Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cilj opravdava sredstva?

+3
enigma_
f-lady
Still_dreaming
7 posters

Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Cilj opravdava sredstva?

Počalji od Still_dreaming Sub Maj 15, 2010 6:07 am

Knjiga ''Vladar'', Nikoloa Makijavelija, napisana je kao uputstvo za način kojim treba vladati državom, opisujući razne stvari unutar politike i vlade. On opisuje šta čini snažnog vladara, te pravi direktnu zavisnost između moći vladara i snage vladavine. U ovoj knjizi, Makijaveli tvrdi da su etika i politika dve sasvim različite (i donekle suprotne) stvari, da se etika treba zanemariti da bi vladavina bila uspešna, tj. da bi se stvorio uspešan politički sistem.

Država, kako su učili stari Grci, treba da izražava opšte dobro, da reprodukuje samo vrlinu. Makijaveli je uvideo da je to laž, obmana, predanje, te da se država uvek manifestuje kao izraz i sredstvo egoističke volje samog vladara. Međutim, ona je po svojoj anatomiji sfera moći. Ta moć je instrumentalizovana i samo je sredstvo u rukama vladara.

Makijaveli uviđa da je istorija svih oblika državnosti bila prevashodno istorija manipulacije, instrumentalizacije, hegemonije, ekspanzije, pa dolazi do određenja jedne nove discipline, političke antropologije, čija je osnova da je čovek sredstvo za drugog čoveka, a ne njegov cilj, ne njegov koren.

Uočio je da su u političkoj sferi dozvoljena sva sredstva za realizaciju političkog cilja, a na ovaj način sama politika kao izraz života, u suprotnosti je sa univerzalnim, etičkim principima. Prema Makijaveliju, politika, država ne proizvodi vrlinu, nego upravo njenu negaciju. Međutim, zvanično u sferi politike i države uvek se postuliraju univerzalni, krajnji ciljevi, koji su moralno i etički obojeni. Ali, ako su dozvoljena sva sredstva za realizaciju tih ciljeva, onda se postavlja jedno fundamentalno pitanje: „Da li se varvarskim sredstvima, metodama koji su ahumanog karaktera može ostvariti humani cilj?“

Iz ovoga se može izvesti zaključak, da su u političkoj sferi sredstva u sukobu sa humanim ciljevima. Ovo gledište u političkoj teoriji, da su sva sredstva dopuštena u realizaciji datog cilja se definiše kao Makijavelizam. Ovakvo određenje politike o kojem je pisao Makijaveli početkom 16. veka predstavlja našu savremenost. Da cilj opravdava sredstva, da ko nije sa nama taj je protiv nas, predstavlja jednu bitnu odliku totalitarnih sistema, nacizma na zapadu, staljinizma na istoku u 20. veku.

Danas se često upotrebljava rečenica ''cilj opravdava sredstva'', ali malo ko zna njeno izvorno značenje izvučeno iz konteksta Makijavelijevog ''Vladara''.
Živimo li u sistemu gde su na vrhu oni koji gaze preko svega da bi došli do svog cilja predstavljajući ga kao cilj za opštu dobrobit?
Tako dobro umotano, sa sve mašnom na vrhu, prodaju nam slične laži svaki put, a sve radi ''višeg cilja''...
Postoji li cilj toliko visok da zbog svog ostvarenja može opravdati sva sredstva?
Da li bi vi nekad ostavili etiku po strani samo da bi došli do određenog cilja?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od f-lady Pon Jun 28, 2010 11:11 am

Svecovek i nadcovek.
Raskoljnikov i Razumihin.
Napoleon?
Faraoni?

_____________________________
Napraviti sredstva koja ce stalozeno odbaciti sve sem ostvarenog cilja, zameniti aktivnu agresivnost za pasivnu i uspeh je ostvaren.
Nekada bi trebalo i agresivni da budemo na miran nacin.
Strpljiv, mudar i snalazljiv. Cilj pridje sam. Ne moramo, da zgazimo pola sveta, mozda ustane protiv nas.

f-lady
Odvažni član
Odvažni član

Broj poruka : 652
Ženski Lokacija : Beograd
Datum upisa : 25.03.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od enigma_ Uto Mar 29, 2011 10:07 am

Nikako cilj ne opravdava sredstvo. I, uzasno mi smeta kad se neko strogo drzi tog stava.Politricari su na sve spremni da bi opravdali svoj cilj.
Manipulisu svim i svacim, izivljavaju se nad neduznim narodom...zloupotreblavaju vlast..sve za 'dobrobit' naroda...
Mi smo sredstvo,za njihov cilj...Posvadjase nas, razdvojise nas, podelise nas, imamo zrtve, invalide..jer smo mi bili sredstvo za bolesne ciljeve politicara!
Ne mogu da ne spomenem kako vesto uvlace mlade (decu) da razmisljaju kao oni, i da ne prihavataju neke ljude, samo zato sto su za nijansu drugaciji od vecine, pocev od boje koze, do sexulane orjentacije.
To su tako organizovane 'grupe ljudi' od kojih se mnogi sklanjaju, jer su recimo imaju tamniji ten...ili drugacije svet gledaju.Politiku ne znam, ali znam neke koji mrze, ali mrze svakoga ko je malo drugaciji...i,dosta njih su u nekim kvazi politickim strankama,ili pripadaju nekim 'navijacima' koji sve jesu, samo nisu sportisti, tacnije navijaci!

Dalje...mnogim 'roditeljima' posle razvoda su deca sredstvo za njihove bolesne ciljeve... :( ..itd...

I, sto neko napisa na nekoj temi...Sledeci :)
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od Ika Ned Apr 03, 2011 1:53 am

Nikada ne bih isao do nekog cilja po svaku cenu... To nikako... Radije cu odustati od cilja nego zgaziti samog sebe.

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od Troja Ned Apr 03, 2011 4:28 am

Oni na vlasti ce uvijek donositi odluke koje ce prije svega odgovarati njima, a onda svima ostalima.

Ja sam se uvijek trudila da biram sredstva kojima cu doci do cilja, ali su se moji stavovi u tom pogledu malo promijenili vremenom. Kao vrlo mlada osoba sam tezila da budem samo dobra prema svima, ma kako mi oni uzvracali. Ako bi me razocaralo sto bih dobila zauzvrat od ljudi okretala sam im ledja i povlacila se u samocu. Vremenom sam zauzela stav da je bolje dati svakome po zasluzi. To znaci doslovno dok je neko dobar prema meni i ja sam dobra prema toj osobi. Sto me vise neko razocara, to cu vise modifikovati svoje ponasanje prema toj osobi. To je u praksi znacilo i da sam nekada morala da uradim nesto sto moze nauditi osobi koja me je konstantno razocaravala, ili cak ugrozavala moju egzistenciju.

Inace, mislim da neke vazne principe nisam nikada pogazila, i nekada se pitam da li bi bilo bolje da jesam. Mada mi se nekad digne kosa na glavi kada vidim kako neki drugi ljudi razmisljaju i sta sve njima tek padne na pamet da bi covjek mogao uraditi.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od enigma_ Uto Apr 19, 2011 6:01 am

U predhodom postu na ovoj temi, spomenula sam politicare...kojima smo mi sredtsvo za njihove ciljeve.
Danima cela Srbija je sredstvo za jedan cilj, a to su izbori u Srbiji.Gde se narodu nista ne obecava, a 'gest' te politicke stranke je tako nizak, da se svima sve smucilo.
Cela Srbija prati sta radi jedan covek, umire ili ne od gladi i uvlaci neke ljude (koji jesu nezadovoljni, kao i svi mi...)na najnizi nacin, jer koliko ljudi zaista ne jedu i ne piju io tako ga podrzavaju i nemaju medicinsku negu.

[/quote]Oni na vlasti ce uvijek donositi odluke koje ce prije svega odgovarati njima, a onda svima ostalima.[quote]

Da @Troja, ali uvek ide najpre preko neduznih gradjana.Tako da ni ti ciljevi, kojima se bave politicari, nikako ne opravdavaju sredstvo!
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od Troja Sub Jun 04, 2011 8:31 am

Draga enigma,

Ja i ne opravdavam politicare. Po meni su oni sebicni i grabezljivi ljudi koji uglavnom gledaju da zadovolje svoje uske interese, pa ako pri tom donesu i neku odluku koja ce biti dobra i za ostale utoliko bolje. Ali ne mislim da oni gube miran san brinuci o tome da li ce sin nekog konobara i cistacice imati dovoljno para za zivot. Tuzno, ali istinito. I mislim da bi svi politicari rekli da cilj i te kako opravdava sredstva.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16875
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od male Uto Jan 03, 2012 7:54 am

Still_dreaming ::Danas se često upotrebljava rečenica ''cilj opravdava sredstva'', ali malo ko zna njeno izvorno značenje izvučeno iz konteksta Makijavelijevog ''Vladara''.
Ja sam među "malo ko". Iz onolike knjige su izvukli 3 reči i mlataraju njima želeći da pokažu kako su načitani! :dum:
Still_dreaming ::
Živimo li u sistemu gde su na vrhu oni koji gaze preko svega da bi došli do svog cilja predstavljajući ga kao cilj za opštu dobrobit?
Tako je bilo od vajkada. Faraoni su pravili piramide za narod? Srednjevekovni vlastelini su pravili otvrđene gradove i kule da se narod skloni? :mad2:
Still_dreaming ::Postoji li cilj toliko visok da zbog svog ostvarenja može opravdati sva sredstva?
Postoji. Opstanak.
Still_dreaming ::
Da li bi vi nekad ostavili etiku po strani samo da bi došli do određenog cilja?
Postoje stvari važnije od etike. Porodica, recimo.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od ces@ric@ Uto Jan 03, 2012 12:26 pm

Ne mogu vjerovati, ali u potpunosti da se slozim sa maletom Surprised
Pocevsi od tih "sto mlataraju tim da pokazu da su nacitani" :buahahhaha: Ziva istina, pa do porodice, za koju bi vecina nas ostavila etiku po strani (ona manjina bi i onako, radi sebe :P)


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Cilj opravdava sredstva? Empty Re: Cilj opravdava sredstva?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu