Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prijateljstva iz interesa

+5
Dora_Mar
ces@ric@
Catwoman
nexstosic
f-lady
9 posters

Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Prijateljstva iz interesa

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 9:17 am


Sve je više iskrivljenih slika ljudske iskrenosti koja se odražava na sva njihova dela. Prijatelji iz koristi, prijatelji iz interesa? Šta se dešava kada je neko u dobrim odnosima sa Vama samo zato što mu možete koristiti ili to već radite?
Da li ovo zapravo zovemo prijateljstvom kao kompromisom za pravi naziv ovih odnosa ili su se ljudi toliko promenili i toliko izgubili onih pravih vrednosti da to zaista jeste prijateljstvo?
Jeste li imali sličnih iskustava? Da li ste se ikada pretvarali da ste nekome prijatelj jer ste znali da Vam može koristiti? Da li Vas je ikada neko ovako koristio? Šta je zapravo razlog svega ovoga? Vreme u kome živimo, vreme koje nam fali dok gledamo na sat racunajući obaveze, hronično nezadovoljstvo uslovljeno mnogim dešavanjima u državi već duže... Šta?


f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 9:24 am

ni po koju cenu se ne bih družio sa bilo kim kome je stalo samo do koristi. Takve osobe se uvek otkriju u pravom svetlu i nisu poželjne. Ljudi apsolutno ne cene više ljude kao ljude, već kao sredstva za ostvarivanje svojih ciljeva. Jednom sam, dok sam čekao prevoz čuo razgovor cure i dečka (možda stariji od mene za najviše 4-5godina). Ona mu je ladno rekla: "E, imaš li 300 evra da mi daš?" Da sam bio na njegovom mestu, iz momenta bih je katapultirao na suprotnu stranu bulevara.
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Catwoman Ned Apr 04, 2010 9:27 am

Evo ja na primer. Imam najboljeg druga i stalno ga iskoriscavam, a on to nema pojma. Kaze mi da nisam sposobna za tako nesto. Ja njemu kazem kad ga iskoristim, a on ne vidi. Sva sreca pa nije ovde da procita... :buahahhaha: :buahahhaha: :buahahhaha:
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od nexstosic Ned Apr 04, 2010 9:34 am

ah Keti Kiti. ti si baš kvarna nešto u poslednje vreme. :D:
šaljivdžijko mali što si kvarna. uhhhh, mjau. smajli-11_2_104.gif
nexstosic
nexstosic
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1444
Muški Ovan Godina : 35
Lokacija : Beograd, Vranje
Datum upisa : 05.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 9:39 am

Vratite se temi. Al' kada vec moram da ostavim post, ako je neko od vas dvoje raspolozen da nam opise ta mala bezazlena iskoristavanja nasih prijatelja? :):

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Catwoman Ned Apr 04, 2010 9:42 am

Salu na stranu. Takvi ljudi mi nece nikada biti jasni. Ne razumem, kakav je to interes? Sta, kao, placa mi pice, vozi me u dobrim kolima? Sta... To se ne moze nazvati prijateljstvom jer osoba samo zeli da bude vidjena u necijem drustvu, da se kaze da je faca. Medjutim, takvi ljudi i ne primecuju da gube vreme na gluposti. Takvo prijateljstvo nikome nije dobro donelo i kad tad se zavrsi dramaticno.
Hvala Bogu, nikada nisam bila i necu da budem takva. I bas zbog toga mislim da mi je Bog podario onakve prijatelje kakve zasluzujem-postene.
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od f-lady Ned Apr 04, 2010 9:45 am


Bojim se da niste shvatili temu lepo. Moze i to, ali to je vise u vezama i to mozemo nazvati "sponzorskim odnosima", ovde su u pitanju prijateljstva, ako se to tako moze nazvati.


f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Catwoman Ned Apr 04, 2010 9:48 am

Pa i to je neki vid sponzorstva... Sve ti je to, draga moja, sponzorstvo. Zasto se druze iz interesa ako ne zele nesto da dobiju?
Najprostiji primer iskoriscavanja: Imala sam druga u srednjoj koji se nije druzio nista nesto posebno sa mnom, ali kada je trebalo da se pokazuje nesto, da se prepisuje, onda sam mu "najbolja drugarica". Ne kazem da ne treba pomoci ljudima, ali me je ponekad to nerviralo sto se vidi da izvestaceno prica, ulizuje se bukvalno samo da bi mu neko drugi zavrsio posao.
Catwoman
Catwoman
Član za primer
Član za primer

Broj poruka : 1450
Ženski Strelac Godina : 33
Datum upisa : 17.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od ces@ric@ Ned Okt 24, 2010 7:13 am

Citav zivot trazim osobu koja ce mi bezuslovno drzati ledja i kad nisam sasvim u pravu. Koja ce stati uz mene bez da je molim, jer ce smatrati to ispravnim. Kad tu potrebu osjetim kod drugih, odlucim da im je pruzim. Nazalost, to neki ljudi osjete i u potpunosti iskoriste. Banalan primjer je ovdje na netu, ima osoba koje se nazivaju mojim prijateljima, privatno brane svaki moj stav, podrzavaju me i kad zatreba tek onako usput "hajde me ondje podrzi". No, kad se ista rasprava koju smo vodili na private povede javno, oni su prvi koji ce me napasti. No, zato su prethodno iskoristili i bili podrzani kad je trebalo.

Nekad znam biti vrlo bezobrazna kad to prepoznam kod nekog. Ne javljas se, ne pitas kako sam, ne pozivas nigdje, ali uvijek si tu kad ti nesto zatreba, da redovno podsjetis kako si ti ustvari dobar prijatelj koji nije imao vremena zadnjih par mjeseci da te upita za zdravlje, ali sad eto ima. Naravno, ne prodje ni 10 minuta, saznas pravi razlog zasto ti se odjednom obraca: Ili da i njega u necem podrzis, ili da mu posudis kakvu knjigu za faks ili nesto drugo. sad vec znam ko su ti, pa im onako drsko odmah poslije njihovg "Cao, kako si, sta ima?" odgovorim "Cao, evo zivi se. Sta si trebao?"


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Dora_Mar Sre Jan 12, 2011 2:14 am

U takvoj situaciji treba biti svjestan da ti takva osoba nije prijatelj!Ti njoj nisi potreban kao prijatelj,a ako imas i malo mozga i ponosa nije ni ona tebi!Nazalost ima ljudi koji zarad tog `prijateljstva` bi bili neko ko bi dopustao da ga iskoriscavaju i prave budalu od njega.Ja licno bih radije bila sama nego da...
Treba pomoci,naravno,kome god treba pomoc,ali ne po cijenu toga da sluzis kao otirac.
Dora_Mar
Dora_Mar
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 2926
Ženski Vodolija Godina : 32
Lokacija : negdje...
Datum upisa : 17.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Troja Pet Mar 11, 2011 4:40 am

Znalo mi se desavati da uvijek ja budem ta koja trosi vise para na provod od jedne drugarice. Dok bih mislila da je to zbog toga sto sam imala vise para nekako sam i gutala, ali kada se situacija promijenila, a ona i dalje ocekivala da ja placam samo sam je otkacila. Ja sam joj se donekle revansirala tim sto sam nekoliko puta izasla sa njom samo zato sto nisam imala drugo drustvo, a onda se i u potpunosti prestala druziti sa njom.

Slicno, mada na neki nacin razlicito, iskustvo sam imala sa drugaricom kojoj sam cesto cuvala sina dok je ona radila. Kasnije je prorijedila nase susrete kada su joj stigli neki prijatelji iz mladjih dana, pa sam shvatila da mi nikada nije ni bila iskren prijatelj, nego joj je samo trebala dadilja.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od ThePoet Uto Nov 27, 2012 4:57 am

Skoro sam imao sličan slučaj na fakultetu. Imam jednu grupicu prijatelja s kojom se najviše družim, s kojom sam na svim predavanjima, s kojom delim sve informacije koje imam i od kojih dobijam sve što ne uspem sam da postignem. Međutim, početkom ove godine, shvatili smo da jedna koleginica nije baš toliko darežljiva, a da se, nasuprot tome, ne libi da bilo šta traži i uzme od nas. To se oslikalo kroz nekoliko primera i postalo je i više nego primetno. Zbog toga smo počeli da joj ne dajemo beleške koje sakupimo, ali isto tako ni od nje ništa nismo tražili. Skoro je izjavila kako je neka drugarica iz rodnog mesta zove u toku ispitnog roka da joj pokazuje nešto iz gramatike engleskog, a ona ne može da joj pomogne, jer od toga ‚‚nema nikakve koristi"! :krstivoje:
Kad je to izgovorila bilo je jasno da će i nas odbaciti čim ne bude mogla da izvuče nekakvu korist. Zbog toga je druženje s njom smanjeno. Nije meni problem da bilo kome dam svoje beleške ili nešto slično, niti mi treba dati odmah nešto zauzvrat, ali ako ja stalno nekog snabdevam onim na čemu se proveo sate i sate rada, onda očekujem da se i meni pomogne kad mi pomoć zatreba. Od nje to sigurno neću dobiti.

Prijateljstva iz koristi postoje, neminovno, samo ja imam problem s ovom rečju ‚‚prijateljstvo". Ja bih to nazvao saradnjom. Usluga za uslugu. I to je okej. Ali ne može se neko takav nazvati prijateljem. Prijatelj je neko ko je tu bez obzira na sve. Ko te podržava i bodri, ali i ko ti se suprotstavi kad misli da nisi u pravu. Neko ko će ti pomoći, a da, pritom, ne očekuje da mu odmah vratiš.

I što rekao Dostojevski: ‚‚Ako pri svakoj prijateljskoj usluzi odmah misliš na zahvalnost, onda nisi darovao, već prodao."

Mada, smatram da se društvo jeste izmenilo toliko da se danas prijateljstvo pomalo shvata kao vid odnosa ‚‚usluga za uslugu". Meni je tih ljudi žao. Oni, zapravo, prijatelja nemaju. Imaju samo dosta ‚‚poslovnih saradnika".


najukusnija je sirova misao
ThePoet
ThePoet
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6720
Muški Devica Godina : 32
Datum upisa : 23.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od enigma_ Sub Apr 13, 2013 12:19 pm

Nažalost život je takav.Ratko ko nema loše iskustvo i osećaj gorčine u ustima, jer je nekome verovao, no taj neko je bio samo tu dok ima interesa.
Mnoge ljude sam doživljavala kao prijatelje i to je uvek trajalo dok sam im trebala.
Skoro sam se razočarala u jednu ženicu, nisam je doživljavala kao nekog prijatelja, jer za toliko sam iskusna da prijatelj može biti samo jedan, koji je bezuslovni,al jesam je doživljavala kao dobru drugaricu.
Par godina je mlađa od mene, ali ima male klince.Znamo se nekih dvadesetak godina i često smo umele da popijemo kafu zajedno, zasednemo negde i bukvalno odmaramo od svega i svih oko nas.
Zna ona koliko sam ja odgovorna oko dece i pitala me da joj ponekad pripazim klince dok dođe s posla.
Rado sam prihvatila i bukvalno uživala sa klincima.
Svaki dan sam ih čuvala po par sati. Kad mi je ponudila novac, uvredila sam se, jer ja obožavam Mašu i Mišu (blizanci).
Sinoć sam ih srela. Obradovala se, jer ih dugo nisam videla, obrdadovala se i njihovoj majci. Deca su mi prišla, pozdravila se, a ona ne.
Pitala me kako sam i zašto šetam kuče umesto unučeta.
Zanemela sam na momenat i rekla joj da nemam unuče još uvek,a Mrvica je Sandricina i ja jako volim tu kucu.
Pogledala me sa neke meni nepoznate visine i rekla mi da nije očekivala od mene da ću ikada šetati "džukelu" napolju.
Deca su je opomenula, no ona ih cimnula i naredničkim tonom im rekla da ulaze u auto i čekaju je.
Nasmejala sam se kiselo i rekla joj da to nije džukela i zamolila je da se skloni da ja prođem.

Dok sam bila napolju,a bila sam nekih dva sata, setila sam se svega, pa čak i onoga kad sam joj pomagala da se pakuje kad se selila.
Kad se odselila u početku viđale smo se često, posle je to ređe bilo, ali često smo se čule telefonom. Svaki njen problem je bio i moj.Dok moj je bio samo moj, čak nisam ni iznosila neke ssvoje problemčiće, jer imam ja moju Žaklinu, koja je meni sve,a i ja njoj.Ova ženica je bila sama u novoj sredini,znala je mene i zaista kad se dodselila u kraju obradovala se, kao i ja.

No, ja sam njoj samo trebala i bila uvek tu skoro za sve.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Dionis Sre Jun 17, 2015 1:35 am

Da, svi smo nekad imali nekog prijatelja koji se sa nama družio iz koristi. Nekad su to krupne stvari, ali obično su male stvari i usluge koje retko ko vidi u takvom svetlu u tom trenutku. U početku bivaju zahvaljivanja dok ne prerastu u očekivanja i nešto podrazumevano, obavezno. Najgore u svemu tome je što ljudi nemaju bar samopoštovanja ili bi bar lepo rekli šta im treba, zbog čega se vrzmaju, pa možda bi i našli neki zajednički jezik. Usluga za uslugu, i to je nekad ok, kao što već reče neko gore. Nisam nikad izigravao žrtvu u takvim prijateljstvima jer čim počnem nešto da trpim znači da nešto ne funkcioniše. Sve to se može raspraviti ukoliko druga strana želi, ukoliko ne želi, što je češći slučaj,  sve je jasno...mada, i sve to, ima svoju cenu ali i dobitak. Živimo u doba trivijalnosti, oportunizma, i takve stvari će se stalno događati. Ipak, ako neko sve to vidi i nema snage da se suoči sa celom situacijom nije mi onda samo problem do te osobe koja se druži iz interesa.
Dionis
Dionis
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 24
Muški Datum upisa : 14.06.2015

Nazad na vrh Ići dole

Prijateljstva iz interesa Empty Re: Prijateljstva iz interesa

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu