Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ograničenost mišljenja prostorom

+2
f-lady
Mima
6 posters

Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Mima Ned Apr 04, 2010 6:07 am

Dosta priča kruži u poslednje vreme kako čoveka određuje prostor na kojem živi.
Najgluplji primer je po devojkama - Beograđanke su "fufe", ove iz malih mesta su "seljanke"...
Beogradizacije i sl. gluposti. Mišljenja?

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 6:14 am

Svaka osoba je individua, koja je verovatno oformljena pod uticajem okoline, ali ne mozemo sve ovako kategorizovati.
Ne mogu da zamislim da mlada, perspektivna, edukovana osoba izgovori nesto poput toga sto si ti dala kao primer, a i to se desava.
Da postoji razlika izmedju devojaka sa sela i onih iz grada ( recimo Beograda ), da postoji, ali nikako ne mozemo reci da su devojke iz grada bolje ili gore, ili obrnuto. Postoji razlika i izmedju razlicitih gradova, sve zavisi gde se grad nalazi i kakav je mentalitet tog podneblja. Ali postoji razlika izmedju samih ljudi. Svi smo mi razliciti i to bi trebalo postovati.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Catwoman Ned Apr 04, 2010 6:29 am

Ogranicenost ljudi je, koliko mogu da primetim, naglo postala popularna. Niko vise ne voli razlicitosti, tolerancija je na najmanjem mogucem nivou... Pocinje se od toga: "Ja sam najbolji, svi ostali su kreteni." Kao sto kaze lady, ni akademski gradjani ne zaostaju za tim. Pomislis, obrazovanje im pruza da budu na lestvici vise, kad ono...prevario si se... I znam puno takvih ljudi koji su zavrsili silne fakultete, a ne razmisljau mozgom.
Globalizacija je ucinila svoje. Lakse je reci za nekog da je lu, nego ga pohvaliti...
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 7:28 am

slažem se sa Keti i f-lady. I mene po neki put iznervira što imam takvo mišljenje o Beograđankama, zato što sam uvek nailazio na pokvarene i isfolirane, ali uvek kažem sebi da nisu sve cure iste, jer svaka je posebna, a najgora stvar je što većina njih iz Beograda imaju ove karakteristike koje sam naveo, pa uvek vraćam mišljenje da su iste te cure "fuxe", ne "fufe", što je pogrešno. Upoznao sam do sad samo jednu krsvetnu curu iz Beograda da nema navedene karakteristike. Kad budem našao još barem jednu, izmeniću mišljenje.
A mnogo više poštujem cure iz drugih delova Srbije nego iz Beograda, jer mi se čine manje kvarnim, što ne mora da znači. Još mi je draže što imam takvu curu pored sebe i uz to mi je najbolja drugarica.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 36
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Mima Ned Apr 04, 2010 7:33 am

Zasto mislis da je vecina devojaka u Bg "iskvarena"? To je generalizacija kao i neiskvarenost devojaka u unutrasnjosti :blabla:

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 7:35 am

A sta se podrazumeva pod iskvarena? I mozes li da mi pojasnis ovu relaciju fuxa-fufa, plitak mi je vokabular.
Evo Mima i ja smo iz Bg-a i nista nam ne fali, mozemo samo da se pokvarimo od cokolade :D:

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 7:41 am

zbog toga što sam uvek upoznavao isfolirane cure, vole da lažu, i slične stvari, imam mnogo živih primera na fakultetu koje su iz Beograda (jeste da umeju da uče, ali kvarne u 3 pm ). U pravu si, nema ih samo iz Beograda, a dosta njih je i iz raznih delova Srbije. Problem nastane i kad takve cure dođu u Bg na studije ili u srednju i načisto se iskvare. Napisao sam, kad budem našao barem dve koje nisu takve, a da su iz Beograda, menjam mišljenje.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 36
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 7:44 am

A izvini nisi mi pojasnio ono fuxa-fufa, kad si vec napomenuo kao bitnu razliku, aj mi pojasni. E a ako nije problem, odakle si ti i kakve su "cure" tamo?

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 7:50 am

pa ja sam isto u Beogradu, a trenutno sam u sobi, ako ne veruješ, dođi da vidiš, možda te i pustim (čitaj: ne puštam nepoznate).
A mislim da su to samo sinonimi, samo mi izraz "fuxa" gore zvuči.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 36
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 7:52 am

Pa ukoliko si i ti u Beogradu, onda meni nije jasno sto pricas o svom gradu, kao da nije tvoj grad. Pa ne znam onda, mozda je problem u tebi, a ne u njima, jer u Beogradu ima 2 miliona ljudi, a stanje je na 6zena 1muskarac... A i nije samo osobina zena da lazu, nekada cak muskarci to rade mnogo bolje.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 8:00 am

da, dešava se da je kod malo zdravijih ljudi problem u tome što su zdravi i što vide realnost i ljude koji su sve više iskvareni kad se nađu u velikom gradu, koji ti uvek govore "ma ti si prso", "nisi zdrav" i tome slično kad ih primetiš kakvi su (mada u svemu postoje izuzeci). A nije samo problem kod cura, već i muškarci su takvi. Samo pametni ljudi ne dozvoljavaju da ih loše stvari u ovom velikom gradu iskvare, pa ti vidi.
P.S. Kad ti bude jasno, častim te nekim pićem, najozbiljnije.


Poslednji izmenio nexstosic dana Ned Apr 04, 2010 8:05 am, izmenjeno ukupno 1 puta
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 36
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 8:02 am

Ovo je bio indirektan nacin da nam kazes da mi nismo zdravi.
A kako to da se i ti nisi iskvario u ovom velikom gradu? Ili si mozda i ti iskvaren, ali ti tvoja iskvarenost ne smeta?

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Mima Ned Apr 04, 2010 8:06 am

Ovo su predrasude, bilo kako bilo meni je to tuzno. Koristi se kao nacin odbrane umesto ucenja kako okruzenje funkcionise. Najlakse je reci "to ne valja, ljudi tamo ne valjaju..."

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 8:09 am

Mene najvise interesuje njegov status iskvarenosti odnosno cistote koju verovatno poseduje :D:
Svi smo individue, a koje se to osobine kod svih izdvajaju i zasto ih drugi prepoznaju kao iskvarene? Ja sebe nikada nisam dozivljavala iskvarenom, pa ni kada sam radila stvari koje nisu za pohvalu.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 8:10 am

Kad sam bio u Vranju sa društvom svi su mi rekli: A be Neci, svi su se promenili otkad su otišli na fax, ali ti se uopšte nisi promenio.
Nemaš pojma koliko mi je bilo drago zbog toga. Inače, ja ostajem pri zdravoj svesti, a ako mi se ikad to desi, svakome ko se druži sa mnom ili smo kolege ili poznanici, uvek prvo kažem ovako: ako me ikad čuješ da izgovorim nešto po beogradski, ili se ponašam slično, slobodno me ili upozori ili me udari. (to sam rekao i najboljoj drugarici)
P.S. Za razliku od verovatno većine, ja poštujem Božije zakone i Dušanov zakonik, pa ti vidi.
P.S. na P.S. Keti je jedina osoba koja me zna u potpunosti (čak me ni moji ne znaju u potpunosti), pa ako ona kaže da sam iskvaren na bilo koji način, onda jesam. Sa njom se družim jer sam u njoj video idealnu osobu koja se vrlo, vrlo, vrlo retko rađa u današnjem svetu, i hvalim Boga za to što sam je takvu našao i upoznao.


Poslednji izmenio nexstosic dana Ned Apr 04, 2010 8:16 am, izmenjeno ukupno 1 puta
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 36
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 8:15 am

Pa ti si ostao u vremenu, koje je bilo pre tvog rodjenja. Meni nije za pohvalu da se neko ne menja uopste, a da je jako mlad. Znaci iz Vranja si? Zanimljivo, ja sam uvek juznjakinje dozivljavala kao "vatrene" uglavnom spremne za svadju, sto ne znaci da su lose osobe nikako, ali po tebi ispade da su one, makar dok nisu zasle u Beograd, savrsene neiskvarene, a ja nisam savrseno zdrava, pa i dalje mislim da je to individualno. xD

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Mima Ned Apr 04, 2010 8:18 am

Postoje seksizam, nacionalizam... ovo je regionalizam. Cudi me da studiras u BG Ograničenost mišljenja prostorom Doh24

Mima
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 572
Ženski Datum upisa : 19.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 8:21 am

Sada spam : Cudi me da studiras. xD Ali ja necu vredjati kao neki ovde, samo sam se salila. Znaci imamo temu regionalizma. Ima li jos neko drugi da kaze nesto na ovu temu, posto iz ovih komentara vidimo samo jedno te isto? Shocked

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Catwoman Ned Apr 04, 2010 8:55 am

Dajem zakljucak: Nema poterbe raspravljati preterano o ogranicenoscu. Svi smo mi za neke stvari ograniceni. Zar nismo sad ograniceni kada ne postujemo tudje misljenje o tome da neko zivi u Bgu, ali da misli da nisu svi savrseni? Ni jedan covek nije savrsen, a sa druge strane-svaki covek misli da je on u pravu i da je on "normalan". A ako procesljamo po knjigama iz psihologije, definicija normalnosti i ne postoji.
I da: ima nas svakakvih, i u Bgu, Nisu, Kgu...i u selima.... Koliko ljudi, toliko cudi...
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 9:01 am

Catwoman ::I da: ima nas svakakvih, i u Bgu, Nisu, Kgu...i u selima.... Koliko ljudi, toliko cudi...
Ti si upravo podrzala nasu tezu :D: i imam prava da se bunim, jer sam i ja mlada Beogradjanka i ne smatram sebe iskvarenom fuxom, a moze i fufa, ali fuksa bolje odzvanja u usima.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od polly88 Uto Sep 27, 2011 6:01 am

Do sada sam bila svjedok toga da ljudi lažu da su iz grada (onoga koji je najbliže njihovom selu i u koji su, vjerojatno, išli u školu) kako ih se ne bi smatralo glupima (?!), ali i toga da osoba koja stvarno živi u gradu govori onoj sa sela: "Ma što ti znaš, ti si sa sela...". Ja osobno nemam problema s tim. Sa sela sam, ali ne skrivam to i ne smatram se glupom ili manje vrijednom zato što ne živim u gradu. Po meni su sve to predrasude koje ponekad mogu biti istinite, ali uglavnom nisu.

S druge strane, svako tko je živio i u selu i u gradu može potvrditi da se ta dva načina života jako razlikuju i da se čovjek mora promijeniti ako se preseli. Pri tome ne mislim nužno da se promijeni njegova osobnost pa da postane bolji ili gori. Jednostavno se mijenjaju navike, način na koji ćeš iskoristiti dan pa te onda sve to nauči nečemu.


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Troja Pet Okt 21, 2011 3:31 am

Jedno vrijeme sam zivjela u Sarajevu, a radila u malom mjestu pored Sarajeva, pa znam da ova regionalna kompetitivnost i netolerancija postoji i drugdje, a ne samo u Srbiji. Kolege iz tog malog mjesta cesto su optuzivale sarajlije da su puni sebe i misle da su bolji (dok su to u stvari, takodje, za sebe mislili i stanovnici tog malog mjesta). Oni su se svi medjusobno pomagali i gurali, a mi smo tu bili u neobranom grozdju.

Cak i u Londonu primjecujem slicnu situaciju. Ovdje je ta podjela jos i veca. Tako se veoma izdvajaju oni koji zive u boljim dijelovima grada od onih koji zive u siromasnijim ili udaljenijima od centra dijela grada. "Essex girl" je fraza koja oznacava glupu zenu i - pogodili ste - Essex je van samog Londona.

Sve su ovo predrasude i generalizacije koje imaju zajednickog sa rasizmom (ali, dakako, nisu ista stvar. Treba biti sirokogrud i shvatiti da svuda ima i finih i losih ljudi.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Ograničenost mišljenja prostorom Empty Re: Ograničenost mišljenja prostorom

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu