Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Laž kao zaštita

+6
amaranth
Nymphadora
Liza_N.
ces@ric@
zanesena
Still_dreaming
10 posters

Ići dole

Laž kao zaštita Empty Laž kao zaštita

Počalji od Still_dreaming Ned Maj 02, 2010 10:16 am

Ponekad je lakše reći ''lepu'' laž nego gorku istinu. Nekad to radimo jer mislimo da istina ne bi bila dobro prihvaćena. Plašimo se da ćemo istinom povrediti... Neke stvari je možda bolje upakovati u laž.

Da li je laž u nekim slučajevima dobra?
Može li trajno da zaštiti nekog?
Da li ste nekad lagali da biste zaštitili nekoga od istine?
I ako je to kasnije otkriveno - da li ste zbog toga dobili zahvalnost od te osobe ili samo prekore?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od zanesena Pon Maj 17, 2010 8:15 am

Mislim da laz u bilo kom obliku nije dobra...prije ili kasnije se istina otkrije...laz ne moze zastiti, koliko god da u momentima izgledalo da stiti..cini mi se da laz samo povrjedjuje...
Bolje je ponekad precutati istinu, nista ne reci nego slagati...
zanesena
zanesena
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2574
Ženski Ribe Godina : 41
Lokacija : na oblaku...
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od ces@ric@ Uto Maj 18, 2010 5:50 am

Vrlo lijep primjer takve lazi je opisan u jednoj seriji. Zena ima rak i pocela joj je opadati kosa. Ona se odluci da obrije glavu i zavrsi s tom mukom. Navece se muz vrati s posla i ona jedva skupi hrabrosti i pojavi se takva pred njim. On se napravi kao da nije ni uocio promjenu, pa ga ona pita za komentar kakav. On kaze da izgleda divno, kao i uvijek. Kasnije prica sa njenim bratom, kojem kaze kako ju je slagao rekavsi joj to, jer jedino sto je u tom trenutku vidio bila je zena koja umire. No, takva laz je nju ohrabrila i usrecila.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Still_dreaming Uto Maj 18, 2010 6:46 am

ces@ric@ ::No, takva laz je nju ohrabrila i usrecila.

O tome se radi! Bravo! clapping.gif

Npr., kad sam ja imao operaciju, dogovorio sam se sa mojima da ne kažu babi za to... To bi joj samo stvorilo pitisak i dodalo pritisak na njene, već velike, zdravstvene probleme. A pritom je operacija bila bezopasna. Svejedno, njoj ne bi moglo da se objasni i bolje joj je da ne zna. I tako sam ja prošao kroz operaciju za koju ona nije saznala... Ok, možda će nekad i saznati, ali tad neće brinuti. Možda se naljuti što nije znala kad je to bilo, ali će svakako lakše preživeti saznanje da je to bilo i prošlo dobro, nego saznanje da se to trenutno dešava i da ishod nije siguran, jer ne bi mogli da je ubedimo da ne treba da brine.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Liza_N. Sre Maj 19, 2010 11:07 am

Hm, razlikujete li laž od prećutkivanja istine?
Ja sam uvek za ovu drugu opciju, po mogućstvu... Mada, mislim da i male laži mogu biti vrlo korisne. Ja sam odvojena, kao i većina studenata, od porodice i živim sama. Ne koristim tu situaciju da se ponašam kao "puštena s lanca", ali i ne dozvoljavam da mi iko ugrožava privatnost. Ja se, lepo, mojima javim uveče, kao za laku noć, i onda odem u grad. Smešan je razlog, ali u očima mojih, ja sam njihov devojčurak (bliži tridesetoj nego dvadesetoj...!) u velikom gradu. Tako da se moram služiti tom taktikom, mada se i sama osećam blesavo ponekad.
I, da, lažem počesto zarad "viših" ciljeva, naročito ako je i za mene, i za slaganog tako najbolje.
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Still_dreaming Sre Maj 19, 2010 11:19 am

Naravno da razlikujemo. Laž je za nju bila ''Dobro je'' u trenutku kad se on (tj. ja) prevrtao i preznojavao na operacionom stolu. I kad se tetka ispalila pa sam onda samo ''izvadio zub''.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od ces@ric@ Sre Maj 19, 2010 11:24 am

Precutkivanje istine nekad iziskuje laz. Ne zelim reci svojima za momka, ne lazem, samo ne govorim. Ali, oni me nazovu i pitaju s kim sam, ja kazem sa drugaricom. To je vec laz... Rijetko ostane samo na precutkivanju


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Liza_N. Sre Maj 19, 2010 11:37 am

Možda, ali meni, kao starijoj, moguće je da na pitanje odgovorim pitanjem -da sam u situaciji sličnoj tvojoj, rekla bih nešto poput: da li je ta informacija od važnosti za tvoj opstanak? ili nešto tako drsko, ali sa porukom da im i nije baš nužno da sve znaju. Opet, podvlačim, meni je moguće, jer sam starija, i jer zaista i nemam razloga da ne živim onako kako smatram da je po mene dobro. Izbegavam laž svakakvim dovijanjem, koliko je možno, a kad ona baš i nije nužna.
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od ces@ric@ Sre Maj 19, 2010 11:54 am

Pa nisi tako puno starija :) A primjer sam navela onako, banalno... ne da se to sad meni dogadja... ali ono sto kaze stilly, najcesce prema starijim osobama, ali i prema drugima, kad jednostavno ne zelimo zabrinjavati nepotrebno, pa samo kazemo dobro smo, sve je uredu, a nije... Ipak je i to laz, koja je vec postala fraza...


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Nymphadora Pet Jul 16, 2010 1:06 am

Da, lagala sam i za svoje i za tudje dobro, i lose prosla...Zato, ko moze da se obuzda, neka se ne bavi time...
Nymphadora
Nymphadora
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1206
Ženski Lav Godina : 31
Datum upisa : 09.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od amaranth Pet Avg 13, 2010 11:23 pm

Moje je mišljenje da je uredu izreći samo belu laž. Dakle onu laž koja neće nikoga povrediti, sitne laži, a zbog nje će se neko osećati bolje.

Najbolje je rešenje prećutati. Tako niti lažeš, niti govoriš istinu.


‎"Where is the wonder where's the awe?
Where are the sleepless nights I used to live for?"
amaranth
amaranth
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1943
Ženski Škorpija Godina : 34
Lokacija : Druga zvezda levo od Meseca
Datum upisa : 26.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Troja Pon Dec 13, 2010 11:57 pm

Meni se dopao onaj primjer zene sa rakom kojoj je muz rekao da dobro izgleda. Mislim da je to odlican primjer necega sto nije receno bas onako kako se mislilo i usrecilo je nekoga. Ja bas i nisam previse sposobna za laganje, prije ce se desiti da precutim istinu. I ja sam pribjegavala sakrivanju zdravstvenih problema, sto jeste neka forma lazi, kada sam bila rasjekla stopalo i nisam mogla da hodam. Jednostavno, nisam zeljela da uzrujavam porodicu bez potrebe. Na fakultetu sam jednom slagala da sam polozila ispit koji nisam bila u tom trenutku polozila (ali jesam ubrzo nakon toga). Kao klinka krila sam svoja osjecanja i trudila se da izgledam potpuno ravnodusna prema djecacima u koje sam bila ludo zaljubljena. Ko zna koliko puta sam precutala stvari koje bi mogle povrijediti druge ljude da sam ih rekla. Za mene je to stvar kulture i ljudskosti.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Ubica_mekog_srca Pon Jan 24, 2011 3:11 am

Da slagala sam najbolju frendicu i pravila sam se da nista ne znam. Svjesna sam da sam pogrijesila i kajem se sto joj ja to nisam rekla nego sasvim deseta osoba koja je nebitna u nasim zivotima..

Moja drugarica izadje sa deckom koji vec 3 godine ima curu, ja sam to znala i nisam imala hrabrosti da joj to saopstim, svaki dan sam razmisljala sta da radim.. Kad sam smogla snage da odem i da joj kazem, ona je meni rekla ja sam se u njega zaljubila.. Ja kao njena drugarica opet nisam imala hrabrosti da joj kazem da taj decko nije za nju da on vec ima curu, vec sam se samo kiselo nasmijala. Nakon nekog vremena ona je to saznala, malo je bila ljuta na mene ali me je shvatila i rekla mi je sve je u redu i ja bih to isto uradila da sam bila na tvom mjestu. I sada kao i ranije mi smo ostale super frendice..


Poslednji izmenio Teixos dana Pet Jun 17, 2011 9:58 pm, izmenjeno ukupno 1 puta (Razlog : Walatalizacija - prelazak W u V.)
Ubica_mekog_srca
Ubica_mekog_srca
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 27
Ženski Lav Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od MatriX girl 1997 Pet Jul 13, 2012 11:20 pm

Naravno da nije dobro lagati.Ali,smatram da je to ponekad potrebno,jer je istina previse surova.Na primer,ako cerka pita majku ''Mama,da li sam ja lepa?''(a zamislomo da je poprilicno ruzna)mamica joj nikada nece reci istinu,jer bi to moglo da proizvede komplekse i unistilo bi joj dobru volju.
Ili,na primer,otac primeti da mu sin ne moze sa parama,da mu ne ide,da ih odma potrosi.Sin pita oca ''tata,da li cu ja ikada biti bogat covek''a otac mu naravno kaze da iako zna da to nije istina.Drugarica nikada nece reci drugoj drugarici da je ruzno ispla.Postoji 100 slicnih primera gde naprosto moraju da se upotrebljavaju lazi.Svi mi upotrebljavamo takve lazi.To je naprosto deo zivota.

MatriX girl 1997
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 43
Ženski Datum upisa : 07.07.2012

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od enigma_ Ned Sep 09, 2012 2:44 am

Skoro sam učestvovala u jednoj laži.
Čovek je lagao svoje koji su mu došli u posetu, a ja sam ćutala i nisam bila iznenađena.
Znam da je hteo da zaštiti decu, majku, ženu i ja sam mu svojim ćutanjem pomogla u tome.
Nije hteo da pokvari sinu rođendan, koji je bio baš kad je On na operacionom stolu.
Pokušavala sam da ga nagovorim da to ne krije i da treba njegovi da znaju da će tog dana baš biti operisan, nisam uspela, onda sam samo ćutala i ispoštovala njegovu želju da niko ne zna, sem mene.
Tog dana sam bila na Grudnoj hirurgiji, On je već bio u operacionoj sali, mobilni telefon nije isključio, njegovi su ga zvali i kad su videli da se ne javlja, zvali su mene.
Slagala sam da je na nekom ultrazvuku, a da sam ja negde u gradu, pa kasnije idem kod njega i da ne znam kad će biti operisan.
Poželela im lep dan i srećan rođendan.
Posle tog razgovora sam plakala, osećala se odvratno i bespomoćno.
Stajala sam ispred operacione sale tri sata i čekala brata, koji je malte ne, napisao testament,a pred svojima je bio nasmejan.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Laž kao zaštita Empty Re: Laž kao zaštita

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu