Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Seksualno vaspitanje i obrazovanje

3 posters

Ići dole

Seksualno vaspitanje i obrazovanje Empty Seksualno vaspitanje i obrazovanje

Počalji od ThePoet Sre Avg 28, 2013 11:11 pm

Seksualno vaspitanje se uglavnom odnosi na pristup roditelja detetu u razgovorima o seksu i mislim da u Srbiji, a i regionu, ono i ne postoji. Roditelji o seksu skoro i da ne pričaju sa decom, jer je on i dalje tabu tema. Vršnjaci o svemu što ih zanima uče jedni od drugih i preko interneta, što ponekad može da nanese više štete nego koristi.

S druge strane, seksualno obrazovanje predstavlja poseban obrazovni program koji obuhvata različite nastavne metode koji za cilj imaju da informišu decu o svim pitanjima koja se tiču seksa: od anatomije i zdravlja reproduktivnih organa, preko seksualnog odnosa, zdravog odnosa u ljubavnoj vezi, apstitencije, trudnoće, kondoma, kontraceptivnih sredstava, pa sve do različitih oblika seksualnog ponašanja među ljudima.

Negde sam pronašao podatak da roditelji mogu slobodno početi razgovore o ‚‚seksu" sa decom još u trećoj godini života. Tada sa decom treba pričati o njihovim organima, zatim im usaditi zdrav odnos prema svom telu, pričati sa njima o dozvoljenim i nedozvoljenim dodirima (gde je nedozvoljeni dodir onaj koji mu ne prija), i slično.

U nekim zemljama Evrope i Amerike seksualno obrazovanje se uvodi u osnovnoj školi i postepeno se priča o svim temama koje decu interesuju. Međutim, tu nastaju određene komplikacije. Recimo, da li sa decom treba pričati o kontracepciji i abortusu (roditelji u religioznim porodicama se tome protive) i slično.


Šta vi mislite o uvođenju ovog predmeta u škole?
Kakav, po vašem mišljenju, treba da bude odnos roditelja i deteta kada je seksualno vaspitanje u pitanju?
Od kog razreda, tj. od koje godine, smatrate da je zdravo pričati o seksu sa decom?
Koje su mane, a koje prednosti ovog predmeta?
Da li mislite da deca danas malo znaju o seksu i na koje načine se dovijaju da saznaju šta ih zanima?
Kakva su vaša iskustva sa tim?


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Seksualno vaspitanje i obrazovanje Empty Re: Seksualno vaspitanje i obrazovanje

Počalji od Troja Čet Avg 29, 2013 1:32 am

Šta vi mislite o uvođenju ovog predmeta u škole?

Mislim da je dobra ideja da neko razgovara sa djecom o ovom problemu. Kada su djeca zrela za takvo nesto drugo je pitanje.

Kakav, po vašem mišljenju, treba da bude odnos roditelja i deteta kada je seksualno vaspitanje u pitanju?

Po meni bi bilo najbolje kada bi roditelji pricali sa djecom o seksu i upoznali ih sa svim sto treba da znaju. Moji roditelji, a vjerujem i mnogi drugi, nisu se medjutim nikada uspjeli natjerati da prevale i jednu jedinu rijec o ovom preko svojih usta, zbog cega sam rekla da nije losa da to onda cine nastavnici.

Od kog razreda, tj. od koje godine, smatrate da je zdravo pričati o seksu sa decom?

To nisam ni sama sigurna. Neke djevojcice fizicki sazrijevaju sa 15 godina, neke kasnije. Mozda bi objektivno bilo najbolje da sa 17 godina pocnu da uce nesto o tome u skoli.

Koje su mane, a koje prednosti ovog predmeta?

Mana je da su klinci cesto nezreli, pa se samo kikocu i ne shvataju ozbiljno sto im se kaze. Prednost je da bi se mozda ispravnim reagovanjem djeca prosvijetlila, pa bi bilo manje trudnoca maloljetnica i abortusa.

Da li mislite da deca danas malo znaju o seksu i na koje načine se dovijaju da saznaju šta ih zanima?

Djeca danas vide svasta na internetu, a i u filmovima, sto nije bilo pristupacno prijasnjim generacijama mladih. Mislim da im ti mediji ne govore na odgovoran nacin o toj tematici, i ne ukazuju na moguce probleme i komplikacije, kao i citav niz kompleksnih pitanja sa kojima se suocavaju mladi ljudi u kojima se budi interesovanje za seks.

Kakav su vaša iskustva sa tim?

Mi smo jednom imali cas namijenjen ovakvoj tematici jos u osnovnoj skoli, na casu biologije. Ma sta da kazem - bilo je cerekanja i sala, te mislim da je bilo preuranjeno da o tome ucimo u skoli. Roditelji bi, medjutim, zaista mogli da razgovaraju na neki prihvatljiv nacin sa svojom djecom o ovome i u mladjem uzrastu.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16909
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Seksualno vaspitanje i obrazovanje Empty Re: Seksualno vaspitanje i obrazovanje

Počalji od ms.k Čet Avg 29, 2013 2:07 pm

Šta vi mislite o uvođenju ovog predmeta u škole?
.. genijalno :).. ali pošto su ljudi glupi, teško da ćemo to u skorije vreme dočekati .. :jj: 
.. mada .. to ne bi trebalo da je samo predmet u školi, već bi trebalo o svemu da počne normalno da se razovara prije svega kod kuće, a potom i u vrtićima (zabavište/obdanište) .. predškolskom .. što prije to bolje .. tako da se kasnije izbjegne ono kikotanje i smijuljenje koje je Troja spomenula a koje je još uvijek kako čujem od drugarica zastupljeno u osnovnim/srednjim školama ..

Kakav, po vašem mišljenju, treba da bude odnos roditelja i deteta kada je seksualno vaspitanje u pitanju?
.. normalno, opušteno, sa razumjevanjem i razgovorom .. kao bilo koji drugi razgovor o bilo čemu .. :jj: 

Od kog razreda, tj. od koje godine, smatrate da je zdravo pričati o seksu sa decom?
.. saglasna da je od treće godine ok .. yes.gif 

Koje su mane, a koje prednosti ovog predmeta?
.. prednosti .. seksualno obrazovani i odgovorni ljudi prema samima sebi i prema drugima .. yes.gif 
.. mane ne vidim .. :jj: 

Da li mislite da deca danas malo znaju o seksu i na koje načine se dovijaju da saznaju šta ih zanima?
.. znaju više nego što sam ja znala/znam .. :D.. internet .. valjda .. :jj: 

Kakav su vaša iskustva sa tim?
.. sa mnom su roditelji (prevashodno mama, jer je više vremena provodila sa nama) pričali o svemu posve normalno od moje treće godine (mama tvrdi da normalno pričam i komuniciram od druge godine, ali se stvarno toga ne sjećam pa ne bih ništa da tvrdim :D) .. još uvijek mi je simpatično/slatko kad se sjetim mame (a imala sam tri godine) kako mi objašnjava kako se dvoje vole pa vode ljubav itd .. a tata dobacuje kako ga to i toliko ne zanima nego samo kad nađem dečka da bi bilo lijepo da kažem i ako želim da ga dovedem da ga upozna da ne treba ništa da se krije ili npr. da se doznaje od komšije Marka da nema potrebe za tim .. sve se lijepo može reći i razgovarati :D.. i od tog tenutka pa nadalje slična priča i malo razrađena .. objašnjavanja anatomije .. različitosti/sličnosti .. tako da mi ništa nije bilo čudno .. niti sam (kako neki 'stručnjaci' tvrde da bi došlo do toga ako bi se previše rano razgovaralo sa djecom) imala potrebu/želju/htjenje da sad kao nešto previše rano isprobavam/eksperimentišem .. a, i, da sam željela/htjela ne kontam u čemu je problem, makar sam bila obavještena o svemu, šta i kako .. kasnije sam sama (uglavnom zato što su svi drugi imali pitanja, a njihovi roditelji nisu razgovarali sa njima, pa sam izigravala/izigravam šalter sa inforacijama) čitala knjige i dodatno se informisala .. treba biti u toku :D..
ms.k
ms.k
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 3752
Ženski Datum upisa : 20.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Seksualno vaspitanje i obrazovanje Empty Re: Seksualno vaspitanje i obrazovanje

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu