Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Beskraj

+9
ThePoet
Troja
Ika
hermina
amaranth
Nymphadora
Dora_Mar
black_morena
Still_dreaming
13 posters

Ići dole

Beskraj Empty Beskraj

Počalji od Still_dreaming Čet Dec 02, 2010 7:15 am

Svemir nam je predstavljen kao beskraj, prostor bez ograničenja. Da li ste nekada razmišljali o širini tog prostora? Naučnici nam savetuju da ne razmišljamo mnogo o tome jer nam ta misao, teška za shvatanje, može oštetiti psihičko zdravlje. I treba im verovati. Ali, hajde da ovde odvojimo par minuta i razmislimo o tom beskraju.

Koliko teško vam pada misao o beskraju?
Zar nešto zaista može nemati kraj?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od black_morena Čet Dec 02, 2010 8:09 am

XD ej, a odakle znanstvenici znaju dal svemir ima kraj ili ne? imaju li oni vopće kakvog pojma u kakvom prostoru se svemir nalazi i koliko je trenutno velik? mi odavdje imamo ograničen pogled u daljinu, i postepeno otkrivamo one najudaljenije galaksije... Tko zna koliko ih ima... A činjenicom da trenutno gledamo milijunima godina u prošlost, tko faking zna na šta svemir trenutno liči... Koliko mi znamo mogla se dogodit kakva katastrofa i da dvije-trećine zvijezda nestanu... možd se svemir proširio do maksimale ili se počeo skupljati... možda mu postoji granica, samo ju ne možemo vidjeti jer je predaleko... Ma pojma nemam... S ovim se zbilja ne valja opterećivati jer je to nešto na šta nećemo znati odgovor, koliko god znanstvenici bubnu teorija na ovo, blage oni veze nemaju o ičemu... to je samo neko naše mizerno shvaćanje nečeka što je toliko kompleksno da ni sami ne možemo pojmiti... Ja sam se ovdje raspričala, a pojma nemam o čemu ahahahahah ugl... bilo bi fino jednog dana saznati sve... koliko je svemir... kako je nastao... šta je... da li je jedan ili ih ima više... ma... al i da saznam tko zna dal bi to moj mozgić uspio procesirati... možd bi poludila Surprised
black_morena
black_morena
Početnik
Početnik

Broj poruka : 58
Datum upisa : 23.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Still_dreaming Čet Dec 02, 2010 8:24 am

Ali ako mu postoji granica i ako on ima svoj kraj u čemu se onda nalazi on sam? Surprised Prosto je nepojmljivo to da svemir nema granicu, ali je isto tako nepojmljivo da to što ima granicu nije smešteno u nešto drugo pa mi nekako dođe realnije da je bezgraničan. Što je opet strašna pomisao. A mi samo jedna beznačajna tačka... Rolling Eyes Već mi nije baš najbolje u glavi od same pomisli.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od black_morena Čet Dec 02, 2010 8:31 am

Upravo... ako ima granicu, šta se nalazi izvan granice? neki drugi svemir? i kako mogu reći da se svemir širi, ako je beskonečen? u kakvom je on to prostoru da se može širiti? ma... kao što rekoh... ne možemo mi to pojmit...
black_morena
black_morena
Početnik
Početnik

Broj poruka : 58
Datum upisa : 23.08.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Dora_Mar Pet Jan 21, 2011 7:06 am

Still_dreaming ::Ali ako mu postoji granica i ako on ima svoj kraj u čemu se onda nalazi on sam? Surprised Prosto je nepojmljivo to da svemir nema granicu, ali je isto tako nepojmljivo da to što ima granicu nije smešteno u nešto drugo pa mi nekako dođe realnije da je bezgraničan. Što je opet strašna pomisao. A mi samo jedna beznačajna tačka... Rolling Eyes Već mi nije baš najbolje u glavi od same pomisli.


slazem se..posebno s ovim :`Već mi nije baš najbolje u glavi od same pomisli` :)
Dora_Mar
Dora_Mar
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 2926
Ženski Vodolija Godina : 32
Lokacija : negdje...
Datum upisa : 17.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Nymphadora Pet Jan 21, 2011 9:05 am

Jesam razmisljala, vise puta.I naucnici su potpuno u pravu, ja im vjerujem :D Cudno koliko razmisljanje o tome moze da me uznemiri.Ne mogu to da zamislim."Beskraj".Ni kraja ni pocetka...Mozda je ljudski mozak ogranicen pa jednostavno ne moze da shvati, ili je u pitanju nesto drugo.
A posto mi to neko vrijeme nije dalo mira, odlucila sam da sebi prekratim muke, evo ovako- jednostavno nema smisla da razmisljam o tome, jer necu moci nikako da shvatim, pa sam svemu tome nasla neki "svoj" pocetak i kraj.Da se pretvaram da beskonacnost nije vazna, i da mjerilo pocetka i kraja vremena, bude neka pojava koja traje duze od od ostalih koje u tom trenu postoje i tako ih vremenski povezuje sa mnogim drugim...Kako lose objasnjavam o.O
Uglavnom, ovo se vise odnosi na vrijeme, nego na prostor...
Nymphadora
Nymphadora
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1206
Ženski Lav Godina : 31
Datum upisa : 09.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od amaranth Pet Jan 21, 2011 10:41 am

Pre par dana sam gledala neki animirani film, ceo svet je predstavljen kao trunak prasine na nekom cvetiću u nekom sasvim drugom svetu.
Prestravila me pomisao da je možda stvarno tako, jer, kako bi mi to mogli znati.
Ponekad mi se pomisao da je svemir beskonačan čini zanimljivom, pa onda razmišljam, maštarim o tome šta se sve u njemu nalazi, gde se ustvari mi to nalazimo.
Ponekad me prestravi misao o beskonačnosti jer se osetim uznemirujuće sićušnom.
Pa opet... I mogu i ne mogu da shvatim tu beskonačnost.
Uh... :jj: Izgubih se totalno. :mtj:


‎"Where is the wonder where's the awe?
Where are the sleepless nights I used to live for?"
amaranth
amaranth
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1943
Ženski Škorpija Godina : 34
Lokacija : Druga zvezda levo od Meseca
Datum upisa : 26.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od hermina Čet Apr 07, 2011 3:41 am

Pa po analogiji sa dosadašnjim pojavama u prirodi....

Da počnem od sebe kao predstavnuika živih bića. Sastavljena od ćelija. A ćelije od molekula. Molekuli od atoma. Atomi od: protona, neutrona i elektrona. A oni od još sitnijih čestica. I ko zna koliko još sitnijih.
A ono šta je iznad mene je planeta Zemlja. Iznad planeta: galaksije.

Ko kaže da nema još toliko nivoa iznad nas? Da li to što ih ne možemo videti, znači da je ostalo beskraj?
Da, verujem da je to beskrajno mnogo za nas, ali svi sistemi u prirodi i svemiru su donekle ograničeni. Pa otkud toliko ograničenih sistema u neograničenom svemiru?


Ne plaši me ni ideja o neograničenosti, ali prosto više volim da mislim da sam deo nekog uređenog sistema (kome je manja šansa da se raspadne). :jj:
hermina
hermina
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 117
Ženski Lav Godina : 36
Lokacija : Neverland
Datum upisa : 25.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Ika Ned Maj 08, 2011 1:18 am

Brojevi su beskonacni. Masta je beskonacna. Ljudska glupost je beskonacna. Zasto ne bi i svemir bio ?


Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Troja Sub Jun 04, 2011 8:25 am

Still_dreaming :: Prosto je nepojmljivo to da svemir nema granicu, ali je isto tako nepojmljivo da to što ima granicu nije smešteno u nešto drugo pa mi nekako dođe realnije da je bezgraničan. Što je opet strašna pomisao. A mi samo jedna beznačajna tačka... Rolling Eyes Već mi nije baš najbolje u glavi od same pomisli.

Mislim da si ti ovdje, Still, ukazao na ono sto je za ljudski um uznemiravajuce i porazavajuce kada razmisljaju o ovom problemu. To nije beskonacnost svemira, nego sicusnost, beznacajnost i prolaznost ljudskih bica, koja jos vise postaje ocigledna kada se uporedi sa vjecnoscu i beskrajem svemira.

Kao djevojcica voljela sam naucnu fantastiku tipa "Zvjezdanih staza" i voljela da zamisljam da ce dok ja porastem putovanje sa planete na planetu biti stvarnost. Svemir sam zamisljala, i jos uvijek ga zamisljam, kao beskraj. To me nije nikada uznemiravalo, ali me cini pomalo tuznom pomisao da mi nikada necemo moci putovati i istrazivati njegove udaljene kutke.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16896
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od ThePoet Pet Nov 23, 2012 1:23 pm

U jednoj naučno-zabavnoj emisiji jedan naučnik iz CERN-a je, na pitanje gde je centar svemira, odgovorio da on nema centar. Da je, prema teoriji Velikog Praska, svemir krenuo da se širi i da se širi i dalje u svim pravcima.

Dosta sam i razmišljao o ovome, ali sam i dosta čitao. Postoje mnoge teorije. Jedna od njih, govori o preslikavanju svemira. Tj. svemir nije beskonačan ali se u raznim dimenzijama preslikava, te nam deluje da nema kraj. Međutim, teorija koju podržava većina naučnika jeste da je svemir beskrajan.

Ljudima je to strano najviše zbog toga što nam je teško da pojmimo da je naša planeta samo jedan nebitan deo nečega čemu se ne može uhvatiti ni početak ni kraj. Mi volimo da mislimo da smo odabrani, a i ne uklapa se u verska shvatanja gde je Zemlja (pa samim tim i čovek) centar svemira.

Za sad to pitanje deluje nedokučivo. Jer, ako je sve nastalo iz Velikog Praska, pre toga je moralo da postoji Ništa. A i to Ništa ako postoji bez ičeg drugog postaje Nešto. Šta je bilo to nešto? I kako Ništa može da postoji? I šta je iniciralo Veliki Prasak? O tome se sada i izvode eksperimenti u naučnom institutu CERN. Oni su skoro objavili otkriće Božje čestice - čestice iz koje je sve nastalo. Nije mi to baš najjasnije, tako da neću pokušavati ni da objasnim.

Ako je svemir nastao ni iz čega, šta ga sprečava da opet postane Ništa? Ništa ga ne sprečava. A to je strašna misao.

Ako se svemir širi beskonačno mnogo, on mora u nečemu da se širi. Šta je to nešto? Kuda se širi? Sve je to previše apstraktno. Ne verujem da će naučnici skoro otkriti sve tajne svemira, ako ih ikad i otkriju.

Meni samom je lakše ako o tome ne razmišljam i ako samo prihvatim svoje postojanje. Opet, ne želim ni da mislim da sam samo posledica nekih tamo čestica koje su se sudarile. Mada, ko zna?

Ipak, često počnem o tome da razmišljam nenadano i nikada ne znam do kakvog zaključka sam došao. Obično ni do kakvog.

Mislim da nismo ni dovoljno informisani o ovoj temi. Smatram da naučnici znaju mnogo više nego što zna običan čovek. A običan čovek nema vremena da se bavi takvim stvarima. Radije bira da živi nego da uči o životu.


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Liza_N. Sub Sep 07, 2013 10:29 am

Mislim da ljudi teško dožive smrt neke bliske osobe baš zato što nikako da naviknemo na kraj, iako nam je iskustveno poznat. A ako ne možemo da prihvatimo i razumemo nešto što nam je tako dobro poznato, kako da razumemo beskrajnost - nešto što nikada nismo doživeli? Ja, bar, ne mogu.


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Ivana_ Pet Apr 11, 2014 4:24 am

Beskraj je izuzetan pojam. Ne znam zašto bi nekoga plašio.
Za mene to znači SLOBODA.
Mada opet - ljudi. :D Ta divna stvorenja.  :jeeeej:  Ljudi ograniče sve. Ne umeju da postoje izvan ma kakvih granica. Jer su tako izgubljeni i rasuti. Jedna vrsta ljudi pak (''od onih sa znakom'' kako bi ih nazvao Hesse) večito obitava u tim poljima. I pati. Duboko, istinski, konstantno pati budući da zamišlja i sebi predstavlja više no što ljudski um može da ponese.
Mene lično plaši kraj. Iskreno ga prezirem.


She was one of the few souls that made me wonder: What it was to LIVE?
                           
Ivana_
Ivana_
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3079
Ženski Jarac Godina : 36
Lokacija : Zvezdana prašina
Datum upisa : 11.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Dafne Sub Jul 05, 2014 1:03 pm

Za mene beskraj predstavlja nepregledno more univerzuma.Hiljade nebeskih tela, zvezda, sunaca, kometa koje počivaju u tom nepreglednom prostoru.
I verujem da nema kraja, ograničenja.Da postoji jedna snažna sila koja nadgleda svoju kreaciju.Verujem i da sam ja delić tog univerzuma, koja je odlučila da postane svesna sama sebe.
Dafne
Dafne
Istraživač
Istraživač

Broj poruka : 157
Ženski Lokacija : Universe
Datum upisa : 27.04.2014

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od male Ned Jul 06, 2014 5:39 am

Lepo je rekao Ajnštajn:
"Ljudska glupost i svemir su beskonačni, ali za ovo drugo nisam siguran." Mad
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Beskraj Empty Re: Beskraj

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu