Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Odvajanje od roditelja

+3
Teixos
zanesena
Troja
7 posters

Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Odvajanje od roditelja

Počalji od Troja Sub Jun 18, 2011 8:39 pm

Ne žive svi mladi ljudi širom Evrope, pa ni svijeta, na isti način. Kada je u pitanju odvajanje mladih ljudi od roditelja, moglo bi se reći da postoje dva stila razmišljanja i ponašanja mladih. Odvajanje mladih od roditelja sa 18 godina života je više praktikovano u Skandinaviji i zapadnoj Evropi. Tu se mladi ljudi odvajaju od porodica jako rano da bi počeli da žive samostalno dok rade ili studiraju. Mladi ljudi iz ovog dijela svijeta obično namjerno biraju univerzitete koji su van mjesta gdje žive, da bi se što prije mogli osamostaliti od roditelja. Oni često dobijaju kredite od banaka koji će im pomoći da finansiraju školovanje, koje zatim moraju vraćati državi kada završe studij i zaposle se. Neki mladi ljudi se rano odvajaju od porodice da bi tražili od države plaćen stan i socijalnu pomoć zbog neslaganja sa porodicom, raznih problema u porodici iz koje potiču ili rane trudnoće.

U većini južnih zemalja Evrope, kao što su to Italija, Španija, Grčka, zemlje sa tla bivše Jugoslavije i slično, a vjerovatno i siromašnim zemljama bivšeg istočnog bloka, mladi ljudi ostaju da žive sa roditeljima mnogo duže. Oni obično žive u okrilju porodice dok se ne ožene ili udaju, dakle za vrijeme studija i, čak, i nakon zapošljavanja. Često se, dakle, u ovim zemljama dešava da mladi ljudi ostanu da žive sa roditeljima do 30-te godine života, pa i kasnije. U nekim slučajevima čak i kada se formira nova porodica, djeca i njihovi novostečeni partneri ostaju da žive sa roditeljima bračnog para. Ovaj sistem im omogućava da prolaze jeftinije, imaju bolji standard života nego što bi ga imali da su samostalni i vjerovatno je djelimično uslovljen i nemogućnošću države da ih finansijski podrži. Naravno, dio cijene koju plaćaju za to je smanjena lična sloboda ponašanja.

Šta vi mislite o tome kada bi mladi ljudi trebali napustiti roditeljski dom?
Kakav je vaš slučaj u ovom pogledu?
Da li su prednosti života sa roditeljima važnije nego nedostaci zbog smanjene slobode ponašanja?
Kako to utiče na vas odnos sa roditeljima?
Navedite neke dobre i loše strane svog izbora.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Troja Sub Jun 18, 2011 9:00 pm

Ja sam sa roditeljima zivjela dok nije zapoceo rat u Bosni. Bila sam zavrsila fakultet i zaposlila se, ali nisam razmisljala da odem od kuce. Nisam vidjela neke potrebe da to radim sve dok nisam nasla ozbiljnu vezu posto su se roditelji donekle prilagodili mojoj zrelosti time sto su mi odobrili duzi izlaz.
Zivot sa roditeljima mi je omogucio da putujem u inostranstvo i vidim mnoga mjesta za koja sam do tada znala samo po cuvenju, a i da stvaram ustedjevinu koja mi je kasnije pomogla da prezivim i da se snadjem. Mislim da smo se u period nakon zaposlenja ja i roditelji razumjeli i bolje nego prije, i imali mnogo medjusobnog postovanja.

Vjerovatno je najveca mana moga zivota sa roditeljima bila ta sto nikada nisam ja mogla biti ta koja organizuje zurke, posto nam stan prakticno nikada nije bio prazan.

Cak i da sam zivjela na zapadu nisam sigurna da bih zeljela da se odvojim od roditelja rano. Medjutim, isto tako mislim da nakon udaje/zenidbe ne bih nikada zeljela da zivim sa bilo mojim roditeljima, bilo roditeljima moga muza. Zaseban zivot omogucava mladom paru da formira svoje odnose nezavisno od uticaja roditelja, i odnosi su, po onome sto sam vidjela u zivotu, uvijek mnogo zdraviji ako te dvije porodice ne zive zajedno.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od zanesena Sub Jun 18, 2011 9:25 pm

Odvojila sam se od roditelja kad sam pocela da studiram jer sam otisla u drugi grad i vec punih deset godina ne zivim sa njima.
Odmah na pocetku studija sam pocela da radim neke poslice koje sam mogla uskladiti sa faksom tako da taj period vec smatram svojim osamostaljivanjem.
Mislim da mi je to odvajanje dobro doslo jer sam vec tad naucila mnoge stvari koje su mi kasnije bile jako korisne.
Kada sam zavrsila faks dobila sam posao prilicno daleko od njih tako da nije ni bilo sanse da ponovo zivimo zajedno.
Mada vec tada smo svi imali stav da je dobro da zivimo odvojeno i da sestra i ja treba da gradimo svoje zivote samostalno.
Nikada odvojenost nije uticala na nase odnose, nasu vezanost i ljubav.

zanesena
zanesena
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2574
Ženski Ribe Godina : 41
Lokacija : na oblaku...
Datum upisa : 17.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Teixos Ned Jun 19, 2011 3:20 am

Ja sam sa roditeljima živeo do svoje 14-e godine. "Samostalnost" mi je tada jako prijala, kao i sada naravno. Nema lepšeg od toga kada znaš da će sve biti onako kako ti želiš, bilo gde da ostaviš nešto tu ćeš ga i naći, nema roditelja da te svakodnevno "kljucaju" po glavi da učiš, da jedeš, da spavaš, da ne izostaješ iz škole... Ja sam sa 14 godina naučio dosta toga o životu i možda je tako i bolje. Ali 14 godina je rano za napustanje roditeljskog doma. Po mom mišljenju, mladi bi trebalo da napuste roditeljski dom po završetku srednje škole. Pre toga je prerano a posle je prekasno. Na mene je to što sam tako rano počeo da živim sam uticalo na jedan ne tako pozitivan način. Ja imam osećaj kao da sam sam na planeti, da moram sam da se borim za sve što hoću, što možda i nije tako loše, ali, taj pojam "roditelji", je negde usput ispario. Ne setim se i po nedelju dana da bar pustim poruku majci, ako ništa drugo, da sam dobro, da mi ništa ne fali i slično. Znam da brine, ali ja nemam osećaj da imam roditelje i neku obavezu prema njima. To bi bila ta loša strana. A dobra, sve ostalo. Imam svu slobodu ovog sveta da radim šta god poželim, što maksimalno iskorišćavam. :)
Teixos
Teixos
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1273
Muški Jarac Godina : 34
Datum upisa : 27.04.2011

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Liza_N. Ned Jun 19, 2011 7:55 am

Ja sam se, kao možda i većina, odvojila od roditelja tek polaskom na studije. Međutim, to nije bilo konačno razdvajanje (ja i danas zavisim od majke, finansijski...), ali sam ja to jedva dočekala. Nikada pre toga nisam imala priliku da se osamostalim, i bilo mi je to preko potrebno. Sada mislim drugačije, mada shvatam da ću uskoro, kada diplomiram i zaposlim se, morati da imam svoj život, odvojen od njih.
Ne znam kada bi deca trebalo da se razdvajaju od roditelja. Neka se rano osamostale, iz svoje želje ili pod prisilom, neka celog života ne prekidaju tu vezu. Možda to zavisi (ukoliko nema spoljnih faktora) od prirode neke osobe.
Naravno, ima i onih sebičnih trenutaka, i sa jedne i sa druge strane, ali to je već posebna priča.


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Troja Ned Jun 19, 2011 8:07 am

Teixose, vrlo mi je interesantno da cujem misljenje nekoga ko je tako rano napustio dom. Moram priznati da i na Zapadu ima ljudi koji odu od roditelja ranije - neki pocnu raditi sa 16 godina. Takodje, ima djevojaka koje zatrudne vrlo rano i od drzave onda dobiju stan i pomoc od koje mogu zivjeti, tako da mnoge djevojke iz siromasnijih slojeva stanovnistva odlucuju da urade bas to. To sam mislila spomenuti i u naslovnoj temi, ali posto vecina ipak ostaje sa roditeljima bar do 17-18-te godine, onda sam to uzela kao neku uobicajenu granicu.

Lizo - i ja sam finansijski zavisila od roditelja i nakon sto sam se zaposlila, utoliko sto sam zivjela kod njih i oni su placali stan i hranu. Nema tu nista lose. Mislim da ce ti zivot svakako kasnije dati dovoljno prilike da im se revansiras. A cak i ako ne - moja majka uvijek naglasava da to daje smisao roditeljskom zivotu da se i dalje brinu o svojoj djeci i pomazu ih. Svako taj dug vrati kada i sam dobije djecu.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Miloš_88 Sub Jul 09, 2011 5:44 am

Ja sam se osamostalio u svojoj 19. godini otišavši 400km daleko od rodnog grada. Našao posao, društvo... Od tada pa do današnjeg dana živim samostalno i od svog rada. Sakako da nije lako, ali ja više voli taj način nego parazitiranje kao što (nažalost) mnogi moji vršnjaci upražnjavaju.

I ja mislim da je osamostaljivanje najbolje posle srednje škole smajli-c060
Miloš_88
Miloš_88
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3461
Muški Škorpija Godina : 35
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 22.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od ces@ric@ Pon Avg 01, 2011 6:39 am

Ne znam sta podrazumjeva ta neka odvojenost. Ako je to odlazak od kuce, onda je to kod mene nastupilo poslije srednje, kad sam otisla da studiram u drugu drzavu. I mislim da ranije i nije moglo biti. Na nasim prostorima, punoljetan se postaje sa 18 godina i malo ko (zapravo ja ne poznajem nikog iz svoje generacije) prije toga ima kakav posao koji bi mu kako-tako omogucio tu odvojenost. I mislim da je ranije prerano. Prosle godine bilo je price da mog najmladjeg brata daju meni i bratu, tj. da ovdje upise srednju skolu, a da mu roditelji ostanu tu gdje jesu. Znaci, sa 14 godina da se odvoji od njih. Meni je to djelovalo prerano (mada sam jako zeljela da dodje) i plasila sam se kako bi se to kasnije na njega moglo odraziti.

A opet, neki odvojenoscu smatraju to sto su im roditelji kupili stan u naselju u blizini. Kao jednom mom drugu. Pa kad sam ga pitala vidja li roditelje i koliko cesto, dobila sam odgovor "Pa svaki dan. Dodjem na rucak, mama kuha. Rucam pokupim cist ves, odnesem prljavi i u svoj stan..." Ma prava samostalnost!

Ja sam trenutno u fazi financijskog odvajanja od oca. Tj. pokusavam da stanem na svoje noge. Ali iskreno, ne znam bi li vise zavidjela ili zalila vecinu svoje generacije, koja jos uvijek zivi sa roditeljima. No, zavisi i do odgaja, neke su roditelji naucili da se o sebi brinu, da kupe sebi sta zele jesti, da pociste za sobom, a nekima jos uvijek mama ujutro spremi krevet, ona ustanovi da li ves treba prati ili ne, neko drugi placa racune i vodi brigu jesu li dosli ili nisu...


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od enigma_ Čet Avg 18, 2011 8:10 pm

Mislim da naslove teme pored odvajanja od roditelja obuhvata i finansijsku samostalnost.
Imala sam sreću u "nesreći" da me posle završene srednje škole čekao posao i stan.Tako da sam sa nepunih 17 godina postala samostalna.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Troja Čet Avg 18, 2011 8:18 pm

U Engleskoj djeca nekih bogatijih ljudi idu u skole (boarding schools) gdje zive odvojeno od roditelja i u mnogo mladjem uzrastu. Mislim da u takvim slucajevima ipak dolazi do veceg otudjenja roditelja i djece. Primijetila sam kod nekoliko kolega kada su im se roditelji ozbiljno razboljeli ili cak i umrli da su oni to nevjerovatno dobro primili. Oni ne vide nista u tome osim normalnog toka zivota. Mislim da je to posljedica tog otudjenja.

Kada sam ja vidjela svog oca nekoliko mjeseci prije smrti bila sam sokirana kako je propao i njegova smrt mi je tesko pala. Zato mi je tesko shvatiti da neko moze da prihvati takav dogadjaj sa osmjehom na usnama, a ovdje je to gotovo norma.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Odvajanje od roditelja Empty Re: Odvajanje od roditelja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu