Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sloboda?

+5
enigma_
Nymphadora
Ireth
ces@ric@
Still_dreaming
9 posters

Ići dole

Sloboda? Empty Sloboda?

Počalji od Still_dreaming Pon Feb 08, 2010 12:55 am

Sloboda (grč. ἐλευθερία; lat. libertas) se odnosi, u najopštijem smislu, odnosi na tvrdnju "biti slobodan" (nesputan, nezarobljen) i označava stanje u kojem subjekt može delovati bez prisile i zabrane. Položaj čoveka potpuno suprotan slobodi jeste ropstvo.

U filozofiji postoji više povezanih određenja pojma slobode. Sloboda kao sloboda izbora podrazumeva sposobnost čoveka da bira između različitih mogućnosti i da donosi odluke. Sloboda kao autonomija delanja znači mogućnost delanja po sopstvenoj volji koje pretpostavlja odsutnost svake prinude spolja. Sloboda kao sloboda volje podrazumeva sve ono što ne škodi drugome. Ovaj pojam slobode podrazumeva samoograničenje, jer bi bezgranična sloboda bila samovolja, odnosno negacija slobode drugog.

U ontološkom smislu sloboda čini bit čoveka, njegovu čovečnost koja ga razlikuje od ostalih bića determinisanih nužnošću. Pošto sloboda čini bit čoveka kao ličnosti, neki je nazivaju i ličnom slobodom. Glas ove temeljne ljudske slobode se zove savest. Premda se čovek ne može odreći ove slobode, on se naspram nje može oglušiti. Ukoliko pak svesno preuzima svoju slobodu, a time i odgovornost, onda se ona naziva pozitivnom slobodom, koja se ispoljava kao "sloboda za".


Šta je sloboda?
Apstraktan pojam ili ona zaista postoji?
Može li čovek biti slobodan?
Šta je to što ga sputava u dostizanju apsolutne slobode?
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od ces@ric@ Ned Okt 24, 2010 10:04 am

Sloboda postoji ukoliko je poredimo sa nekim granicima koje su mogle biti, a nisu. No, potpuna sloboda je apstraktan pojam. Ona ne postoji zbog drustva.
Upravo kao sto rece, slobodan si izabrati izmedju vise mogucnosti, ali to nije potpuna sloboda. Slobodu volje i govora ogranicava drustvo i ono sto ono smatra ispravnim, prije nego te proglasi ludim ili krivim. To isto drustvo namece i savjest, koja je jos jedna kocnica apsolutnoj slobodi.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Ireth Sre Nov 17, 2010 8:44 pm

Nisam bas previse vicna sa recima, pa cu da podelim sa vama stih jedne pesme Janis Joplin koja kaze: "Freedom is just another word for nothing left to loose".

Prava sloboda, sustinka sloboda, oslobadjanje nase duse dolazi tek kada nas vise nista ne sputava, a uvek nas nesto sputava. To su materijalne stvari, ljudi oko nas, nas moral i etika. Iz jednog ili vise razloga, kada smo clan nekog drustva, ne usudjujemo se da budemo slobodni.

Sloboda izbora je, po meni, samo eufemizam za cuvenu frazu "od dva zla biram manje" zato sto cesto, nista od onoga sto cemo da izaberemo, nije ono sto bi smo zaista birali kada ne bismo razmisljali o drugim ljudima, o nasim zivotima posle tog izbora i o tome kako ce nas drugi gledati zbog tog izbora.

Naime, sloboda je nemoguca zbog ljudske prirode i potrebe da pripadamo i budemo prihvaceni u nekom drustvu. Kada dodjemo do toga da vise nemamo sta da izgubimo (novac, ugled, drage ljude) onda mozemo da se prepustimo potpuno nasim zeljama i budemo slobodni.
Ireth
Ireth
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 182
Ženski Rak Godina : 33
Datum upisa : 03.10.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Nymphadora Sub Apr 23, 2011 7:46 am

Sloboda je samo pojam.Mislim da ne postoji, i da je ja, licno, nikad necu dostici.Uvijek cemo robovati necemu...Navikama, snovima, obecanjima, pravilima, strahovima...
Nymphadora
Nymphadora
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1206
Ženski Lav Godina : 31
Datum upisa : 09.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od enigma_ Ned Apr 24, 2011 6:37 am

Nymphadora ::Sloboda je samo pojam.Mislim da ne postoji, i da je ja, licno, nikad necu dostici.Uvijek cemo robovati necemu...Navikama, snovima, obecanjima, pravilima, strahovima...

Potpis! :)

Ni sama ne znam koliko puta sam razmišljala da l sam "slobodna", ili da l znam nekoga da je slobodan.

Tako da je sloboda samo pojam i ne postoji...
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od hermina Sre Apr 27, 2011 12:01 pm

Sa moje tačke gledišta - zaista mislim da imam mnogo slobode i da mogu da donosim odluke.

Ali ako pogledam šire, čitav je svemir uređen i sve se kreće prema nekim zakonima. Uključujući čak i ono od čega smo mi sagrađeni - molekule i atome.

Da li je onda moguće da su samo ljudi (ili bar sva živa bića), jedino šta se otima toj uređenosti? Samo mi smo potpuno sloboni?
Da smo slobodniji - jesmo, ali ne verujem da smo oslobođeni zakona prirode i kosmosa, koliko god mi to želeli da budemo.

Da se opet vratim na svoju (ljudsku) tačku gledišta. Koliko i tu zapravo slobode imamo? Mislim da je to samo privid.
Svaka naša odluka zavisi od naših osobina ličnosti i od specifičnog konteksta i uslova u kojima odlučujemo. A sama situacija u kojoj se nalazimo je rezultanta nebrojenih kauzalnih lanaca, koji se protežu verovatno do samog stvaranja sveta.
A naše osobine ličnosti su nastale kao posledica sredine u kojoj smo odrasli i živimo, ali i genetskog koda koji nam prenose roditelji...

(Što duže pišem, sve se više gušim u vlastitoj neslobodi.)

A što se tiče Odlučivanja... Davno sam čitala neki naučni rad u kome tvrde da akcija (neki pokret) prethodi našoj "odluci" da načinimo pokret. Žao mi je što ne mogu da se setim šta je tačno bilo u pitanju, znam samo da su koristili tehniku koja meri aktivnost mozga. I, navodno, pokazali da se prvo aktivira zona mozga zadužena za pokret, a tek onda delovi mozga kojima donosimo odluke. Što znači da prvo nešto krenemo da uradimo, a tek onda "donesemo odluku" da ćemo to da uradimo, iako nam se čini obrnuto.
Naravno, ovo je problematično, kao i mnoge studije koje se bave ovakvim fenomenima, a i očekivala bih da neko ima protivdokaze.
--Ali ako u njoj ima imalo istine, onda se zaista pitam imamo li i to malo slobode što mislimo da imamo?!
hermina
hermina
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 117
Ženski Lav Godina : 36
Lokacija : Neverland
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Troja Sre Apr 27, 2011 8:31 pm

Mislim da prava sloboda ne postoji, mada privid postoji. Nekada taj privid traje toliko dugo da se zavaramo i pocnemo misliti da smo slobodni. Onda shvatimo koliko smo ograniceni svim, od tijela, koje je savrsena kutija za mucenje, do svojih okolnosti. Bog je taj koji donosi odluku o svemu - od toga kada cemo poceti da postojimo, pa do toga kada cemo izdahnuti. Zalosno, ali istinito.

Uzgred budi receno, ta spoznaja cini me jos nesretnijom sto starim ili se razboljevam, jer nije slucajna igra prirode, nego nesto sto nam se namjerno cini.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Ika Pon Maj 30, 2011 5:13 am

od Troja:
Mislim da prava sloboda ne postoji, mada privid postoji.
Slažem se. Samo izgledamo slobodni, ali se moramo pokoravati svim zakonima.
Svi smo mi na uslovnoj slobodi...

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Troja Pon Maj 30, 2011 10:23 am

Samo bih sada dodala, kada sam bolje raspolozena, da u zivotu ipak ima i pomalo slobode.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Ika Sub Jun 11, 2011 1:26 am

Ima slobode ako izuzmemo sva pravila, zakone i na njih ne obraćamo posebnu pažnju,ne pridajemo veliki značaj. :)

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od ms.k Sub Nov 22, 2014 7:45 am

Slobodu podvodim pod psiho-emotivni mehanizam ..
Nešto je što osjećam .. kad uspijem da postignem da me ne kotroliše sve što bi moglo da me kontroliše a da ja nad tim imam kontrolu da me ne kontroliše .. :D
Hmm .. utisak imam .. antipod mehanizmima kontrole .. :jj:
Apsolutna sloboda bi pretpostavljam bila odsustvo svega što kontroliše .. :jj: .. valjda da bi se postigla trebalo bi da ne postoji ništa što (nastoji da) kontroliše – što je nemoguće .. valjda .. :jj:
ms.k
ms.k
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 3752
Ženski Datum upisa : 20.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Troja Sub Nov 22, 2014 8:53 am

Kada sam pisala na ovoj temi 2011-te prolazila sam kroz neke malo krupnije zdravstvene probleme, što je za posljedicu imalo da sam za sve krivila Boga i bila prilično mračna. Odavno ne razmišljam na takav način. Činjenica je da su naša tijela previše ranjiva i da nas to, a i mnogi drugi faktori, ograničavaju u mnogo čemu. Apsolutna sloboda ne postoji. Postoje, medjutim, neke male slobode da odlučujemo o tome kakav će biti naš sljedeći korak, koga ćemo birati za prijatelja, koga voljeti. Ako ispravno shvatimo ljepotu mogućnosti vlastitog izbora moći ćemo uživati u životu i pronalaziti radost u svakom novom danu.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Ika Ned Nov 23, 2014 1:01 am

Slažem se sa ces! :) Po mom mišljenju, sloboda bi bila život na nekom povećem pustom ostrvu sa taman toliko mogućnosti da se ispune sva naša očekivanja. Drugim rečima - sloboda ne postoji.
Sa druge strane gledano sloboda je realizovanje planova u smislu da nas ne sputavanju bilo kakvi spoljašnji uticaji i ograničenja (ljudski faktor).
Sa treće strane gledano mi smo slobodni za razliku od onih koji su u zatvoru.
Sa četvrte strane sloboda podrazumeva slobodu u pravljenju izbora, mišljenja, dela.

Svako doživljava slobodu na neki svoj način (stvar filozofije) pa kako se kome svidi tako je doživljava. Eto još jednog primera slobode mišljenja. :D

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Sloboda? Empty Re: Sloboda?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu