Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umetnički performans

3 posters

Ići dole

Umetnički performans Empty Umetnički performans

Počalji od ThePoet Čet Dec 20, 2012 12:55 pm

Umetnički performans predstavlja vrstu umetnosti koja kombinuje više različitih disciplina. On može biti unapred isplaniran ili izveden na licu mesta, može biti osmišljen do tančina ili spontan, može se izvoditi uz aktivno učešće publike ili, pak, bez nje. Performans može biti izveden uživo ili putem medija, a umetnik može biti prisutan ili odsutan. Bilo koja situacija može biti performans ako sadrži četiri osnovna elementa: vreme, prostor, telo umetnika (ili bar njegovo prisustvo kroz različite medije) i odnos između umetnika i publike. Može se izvesti bilo gde i može trajati neograničeno.

Umetnički performans nije ipak usko vezan za područja Evrope i Amerike, već postoje značajni umetnici u Aziji i Južnoj Americi. Što se tiče porekla, umetnici performansa i razni teoretičari ukazuju na različite tradicije, od plemenskih, preko ritualnih, pa do religijskih. Postoji i mišljenje da su neku vrstu umetničkog performansa praktikovali još Stari Grci i da su usvojili pojam ‚‚cinik" (=pas), jer se Diogen često u svojim performansima ponašao kao pas.
Zapadni teoretičari kulture smatraju da umetnički performans potiče s početka 20. veka, od ruskih konstruktivista, futurista i dadaista. Mnogi umetnici posle toga dali su doprinos razvoju savremenog umetničkog performansa.

Jedan od najpoznatijih umetnika savremenog performansa je Marina Abramović, Srpkinja koja živi i radi u Beogradu, koja je karijeru započela ranih '70. U proleće 2010. godine Muzej savremene umetnosti u Njujorku je organizovao veliki umetnički performans Marine Abramović pod nazivom ‚‚Umetnik je prisutan" ("The Artist is Present"). Tokom ovog performansa Marina Abramović je 736 časova i 30 minuta (to je nešto više od 30 dana!) provela nepomična, u potpunoj tišini, dok su posetioci sedeli preko puta nje za stolom. Ovaj performans je privukao i mnoge poznate ličnosti poput Bjork i Džejmsa Franka i bio je propraćen na internetu. Smatra se najvećim umetničkim performansom.






Šta vi mislite o ovoj vrsti umetnosti? Da li performans uopšte smatrate umetnošću? Zašto?
Šta mislite o performansima Marine Abramović? (još mnogo snimaka može se naći na YouTube-u ako je neko zainteresovan).


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Umetnički performans Empty Re: Umetnički performans

Počalji od Troja Čet Dec 20, 2012 9:14 pm

Uopste ne smatram ovo vrstom umjetnosti, mada ne znam ni sama kako bih to nazvala. Cula sam za Marinu Abramovic, na nasoj televiziji je bila emisija o njenim izvedbama. Mene takve stvari ne impresioniraju previse, mada mogu da me zaintrigiraju na kratko. U svakom slucaju, dobro se dosjetila kako da skrene paznju na sebe i zaradi pare.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Umetnički performans Empty Re: Umetnički performans

Počalji od polly88 Pon Dec 24, 2012 1:24 am

Prije godinu i pol morala sam napisati seminarski rad u kojemu sam uspoređivala jednu postmodernističku pjesmu s deset filmskih predložaka, no zapravo se radilo o deset kratkih eksperimentalnih filmova, većinom performansa. Do tada ne samo da nisam performanse smatrala umjetnošću, nego ih uopće nisam ni razumjela ni razmišljala o tome zašto ih netko ima potrebu osmišljavati. Nakon tog seminarskog rada moje se mišljenje o performansima promijenilo i danas na njih gledam kao na umjetnost. Stvar je u tome da je u prošlosti postojalo puno manje onih koji su sebe nazivali umjetnicima. Danas se svatko želi okušati, svatko želi dati neki svoj doprinos. Jedna mlada umjetnica, Bettine Banayan, rekla je da je danas sve već viđeno i ako umjetnik želi izazvati reakciju mora izvoditi performanse. Ona je svojim performansom u podzemnoj definitivno izazvala reakcije jer je rezala luk!



Ono što je meni zanimljivo kod ovih performansa i zašto su oni za mene umjetnost jest to što ih svatko može tumačiti na svoj način. Bez obzira na to što je umjetnik htio reći, kakvu poruku prenijeti, na kraju je na meni da interpretiram. Tako u ovom performansu mlade Bettine vidim kritiku na današnji užurbani način života, ljude koji se vraćaju kući s posla i koji zbog silnih obveza možda neće stići skuhati ručak. Zašto onda ne bi to vrijeme koje nepovratno gube u gradskom prijevozu potrošili na pripremanje namirnica za ručak?

Nisam prije znala skoro ništa o Marini Abramović, ali su me zainteresirali ovi kratki klipovi i vjerojatno ću pogledati još nešto. Nakon tog dugačkog performansa otišla se odmoriti, a poslije tjedan dana odmora izjavila je da i dalje stalno oko sebe vidi sve te oči u koje je gledala tijekom performansa. Ne mislim da je to bilo lako.

Troja ::dobro se dosjetila kako da skrene paznju na sebe i zaradi pare.
S ovim ću se složiti, ali ne u negativnom smislu. Žena je završila Akademiju likovnih umjetnosti i očito živi od umjetnosti. Nešto je morala smisliti, a ako je htjela da masa zna za nju, morala je smisliti nešto veliko, originalno, intrigantno. Jer se jedino tako mogla probiti.

A evo još jedne umjetnice, Sanje Iveković:


Nažalost, ne postoji čitav performans na YouTubeu, inače traje oko 3 i pol minute. To je jedan od filmova koji sam obrađivala u svom seminaru pa evo što sam, između ostaloga, napisala:

U Osobnim rezovima pojavljuju se dvije vrste kadrova. Jednu čini žena s čarapom na glavi koja velikim škarama pravi rupe i ogoljuje svoje lice. Ti su kadrovi u boji i dugi su. Na svaki zvuk rezanja pojavljuje se druga vrsta kadrova, a to su oni crno-bijeli i kratki pa ne omogućuju reakciju na ono što je prepoznato. Ovdje se zapravo radi o drugom mediju – o televiziji, a preuzeti su kadrovi nekih političkih događaja i čujemo spikera kako komentira.
U ovome filmu možemo vidjeti i feministički utjecaj jer nam donosi ženski pogled na televiziju, a samim time i na svijet, budući da je riječ o autorovom kadru. Autorov kadar jest onaj u kojemu se zapažaju izrazitije preobrazbe svijeta (Peterlić, 2000: 55) i gledatelj postaje svjestan da se upotrebljava neka posebna tehnika – u ovom slučaju – kadrovi u kojima se rabi krupni plan (vide se samo glava i ruka protagonistice) i montažne kombinacije kadrova (ubacivanje isječaka iz televizijske emisije). To je ono što se opire tradiciji. Žensko lice ispod crne čarape upravo je rušenje kulta ljepote, a čin rezanja čarape predstaljva raspadanje.
Specifična je zvučnost ovoga filma. Zvučna dimenzija neobično je značajan činilac doživljaja realnosti prikazanoga svijeta (Peterlić, 2000: 123). U kadrovima u kojima se pojavljuje žena čujemo samo šum – zvuk koji proizvode škare kada prerežu čarapu. Odsutnost zvukova tvori osjećaj nelagode jer se bezvučni svijet čini kao neprirodan, čak mrtav. Stoga se tišina najčešće i primjenjuje u filmovima baš u tom smislu. S druge strane, u televizijskim kadrovima čujemo glas spikera. Ne vidi se izvor govora pa takav govor djeluje kao komentar koji može imati veliki učinak na gledatelje jer dobiva vrijednost autorova komentara. U ovom se filmu komentira stvarnost – politička i društvena, što se vidi u tim ubačenim kadrovima.



Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Umetnički performans Empty Re: Umetnički performans

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu