Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dečija književnost

2 posters

Ići dole

Dečija književnost Empty Dečija književnost

Počalji od Still_dreaming Pet Okt 04, 2013 10:24 am

Dečija književnost je umetnička književnost koja je namenjena deci i omladini. Ona se obraća različitom uzrastu čitalaca, od najmlađih do adolescenata, pri čemu način izražavanja prilagođava datom nivou znanja i odgovarajućim emotivnim ili mentalnim mogućnostima. Pošto je osnovna svrha ovakve literature, slično zahtevima antičkih poetika - da zabavi i pouči, mnoga njena ostvarenja mogu se svrstati u didaktičku i zabavnu književnost. Njen osnovni cilj jeste da ponudi neku vrstu obrazovne građe, ne samo u domenu sadržaja, nego i u stilskom smilu, ali i da pruži etički primer i pedagošku pouku. Prva dela napisana za decu pojavljuju se tek u 18. veku, i to kao proizvod prosvetiteljstva, najpre u Francuskoj i Engleskoj, a ta se tendencija brzo širi i na ostale evropske zemlje. S druge strane, mnoga dela koja prvobitno nisu bila namenjena deci sve češće postaju deo njihove lektire. Tako se, na primer, ‚‚Robinzon Kruso'' Danijela Defoa, ‚‚Guleverova putovanja'' Džonatana Svifta ili Tolkinove knjige ‚‚Hobit'' i trilogija ‚‚Gospodar prstenova'' danas smatraju dečijom književnošću, iako su bile pisane za odrasle. Isto važi i za određene žanrove, posebno one folklorne, kao što su bajke ili basne. Zbog svoje didaktike ali i pojednostavljene karakterizacije, te sklonosti ka prikazivanju neobičnih i zanimljivih događaja, ovi oblici postaju nezaobilazni deo dečije književnosti. Tako zbirka bajki braće Grim postaje klasično delo, a po njihovom uzoru nastaje i tzv. ‚‚umetička bajka'', kakvu piše na primer Hans Kristijan Andersen ili Oskar Vajl. Kada je reč o poeziji za decu, ona se često prepoznaje u usmenim oblicima poput uspavanke, ili u prigodnim stihovima božićne književnosti. U posledje vreme, pišu se i drame za decu, kako pozorišne tako i televizijske, premda su mnogo veću popularnost doživele filmske adaptacije poznatih romana, u čemu se ističu filmovi snimljeni prema trenutno najslavnijim delima dečije književnosti - na primer, ‚‚Hari Poter'' Džoan K. Rouling.

U srpskoj tradiciji dečija književnost se vezuje za sredinu 19. veka, kada je pokrenut prvi časopis namenjen mladima (‚‚Poučitelni magazin'' K. Mrazovića iz 1848). Najvažniju ulogu u razvoju dečije književnosti odigrao je Jovan Jovanović Zmaj ne samo svojim golemim pesničkim opusom dečijih stihova, već i čuvenim časopisom ‚‚Neven'' (1880 - 1904), koji je on pokrenuo i uređivao. Ovom jedinstvenom dečijem klasiku u 20. veku pridružuju se Desanka Maksimović, Branko Ćopić, Duško Radović, Ljubivoje Ršumović i mnogi drugi.


Koja ste vi dela dečije književnosti voleli kao mali?
Volite li još uvek neku pesmu, priču ili roman koji ste pročitali kao mali?
Čitate li danas nešto od toga?
Da li ste pročitali neka od savremenih dela pisanih za decu?

Ovde možete postavljati i citate i stihove iz knjiga namenjenim deci.


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dečija književnost Empty Re: Dečija književnost

Počalji od polly88 Čet Avg 28, 2014 9:16 pm

Ušla sam u svijet književnosti vrlo rano. Prvo su mi mama i baka pričale priče, čitale slikovnice, a onda i učile neke pjesmice. Čim sam naučila čitati, i sama sam počela čitati slikovnice, a nešto kasnije i knjige za djecu. Prva knjiga koju sam pročitala je "Čudnovate zgode šegrta Hlapića" (Ivana Brlić-Mažuranić). Točno se sjećam kad mi je mama donijela tu knjigu iz knjižnice i kako sam ju brzo pročitala jer mi se jako svidjela.

Od lektira su mi se svidjeli "Orlovi rano lete" (Branko Ćopić), a posebno "Mali princ" (Antoine de Saint-Exupéry). "Malog princa" sam pročitala nekoliko puta, knjiga mi stoji na polici i s vremena na vrijeme joj se vratim.

Od suvremenih djela čitala sam knjige o Harryju Potteru i neke knjige domaćih autora (Pavao Pavličić, Miro Gavran...). Htjela bih još pročitati one o Adrianu Moleu.

Pjesama se slabo sjećam, ali jednu još uvijek znam napamet. :D

Dečija književnost 33nco6b

Jovan Jovanović Zmaj
Žaba čita novine

Sedi žaba sama
Na listu lokvanja,
Od žarkoga sunca
Štitom se zaklanja.

Da novine čita,
To vam slika kaže,
Al' ne mož' da nađe
Što joj oči traže.

Znate već o čemu
Žabe brigu vode:
Hoće li se skoro
Odseliti rode.

Mislim da je bila u čitanci za 1. razred osnovne i tada smo ju morali naučiti napamet. Eto, meni je još uvijek draga i sjećam je se.


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu