Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih

2 posters

Ići dole

Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih Empty Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih

Počalji od Still_dreaming Sre Okt 21, 2015 9:44 am

‚‚Enciklopedija mrtvih" prvi put je objavljena 1983. godine u okviru tadašnjeg izdanja Dela Danila Kiša. Novele u knjizi Enciklopedija mrtvih, kako je sam pisac govorio, „u znaku su jedne teme koju bih nazvao metafizičkom; od speva o Gilgamešu, pitanje smrti jedna je od opsesivnih tema literature“. Pripovedajući o smrti, Kiš u Enciklopedija mrtvih ovu veliku temu prikazuje u različitim istorijskim, kulturnim, društvenim, saznajnim i ideološkim kontekstima: od gnostičkih legendi do modernih vremena, od legendarnih spavača do svevremene enciklopedije u kojoj se nalaze zapisani životi svih ljudi, od priče o predanjima koja ispred puk i o fantaziranjima književnika do povesti o Protokolu Sionskih mudraca.


Kako vam se dopalo ono što ste pročitali?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih Empty Re: Danilo Kiš - Enciklopedija mrtvih

Počalji od ces@ric@ Sre Mar 16, 2016 2:51 am

Sama ideja Enciklopedije mrtvih mi se jako dopala, mada mi je istovremeno stvorila i jezu. Ipak, bilo bi lijepo kad bi se negdje cijeli nas zivot, korak svakog pojedinca biljezio. No, na drugu stranu meni Kisov stil pisanja nije bas legao i mislim da je ova ideja mogla bolje da se razradi. Opet, ne kazem da ne valja, samo da meni nije bas leglo.
Malo sam se i razocarala sto je sve to bio san, mada to i daje efekat na citatelja, daje nam ideju i nesto da se zamislimo. Takve knjige volim. Pitanje smrti je neiscrpna tema o ojoj mnogi ne zele pricati, pa me je zato ova knjiga privukla.

Pored same price "Enciklopedija mrtvih" dojmila me je jos jedna prica "Slavno je za otadzbinu mreti", koja odlicno opisuje ljudsku nadu i u kojoj nam je dozvolio da se sa poistovijetimo sa herojom same pripovijetke.

Sve u svemu, tata me je upozorio da je knjiga teska (cak mi je savjetovao da ne citam to), ali meni je u svemu najteze pao Kisov stil pisanja, dok su mi se teme smrti, nade i svrhe zivota dopale.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu