Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Izdavačke kuće

4 posters

Ići dole

Izdavačke kuće Empty Izdavačke kuće

Počalji od Still_dreaming Ned Feb 19, 2012 12:35 pm


O mnogim izdavačkim kućama se može steći slika na osnovu knjiga koje reklamiraju ili samo ako se prošeta kroz neki njihov objekat. Da ne nabrajam sad sve, od kvazi-nauke i bledih ljubavnih priča do prave umetnosti, i da ih ne stavljam u isti koš. Neke izdavačke kuće daju sve od sebe samo da prodaju, nebitno šta, samo da čitaocui progutaju, dok druge rade na svom imidžu i paze na njega - ne objavljuju sve i svašta, nego biraju, imaju kriterijume. Da ne generalizujem, nije sve tako crno-belo: i u ‚‚lošoj'' izdavačkoj kući osvane nešto vredno.


Koje izdavačke kuće vi birate?
Koja vam je izdavačka kuća najbolja? Čijih izdanja imate najviše?
Koja je najlošija izdavačka kuća kod nas, ako se kao merilo uzme kvalitet knjiga koje objavljuje (ne misli se na izgled omota i kvalitet papira, nego na kvalitet napisanog)?



Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Izdavačke kuće Empty Re: Izdavačke kuće

Počalji od ThePoet Sub Sep 14, 2013 2:23 am

Izdavačke kuće danas, nažalost, samo jure profit. Naravno, svi to radimo, ali među morem nekvalitetnih knjiga, zar ne mogu izdavačke kuće odvojiti i izreklamirati i neki klasik ili nekog pisca novijeg doba koji je kvalitetan?

Najpopularnije izdavačke kuće kod nas su, svakako, Laguna i Vulkan izdavaštvo, što je zabrinjavajuće i pokazuje svest nacije. Laguna ima izdanja raznih kvazi-umetnika i reklamira mahom knjige za koje smatra da će privući široke narodne mase (poput ‚‚50 nijansi sive"). Oni takođe prate trendove i događaje, pa je tako najreklamiranija knjiga za vreme koncerta grupe Metallica bila i knjiga o tom bendu. Sve za profit.

Vulkan izdavaštvo je nastalo inicijativom izdavačkih kuća Alnari i Mono i manjana. Alnariju se desi poneko dobro izdanje, ali su oni, u stvari, druga Laguna. Mono i manjana izdaje uglavnom knjige za decu, razne enciklopedije, ali u poslednje vreme i romane za odraslu publiku. Međutim, ne sećam se da sam ikada kod njih kupio bilo šta.

Slično je i sa izdavačkom kućom EuroGiunti. Od njih sam čitao samo Harija Potera, kojeg su lepo uradili - knjige su prilično kvalitetne.

Kvalitetniji izdavači su Plato i Geopoetika. Plato izdaje dela kvalitetnijih pisaca današnjice, poput Umberta Eka, mada imaju i oni promašaje. Geopoetika je možda i ponajbolja to se kvaliteta knjiga tiče, a među piscima koje izdaju je, recimo, Orhan Pamuk.

Zavodove knjige su takođe dobre, jer se kod njih može kupiti dosta klasika po prilično povoljnim cenama.

Ne znam, što rekao Still u uvodnom postu, nije sve tako crno-belo. I nekvalitetnim izdavačima se desi da izdaju nešto kvalitetno, a i obratno. Zabrinjavajuće je samo što dominiraju šljašteće knjige, poput Evo kako sam izgubila frajera i slično, a što se tako malo prostora ostavlja kvalitetnim piscima. Na primer, u jednoj od Vulkanovih knjižara istorija, filozofija i kultura su stavljene u najzabačeniji ćošak, na par polica, dok knjige poput Uzmite život u svoje ruke i Ludo srce zauzimaju centralni deo knjižare. To je stvarno tužno.


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Izdavačke kuće Empty Re: Izdavačke kuće

Počalji od Liza_N. Pet Sep 20, 2013 4:42 am

Ja bih se potpuno složila sa Poetom. Redak primer, čini mi se, je izdavačka kuća Prosveta iliti Geca Kon, koja je, naravno, pred bankrotom, a možda je i zatvorena (davno je to bilo kada sam šetala Knez - Mihajlovom).
Vršačka kuća KOV takođe drži do kvaliteta, zato je, valjda, i nepopularna.
Čini mi se da Clio ima interesantne naslove, a od onih underground kuća znam samo za LOM, i do sada mi se dopalo sve što sam kod njih na štandu primećivala (uključujući tu i stripove poput Braće Frik...).
E, da, sad se setih i Arhipelaga, koji je Gojko Tešić osnovao, prebegavši iz Stubova kulture. I Stubovisu imali dosta dobre naslove, ali, naravno, i dosta kukolja među njima.
Kad je jedna zemlja u krizi na svim poljima, kao što je naša, naravno da je kultura na poslednjem mestu, i da kriterijumi za istu jedva da postoje.


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Izdavačke kuće Empty Re: Izdavačke kuće

Počalji od Still_dreaming Pet Sep 20, 2013 11:32 am

Grozim se Lagune, Alnarija i Mono(a) i manjane. Em što šljašte spolja, em što je sadržaj šljašteći i to mu je jedini ‚‚kvalitet''. I ćorava koka ubode neko zrno, ali uglavnom je u pitanju siromašna (čak i štetna) roba.

Za ovih nekoliko godina mog posećivanja sajma, stekao sam uvid u to koje kuće drže do kvaliteta. Arhipelag i Geopoetika su na prvom mestu po mom mišljenju. Pored toga što izdaju sadržajno kvalitetne knjige, one su i fizički kvalitetne. Obraćena je pažnja na sve. Čak su i korice pristojno (sa merom i ukusom) i umetnički ilustrovane pažljivo odabranim fotografijama. Poet je naveo da Geopoteika izdaje Pamukove knjige, a ja bih od onih za koje znam da poseduju kvalitet naveo i Murakamija, koji je, doduše, dosta slabiji od Orhana, ali je jedan od dragulja današnje književnosti. Pomalo me podseća na Kapora svojom finom i tečnom jednostavnošću, ali za sad sam čitao samo ‚‚Južno od granice, zapadno od sunca'', pa ne mogu da generalizujem.

Izdanja Arhipelaga i Geopoetike su uglavnom skupa (bar za moj džep), ali, po mom mišljenju, ako nude kvalitet, treba da drže do njega i cenom. San mi je da radim u jednoj od ove dve izdavačke kuće.

Najpovoljnije su knjige ‚‚Zavoda za udžbenike'', gde se mogu naći mnogi klasici, pa volim da kupujem tamo, iako su im izdanja lošeg kvaliteta, a knjige krhke da se ponekad počnu raspadati i posle prvog čitanja (koliko god vi bili pažljivi).


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Izdavačke kuće Empty Re: Izdavačke kuće

Počalji od chegirl Ned Nov 03, 2013 3:38 am

I ja bih izdvojila Arhipelag i Geopoetiku, ali i Deretu zbog dobrih naslova iz društvenih nauka.
Plato je bio bezobrazan sa cenama a i ima najgore prevode antičkih dela tako da sam ga uglavnom izbegavala.
LOM ima divne naslove ali me nervira kvalitet papira kao i format njihovih knjiga. Ali s obzirom da su pokrili celog Bukovskog, Hamsuna i Flobera, moraću da kupim nešto i kod njih.
Clio uglavnom izdaje populističke naslove iz društvenih nauka (mislim na istoriju prevashodno). Ne sviđa mi se font koji koriste a i cene su im previsoke. Sa druge strane, izdanja su im stvarno lepo uređena, tako da mi u par slučajeva nije bilo žao da dam 2000 za 400strana.
Moj favorit za humanističke nauke je Izdavačka knjižarnica Zoran Stojanović, uprkos tome što im se izdanja brzo raspadnu zbog lošeg poveza. Oni su iz Novog Sada, tako da jedino na sajmu se mogu uhvatiti neki popusti.
A čini mi se da ste zaboravili na Paideiu. Iako mi se ne sviđa njihov dizajn, izdaju mnoge ,,zaboravljene klasike'', neki od njih nikad nisu ni prevođeni kod nas. Obožavam njihova džepna izdanja.
Šteta je samo što nemaju neku knjižaru u centru grada već samo jednu kancelariju na Dunavskom keju.
chegirl
chegirl
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 2818
Ženski Devica Godina : 30
Lokacija : in the middle of nowhere
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Izdavačke kuće Empty Re: Izdavačke kuće

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu