Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Svetislav Basara

Ići dole

Svetislav Basara Empty Svetislav Basara

Počalji od Still_dreaming Ned Feb 05, 2012 3:36 am


Svetislav Basara 060210

Svetislav Basara je srpski prozni pisac. Autor je više od dvadesetak književnih radova — romana, zbirki pripovedaka i eseja. Rođen je 21. decembra 1953. godine u Bajinoj Bašti.

Dobitnik je više srpskih nagrada za književnost, a njegov roman „Fama o biciklistima“ mnogi smatraju jednim od najboljih romana devete decenije dvadesetog veka.

Pre dvadeset godina, pomislio sam, ništa me nije pripremilo za pojavu 'Fame o biciklistima'. Basara je do tada objavio svoje prve priče i romane, a ja sam u mojoj zbirci 'Fras u šupi' objavio priču „Svetislav Basara intervjuiše Samjuela Beketa za Treći program radio Beograda“. Basarini rani romani ukazivali su na spisateljsku razigranost, na postmodernističko poigravanje sadržajem i formom, na prepuštanje apsurdu, što su sve odlike tipične za Basarin prozni postupak, ali ništa nije nagoveštavalo veliki skok, veliki prelet, koji će se odigrati objavljivanjem romana koji će postati još tipičniji primer njegove proze. Posle pojave 'Fame o biciklistima', slobodno se tako može reći, srpska proza više nije bila ista, kao što ni Basara više nije bio isti pisac, kao što ni ja nisam bio isti čitalac.

David Albahari

Drame su mu izvođene na mnogim scenama, a knjige prevođene na engleski, francuski, nemački, mađarski, bugarski, italijanski i makedonski jezik.

Basara je bio ambasador SR Jugoslavije od 2001. do 2005. godine na Kipru. Kolumnista je dnevnih novina Danas. Kolumna mu nosi naziv ‚‚Famozno''. Iz braka sa Vidom Crnčević-Basara, kćerkom pokojnog Brane Crnčevića, ima dvoje dece.

Dela: ‚‚Priče u nestajanju'' (1982), ‚‚Peking by Night'' (1985), ‚‚Kinesko pismo'' (1985), ‚‚Napuklo ogledalo'' (1986), ‚‚Na ivici'' (1987), ‚‚Fama o biciklistima'' (1987), ‚‚Na Gralovom tragu'' (1990), ‚‚Mongolski bedeker'' (1992), ‚‚Looney Tunes'' (1997), ‚‚Bumerang'' (2001), ‚‚Džon B. Malkovič'' (2001), ‚‚Uspon i pad Parkinsonove bolesti'' (2006), ‚‚Izgubljen u samoposluzi'' (2008), ‚‚Dnevnik Marte Koen'' (2008), ‚‚Nova Stradija'' (2009), ‚‚Fundamentalizam debiliteta'' (2009), ‚‚Početak bune protiv dahija'' (2010), ‚‚Mein Kampf'' (2011) i dr.

Dobitnik je Nolitove nagrade za knjigu ‚‚Mongolski bedeker''. Roman ‚‚Uspon i pad Parkinsonove bolesti'' doneo mu je NIN-ovu nagradu za najbolji roman objavljen 2006. godine. Dobitnik je nagrade Narodne biblioteke Srbije za najbolju knjigu od 25 najčitanijih u mreži narodnih biblioteka Srbije u 2008. godini za roman „Uspon i pad Parkinsonove bolesti“. Za isti roman je dobio i Nagradu Laza Kostić 2007. godine. Prvi je dobitnik nagrade Fondacije Borislav Pekić. Kao kolumnista „Danasa“, dobio je 2010. godine nagradu Stanislav Staša Marinković. Njegov roman ‚‚Majn kampf'' ušao je u najuži izbor za NIN-ovu nagradu 2012. godine.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu