Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kada je pravo vreme za decu?

+2
Troja
Still_dreaming
6 posters

Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Still_dreaming Uto Feb 14, 2012 4:02 am


Ljudi u mom okruženju uglavnom smatraju da decu treba dobiti što ranije, dok se ja ne slažem sa tim. I smatraju da je decu obavezno imati, a deca ne trebaju da budu cilj, nego želja.


Kada je po vašem mišljenju pravo vreme za decu?
Koji uslovi treba da budu ispunjeni da bi se došlo do zaključka da je vreme za decu?
U kojim godinama je čovek dovoljno zreo da se posveti odgajanju deteta?



Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Uto Feb 14, 2012 4:47 am

Znam da je pomalo smijesno da ja to komentarisem posto ja nemam djecu, ali imam zivotno iskustvo koje mi govori da je djecu najbolje imati izmedju neke 25-te i 30-te godine. Za one malo neozbiljnije jos uvijek je prihvatljivo da radjaju izmedju 30-te i 35-te, i u idealnom svijetu bi do tih godina sve zene koje zele djecu rodile. Da bi neko rodio trebao bi da zeli djecu, da je zavrsio skolu i rijesio probleme opstanka i, opet u idealnom svijetu, da nadje partnera koji bi trebao biti isto tako zreo da postane otac. Mislim da je radjanje prije 25-te preporucljivo samo onima koji bas ne mogu da se uzdrze, a radjanje poslije 40-te dosta glupo, jer ljudi pocinju da opadaju u fizickom, a i svim drugim pogledima u tom periodu. Ne da ne bi mogli da ih rode, ali valja se brinuti o toj djeci bar 20-tak godina i imati i snage i strpljenja za njih. Ova cifra mozda moze biti malo drugacija kod vrlo imucnih ljudi jer mogu sebi priustiti da im neko drugi odgaja djecu dok oni sjede i uzivaju, ali postoje i problemi genetike - naime, radjanje defektne djece se jako povecava poslije 35-te godine zivota - pa i o tome treba voditi racuna.

Je'l da sam ovo sve sjajno smislila u teoriji :buahahhaha: ? Uzgred budi receno, nisam se salila.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od enigma_ Uto Feb 14, 2012 8:49 pm

Rodila mlada, imala sam uslove.Ni jednog momenta mi nije prošlo kroz glavu, zašto nisam sačekala pa da rodim.
Nije imalo potrebe, imala sam posao, stambeno obezbeđeni.Sa Vilotićem sam bila u vezi već ohoho i znali smo mnogo toga jedno o drugom, naravno voleli nismo mogli jedno bez drugo ni sekunde.
No, šta se dešava kasnije, negde oko 28 rodila se želja za trećim detetom.Ta želje je bila konstantna do moje 35.Posle je počela da bledi, a sad je ostalo kajanje što nisam rodila sebi još jednu devojčicu.Rodila bih da se nije sve ono izdešavalo, mislim na sankcije, ratove itd.
Inače mislim da je baš to vreme negde od 28 do 35 pravo vreme da se rodi beba.
Slažem se sa Trojom da u 40 godina je kasno, jer mislim da nije humano prema detetu.Kolika god da je želja za potomstvom, nisam za to da se rodi u 40 i kasnije.
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od ces@ric@ Uto Feb 14, 2012 11:48 pm

Mislim da se to razlikuje od osobe do osobe. Neke osobe postanu psihicki zrele sa 16 da budu nekom roditelj, a neke ni sa 50 nisu jos spremne.
Meni je ipak razumljivije da neko rodi sa 40 i kusur godina, nego ovi sa 16-18 godina. Ako je dijete zdravo, plod nije ostecen, zasto ne?
A ne zavrsiti srednju i radjati, pa onda svojim roditeljima ostavljati to dijete na cuvanje, dok ti nastavis skolovanje. Da ne spominjem da u tom slucaju baka i deda sve i financiraju.
A onda da spomenem i neizivljenost koja cesto nastaje kad se rano postane roditelj. Osoba nije prezivjela sto su njegovi vrsnjaci, veze, izlaske, zivot bez obaveza i slicno i onda kad su djeca vec velika, onda njihov otac ili majka poludi odjednom, nadju ljubavnike, upustaju se u lude avanture da bi nadoknadili tu mladost koju su sami sebi uzeli.
Zato je po meni idealno vrijeme od negdje 25 do 35 godine za djecu. Ali, ponavljam, zavisi od osobe do osobe...


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od enigma_ Sre Feb 15, 2012 9:11 am

Ne znam zašto sam se uhvatile cifre kao idealno vreme za rađanje bebe?!
Kad zaista to zavisi od osobe do osobe.
Tačno Cesarice, neko bude spreman i i zreo za bebca mlad,a neko ne.Ja sam samo na osnovu ličnog isustva napisala predhodni post, gde "dete" rodi dete.. :)
Dokle god žena može da rađa, a želi bebca, treba da rodi i posveti se svom bebcu.
Prolaze mi kroz glavu naše bake, koje su rađale i posle 40 godine. Ko je mogao njih da edukuje, nego su žene rađale jer su želele decu.
A ne ja, zbog nekih priča neke dece, zacrtala sam tu glupu cifru i osakatila (bukvalno) sebe.
Mnogo se kajem što nisam rodila sebi, al bukvalno sebi još jednu devojčicu.
A ne ja otišla na abortus, jer sam su uticali na mene,pa sam posle imala strašne snove, koje i sada ponekad sanjam.
To je onaj san, gde devojčica ide bosa, prljava i plače.
Suze mi pošle



enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od male Sre Feb 15, 2012 8:10 pm

Uvek je pravo vreme za decu ako ima ljubavi i vremena za njih.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Sre Feb 15, 2012 10:04 pm

Ne slazem se sa tim. Ja ne znam sta bih radila od sebe da sada jos imam malo dijete da se o njemu brinem. Prije nekoliko godina sam se bila bas zagrijala za tu ideju, ali nista nisam poduzela po tom planu. I sada nesto razmisljam kako se osjecam nesto iscrpljenije i slabije zadnjih godinu dana. Sta bi sada bilo od tog djeteta da sam ga tada rodila, to ja vas pitam? Ko bi se brinuo i o njemu i o nama? Ja jedva stizem da se rastegnem na dvije strane. Posao i kuca mi nekad dodju kao kamen oko vrata, a da jos imam neko djetesce da trckara i zanovijeta po citav dan jos bih samo konopac mogla da uzmem da se objesim! Ja nisam rodila i ne zalim zbog toga. U krajnjoj liniji, i da jesam sigurna sam da bi to bilo dobro samo da sam radjala do 35-te, u najgorem slucaju 38-e. A ti enigma oprosti sebi to sto si ucinila, ovako je sigurno bolje, nego ti se samo cini sada da bi ti to uljepsalo zivot. Djeca su ti vec velika i sigurno im je drago sto mozes da im posvetis punu paznju i sto po kuci nema dreke i prljavih pelena, a za koju godinu bice i unucici, pa njima mozes pokloniti svu tu ljubav koju si zeljela da poklonis svojoj djevojcici.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Born to die Čet Avg 30, 2012 6:16 am

Svako sam oseti kad je pravo vreme za decu. Neko zeli da zavrsi fax, a nekom nije problem i tokom fax-a da ima dete.
Kao sto je vec iznad napisano.....bitno je da ima ljubavi, i vremena, a pravila nema. Sve je to individualno.

Moje licno misljenje je da treba prvo fakultet da se zavrsi, pa nadje neki posao , ako je to ikako moguce.
Treba da se izludira jos malo,jer dete ne moze da ima dete :D Treba biti zreo 100% i prihvatiti tu odgovornost.
Znaci, negde posle 25...
Born to die
Born to die
Profi
Profi

Broj poruka : 315
Ženski Jarac Godina : 34
Datum upisa : 19.08.2012

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od enigma_ Čet Nov 01, 2012 12:35 am

Ovih dana sam često na ginekologiji i pored tekućih problema uvek mi neka trudnica izmami osmeh :)
Pre nekih nedelju dana upoznala sam ženicu mojih godina, koja je u devetom mesecu trudnoće i čeka da se porodi.
Ona je deset godina lečila sterilitet (zapušeni jajovodi) i nažalost nije uspela da izleči,al zato inseminacijom (veštačkom oplodnjom) je ostala u drugom stanju i njena sreća je neopisiva.
Sećam se kad sam ja išla da se porađam, plašila sam se.Ova gospođa nema taj strah.Kolika je ta sreća kad ona se ni malo ne plaši, već se raduju porođaju. givenheart
Da se razumemo, radovala sam se i ja i sad imam osmeh, jer se prisećam tih najvažnijih datuma u mom životu givenheart , ali imala sam neki mali strah.Kod ove ženice ne vidim ni malo straha, uz nju je njen suprog i oni su presrećni :)
Inače njen suprug ima 50 godina, a ona 43, tako da pravo vreme za rađanje deteta je svako vreme, ne vezuje se za godine.

enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Čet Nov 01, 2012 12:41 am

Boga mi, enigma, nisam sigurna da si u pravu. Ja sam od porodjaja imala bas veliki strah, a radjanje ne bih preporucila nikome ko je presao 40-tu, ako nije bas bogat pa da moze platiti nekom drugom da mu pazi djecu.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od enigma_ Čet Nov 01, 2012 1:02 am

Troja, zašto? Zar misliš da ljudi koji dobiju dete posle 40-te ne paze na svoje zdravlje i ne misle to što Tebi sad prolazi kroz glavu?
Ja srećnije par nisam skoro videla, oni su žele dete, uradili su sve i ona nije prirodnim putem ostala u drugom stanju, već veštačkim.
Odgovornost je na njima da čuvaju svoje zdravlje, kao i na svakom od nas.
Troja, ja sam rodila mlada i mlad čovek pazi na sebe (doduše verovatno manje) da bi bio zdrav i podigao svoje željeno dete.
Evo i sad, koliko god da su moja deca odrasla, ja im trebam još i ja sam odgovorna za svoje zdrastveno stanje, koliko zbog sebe, toliko i zbog njih dvoje.
Nikakvo bogatstvo ne treba ljudima već odgovornost, draga Troja, jer su prekoptrebni tom malom bebečetu givenheart
I sve se može, ako postoji želja i naravno volja :)
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od ces@ric@ Čet Nov 01, 2012 1:19 am

Enigma givenheart
Sto se djece tice, ako su se rodila zdrava, lakse ce im biti sa starijim roditeljima, nego sa maldjima. Mladji uglavnom nisu prosli ni pola od onog sto je neko u 40-im, pa onda tu svoju neizivljenost mogu iskaljivati na djeci. Sem toga, stariji roditelji su vec nesto u zivotu uradili, napravili karijeru, prozivjeli dosta i sad se mogu vise posvetiti djeci. Imaju vremena za njih. Pogotovo ako se radi o prvom djetetu, koje su toliko iscekivale.

Poznajem 3-4 zene koje su rodile sa 40 i nesto. Sve su presretne i prilicno posvecene toj djeci :)


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Čet Nov 01, 2012 1:54 am

Draga enigma, htjeli to ili ne ljudi gube snagu nakon sto predju 40-tu godinu zivota. Dijete nije igracka koja stoji na kaminu, treba imati snage da ne spavas, da trcis za njim i jos svasta nesto sto je mnogo lakse mladim ljudima nego starcima. Da je dobro da ljudi radjaju u starosti ne bi zene poslije 40-te gubile reproduktivnu moc. Priroda je rekla svoje, a ljudi vole da joj prkose. Poneko mozda i moze, ali vecina ne.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od ces@ric@ Čet Nov 01, 2012 2:05 am

Mislim da priroda nije pravo mjerilo. Uostalom, ako su vec ostale trudne, onda znaci da je priroda odobrila i poslije 40 :)
Ali kazem da priroda nije mjerilo zbog onih koji toliko zele da imaju djecu, a ne mogu


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Čet Nov 01, 2012 2:27 am

Kao sto vidis ta je zena zatrudnila vjestackim, a ne prirodnim putem. Steta je samo sto su doktori bili toliko glupi da tu istu proceduru nisu predlozili i odradili 10 godina ranije. Ne zelim da ti kvarim entuzijazam koga ocigledno imas u neogranicenim kolicinama, ali obrati malo paznju na starije ljude i kako se oni krecu i slicno, pa ces vidjeti da sam u pravu.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od ces@ric@ Čet Nov 01, 2012 2:35 am

Okruzena sam takvim, zato i kazem :)

Da, doktor joj je kasno predlozio to, ali sta je trebala? Sjesti i plakati sto joj to nije ranije predlozeno? Uhvatila se za slamku i vjerovatno ostvarila zivotnu zelju. I vjerovatno ce biti bolja majka nego neka koja je to postala sa 18 godina prirodnim putem. Snagu ne treba podcjenjivati, ako ima zelje, ljubavi, bice i snage. Ne kazem da je idealno vrijeme za djecu poslije 40, ali da nije nista grozno i za osudjivanje.


"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Čet Nov 01, 2012 3:34 am

Ma ne osudjujem ja to, samo sam sigurna da je mnooogo teze kada zadjes u neke godine.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od enigma_ Čet Nov 01, 2012 8:17 am

Mladji uglavnom nisu prosli ni pola od onog sto je neko u 40-im, pa onda tu svoju neizivljenost mogu iskaljivati na djeci

Sa ovim se slažem, jer mnoge znam koji nemaju detinjstvo, jer im roditelji nisu odgovorni i dozvoljavaju sebi mnogo toga, što je meni van pameti.Zato i imamo toliko razvoda ili decu sa malim bebama koje čuvaju bake i deke.
Kao da je neka moda, da dete čas rodi bebca i prepusti ga svojoj majci na čuvanju.No, mislim da je to sve vaspitanje.
Nikako ne može klinka od 17-18 godina, da bude zrela za negovanje dece, to jeste velika odgovornost i deca na rađaju decu.


Sem toga, stariji roditelji su vec nesto u zivotu uradili, napravili karijeru, prozivjeli dosta i sad se mogu vise posvetiti djeci.
Imam u komšiluku bračni par, koji ima više godina nego ja, znači stariji su.Oni su bili u dugoj vezi, izgradili sebe u svakom pogledu i njihova deca su mala, ćera im je tek prvi razred. a sinčić ima 3-4 godina.
Koliko vidim, poletni su isto kao ja kad sam negovala i vaspitavala.
E jedino što sam jednom čula, a to je u šali mi rekao komšija, da nema svoj život, već život svoje dece.Na to sam mu rekla, da greši, jer sve te "mukice" su slatke i čine život, koji je za nijansu drugačiji od onog života, gde nisu imali nikave obaveze prema nikome.

Troja :)

Dijete nije igracka koja stoji na kaminu, treba imati snage da ne spavas, da trcis za njim i jos svasta nesto sto je mnogo lakse mladim ljudima nego starcima.
Ni jednog mometa nisam pomislila da je dete igračka, naprotiv, svesna sam kolika je to odgovornost, koja je prelepa.
Kao i što ne mislim da su ljudi sa 40 i neku ili 50 starci, naprotiv.
Naravno ne poredim dvadesete i pedesete u fizičkom izgledu, ali poredim u mentalnoj stabilnosti.
Nažalost, znam mnoge mlade koji su "stari" (zašli u neku drogu ili ne znam šta sve) kao i mnoge mojih godina, koji su vedri i mladi duhom, orni apsolutno za sve.
Može Troja moja.Mnogo toga može čovek, samo je potrebna želja.
I što reče Cesarica, najbitnije je da se rodi zdravo i onda je čovek i te kako sposoban da odneguje svoje željeno dete :)
enigma_
enigma_
Veteran
Veteran

Broj poruka : 4779
Lav Godina : 55
Datum upisa : 13.02.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Troja Čet Nov 01, 2012 8:41 am

Niti treba radjati prije 25-te, niti poslije 40-te u normalnim uslovima. Enigma, ko čuva djecu ljudima koji radjaju poslije 40-te? Iste babe i dede koje si ti spomenula, samo su tada već u 70-tim i zaista nesposobni da se sa tim nose iz razumljivih razloga ili dadilje ako imaš novca da ih platiš (a ja sam i rekla da bogati mogu da rade šta hoće po tom pitanju). Ne znam za tebe, ali meni bi bilo stvarno žalosno da idem djeci na roditeljske sastanke kao starica od 60 godina (ako bih to i doživjela uopšte).

Možda se ljudima koji su mladi rodili čini da nema goreg od toga i da su mnogo propustili, ali kako postoji prerano radjanje, tako postoji i prekasno. Danas baš pročitah o ženi koja je samohrana majka iz Sjedinjenih Američkih Država. Rodila je šestoro i željela još djece. Izvršena je oplodnja i ona je rodila osmorke. Izjavljivala je kako je jako sretna zbog toga i ismijavala brojne koji su je kritikovali zbog takvog životnog izbora. Sada je u bolnici zbog pretjerane iznurenosti i stresa, a njena djeca su sama kod kuće. I one je mislila da je u pravu, ali jedno je misliti, a drugo biti u pravu. Šta će sada biti i sa njom i sa njenom djecom? Ko ne razmišlja o posljedicama svojih postpaka na vrijeme kad-tad će to morati da uradi. Žalosno.
Troja
Troja
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 16901
Ženski Lokacija : London
Datum upisa : 08.12.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od ces@ric@ Čet Nov 01, 2012 8:51 am

Troja, to su sve krajnosti.
Ljudima koji vole i zele djecu, umor ne predstavlja toliki problem. Vrijedi im te djece. I najmanje im je bitno hoce li biti sramota sa 60 ici na roditeljski. Osim toga ko garantuje da neko sa 40 mora izgledati bolje od nekog sa 60? :P



"Don't tell me what they said about me. Tell me why they were so comfortable to say it around you."
ces@ric@
ces@ric@
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 11888
Ženski Datum upisa : 03.04.2010

Nazad na vrh Ići dole

Kada je pravo vreme za decu? Empty Re: Kada je pravo vreme za decu?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu