Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kako odlučujemo?

5 posters

Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Kako odlučujemo?

Počalji od Still_dreaming Sub Feb 11, 2012 1:29 am


U životu ima toliko bitnih odluka koje moramo doneti i moramo biti svesni da smo samo mi odgovorni za njih. Ali postoji pitanje ‚‚čime odlučujemo?'' ili ‚‚kako odlučujemo?'' tj. koji faktori utiču na naše odlučivanje? Dešava se da pogrešimo sa odlukom, a proveli smo dane, mesece razmišljajući o tome. Ipak, pogrešili smo. Opet, ne radi se samo o velikim odlukama, nego o odlukama uopšte - poseta zubaru - danas ili sutra ili sledeće nedelje, krenuti sa učenjem danas ili odmarati još malo itd. Pitanje je šta to učini da se odlučimo za jednu od opcija?


Da li odlučujemo razumom ili ‚‚pritisnuti'' osećanjima?
Tj. da li smo uvek sigurni da je razum odlučio, a ne neko naše trenutno raspoloženje ili bilo koji drugi faktor koji nema veze sa razumom?

Npr. sedimo u hladu u bašti i pijemo nešto osvežavajuće, dok nas čeka hrpa posla, svesni smo da nam je ostalo malo vremena, ali mi odlučujemo da ga ostavimo za sutra. Da li je u tom slučaju razum odlučio? Nije, odlučilo je osećanje.
A nisu sve situacije ovako očigledne. Nekada smo sigurni da smo odlučili razumom, a u stvari nismo svesni da je presudio neki osećaj (spoljašnja draž) koji smo imali u tom trenutku.

Dakle, pitanje je uopšteno i odnosi se ne samo na vaše odluke, nego na odluke ljudi uopšte. Kako ljudi odlučuju? Kako odluke odnosimo? Šta najviše utiče na njih?
Razum?
Trenutna osećanja?
Ili njihov spoj?
Ako je spoj, koliko donošenje odluke zavisi od realnih okolnosti, a koliko od subjektivnog osećanja?



*Ovo nije ista tema kao Razum ili emocije? - zahteva drugačiji odgovor. U ovoj temi o sebi možete pisati samo kao o primeru na osnovu koga ste doneli nekakav zaključak.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od enigma_ Sre Feb 15, 2012 8:14 am

Mislim da malo ljudi odlučuju razumom, bar ove što ja znam.
Emocije su presudne za većinu odluka.
Ono malo što znam a odlučuju razumom su najpre uspešni skoro na svim poljima u svom životu i samo oni znaju kako su isplivali, odoleli mnogim iskušenjima i posvetili se "tom" zdravom razumu, koji ih je vodio kroz život.Sad koliko su srećni, to niko ne zna, jer na njihov licu ne piše ništa.
Ni jednog mometa nisam pomislila da ljudi koje vode kroz život emocije, nemaju zdrav razum, naprotiv, više mi "leže" ti ljudi, jer su uvek puni ljubavi :)
Ljudi koji odlučuju razumom i emocijama, su uspešni, srećni i topli ljudi, za njih se "lepim"kao čičak, jer mnogo toga sam naučila od njih.
Dok one koje isključivo vodi razum i samo razum, sa njima sam na distanciji. Proračunati su, spremni na sve, nemaju emocije, izgube ih vremenom i onda su prazni.

(valjda nisam 'omašila temu :sorry: )
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Troja Pet Feb 24, 2012 12:53 am

Znam ljude koji pripadaju i jednoj i drugoj kategoriji. Mislim da je enigma u pravu kada kaze da su ljudi koji se vode samo razumom cesto uspjesni, ali hladni i proracunati (mada i medju njima ima finih ljudi). Nisu samo ambicije to sto nekada ljude tjera da se rukovode razumom. U pitanju mogu biti i losa iskustva koja su imali u zivotu kada su dopustili da njima rukovode emocije, pa su se razocarali. Takvi bjeze od emocija iz straha da im se lose iskustvo ne ponovi. To je sa jedne strane dobro jer ih zaista cuva od negativnih iskustava, ali sa druge strane neki od njih naprosto zaborave da zive zivot i prodju kroz njega, a da nisu iskusili mnoge zivotne radosti koje su zahtijevale odredjenu dozu rizika da budu povrijedjeni.

Ja bih rekla da se ja rukovodim i jednim i drugim. Objektivne zivotne okolnosti igraju glavnu ulogu u mom donosenju vaznih zivotnih odluka, ali se za neke sitnije stvari znam povesti za nekim trenutnim osjecanjem. Tako sam jednom dala veliku svotu novca nekome na poklon bas u trenutku kada smo ja i suprug tek kupili auto i bili malo otanjili sa parama, sto i nije bilo bas najmudrije, ali sam ja zeljela da to ucinim u tom trenutku, ma koliko bilo iracionalno.

Ljudi koji su se tek zaljubili vjerovatno se vise rukovode emocijama. Njima se cini da je zivot vrlo lijep i sve gledaju kroz ruzicaste naocari. Dakle, njihovo vidjenje svijeta je vise subjektivno, nego objektivno. To nekada vodi u probleme, ali ko od nas ne bi volio biti zaljubljen :jj: ?
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Still_dreaming Pet Feb 24, 2012 1:06 am


Svi odlučijemo emocijama. Čak i oni kod kojih razum donese konačan sud, odlučuju emocijama. Da bi neko nešto uradio, mora biti motivisan za to. Motivacija potiče iz emocija. Kad se oni ‚‚obdareni razumnim postupanjem'' nađu pred dva rešenja od kojih su oba podjednako dobra, neće odlučiti razumom. Možda su u hodniku čuli razgovor nekog drugog o nečemu desetom i to je ostavilo utisak na njih, pa su se onda pod utiskom (koji je nevezan za za data rešenja) odlučili za jedno.

Dakle, čak i kod ljudi koji izgledaju kao da u svakoj situaciji postupaju razumom, emocije podstiču dosta toga.

O tome se radi u ovoj temi. Pokušaj generalizovanja, ako je ono moguće, a mislim da u ovom slučaju jeste. Misli li neko suprotno?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Troja Pet Feb 24, 2012 1:51 am

Ja bih rekla da znam i neke ljude koji se prije svega rukovode interesom, a ne znam da li bismo to mogli nazvati emotivnim odlucivanjem. Kod njih se sve gleda kroz novac ili uticaj. Jedan posebno kritican primjerak ljudskog roda koji je takav je bio drugaciji (emotivan) samo kada je u pitanju njegov brat blizanac (jednojajcani). Sve ostale ljude tretira na slican nacin. Dobar je kada nekoga moze iskoristiti, samo nemoj da ocekujes od njega nikada nikakvu uslugu bez obzira koliko bi neko drugi na njegovom mjestu mislio da si ga zaduzio i bez obzira koliko ta usluga bila mala. Sta reci o takvima? Samo da ih je najbolje izbjegavati i da nije nikakvo cudo kada ne mogu naci partnera.

Ovo mi je dalo ideju i da postavim interesantno pitanje - da li se ljubav prema novcu moze smatrati emocijom? Dakle, kada je neko slican gore navedenom primjeru, da li biste rekli da je njegovo ponasanje takodje rukovodjeno emocijom, mada emocijom druge prirode?

Ja ne bih. :jj:
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Still_dreaming Pet Feb 24, 2012 3:32 am

Ne bih to nazvao ljubavlju prema novcu nego željom (što je emocija) za uspehom koji ta osoba poistovećuje sa količinom novca koji poseduje.

A i sam interes proističe iz iste emocije - želje za uspehom. Te osobe imaju kao dominantnu crtu potrebu da se osećaju izuzetnim, a cilj kome teže je način da se ta potreba dostigne. Površinskim gledanjem na stvari, to jeste čisti interes (koji bih i ja svrstao pod ‚‚razumski deo''), ali ako se zađe dublje u lične motive osobe (to da sve što radi - radi da bi bila zadovoljna sobom), onda je emocija opet koren ili izvor.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Troja Pet Feb 24, 2012 4:50 am

Ja mislim da je to ipak preveliko relativiziranje stvari i da ambicija ide ruku pod ruku sa razumom, dakle spada u nesto sasvim drugo. Osoba koju sam navela kao primjer je u stvari vrlo skromnih sposobnosti i ne bih uopste mogla da kazem da je uspjesan. Ono sto bih mogla da kazem je da je u poredjenju sa svojim sposobnostima i karakterom dobro prosao u zivotu sto se tice materijalnog. Za mene je on primjer broj jedan osobe koja se rukovodi iskljucivo mozgom, i da bratu nije pomogao da kupi stan ne bih ni u snu pomislila da uopste ima srce ili bilo koje plemenito osjecanje. To je jedina dobra stvar koju ja znam da je ucinio u zivotu.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16899
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Still_dreaming Sub Feb 25, 2012 11:24 pm

Troja, hoćeš da kažeš da postoje stvari / oblasti u kojima emocije nemaju apsolutno nikakvog udela?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od ThePoet Uto Okt 30, 2012 11:20 am

Ja smatram da tu postoji večita borba između razuma i emocija. Nekad ljudi idu potpuno protiv svojih emocija. Recimo, neko upisuje Pravni fakultet samo zato što smatra da će mu doneti više novca, a želeo bi da se bavi novinarstvom. Tu mi deluje da razum ima više udela. Emocije jesu glavni ljudski pokretači, ali često umeju biti i pravi okovi.

Tu je i intuicija. Neki joj veruju, neki ne, ali je činjenica da je svi imamo. Često se desi da nešto uradimo zato što nam se ‚‚javilo" da tako treba iako se to kosi sa svime što nam nalaže razum. Umemo često da budemo u pravu kada poslušamo intuiciju.

Ne bih voleo da generalizujem i odaberem samo jednu opciju koja je glavni pokretač našeg delovanja i koja najviše utiče na naše izbore u životu. Smatram da i razum i emocije tu imaju bitnu ulogu i treba znati kad pustiti da prevlada jedno, a kad drugo. Onaj ko to ume, taj i pravi uvek dobre izbore u životu.


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Liza_N. Uto Maj 21, 2013 8:05 am

Ponekad mi se čini da odlučujem na osnovu trenutno zatečenog stanja i tuđih očekivanja. Ne želim da držim privatne časove, ali, ovo je dete naše komšinice/kume/prijateljice koja nas je jednom zadužila...
Ne znam da li tada uključujem razum ili osećanja, ali radim nešto što ne želim. I mislim da odlučujem prečesto oslanjajući se na razum, samo zato što me je strah da se prepustim.


Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kako odlučujemo? Empty Re: Kako odlučujemo?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu