Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.


Join the forum, it's quick and easy

Zid
Dobro došli na forum Zid!

Ovu poruku vidite jer pregledate naš forum kao gost.

Ukoliko se registrujete dobićete mogućnost da odgovarate na teme, otvarate nove, upoznate nove ljude, učestvujete u forumskim takmičenjima i iskoristite sve pogodnosti jednog člana. Registracija traje samo minut, jednostavna je i potpuno besplatna.

Da biste se registrovali kliknite ovde.

Važna napomena: Mejl za registraciju može dospeti u spam ili trash u vašem mejlu, pa prilikom aktivacije naloga, ukoliko ne dobijete mejl u inbox, proverite da li je možda završio tamo.
Zid
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Herman Hese - Stepski vuk

3 posters

Ići dole

Herman Hese - Stepski vuk Empty Herman Hese - Stepski vuk

Počalji od Still_dreaming Pon Mar 03, 2014 10:59 am

Herman Hese je roman ‚‚Stepski vuk" (nem. ‚‚Der Steppenwolf") objavio 1927. godine. Roman kombinuje autobiografske i psihoanalitičke elemente, a ime je dobio po usamljenom vuku stepa. Priča u velikoj meri odražava Heseovu duboku duhovnu krizu iz dvadesetih godina. Naime, Hese je počeo da piše ‚‚Stepskog vuka" sredinom dvadesetih godina u trenutku tešek životne krize. Zbog neslaganja sa ženom (drugi brak - 1924. godine stupio u njega), mučio ga je osećaj usamljenosti i izolacije od sveta. Istovremeno je raslo njegovo nezadovoljstvo građanskim društvom i tehnikom, a progonile su ga i pesimistične slutnje o novom svetskom sukobu. Bio je do te mere očajan da je razmišljao o samoubistvu, a išao je i na terapije kod psihologa.

U ovom romanu Hese je upečatljivo predstavio rascep protagoniste između njegove čovečnosti i njegove animalne agresije i beskućništva. Roman je postigao međunarodni uspeh, iako je Hese kasnije tvrdio da je knjiga u velikoj meri pogrešno shvaćena.



Kakvi su vaši utisci?


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Herman Hese - Stepski vuk Empty Re: Herman Hese - Stepski vuk

Počalji od Still_dreaming Čet Apr 17, 2014 9:24 am

Tek pre mesec dana sam pročitao ovu knjigu po prvi put (shame on me) i odmah se uvrstila među moje omiljene knjige. Jednostavno me je držala sve vreme, a poklopila se i sa mojim trenutnim raspoloženjem. To je jedna od onih knjiga koje biste što pre da pročitate, a koje vam je žao da završite, jer se osećate kao da ćete izgubiti prijatelja kada pročitate poslednju rečenicu. Otkad sam je pročitao, ne mogu d aje vratim na policu, nego mi stoji na stolu, uvek na vrhu gomile knjiga. :tiktak: 

Ne znam odakle da počnem, ali ajde od imena lika. Hari Haler - H. H. - Herman Hese. Lepo urađeno, ali mu to nije bilo dovoljno, nego mu se najbolji lik iz detinjstva zove Herman, a devojka koja ga je izvukla iz kruga Hermina.

Učmalost svakodnevnog života, ustajanje bez cilja, kruženje bez smisla, pojedinac rođen u neadekvatno vreme u neadekvatnom svetu, potraga za izlazom u samoubistvu - sve te teme su mi jako zanimljive.

Stepski vuk me je nekako omađijao još od prvih stranica (a zamalo da preskočim Predgovor izdavača, jer predgovore i pogovore čitam na kraju, i to uglavnom ako mi se knjiga dopadne). Ja ću knjigu nesumnjivo oskrnaviti ako krenem da je analiziram nakon samo jednog čitanja, pa zato to neću raditi. Možda se vratim ovoj temi kad je po drugi put pročitam.

Iako bi ovde najprigodnije bilo da se citira cela knjiga, citiraću nekoliko rečenica i pasusa koji su se, po mom mišljenju, posebno izdvojili.

Lepo je biti zadovoljan, ne osećati bol, i lepi su ovi podnošljivi, pritvorni dani kad se ni bol ni užitak ne usuđuju da se glasno oglase, i kad sve sve samo šapuće i sve se prikrada polako, na prstima. Ipak, nažalost, sa mnom nije tako, ja teško podnosim osećaj zadovoljstva jer mi on ubrzo postaje mrzak i odvratan, tako da, sav očajan, moram da bežim u druge temperature, po mogućstvu pomoću užitka, a po potrebi i pomoću bola. Ako neko vreme provedem bez užitka i bola, udišući mlaku, bljutavu smešu takozvanih ‚‚dobrih dana", tada u svojoj detinjastoj duši osećam razmetljiv i kukavan jad, tako da svoju liru zahvalnosti bacam sanjivom bogu zadovoljstva u njegovo sanjivo lice i više volim da u meni gori pravi satanski bol nego ta prijatna sobna temperatura. Tada u meni plamti divlja žudnja za snažnim osećanjima i doživljajima, gori bes prema ovom ufitiljenom, plitkom, normiranom i sterilnom životu i besomučna potreba da nešto razbijem na komadiće, kao, recimo, neku veliku trgovačku kuću, ili katedralu, ili samog sebe; da napravim neku odvažnu glupost, da strgnem perike sa glava nekih mnogopoštovanih idola, da nikm buntovnim đacima obezbedim voznu kartu za Hamburg koju toliko silno žele, da zavedem neku mladu devojku ili da nekolicini predstavnika građanskog staleža zavrnem šiju. Naime, ipak od svega najviše mrzim, najviše se gadim i najviše proklinjem to stanje zadovoljstva, zdravlja, udobnosti, taj negovani optimizam građanina, to obilno i uspešno gajenje osrednjeg, normalnog, prosečnog.

Bez obzira da li je tačno onošto je rečeno o samoubicama u knjiici o stepskom vuku ili nije, niko ne može da mi uskrati zadovoljstvo da uz pomoć plina, britve za brijanje ili pištolja poštedim sebe ponavljanja jednog procesa čije sam gorke muke već dovoljno često i duboko iskusio.

Nosio si u sebi jednu sliku o životu, jednu veru i zahtev, bio si spreman na dela, patnje i žrtve, a postepeno si primećivao da svet od tebe ne traži ni dela ni žrvte niti išta slično, da život nije junački ep, već samo građanska soba u kojoj su ljudi savršeno zadovoljni jelom i pićem, kafom i pletenjem čarapa, igranjem taroka i slušanjem muzike s radija. A onaj ko želi nešto drugo i u sebi nosi nešto drugo, ono junačko i lepo, ko obožava velike pesnike i svece, taj je budala i Don Kihot. Lepo.

‚‚U mojoj mladosti", primetih tužno, ‚‚ova dva muzičara su važila za dve krajnje suprotnosti."

Mocart se nasmeja. ‚‚Da, to je uvek tako. Gledano sa izvesnog rastojanja, ovakve suprotnostipostaju sve sličnije jedna drgoj. Ipak, glomazno instrumentiranje nije bila greška ni Bramsa ni Vagnera, to je bila zabluda njihovog vremena."

‚‚Pa zar onda moraju da toliko mnogo ispaštaju?", uzviknuh prekornim glasom.

‚‚Razume se da moraju. To je zvanični put. Tek kad budu iskupili krivicu svog vremena, pokazaće se da li je ostalo njihove lične u dovoljnoj meri da bi vredelo obračunavati se s njima."

‚‚Ali njih dvojica nisu krivi za to!"

‚‚Svakako da nisu. Oni nisu krivi ni što je Adam pojeo jabuku, a ipak moraju da ispaštaju."

‚‚To je užasno."

‚‚Razume se. Život uopšte je užasan. Mi za to nismo ni krivi ni odgovorni. Čovek se rodi i odmah je kriv. Vi ste sigurno imali neku čudnu versku nastavu kad to ne znate."


Amor fati

Live today
Still_dreaming
Still_dreaming
Administrator
Administrator

Broj poruka : 22089
Muški Jarac Godina : 36
Lokacija : In dreams...
Datum upisa : 15.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Herman Hese - Stepski vuk Empty Re: Herman Hese - Stepski vuk

Počalji od male Pet Apr 18, 2014 6:36 am

Najviše mi se dopala ideja pri kraju, u pozorištu, o prepakovavanju stvarnosti. Mislim da je tu hteo da kaže kako bi mnoge situaciju koje je doživeo u životu voleo da ponovo odigra na drugi način. Ubijajući Herminu je, mislim, u mašti ubio svoju ženu (normalno :jj: ), ali mi nije jasno pojavljivanje Mocarta.
male
male
Legendarni član
Legendarni član

Broj poruka : 6176
Muški Lokacija : Kragujevac
Datum upisa : 15.01.2011

Nazad na vrh Ići dole

Herman Hese - Stepski vuk Empty Re: Herman Hese - Stepski vuk

Počalji od Ivana_ Pet Apr 18, 2014 2:36 pm

Osećao je sebe kao jednim od besmrtnika, i kao da je imao mogućnost komunikacije sa njima. Isto je i sa Geteom. I sama pesma je dosta rekla. Osećao je da je deo njih. Zaista je bio. Besmrtnik. "Hladan, zvezdan, naš je večni smeh."
Ne slažem se oko ovoga tumačenja sa Herminom. Samo ime je izvedenica od Herman. Hesse je stvorio lik ogledalo, nešto kao ženski deo sebe. Svi mi imamo psihološki primese onog drugog pola. Mislim da je to njegov alterego i da se zapravo radi o ubistvu dela sebe u sebi, svojevrsnom literarnom samoubistvu. I sam je sebe prozvao ludakom. Hari Hiler je zapravo još jedan Hesse. Ta knjiga je riznica tumačenja. Jedan genije ne zaslužuje da bude shvaćen nakon prvog čitanja, osim ako i sam nije čitan od strane genija.

Herman Hese - Stepski vuk 28k5vgg :)

Drago mi je da sam naišla na ljude koji vole ovu knjigu. I samog pisca. <3


She was one of the few souls that made me wonder: What it was to LIVE?
                           
Ivana_
Ivana_
Ugledni forumaš
Ugledni forumaš

Broj poruka : 3079
Ženski Jarac Godina : 36
Lokacija : Zvezdana prašina
Datum upisa : 11.12.2012

Nazad na vrh Ići dole

Herman Hese - Stepski vuk Empty Re: Herman Hese - Stepski vuk

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu