Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rabindranat Tagore

+4
lunja
alhemicarka
Majolina
Still_dreaming
8 posters

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Rabindranat Tagore  - Page 2 Empty Re: Rabindranat Tagore

Počalji od Still_dreaming Pon Okt 14, 2013 9:21 pm

Vreme kada smo pesnike dočekivali kao filmske zvezde

Pre 85 godina Beograd je priredio veličanstven doček jednom - pesniku! Novine su pisale o njegovim šetnjama gradom, odlascima u restorane, govorima... Onako kako danas pišemo o filmskim zvezdama.

Rabindranat Tagore  - Page 2 38882610
Tagore je bio jedan od najznačajnijih ljudi svog doba: U društvu sa Gandijem

Hronike beleže da su uveče tog 14. novembra 1926. godine peroni na beogradskoj železničkoj stanici i okolne ulice bili prepuni naroda, i da je red morala da održava žandarmerija.

Veliki broj ljudi čekao je da vozom iz Zagreba stigne Rabindranat Tagore, indijski filozof i pesnik 1913. godine ovenčan Nobelovom nagradom za književnost. Kad je voz sa zakašnjenjem od 20 minuta stigao i kad se pojavio pesnik, usledila je erupcija oduševljenja!

Pesniku je prišla gospođa Mimi Velmar-Janković i predala mu, u znak dobrodošlice, veliki buket cveća, a on se na engleskom zahvalio za srdačan doček. Praćen frenetičnim klicanjem, zatim je ušao u auto i odvezao se u hotel “Palas” - gde je za njega i pratnju (dve ćerke, zet i unuka) bio rezervisan veliki apartman.

Tu je primao novinare, između ostalih mladog Predraga Milojevića iz ‚‚Politike” i Stanislava Vinavera, docnije poznatog književnika, koji je radio za ‚‚Vreme”, a pesnika je u tekstu oslovljavao sa ‚‚Majstore”.

Jugoslovenska sekcija PEN kluba je u “Srpskom kralju” priredila ručak za uglednog gosta, a on je te i sledeće večeri držao predavanja za građanstvo, u novom zdanju Univerziteta i na Kolarcu. Oba puta “okupio se ceo Beograd”, a bilo je i onih koji su ostali ispred da bar vide pesnika.

I onda se desio pravi skandal: ‚‚Čim se Tagore pojavio za katedrom”, izveštava ‚‚Vreme”, ‚‚nastao je oduševljen pljesak, ali se začulo i nekoliko zvižduka s galerije. Nekoliko dečaka je zviždalo Tagori, i prekidalo mu govor sa uzvicima ‘Dole Tagore!’, i ‘Živeo Gandi!’ U isto vreme poleteli su s galerije i letci u kojima se na engleskom i srpskom, pod potpisom Ljubomira Micića i Branka Ve Poljanskog, Tagore naziva najgorim imenima i saopštava mu se da je srpsko gostoljublje laž.”

Ovu akciju, očigledno, priredili su pripadnici avangardnog umetničkog pokreta okupljeni oko časopisa ‚‚Zenit”.

Rabindranat Tagore  - Page 2 38882710
Rabindaranat Tagore i Albert Ajnštajn


Izvor: Blic
-----------------------

Lepa vremena. :ahda:


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Rabindranat Tagore  - Page 2 Empty Re: Rabindranat Tagore

Počalji od ms.k Čet Avg 06, 2015 12:53 pm

Vraćaj se često i prožimlji me,
ljubljeni osjećaju vraćaj se i obuzimaj me -
kada se budi spomen na tijelo,
a stara žudnja ponovno krvlju struji,
kada se usne i put prisjećaju,
i ćute ruke kao da opet tiču.
Vraćaj se često i prožimaj me noću,
kada se usne i put prisjećaju...
ms.k
ms.k
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 3752
Ženski Datum upisa : 20.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Rabindranat Tagore  - Page 2 Empty Re: Rabindranat Tagore

Počalji od ms.k Pon Avg 10, 2015 1:12 pm


Hvalio sam se medju ljudima da Te poznajem. Vide Tvoj lik u svim mojim delima. Dolaze i pitaju me: "Gde je?" Ne znam šta da im odgovorim. Kažem im: "Ne mogu vam reći." Oni me kore i odlaze sa podsmehom. Ti ostaješ, smešeći se.
Sve što sam znao o Tebi stavio sam u trajne pesme. Tajna je izbila iz mog srca. Oni dolaze i pitaju me: "Kaži nam smisao?" Ne znam šta da im odgovorim. Kažem im ko će im poznavati smisao!" Oni se smeju i odlaze s podsmehom. Ti ostaješ, smešeći se.
ms.k
ms.k
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 3752
Ženski Datum upisa : 20.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Rabindranat Tagore  - Page 2 Empty Re: Rabindranat Tagore

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu