Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Neobični običaji

5 posters

Zid :: Društvo :: Kultura

Ići dole

Neobični običaji Empty Neobični običaji

Počalji od Still_dreaming Pet Nov 25, 2011 4:04 am


Od mesta do mesta, običaji se razlikuju u pojedinostima. Neki podrazumevaju male rituale i obrede i imaju neko dublje značenje, ostali su kao trag starih verovanja. Običaju prilikom venčanja, sahranjivanja i drugi slični običaji, umeju da izgledaju besmisleno u današnje vreme. Kakvi su u vašem mestu? Imaju li neke svoje specifičnosti?

Nekad su običaji toliko čudni da ne možemo da ih shvatimo čistom logikom nego zahtevaju objašnjenje. Znate li vi za neki takav običaj? Kako se objašnjava takvo postupanje?
Koje od običaja smatrate besmislenim ostatkom paganskih verovanja?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Neobični običaji Empty Re: Neobični običaji

Počalji od Miloš_88 Sre Mar 21, 2012 12:44 am

Imam tu čast da se često srećem sa raznim običajima (uglavnom na svadbama) ali i ovako i mogu reći da ja lično mnoge običaje smatream budalaštinama. Svako sleo ima svoje običaje i kad mi neko kaže: ‚‚mora, to je običaj" ja kažem: ‚U kojoj to crkvenoj knjizi piše?". Uglavnom su na selima ljudi najzatucaniji po pitanju običaja i sve se svodi na paganstvo i adaptaciju i miks raznih običaja. Zaista ima puno običaj koje sam video, ali mi trenutno jedan pada na pamet, a to je da se na severu bačke prilikom veridbe čeka svitanje i u svitanje momak vodi nevestu kući :krstivoje:
Miloš_88
Miloš_88
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3461
Muški Škorpija Godina : 35
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 22.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Neobični običaji Empty Re: Neobični običaji

Počalji od Troja Sre Mar 21, 2012 3:58 am

Meni je cudan obicaj iz postojbine mojih roditelja da kada neko umre i sahranjuju ga na sahranu dolaze narikace ciji je zadatak da sto vise jadikuju na glas za pokojnikom. Licno mislim da je taj obicaj pregazilo vrijeme. Nekako mi je ruzno i nedostajanstveno takvo ponasanje. Sto ne znaci da ne razumijem da ljudi na sahranama puste koju suzu i izmjenjuju tuzne komentare.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16879
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Neobični običaji Empty Re: Neobični običaji

Počalji od Still_dreaming Sub Apr 07, 2012 4:59 am

Evo npr. malopre saznah da se na današnji dan ne unose drva u kuću, jer će na leto ući zmija u kuću. :krstivoje: A ja uneo, pa moji digli frku i svi na mene. Morao sam da iznesem drva napolje, zbog njihovog glupog sujeverja. Trla baba lan da joj prođe dan.

Isto tako u jednom selu pored moga ljudi su graknuli kad sveća nije mogla da se stavi uspravno zbog vetra pored groba, nego je morala da se položi, pa je moja mama položila sveću, na šta su joj oni povikali da se plamen okreće ka pokojniku kad se tako stavlja. :krstivoje:


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Neobični običaji Empty Re: Neobični običaji

Počalji od ThePoet Ned Jun 17, 2012 10:40 pm

Da li ste znali da kad se sprema hrana za sahranu :krstivoje: ne smete nikako vi da je spremate, niti smete da služite goste (da, goste, one koji su došli da vam izjave saučešće i da popiju po koju kaficu i da se slade vašim bolom, da slušaju malo pričicu kako je pokojnik umro, kako bi imalo šta da se priča po šoru). Ne, morate da nabavite nekoliko žena (msm da tačno ima određen broj) koje će to da odrade umesto vas.
Ima onaj jedan dan u godini kad ne smem da se kupam, jer ne znam ko će da se naljuti. :D


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Neobični običaji Empty Re: Neobični običaji

Počalji od enigma_ Pon Jun 18, 2012 6:13 am

Za neke od napisanih običaja sam čula,Posebno me nerviraju te "narikače" mislim da toga ima svuda.


Ja sam praktikovala jedan neobičan običaj,a zabranili su mi :D

Pre svakog ispita bacala sam vodu za klincem, pri bacanju vode mislilla sam da mu sve ide kao voda.Jedno me video i vratio se haso mi napravio :D Bez razlike na to "zabranjivanje" za njim je uvek bačen bokal vode :D
Dok je na ispitu, nikada nisam ništa radila, već čekala da se javi.Niti sam ikome dozvoljavala recimo da usisava. To ne može.

Kad neko putuje i dok ne stigne, ja isto ne usisava niti išta perem. Tamo gde sam odrasla je tako i to sam ja pokupila od njih, tako da mi dobro dođe da ne radim ništa čim nekoga ispratim na put :D
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Neobični običaji Empty Re: Neobični običaji

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


Zid :: Društvo :: Kultura

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu