Zajasaikan Sambuu
Zid :: Umetnost :: Vizuelna umetnost
Strana 1 od 1
Zajasaikan Sambuu
Zajasaikan Sambuu, u svetu poznat kao Zaja (Zaya), rođen je 1975. godine i potiče iz malog, izolovanog grada u pustinji Gobi, u Zapadnoj Mongoliji. Zaja kombinuje različite stilove i teme iz mongolskog tradicionalnog slikarstva sa savremenom azijskom umetnošću slikanja, te tako predstavlja most koji povezuje novo i staro. Prizori svakodnevnog života iz drevnih dana, odjeci njegovih nomadskih korena iz Srednje Azije, tibetanska duhovnost i tradicionalne mongolske i japanske tehnike slikanja - sve potpadaju pod jedinstveni spoj koji on prenosi na platno. Koristeći tehniku slikanja koja spaja vodene boje, gvaš, kičice, mešanje medijuma, Zaja slika uz pomoć tople, ali i tamne palete boja.
Mnoge njegove slike prikazuju plemenite ili kraljevske mongolske žene, sa kostimima i frizurama kako ih je tadašnje nomadsko plemstvo nosilo. Ove figure na slikama obično prate i divlje životinje poput snežnih leoparda, geparda ili vukova koji simbolišu povezanost lepote i prirode.
Woman with horse
Zaja veruje da zbog neprestanih seoba i rata prisutnih u životima nomada u Srednjoj Aziji, umetnost i kultura Mongolije, iako obiluju lepotom i misterijom, ostaju i dalje nepoznati ostatku sveta. Zaja je sebi zacrtao da će učiniti mongolsku umetnost dostupnijom svetu kroz svoja savremena umetnička dela koja obuhvataju i tradiciju i antiku.
Mongolska nomadska kultura i nasleđe su, zapravo, bili uglavnom zaboravljeni čak i u samoj Mongoliji tokom komunističkog perioda u zemlji, a počela je da vaskrsava s prestankom represivnog režima i cenzure dok je Zaja još bio tinejdžer. Zaju, koji je vrlo rano otkrio svoj talenat, ohrabrivali su stariji da slika portrete budističkih bogova, dok se u kulturu vraćaju verski običaji i vrednosti koje su decenijama bile zabranjene pod komunističkim režimom.
Destiny
Queen-visiting
Uticaj budizma na Zaju je bilo toliko jak da je sa 15 godina odlučio da se zamonaši. Međutim, nakon dve godine proučavanja tibetanskih verskih tekstova i života pod strogim uslovima monaškog reda, shvatio je da njega ipak više zanima umetnost nego religija.
Steppe Reflection
Zaja se potom upisao na Soyol Fine Art College u Ulanbatoru, kako bi studirao tradicionalne mongolske lepe umetnosti. Studije je nastavio na Institutu lepih umetnosti pri Mongolskom univerzitetu kulture i umetnosti, na kojem je diplomirao 2002. godine, nakon što je imao svoju izložbu u Mongolskom savezu umetnika (Art Union of Mongolia). Zaja je 2003. proglašen najboljim mladim umetnikom na takmičenju Umetničke izložbe mladih umetnika.
U poslednjih nekoliko godina Zaja se pridružio međunarodnoj zajednici umetnika i imao je izložbe u Americi, Australiji, Velikoj Britaniji, Japanu i Evropi.
Portrait
Izložbe:
2011. Vision of the future exhibition (Yokohama Japan)
2011. Vision of the future exhibition (Wakayama Japan)
2011. Vision of the future exhibition (Takamatsu Japan)
2011. Nomad Man.Soho Art Gallery (Osaka Japan)
2011. Art Expo New York (NY USA)
2011. Transnational art 2011 Contemporary art center (Osaka Japan)
2010. Nomad Man show tour UK
2010. Nomad Man show tour Europe
2009. Nomad Man exhibition (Matsuyama Japan)
2008. Nomad Man exhibition (Niihama Japan)
2008. Solo show (Brisbane Australia)
2007 - 2010. Artist Galerie Elektra Sausalito (CA USA)
1999 - 2003. Solo art exhibitions (Ulaanbaatar Mongolia)
2001. Exhibition at German Embassy in Mongolia
Tekst preuzet sa sajta umetnika
Jedna interesantna fotografija našla se među reprodukcijama Zajinih radova. U pitanju je fotografija princeze Amidale (Ratovi zvezda), za čiji su kostim i izgled, očigledno, inspiraciju našli u mongolskoj tradiciji koju oživljava i promoviše i Zaja.
Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.- Počasni član
- Broj poruka : 2032
Datum upisa : 04.05.2010
Zid :: Umetnost :: Vizuelna umetnost
Strana 1 od 1
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu