Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dokumentarni film

+3
Ika
Liza_N.
polly88
7 posters

Zid :: Umetnost :: Film

Ići dole

Dokumentarni film Empty Dokumentarni film

Počalji od polly88 Uto Feb 15, 2011 6:18 am

Dokumentarni film se uz igrani, animirani i eksperimentalni film ubraja u filmske rodove. Za razliku od igranog filma (koji izmišlja stvarnost, tj. uljepšava je ili nagrđuje, čini je uzbudljivijom, strašnijom, drugačijom…), dokumentarni film prikazuje stvari kakve jesu.

Izraz dokumentarni film prvi put je 1926. godine upotrijebio britanski producent i redatelj John Grierson. Naziv je izveden od francuske riječi documentaire, koja se prvotno odnosila na putopisne filmove. Dokumentarni film, međutim, obuhvaća tematski i stilski različite filmove. Prikazuje stvarne ili istinite događaje, pojave i osobe u prirodnom okružju. Ipak, zbog načina snimanja i utjecaja autora, film preobražava zbilju pa nikad nije njezina jednostavna preslika. Radi uvjerljivosti, pri snimanju dokumentarca rabi se skrivena kamera, pri čemu sudionici nisu svjesni snimanja, pa se ponašaju prirodno, ili se s njima, uz vidljivu kameru, vodi razgovor (anketni, ispovjedni film). Snima se na mjestu događaja, izvan filmskog studija, a umjesto profesionalnih glumaca sudjeluju obični ljudi.


Najpoznatiji svjetski festivali dokumentarnog filma su IDFA u Amsterdamu, DOK u Leipzigu i Hot Docs u Torontu. Ondje se dodjeljuju najznačajnije nagrade pored američkog Oscara za najbolji dokumentarni film.

Gledate li dokumentarne filmove? Koje biste izdvojili i preporučili drugima?

polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Liza_N. Ned Mar 20, 2011 12:20 am

Volim dokumentarni film, mada ih ne gledam često pošto nisam u prilici. Za mene je dokumentarni film prvenstveno informacija, baš zato što je istinit i neulepšan.
Poslednji dokumentarac koji sam odgledala je ‚‚VJ Burma". Uopšte nisam znala (niti mi je palo na pamet da razmišljam o tome) kako neki narodi žive - kao narod Burme, šta je diktatorski, represivni režim, i kako se pojedini, slobodni novinari dovijaju i rizikuju da pravu istinu o Burmi pošalju u svet.



Always believe that something wonderful is about to happen...
Liza_N.
Liza_N.
Počasni član
Počasni član

Broj poruka : 2032
Ženski Datum upisa : 04.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Ika Sre Apr 13, 2011 3:55 pm

Volim dokumentarce o životinjama, prirodi, istraživanju svemira. givenheart
Evo nekih linkova...

Životinje


Priroda


Svemir

Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od pahuljica Pon Avg 15, 2011 10:24 pm

Dokumentarce gledam iskljucivo po preporukama, ako me tematika zanima... Jako su poucni, sadrze pregršt informacija, jedina mana je sto mogu biti subjektivni.

Srbi, narod koji nestaje


Černobilska katastrofa


Digitalni andjeo (Žig zveri)

(nisam bas mogla da pronadjem odgovarajuci snimak, ima 3 dela, treci nisam gledala, drugi je najbolji, i preporucujem da se samo on i odgleda)
pahuljica
pahuljica
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1675
Ženski Bik Godina : 32
Lokacija : ...u mašti...
Datum upisa : 17.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od polly88 Sre Sep 21, 2011 9:08 pm

Najviše volim dokumentarce o muzici jer na taj način puno toga saznam o temi koja me zanima. Jedini kojega se sjećam da sam pogledala u cjelosti, a da nije o muzici, bio je dokumentarac Michaela Moorea - "Sicko", o američkom zdravstvenom osiguranju. Odličan je, saznala sam puno toga i shvatila da život na "zapadu" i nije baš tako sjajan. Oni tamo zarađuju na nečemu što bi čovjeku trebalo biti najvažnije...

Zadnji koji sam pogledala je "Ritam rock plemena: Od Uragana do Urbana", dokumentarac Bernardina Modrića o povijesti riječke rock scene, koja je, po meni, pored vinkovačke, najbolja rock scena u Hrvatskoj. Odličan izbor muzike i sugovornika.



Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od polly88 Čet Sep 22, 2011 11:44 pm

Danas sam otkrila dokumentarna seriju "Rockovnik"; pogledala sam samo prvu epizodu, ali izgleda obećavajuće :) Evo postavljam samo tu epizodu, a ako nekoga bude zanimalo, može ostatak pronaći na YouTubeu!



Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od enigma_ Ned Nov 20, 2011 11:01 am

Dokumentarac koji meni daje mnoge odgovore na sve što se dešava ovde je film Težina lanaca
Kratak sadržaj filma :)



enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od pahuljica Ned Jan 08, 2012 10:46 pm



Teško, istinito, potresno i poučno...
pahuljica
pahuljica
Zaslužni član
Zaslužni član

Broj poruka : 1675
Ženski Bik Godina : 32
Lokacija : ...u mašti...
Datum upisa : 17.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od B.E.P. Ned Jan 08, 2012 11:14 pm

islo je davno na RTS-u.... Deca od papira se zvao dokumentarac u dva nastavka.... tuga je kakve se stvari desavaju oko nas....
B.E.P.
B.E.P.
Novajlija
Novajlija

Broj poruka : 16
Muški Datum upisa : 23.06.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od enigma_ Sre Feb 20, 2013 12:08 pm

Listam RTS (koji ne plaćam, je l' plaćam kablovsku) u nadi da ću naći neki poučan dokumentarac!

Jovana Memedovića gledam redovno, obilazi Srbiju, lepe su mu emisije.Teme njegovih emisija je u većinom Lov i ribolov, priroda i ljudi.

No ova nije takva, a i ja našla sad da je gledam girl_cray.gif



p.s. ako nije ovaj video za ovu temu, brišite :)

potpis "Karakondžula" Suspect
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Ika Pet Feb 22, 2013 6:17 am

Interesantan dokumentarac o evakuaciji Zemlje u slučaju neizbežne opasnosti... da li je moguće, pogledajte dokumentarac. :)


Ika
Zavisni član
Zavisni član

Broj poruka : 4253
Muški Lav Godina : 37
Lokacija : Beograd
Datum upisa : 09.03.2011

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od enigma_ Pet Mar 01, 2013 9:56 am

Već duže vreme razmišljam da l da postavim ovaj dokumentarac. Čak i sada se preispitujem, jer Psihijatria je tabu tema kod nas.
I da ne pogrešim. citiraću šta piše ispod dokumentarca.

Poprilično argumentovano iznošenje odredjenih činjenica u vezi psihijatrije.
Možda ćete biti šokirani a možda i ne jer ste odavno osetili da u celoj toj priči o bolestima i lekovima nešto gadno smrdi.
U svakom slučaju, ovo je jedan od onih dokumentaraca koji razotkrivaju mnogo toga prljavog, da je novac vodilja psihijatara, da je moral odavno pao belim mantilima te da su spremni na sve kako bi ga se dokopali pri tom ne mareći ni malo za one zbog kojih su tu gde jesu.
Dakle, dokumentarac je posvećen sistemu koji vlada unutar psihijatrijskog sistema. Ono što je otkriveno ovde nije nimalo slatko. Čast pojedincim

Psihijatrija Industrija Smrti ( Psychiatry Industry of Death )



Strava i užas šta nam rade!

enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od enigma_ Uto Apr 09, 2013 6:54 pm

Gandi






Malo podsećanje na istoriju mi baš prijalo noćas.
Lepo urađen dokumentarac.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od enigma_ Ned Avg 11, 2013 10:05 am

Često gledam na RTS-u Kvadraturu kruga.

Noćas sam gledala reprizu ove emisije.

Priča je teška, ali trebalo bi pogledati i videti koliko su ljudi spospobni iako su hendikepirani.

Prva ja, za bilo šta kukam, stalno nešto ne mogu?!Ništa mi nije, hipohondrišem i zaludna sam!

Ovo dvoje sve mogu. love 

Svaka čast! love 

enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Still_dreaming Pet Sep 13, 2013 12:59 pm

Inače nisam neki ljubitelj dokumentaraca i gledao sam ih svega nekoliko, ali sam za jedan bio praktično zalepljen. U jednom danu odgledah svih 6 epizoda na Youtube-u. Tako da samo njega mogu da preporučim za sad.

‚‚Walking with dinosaurs'', BBC-jev serijal sa pričom koja prati dinosauruse od njihovog nastanka do istrebljenja.

Oduvek su me zanimali dinosaurusi i sve o njima, uopšte njihovo doba i ono što su naučnici otkrili o njima. Gledao sam i ‚‚Park iz doba Jure'', ali ne može se porediti sa ovim dokumentarcem.

Pokušao sam opet da ga nađen na Youtube-u da bi postavio linkove ovde, ali nema, tako da ću pokušati da ga pronađem na torentu.


Poslednji izmenio Still_dreaming dana Uto Okt 22, 2013 10:39 am, izmenjeno ukupno 1 puta


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Still_dreaming Uto Okt 22, 2013 10:38 am

Konačno sam našao ‚‚Walking with dinosaurs''! TOO Evo linka ako neko želi da pogleda.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Nije neki kvalitet, ali je prosto fantastično! Kako biste izbegli reklamu koja prekriva trećinu snimka, gledajte preko celog ekrana.

I inače sam ovih dana nešto zaluđen dinosaurusima, što je izazvala igrica koju sam počeo da igram. Našao sam nekoliko dokumentaraca, a najbolji od njih je ‚‚Last day of the dinosaurs''. Odgledao sam ga sinoć i uživao sam.

Pre toga sam gledao ‚‚Clash of the Dinosaurs'', ali mi se nije toliko svidelo - poučno je, ali se bazira na nekoliko scena snimljenih iz različitih uglova koje se ponavljaju po nekoliko puta čak iz istog ugla. Scene iz ovog serijala poslužile su za ‚‚Last day''.

Isto tako, svideo mi se i ‚‚March of the Dinosaurs'', koji sam kao i ‚‚Clash'' našao na Youtube-u, dok sam ‚‚Last day'' gledao na Vimeu.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Still_dreaming Ned Nov 03, 2013 3:13 am

Upavo sam odgledao dokumentarac ‚‚Home'' (2009). Baš me je razbudio / osvestio. Govori o tome šta čovek radi Zemlji i proriče tamnu budućnost ukoliko se čovek ne trgne. Kako film kaže, ‚‚prekasno je da se bude pesimista''. Pojedinac ne može mnogo uraditi, ali od pojedinca sve počinje. Sve je povezano, u neraskidivoj vezi jedno sa drugim. Svi smo deo jednog nesagledivog lanca. Svaka naša akcija je bitna.

Obavezno pogledajte film. Traje samo sat i po, a nudi instant-buđenje.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dokumentarni film Empty Re: Dokumentarni film

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

Zid :: Umetnost :: Film

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu