Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Boja

4 posters

Ići dole

Boja Empty Boja

Počalji od joca Uto Sep 14, 2010 5:54 am

Sklad boja na jednoj slici najviše zavisi od sposobnosti stvaraoca i njegovog raspoloženja kao i od maštovitosti. Većina nas zna da su 3 boje osnovne i to: plava, bela i crvena, pored crne i bele boje koje nisu obojene već su svetla i tamna. Crna boja se veoma retko koristi za dobijanje nekih tonova jer ona najčešće guši tonove, što nije slučaj i sa belom bojom. Svaku boju možemo da dobijemo mešanjem žute, crvene i plave uz dodavanje bele osim ako nisu u pitanju intenzivniji tonovi međuboja ili neka tamnija nijansa određenih boja. Međuboje su između žute i plave (zelena), između plave i crvene (ljubičasta) i između crvene i žute (narandžasta). Ako su nam potrebni intenzivniji tonovi međuboja kao sto su to zelena, narandžasta i ljubičasta onda su nam potrebne originalne boje koje se prave od posebnog pigmenta mada je potreba za takvim bojama redak slučaj. Pored međuboja, postoje i tamniji tonovi nekih boja koji se takođe ne mogu dobiti mešanjem crnom, jer crna boja guši intenzitet svake boje u koju se dodaje. Te boje su parisko plava i karmin ili bordo.

Nekada su se slikari trudili da imitiraju prirodu il ono što vide, uz delimično korišćenja svoje mašte, a danas se slikari ne trude da imitiraju prirodu kao ni boje iz prirode vec koriste svoju maštu da bi raznim efektima dočarali neki svoj svet il izgradili nešto što je deo njihove mašte.

Ako nekoga nešto interesuje o bojama ili raznim efektima može slobodno da pita ovde.

joca
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 122
Muški Jarac Godina : 61
Lokacija : Belgija
Datum upisa : 21.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od Maja Čet Nov 11, 2010 9:36 pm

Da li postoji nekakvo pravilo o redosledu boja koje se nanose na platno?
(naročito kad je crna boja u pitanju)

joco.. :)

p.s. izvinjavam se ako je glupo pitanje

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od joca Pet Nov 12, 2010 3:38 am

Pitanje mi nije potpuno jasno al pokusacu da odgovorim.Crna boja je veoma pokrivna boja tako da nema potrebe da se nanosi bilo kakva druga podloga osim ako neko zeli da postigne neke posebne efekte. Crna boja moze da se dobije mesanjem tamnog karmina i tamnom zelenom mada je originalna crna tamnija a ako neko zeli da postigne tamni efekat neke ciste boje onda se prvo nanosi crna boja pa kad se dobro osusi onda se preko nje predje lazurno zeljenom bojom. U tom slucaju je moguce da utucaj podloge promeni boju al ne gubi tako mnogo na intenzitet sto je poseban slucaj sa zutom koja postaje tamno maslinasta zelena.

joca
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 122
Muški Jarac Godina : 61
Lokacija : Belgija
Datum upisa : 21.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od Maja Pet Nov 12, 2010 6:21 am

Dobro si shvatio pitanje. Hvala, joco, na odgovoru. :)
Crna boja je bar meni dok sam slikala uvek predstavljala veliki problem, baš iz tog razloga što je jako pokrivna boja i svaka greška se teško(nikako) ispravlja (ja ovo govorim kao totalni amater i laik, ali me zanima)
Taj utucaj crne boje na ostale me je interesovao jer si u prvom postu napisao da se ona koristi da "guši " tonove boja.
Kad sam pitala za redosled boja , mislila sam upravo na to, kada se nanosi crna i da li to zavisi od efekta koji želimo postići.
Bilo bi lepo kad bi nam opisao neke , tebi zanimljive , efekte koji se mogu postići različitim načinima korišćenja crne boje , pa možeš i da navedeš neki primer, sliku nekog slikara gde se to lepo vidi, a ja ću je pronaći na netu i okačiti.

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od joca Sub Nov 13, 2010 1:41 pm

Slika moze da se naslika na mnogobrojne nacine sto sve zavisi od ideje stvaraoca. Postoje veliki broj efekata mada je tesko da se svih njih setim, jer kod mene je slikanje spontano i o efektima reko razmisljam jer i oni dolaze spontano u zavisnosti od zelje. Ako negde smeta neka boja kao na primer crna koja je jos uvek sveza ja uzmem spaklu pa je skinem,nakon toga kuhinjskim pairom, toalet papirom, nekom krpom... ako nije dovoljno onda predjem cistom cetkom ovlazenom terpentinom pa onda taj detalj nastavim da brisem papirom.Crna suva boja koju ne mozemo da skinemo najlakse se prekriva titanijum belom jer je to dosta pokrivna boja pa onda sve iz pocetka.Dok slikam cesto nabacujem sveze boje preko svezih sto sve opet zavisi od podloge i kolicine predhodne nanesene boje a po nekad volim i suvijom bojom da predjem preko neke osusene boje da bi postigao potrebnu vibraciju prve i druge boje. Najvise volim da slikam razblazenim tonovima sa belom bojom al je i tu potreban kontrast da bi se postigao bolji efekat. Efekat koji cesto koristim na svojim slikama je podslikavanje belom bojom koju cekam da se dobro osusi pa preko nje predjem nezno suvijim cinoberom jer cinober je veoma zvucan al dosta taman tako da nacinom na koji ga ja obradjujem ne menja zvuk al je ipak svetliji tako da delimicno jos vise dobija na zvuku.Taj efekat se ne moze nikad postici fotografijom kao ni mnogi drugi zato je tesko preneti originalnost slike na fotografiji. Impresionisti su najvise koristili te razno razne posebne efekte i svako od njih je to postizao na svoj nacin a kasnije je to iskustvo koristio i Vasilij Kandinsky. Lepo je kada bi to moglo i ovde da se prenese verno al je ipak nemoguce.

joca
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 122
Muški Jarac Godina : 61
Lokacija : Belgija
Datum upisa : 21.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od Maja Ned Mar 27, 2011 7:28 pm

joca ::Impresionisti su najvise koristili te razno razne posebne efekte i svako od njih je to postizao na svoj nacin

Od svih impresionista, po mom mišljenju, Klod Mone je najbolje umeo da koristi boje za postizanje različitih efekata. Često je pravio serije slika, istog motiva, samo ih je slikao u različito doba dana i različitim vremenskim uslovima. Prosto se igrao bojama. Posle jocinog posta odmah mi je pala na pamet serija slika Vestministerske palate koje je uradio dok je boravio u Londonu. Na svim slikama iz ove serije se vidi samo kontura palate , bez detalja, ali sasvim dovoljno da se prepozna šta je na slici. To mu je omogućilo da se fokusira na senke i svetlost vode i neba, kao i na menjanje boja u različitim trenucima dok je slikao svaku od slika.

Boja 693pxclaudemonethouseso
Houses of Parliament, London, 1900-1901

Boja Monethousesofparliament
Parlement, coucher du soleil (sunset), 1902

Boja 683pxbrouillardlondonpa
Le Parlement, Effet de Brouillard, 1903

Boja 681pxclaudemonet015
Trouée de soleil dans le brouillard, Houses of Parliament, London, Sun Breaking Through the Fog, 1904

Boja 645pxmonetparlamentinlo
Houses of Parliament, London, Stormy Day, 1904

Boja Claudemonethousesofparl

Boja 687pxleparlementdelondr

Boja 673pxmonetparlamentinlo
Houses of Parliament, London, Sun Covered by Clouds, 1904

Boja Westminsterparlement
Le Parlement de Londres, soleil couchant, 1903

Boja 673pxmonetparlamentinlo
Houses of Parliament, London, Sun Covered by Clouds, c. 1904

Boja Claudemonetleparlementc

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od Troja Ned Mar 27, 2011 9:51 pm

Boja Kandiskyipod

Vasilij Kandinski
Boja Kandin10

Boja Wassilykandinskypaintin

Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16902
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od Ika Čet Apr 14, 2011 11:48 am

Evo ja ću dati opštu definiciju boje. :)
Boje su materije koje različito difuzno reflektuju svetlosne zrake, a koje mi vidimo.
Boje mogu biti: prirodne organske, organske sintetičke, polusintetičke, mineralne i pigmentne.

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Boja Empty Re: Boja

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu