Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Parada

5 posters

Ići dole

Parada Empty Parada

Počalji od polly88 Ned Jun 17, 2012 9:51 pm

Parada Paradaplakat2

Godina: 2011.
Režija: Srđan Dragojević
Scenario: Srđan Dragojević
Uloge: Nikola Kojo, Miloš Samolov, Hristina Popović

Kakvi su vaši dojmovi nakon pogledanog filma?


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od enigma_ Sub Jun 23, 2012 9:41 am

Danas sam ga odgledala.Mogao je i mnogo bolji da bude.
Ima svega, priče iz rata, ljubavi, tuče, a najmanje ima priče o pravim koja nemaju homoseksualci.
Kad kažem prava, mislim na posao, prihvatanje u društvu... Iako je naziv filma Parada, akcenat celog filma je upravo na održavanju Prajda.Mislim da je trebao akcenat da bude najjači na prava koja sam već navela, a ne neki Prajd, na kom bi Oni izneli svoje stavove.
Ne sviđa mi se što ima nasilja, psovke, pretnje, al nažalost to jeste surova istina koja prati Homoseksualce.
Nikola Kojo je slika našeg Balkanca u ovom filmu, jer većina Balkanaca koji su u društvu onakvi kao On u filmu, kući su manji od makovog zrna.
Ovo je moje skromno mišljenje, nadam se da će neko od Vas napisati mnogo bolju analizu filma :)
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od ces@ric@ Ned Jun 24, 2012 10:11 am

Polako, Enigma, pomak je sto su se uopce dotakli te teme. Tema i jeste organizacija parade, ne bas sama gay problematika i njihovo prihvacanje mimo nje.
Ja sam film prvi put gledala u kinu, a kasnije sam ga pogledala jos dva puta. Kopiracu svoj komentar sa drugog foruma:

Konacno jedan film na ovu temu. Meni se jako dopao, jer su svi likovi odlicno pogodjeni. Znam da se mnogi tuze da je sve pretjerano, ali po meni i nije toliko. Ovako je znatno zanimljivije. Inace ne volim gledati trailer za film, jer obicno sadrzi sve dobre scene, ali to nije bio slucaj ovaj put. Gotovo sve scene sa Limunovom zarucnicom su mi bile nove u odnosu na trailer. A zena je vrhunska Nasmijala me je do suza, mada inace ne volim takve likove. Druga isto odlicna osoba je Azem :buahahhaha: Kako je lik lud. Isto odlicno odradjen.
Sve u svemu film se bavi jednom ozbiljnom tematikom, ali ju je uspio prikazati na jedan vrlo zabavan nacin. Nazalost, kraj su malo zeznuli. Po mom misljenju nije trebao biti tako tragican. Ali i to su na neki nacin ublazili, prikazavsi ih sve u modricama na sahrani. Tako da se kino i dalje cerekalo.
Zaista, sem kraja nemam nekih primjedbi. Zao mi je samo sto je na nasim prostorima presudno da se govori o ratu i zrtvama i samo tako se moze pokupiti neka nagrada. Ali, ovaj film ju je zasluzio ako nista zbog svoje mastovitosti i jer se konacno dotakao ove tematike.

Vrline: Odlicno pogodjeni likovi, sama tema filma, replike
Mane: Kraj filma je pretragican
Najbolja scena: Dosta ih je, ali meni je najdraza kad se Limunova zarucnica pridruzi Paradi obecavajuci mu svadbu kakvu on zeli samo ako prezive


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od male Ned Jun 24, 2012 7:31 pm

Najblaže rečeno, sr**e. Stvarno sam očekivao mnogo više.
Prvo, samo održavanje "parade" je ispolitizovano i podignuto na nivo problema. Znate onu izreku "pare nisu problem, nema ih"? Tako je i sa tom šetnjom. Šetnja nije problem, neće je ni biti. Dajmo sebi malo slobode u maštanju pa zamislimo kakve sve parade mogu da se organizuju: parada golubara (zamlate sa dvogledima u ruci marširaju ulicom i spotiču se i padaju, jer blese u nebo, dok iznad lete jata tih letećih pacova koji velikonužde po predmetnim šetačima); parada povratnika iz Haga (u desnoj ruci im nožekanja koju trljaju o masat u levoj ruci i podvriskuju); parada vodoinstalatera (svi su zamazani, neki i fekalnim produktima, na ramenu nose po vodovodnu cev od 3 metra i svako zviždi drugu melodiju (izluđuju me majstori koji ne slušaju šta im pričaš nego nešto zvižduću pa urade kako je njima lakše Mad )); parada lovaca (svi pijani, šenluče po ulici i svi se lažu); parada prostitutki ((to i nije loša zamisao) sve su obučene u suknjice koje ništa ne pokrivaju, imaju karirane čarape sa halterima, gore imaju samo brushaltere ili ni to, u ruci nose prezervative ili vibratore. Uostalom, i one samo promovišu svoj način života i svoju različitost :D )...
Zašto sam sve ovo napisao? Da pokažem da je i ovaj film samo promocija nečega. Nikakva umetnička vrednost. Sve ličnosti su predimenzionisane kako bi se pokazalo da su STR8 lošiji od pedera. U filmu ima samo nekoliko dobrih fora, ostalo je limunada. Prikupljanje ratnih drugova/nedrugova je totalno nerealno - moje kolege su imale neku obuku u Dubrovniku prošlog leta u EU organizaciji i zaključak je da nas tamo toliko mrze da bi najradije nastavili da nas genocidišu. Tragičan kraj je takođe deo politizacije.
Film bih svrstao u neku vrstu nenaučne fantastike sa jeftinom dramaturgijom i tragikomikom.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od ces@ric@ Ned Jun 24, 2012 9:47 pm

male, to je film! I kao takav on ne mora da bude realan, likovi ne moraju da budu stvarni, niti situacije. O ratu i o jednom bombardovanju je napravljeno milion filmova. I to kome, narodima koji su to sve prezivjeli? Dosta je o tome, trebala je neka druga tema, koja se tice sadasnjsoti. Ali i koja ce te dijelom nasmijati, jer realnost nije nimalo smijesna.

Shvacam da ti se film nije puno dopao, ima daleko boljih, ali je glupo u filmu se pozivati na realnost i po tome ga cijeniti.

Nekima je "Nebeska udica" film od realnosti i umjetnicke vrijednosti, a meni je tipicna politicka propaganda, u kojoj se bombarduje jedno igraliste ispred neke zgrade 3 puta.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od male Uto Jun 26, 2012 5:40 am

I "Nebeska udica" je sr**e. :jj:
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od polly88 Ned Jul 01, 2012 3:19 am

Nemam baš neke pozitivne dojmove o filmu. Dobro, Dragojević je pokušao progovoriti o temi koja ne postoji u našim filmovima, ali sve je ostalo na pokušaju. Film nosi zvučan naziv - "Parada" - ali, koliko se minuta (da ne kažem sekundi) uopće prikazuje ta parada? Prema naslovu, film je trebao biti o homoseksualcima. No nekako su oni (opet) potisnuti u drugi plan kako bi se (opet) progovorilo o nacionalizmu. Žalosno je što se u zadnjih 20 (i više) godina na našim prostorima teško može snimiti film koji neće imati ni "r" od rata. Zato sam i odustala od gledanja domaćih filmova. Četnici, ustaše, šiptari... mene to ne zanima; sve je prožvakano već tisuću puta. Hoću neke nove teme. Ponadala sam se da ću nešto novo dobiti ovim filmom, ali opet sam se razočarala.

O stereotipima i klišejima neću ni pričati; pretpostavit ću da je većina koja je pogledala film svjesna toga.

Jedino što može izvući film trebao bi biti humor, jer je film okarakteriziran kao komedija. No, ni tu nisam dobila ono što sam navikla od srpskih komedija. Zasmijuljila sam se nekoliko puta i to je bilo sve, već viđeno. Da sam film gledala u kinu vjerojatno bi me ponijela masa pa bih se i više smijala, ali ovako... Mislim, meni stvarno nije bilo smiješno to što je šiptar silovao zebru u zoološkom vrtu i što se ne sjeća je li bila ženka ili mužjak Rolling Eyes Ajde, ona Limunova žena bila je sva tako neka blesava; očekuješ tako neku glupu plavušu, a ono ona ima dobro srce...

Kraj mi je čak bio dobar, ali tu onda otpada definicija da je ovo komedija. Trebalo je nekako dotaknuti gledatelje, pokazati da smo svi mi smrtni, izazvati sućut čak i homofoba prema homoseksualcima, a opet, organiziranjem parade godinu dana kasnije - da je sve moguće... Ostavlja neku nadu...

Dakle, sve u svemu, vrlo prosječan film, isforsirana komedija, koju vrijedi pogledati ako vam treba razbibriga, ali nema ni govora o ozbiljnoj temi koja je najavljena naslovom. I na kraju, Dragojeviću svakako nedostaje hrabrosti za prikazivanje ovakve teme na našim prostorima (ili mu je samo bilo stalo zaraditi novac, a ova tema je dušu dala za to), jer bi inače u filmu bila prikazana scena poljupca između dva muškarca ili dvije žene. Ali tko bi onda gledao film? Tko bi punio kina? Tko bi onda govorio o pravima homoseksualaca? Tko bi onda rekao da mu je taj film promijenio način razmišljanja?

Da nisam očekivala drukčiju obradu teme, možda bi film imao veće šanse da mi se svidi. Ovako mislim da je predobro izreklamiran, ali nije ponudio ništa posebno novo, drukčije, smješnije...


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od Still_dreaming Sre Mar 26, 2014 10:05 am

Ovaj film je izazvao više buke nego što je zapravo postigao. Kao prvo, gejevi su klišetirani - imaju roze auto i Hello Kitty privezak! Zaboga! Ok, treba da bude duhovito, ali u granicama. Kao drugo, ovo što je pomenula polly - pola minuta za paradu koja je u naslovu filma. Kul je momenat sa sinom koji staje na stranu oca i momenat sa ocem koji zna da mu je sin gej, ali se malo stidi toga, i to je to.

Film kao da je pravljen da bude vic - šta se desi kad se u autu voze gej, Srbin, Bosanac i Albanac?

Doduše, ne znam, možda je Dragojević u (klasično srpskom) humoru našao dobar način da gejeve približi bar malo Srbima. Ima smešnih momenata, priznajem, ali nije to ono što je vrištalo u naslovu filma.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Parada Empty Re: Parada

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu