Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PMS (predmenstrualni sindrom)

5 posters

Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od polly88 Uto Okt 11, 2011 10:02 pm

Predmenstrualni sindrom (PMS) je skup simptoma koji se ciklički pojavljuju ovisno o fazama menstrualnog ciklusa u obliku psihičkih i fizičkih tegoba. Tegobe se najčešće javljaju u lutealnoj fazi ciklusa, 7 - 10 dana prije mjesečnice i nestaju nekoliko sati nakon početka menstruacijskog krvarenja.

Računa se da više od 70% žena pati od predmenstrualnog sindroma. Stres jedan od važnijih uzroka i pod njegovim utjecajem je najizraženiji, dok su promjene prije menstruacije gotovo neprimjetne ukoliko žene borave u mirnoj okolini koja opušta.

Problem predmenstrualnog sindroma opisuje se od 1931. godine, a terminologija i temeljne kararakteristike obrađene su 1950-ih godina od kada se sindrom sustavno istražuje. Kao i klimakterij, predmenstrualni sindrom je kulturalno uvjetovan i ima mnogo odlika socijalnog konstrukta.

Predmenstrualni sindrom se najčešće pojavljuje:
- u dobi između 20. i 40. godine
- kod žena koje jedu puno slatke i slane hrane
- kod žena koje žive pod stresom
- kod žena koje boluju ili su bolovale od depresije
- kod žena koje su više puta rađale
- poslije problematične trudnoće
- kod žena koje imaju bolne menstruacije
- kod žena čija je sestra ili majka imala PMS
- kod žena koje se malo bave tjelesnim aktivnostima.

Mogu se pojaviti: razdražljivost, manjak koncentracije, nesanica, nagle promjene raspoloženja, nadutost i općenito zadržavanje vode u organizmu (dobitak na težini od 1 do 3 kg), pojačana žeđ prije samog ciklusa, naticanje gležnjeva, pojačana masnoća kože i kose, izbijanje bubuljica, potreba za slatkom, slanom i masnijom hranom.

Mjesečne promjene razine hormona mogu proći prilično neprimjetno, međutim većina žena osjeća promjene raspoloženja i ponašanja, nervozu i razdražljivost, pritisak u donjem dijelu trbuha, napetost i težinu u dojkama, mučnine i proljeve, promjene apetita, nesanicu. Ne moraju biti izraženi svi simptomi.

Žene u pravilu osjećaju neki od tri tipa predmenstrualnih tegoba:
1. predmenstrualnu promjenu - obično se pojavljuje jedan tjelesni simptom, poput npr. nadutosti i osjećaja težine;
2. predmenstrualni sindrom (PMS) - pojavljuje se dva ili više simptoma
3. predmenstrualni disforični poremećaj (PDD) - pojavljuje se najmanje pet simptoma, a jedan od pet simptoma mora biti promjena raspoloženja, poput tjeskobe ili depresije, a simptomi su toliko jaki da ženu izbacuju iz dnevnog ritma.

Liječenje PMS-a
Niti jedno ginekološko stanje ili bolest ne zahtijeva u toj mjeri integralni pristup, kao što je to slučaj s PMS-om. Traženje jednog kemijskog uzroka i jednog lijeka neće donijeti rezultate u terapiji PMS-a, jer su uzroci mnogostruki i mnogoznačni. Kada se želi liječiti PMS, u obzir se moraju uzeti ne samo učinak uma, emocija, prehrane, svjetla i tjelovježbe, nego i odnosi, nasljedni čimbenici, kao i traume iz djetinjstva. Liječiti osjećaj nadutosti diureticima, glavobolju analgeticima, potištenost i neraspoloženje antidepresivnim lijekovima zanemaruje temeljnu neravnotežu i najčešće samo doprinosi nastanku novih neželjenih tegoba uslijed uzimanja lijekova. Najznačajniji korak u liječenju PMS je redukcija i otklanjanje stresa, kao i promjena prehrane, životnog stila i tjelovježba.

Osam savjeta za ublažavanje PMS simptoma:
- pravilno i uravnoteženo se hranite
- ograničite uzimanje šećera
- ograničite upotrebu soli
- jedite manje masnoća
- jedite manje, ali češće
- smanjite ili eliminirajte upotrebu alkohola i kofeina
- vježbajte nekoliko puta tjedno

Kada se javiti liječniku?
Javite se svom liječniku ako ne primijetite poboljšanje nakon poduzetih mjera u promjeni stila života (pravilna prehrana, vježbanje i dovoljno odmora), ili ako su simptomi toliko izraženi da ometaju Vaše normalno funkcioniranje.


Kako podnosite PMS?
Koji od simptoma se najčešće javlja kod vas? Kako se nosite s njima? Jeste li se morali javljati liječniku?
Koristite li PMS kao izgovor za svoje loše raspoloženje, živčane ispade ili slično?
Kako ljudi oko vas reagiraju na vaš PMS? Imate li u tom razdoblju veće razmirice s partnerom i drugim bliskim osobama? Kako oni to podnose?


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od enigma_ Uto Nov 15, 2011 11:01 pm

Gde je "onaj" sto kaze da PMS je glupost Mad Vesa clanove po Zidu, umesto da se edukuje ovde :blabla:

Računa se da više od 70% žena pati od predmenstrualnog sindroma.

Bas imamo problem i lepo je opisan u temi.
Inace, dok sam bila mladja, kao da su te tegobe bile blaze.
Doduse ne pazim na hranu, nekako mi tada apetit bas pojacan, valjda je to normalno i sve ove probleme imam.
Negde sam procitala da je to to nasledno...jer ima zena koje (verovatno ovih 30% zena) ne pate od PMS-a..ili je dosta blazi.

A, da Viloticu sam gurnula temu pod nos, cim je Polly "okacila" ^_^
Bolje da nisam girl_cray.gif
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od Troja Uto Nov 15, 2011 11:20 pm

Meni se PMS uglavnom odrazavao time sto sam osjecala nadutost i jako sam reagovala na kafu u predmenstrualnom periodu. Takodje mi se cesce desavalo u tom periodu da mi iskoci bubuljica (inace imam solidnu kozu, pa se to rijetko desava). Jedino sto sam ja cinila je da sam uzimala lijekove za bolove koji su bili veoma izrazeni prvih dana menstruacije. Ulaskom u 40-te sve se to ublazilo i postalo mnogo lakse za podnosenje.

Ne bih rekla da je PMS uticao na cesce svadje sa partnerom ili bilo kim drugim iz moje okoline. Ocigledno sam psihicki mnogo stabilnija nego sto sam to i sama mislila. :D
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16896
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od enigma_ Ned Nov 20, 2011 10:33 am

Nemam baš sve navedene simptome.Da ih imam imala bih 200 kg.
Doduše maximalno se kontrolišem sa hranom :( i onda sam nervozna.

Kako oni to podnose?
Ovo je bitno pitanje :D

Vilotić ne podnosi, kaže da sam stalno pod PMS-om , lud čovek :krstivoje:
Ostali, nemaju pojma
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od polly88 Uto Jul 24, 2012 10:37 pm

Kad sam bila mlađa, bila sam uvjerena da PMS ne postoji, da žene to koriste kao izgovor. No onda sam prije nekoliko godina i sama počela patiti pa sam malo bolje istražila taj problem...

Sada znam i zašto se to kod mene pojavilo:
- u dobi između 20. i 40. godine
- kod žena koje jedu puno slatke hrane
- kod žena koje žive pod stresom
- kod žena koje imaju bolne menstruacije
- kod žena koje se malo bave tjelesnim aktivnostima

Što se simptoma tiče, dosta njih mi se javlja, ali ne svi svaki put. Ponekad su to neke fizičke promjene (npr. nadutost, masnoća kože i lica), a češće psihičke (promjene raspoloženja koje doslovno idu od smijanja do plakanja, bez nekog posebnog razloga, nervoza, razdražljivost).

Nisam nikada ništa poduzimala da se riješim toga ili bar ublažim. Jedino koristim tablete protiv bolova jer imam užasno bolne menstruacije...

Koliko se sjećam, nisam nikada nekoga povrijedila svojim ispadima pa se izvlačila na PMS. Kada sam u tom razdoblju, obično me je lakše naživcirati pa često dižem glas i kada nije potrebno, a sitnice me izbace iz takta. To najčešće trpe moji kući i prijateljice s fakulteta. Ali svi tada znaju u kojoj sam fazi pa se to nekako tolerira...


Gnothi seauton!
polly88
polly88
Moderator
Moderator

Broj poruka : 6404
Ženski Blizanci Godina : 35
Lokacija : across the universe
Datum upisa : 28.07.2010

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od Ivana_ Ned Jun 07, 2015 12:44 am

Polly ::Mogu se pojaviti: razdražljivost, manjak koncentracije, nesanica, nagle promjene raspoloženja, nadutost i općenito zadržavanje vode u organizmu (dobitak na težini od 1 do 3 kg), pojačana žeđ prije samog ciklusa, naticanje gležnjeva, pojačana masnoća kože i kose, izbijanje bubuljica, potreba za slatkom, slanom i masnijom hranom.
Joj imam sve. I to od naranijeg doba. Ne znam šta se tačno dešava ali tih 7 do 10 dana ja sam kao druga osoba. Verovatno je nepravilna hormonska raspodela u pitanju i kod mene se to užasno primećuje. Najizraženiji su mi psihički simptomi. Ja se izvrnem, bukvalno. Smeta mi čitav svet. Težina koju osećam u glavi je enormna. Plačem inače često, ali tad kao da si odvrnuo slavinu. Sve životne traume tada isplivavaju iz mene. Svadljiva sam, preka, besna, glasna. Imam i napade histeričnog smeha. Mislim o smrti, o besmislu postojanja, o odvratnom teretu ''biti žena''. Bila sam i kod endokrinologa i kod psihijatra i kažu da se pms ne leči, da za to još uvek nije nadjen adekvatan lek u smislu ublažavanja ili potpunog uklanjanja sijaseta simptoma koji ga prate. Dijagnoza mi je nizak prag tolerancije promena u organizmu. Preemotivnost. Preenergičnost. Ja patim od viška duše. Od filozofskih misli. Sva sam poremećena, nek me đavo nosi :P
Čim dobijem ja sam druga osoba. Vesela, vedra, staložena, rasuđujem pravilno, pamtim dobro, kao da se neki oblak s mene svuče. Sve sam probala. Ništa mi nije pomoglo. Što bi moja baka rekla pusto žensko :P
Ivana_
Ivana_
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3079
Ženski Jarac Godina : 36
Lokacija : Zvezdana prašina
Datum upisa : 11.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od male Ned Jun 07, 2015 10:02 am

PMS je sastavni deociklusa kod žena kao što je mamurluk sastavni deo pijanstva kod muškaraca. Vi ne možete ni blizu toliko često da imate PMS koliko mo možemo da budemo mamurni. Zato ne kukajte! Mad
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

PMS (predmenstrualni sindrom) Empty Re: PMS (predmenstrualni sindrom)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu