbegavam.
Masa sličnih meni ne može da postoji. Ja sam unikatan.
Kada se zadesim u takvoj situaciji, gledam da se izvučem.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od Troja Uto Jan 17, 2012 9:54 pm

I ja izbjegavam masu otkako sam zamalo dobila pendrekom po ledjima kada sam pokusavala da udjem na koncert Bijelog Dugmeta (bili su prodali previse karata - sram ih bilo!). Kada se ipak nadjem u masi najcesce sam vrlo svjesna svog postojanja kao pojedinca, mada, ako je u pitanju neki dobar koncert, moram priznati da je lijep osjecaj da te muzika ponese i da se u svom uzivanju na neki nacin i prikljucis toj masi. Cini mi se, medjutim, da se ja najvise osjecam priblizena geniju muzicara koji su izvodjaci, te se osjecam stopljena sa prekrasnim zvucima koji dopiru do mene i svim onim sto je perfektno i vjecno u tome.

Postoje razlicite mase i osjecaj koji stvaraju. Gomila strajkaca nece biti ista kao prepuna sala obozavatelja klasicne muzike. Strajkovi i protesti protiv vlade i drzave redovno stvaraju u meni strah da ce doci do nasilja, te da je veoma opasno biti u takvoj situaciji. Gomila obozavatelja klasicne muzike u meni ce stvoriti prijatno osjecanje da se nalazim u blizini velikog broja ljudi sa kojima imam bar jednu vrlo vaznu dodirnu tacku, kao i osjecaj ushicenja i sigurnosti, te se ne bih previse brinula cak ni kada bih se stopila sa jednom takvom masom.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Psihologija mase Empty Re: Psihologija mase

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu