Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eros i Tanatos

3 posters

Ići dole

Eros i Tanatos Empty Eros i Tanatos

Počalji od Maja Pet Mar 12, 2010 10:32 am

Eros - nagon za životom,predstavlja skup svih nagona koji su konstruktivni i služe održavanju života.Osnovna energija Erosa je libido.Iako je Frojd pod libidom smatrao isključivo seksualnu energiju,to je energija svih nagona i pokretač svih aktivnosti. Libido se može sublimirati, što znači da se pored polnog zadovoljenja, može transformisati u kreativne aktivnosti, stvaralaštvo, želju za znanjem, i sve ono što čoveka čini stvaralačkim bićem.

Tanatos - nagon za smrću,destrukcijom. Ovaj nagon za samodestrukcijom je prisutan kod svakog čoveka. Čovek poseduje urođenu tendenciju da se vrati u stanje mirovanja, u stanje neorganske materije, iz koje je i ponikao. Međutim, nagon za smrću je nesvestan, i on je ustvari okrenut ka spolja. Ljudi taj nagon pomeraju na druge objekte, što se manifestuje agresijom i destrukcijom. Ukoliko mehanizam pomeranja samodestruktivne energije oslabi, dolazi do želje za smrću, depresije, samodestrukcije.

Eros služi stalnoj obnovi života,a Tanatos vodi smrti. Dinamika ličnosti se odvija duž polarizovane ose na čijim krajevima se nalaze Eros i Tanatos. Ličnost se ne nalazi fiksirana na jednom ili drugom kraju,već samo teži u ponašanju jednoj ili drugoj orjentaciji,sa stalnom mogućnošću prelaska iz jedne u drugu orjentaciju. Ni Eros ni tanatos nemaju uvek definisano ruho,i fascinantna je nemogućnost postojanja jednog bez drugog, i nejasne granice između njih.

Najbolji primer njihove sublimacije,Erosa u Tanatosu ,i obrnuto je rađanje deteta. Majka mora da prođe kroz mnogo muka i bola,pri čemi dolazi do destrukcije jednog stvorenog stanja da bi nastao novi život.

Da li vi prepoznajete ova dva nagona u sebi u nekim situacijama?
U kojoj meri oni određuju vaše ponašanje,stremljenja i izbore u životu?
Da li mislite da je moguće nekako rasporediti ove dve energije isključivo u korist Erosa? I da li je to uopšte dobro?

Maja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6121
Ženski Datum upisa : 19.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Eros i Tanatos Empty Re: Eros i Tanatos

Počalji od chegirl Pon Jul 25, 2011 3:32 am

Tanatos je kod mene naglašeniji, samo što su to uglavnom vidovi samodestrukcije, retko kad prelazim u agresiju i destrukciju spoljnog sveta.
Pogotovo u školi, kada mi nešto ne uradim ili dodje do neke nepravde, odmah se okrećem samodestrukciji i još više pogoršavam svoj položaj,ni na pamet mi tada ne pada da učinim nešto pozitivno.
Mada nisam sigurna da li je moje ''isterivanje pravde'' u stvari zamaskirana samodestukcija. Npr. kada smo organizovali neki bojkot kontrolnog u školi, zbog toga što je dala nešto što nismo učili,svi su podlegli pretnjama profe i na kraju časa počeli da rade test samo ja nisam htela. Iako sam znala da taj postupak gubi svoj smisao ako ga ne napravi većina. I tako, ima mnogo primera. . .

Meni je konkretno fascinantno to njihovo preplitanje, kod umetnika pogotovo. Vecina njih se drogirala, uništavala, da bi se iz svega toga izrodilo neko veliko umetničko delo.
chegirl
chegirl
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 2818
Ženski Devica Godina : 30
Lokacija : in the middle of nowhere
Datum upisa : 08.09.2010

Nazad na vrh Ići dole

Eros i Tanatos Empty Re: Eros i Tanatos

Počalji od Troja Pon Okt 24, 2011 12:18 am

Ja u sebi nosim klice i Erosa i Tanatosa. Bilo je perioda u zivotu kada je Tanatos preovladjivao, kao kada mi je umro otac pa mi je dugo trebalo da se otmem zelji za smrcu. Slican je primjer kada sam se iznervirala i pocela da pusim, sto je po meni neki nesvjestan poriv za samokaznjavanjem koji se desio u vrijeme velikog stresa. Srecom, mislim da u meni cesce pobjedjuje volja za zivotom, te zahvaljujuci njoj nalazim snage u sebi da krenem dalje i kada se cini da je uzalud boriti se.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16896
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Eros i Tanatos Empty Re: Eros i Tanatos

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu