Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Idiot

2 posters

Ići dole

Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Idiot Empty Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Idiot

Počalji od Still_dreaming Ned Feb 03, 2013 1:48 am


Dostojevskog je ovaj roman napisao u vremenu između 1863. i 1869. godine. Prvi put je objavljen 1869. godine.

‚‚Idiot'' predstavlja napor Dostojevskog da opiše idealno dobrog čoveka u granicama uverljivosti, što je naizgled nemoguć književni i umetnički poduhvat. U slučaju da uspe, verovao je Dostojevski, dokazao bi da je dobrota slična Hristovoj ipak moguća, iako verovatno samo u okvirima književnog i umetničkog, a u isto vreme taj poduhvat predstavljao bi književni dokaz za smisao hrišćanstva.


Kako vam se svideo roman?
Da li je Dostojevski uspeo da vas ubedi u postojanje idealno dobrog čoveka?



Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Idiot Empty Re: Fjodor Mihajlovič Dostojevski - Idiot

Počalji od ces@ric@ Čet Nov 19, 2015 9:14 pm

Odlicna knjiga od koje se vrlo tesko odvojiti.
Da najprije odgovorim na pitanje. Ne, Knez me nije uvjerio u postojanje idealno dobrog covjeka. Neke njegove stavove ne mogu podrzati, a njegovo ophodjenje prema pojedinim ljudima i nije bas najbolje.

Pri stavovima mislim na to kad se na veceri zagrijao i napadao katolicanstvo i ateizam. Smatram da bi kao neograniceno dobra osoba trebao da postuje izbore druge i da saslusa njihova vjerovanja.

Sto se tice ophodjenja prema ljudima, da uglavnom je svima prastao, ali se samo oko Nastje i Rogozina istinski trudio. Ipolita je ipak ostavio da umre sam, posto ga je ovaj uvrijedio i pretjerao, Lebedeva je konstantno odbijao od sebe, a generala Ivolgina je nekako cini mi se zaboravio. Po meni je upravo generalu Ivolginu i njegovom sinu Kolji bio najpotrebniji, ali on je nekako zakljucio da je potrebniji Nastji.
Prema ovom svemu knez je dobra osoba, ali nije svetac i nije idiot.

Osvrnula bih se na meni drage likove (da se razumijemo, svi likovi su odlicno opisani, tu nema zamjerke):
1. Lizaveta – obozavam njen lik. Onako naizgled hladna, odlucna, a sve suprotno tom. Ustvari je vrlo slicna Aglaji i mislim da to prilicno uvidja. Naizgled manipulise svima, ali to je samo zato sto je njen muz tako neodlucan, a kcerke nemirne. Generalno, cijelu porodicu Jepacinih volim i svi su mi na svoj nacin simpaticni.
2. Kolja – Vrlo zrelo dijete, koje je u knezu pronaslo svog idola. Samo sto nisam plakala kad mu je otac pao na ruke. Voljela bih da se knez malo vise oko njega zabavio i umjesto toga sto ga je napravio svojim potrckom, da je on njemu vise pomogao. Malom je bila potrebna pomoc pored oca alkoholicara i vrlo hladnih i nezainteresovanih brata i sestre.
3. Aglaja – na pocetku mi se daleko vise dopadao njen lik, nego na kraju. Vrlo svojeglava i pomalo razmazena, ali bistra. Zao mi je sto je zavrsila sa tim laznim grofom, ali mislim da je tak bilo najbolje s obzirom na njeno samopouzdanje.
4. General Jepacin – fin gospodin, privrzen svojoj porodici.
5. Sestre Aglajine – simaticne djevojke, pune zivota i ljubavi prema najmladjoj sestri.
6. Nina Aleksandrova – steta sto Dostojevski ovom liku nije dao vise prostora. Ona je u sustini jedna dobra osoba, koja se dosta napatila kraj svog muza. Cini se da kao i knez nema losih misli, ali je za razliku od kneza vrlo troma i slabo poduzetna.
7. Varva – cini se da je Dostojevski bio opsjednut smjelim i drskim zenama, pa ih je u ovom romanu dosta. Ona i brat nesto planiraju, ali se cini da je uglavnom upravo ona mozak operacije.
8. Knez – mada me je nekad nervirao, uglavnom je jedan od drazih likova. Nekako vecinu dogadjaja ipak najvise posmatras iz njegove perspektive, pa ga razumijes
9. Keller – Simpatican priglup mladic. Snagator.

Najmanje dragi likovi:
1. Nastja Filipovna – Aglaja ju je u onom njihovom sukobu najbolje opisala. Ona jednostavno uziva u tom da bude „losa“ i pacenica. Uziva da samu sebe muci i drukcije joj zivot ne bi imao smisla. Slazem se i da je uzasno sebicna, tako da ni u jednom trenutku ne misli ni na kog drugog osim na sebe i kako je njoj.
2. Ipolit – Lik, koji umire kroz 500 stranica knjige, ali nikako da umre. Uprkos tome konstantno drami i uzasno je ogorcen. Njegova smrt je na kraju svedena na jednu recenicu, cisto obavjestenja radi, dok je citanje njegove ispovijesti bilo citavo jedno poglavlje.
3. Lebedev – ulizica. Ne podnosim ulizice, pa je on u listi najmanje dragih likova. Do zadnjeg sam mislila (nadala se) da ce se ispostaviti kako je on podmetnuo generalu Ivolginu i da ovaj nije ukrao pare.

Jos cu nekad pisati o ovoj knjizi i likovima, jer se tu ima dosta toga reci i po koji citat ubaciti. Nadam se da ce mi se neko i pridruziti.
Sve u svemu, Dostojevski me je ponovo odusevio i nakon procitanih 658 strana knjige, ja bih voljela jos bar toliko. Sve preporuke za ovu knjigu.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu